ταινιες και ταξιδια

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
ωραίο θέμα και ωραίες ταινίες! λοιπόν έχω να προτείνω 3 με κοινό παρονομαστή ότι είναι ανεξαρτητες ξενόγλωσσες παραγωγές, και άρα πιο αυθεντικές (με την δική μου ματιά):

Bab Aziz (2005)

Γυρισμένη στο Ιράν και την Τυνησία. Ένας τυφλός δερβίσης ταξιδεύει στην έρημο με την εγγονή του και της αφηγείται παράλληλα την παράξενη ιστορία ενός πρίγκιπα. Ένα μαγικό ταξίδι στην σούφικη κοσμοθεωρία.

Travellers and magicians (2003)

Γυρισμένη στο Μπουτάν. Μια απλή ιστορία ενός ανθρώπου που θέλει να φύγει από τον τόπο του σε αναζήτηση του Αμερικάνικου ονείρου. Στο δρόμο όμως τον περιμένει μια έκπληξη. Καταπληκτικά τοπία, και παραμυθένια αφήγηση.

Himalaya (1999)

Γυρισμένο στο Νεπάλ. Η κλασική ταινία του Ερικ Βαλί γυρισμένη αποκλειστικά με ντόπιους ηθοποιούς. Καταπληκτικό και με τρομερό soundtrack.

Αν κάποιος έχει υπ' όψην του άλλες ταινίες τέτοιου τύπου θα του ήμουν ευγνώμων..
 

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
Κι ένα βιντεάκι από την τελευταία ταινία:

 
Last edited by a moderator:

Genovefa

Member
Μηνύματα
27
Likes
8
Ταξίδι-Όνειρο
ΗΠΑ, Ταιλανδη, Ιρλανδια
Τι ωραια σελιδα!Συνδυασατε τις δυο μου αγαπες, ταξιδια και κινηματογραφος!Θα συμφωνησω για τα υπεροχα τοπια του "Brokeback Mountain" και την εμμονη με τη Νεα Υορκη που μας μετεδωσε το "Sex and the City". Θελω σιγουρα να δω το "Αβανα" και το "Rob Roy" γιατι νιωθω και εγω συνδεδεμενη με τη Σκωτια.


Και...προτασεις!Αν και δεν μου ερχονται πολλα τωρα.Καποιες φορες δεν ειναι μονο οι εικονες αλλα και το feeling που μεταδιδουν οι ταινιες.

"Α love song for Bobby Long" (Μοναχικες Καρδιες) με John Travolta,Scarlett Johansson - Νεα Ορλεανη. Ειναι μια ταινια ωδη στη Νεα Ορλεανη αλλα και στους ανθρωπους, πολλες φορες μαλιστα στις ιστοριες των περιθωριακων ανθρωπων. Εχει πολλη ομορφη μουσικη και σου μεταδιδει την ποιηση αλλα και την γλυκια παρακμη της πολης.

"Thelma και Louise" - american roadtrip ε ενταξει, κλασσικο!!

Τα ντοκυμαντερ του "Anthony Bourdaine", ειδικα ενα που ειδα για το Λαος με εντυπωσιασε γιατι ειναι μια χωρα με σπανια ομορφια κ οχι πολυ τουριστικη...ακομα.

"Paris je t' aime" και 'New York i love you"

Ιρλανδια: PS Ι love you, Leap Year, The wind that shakes the barley, Dancing at Lughnasah

Και επισης, δεν ξερω αν τα τοπια ειναι απο Ιαπωνια αλλα πραγματικα οι "Αναμνησεις μα γκεισας" με ταξιδεψαν.
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
ωραίο θέμα και ωραίες ταινίες! λοιπόν έχω να προτείνω 3 με κοινό παρονομαστή ότι είναι ανεξαρτητες ξενόγλωσσες παραγωγές, και άρα πιο αυθεντικές (με την δική μου ματιά):

Bab Aziz (2005)

Γυρισμένη στο Ιράν και την Τυνησία. Ένας τυφλός δερβίσης ταξιδεύει στην έρημο με την εγγονή του και της αφηγείται παράλληλα την παράξενη ιστορία ενός πρίγκιπα. Ένα μαγικό ταξίδι στην σούφικη κοσμοθεωρία.

Travellers and magicians (2003)

Γυρισμένη στο Μπουτάν. Μια απλή ιστορία ενός ανθρώπου που θέλει να φύγει από τον τόπο του σε αναζήτηση του Αμερικάνικου ονείρου. Στο δρόμο όμως τον περιμένει μια έκπληξη. Καταπληκτικά τοπία, και παραμυθένια αφήγηση.

Himalaya (1999)

Γυρισμένο στο Νεπάλ. Η κλασική ταινία του Ερικ Βαλί γυρισμένη αποκλειστικά με ντόπιους ηθοποιούς. Καταπληκτικό και με τρομερό soundtrack.

Αν κάποιος έχει υπ' όψην του άλλες ταινίες τέτοιου τύπου θα του ήμουν ευγνώμων..
Βρηκα και τις τρεις ταινιες.... Χτες ειδα τη πρωτη...Πολυ καλη! ευχαριστω!!
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Αν κάποιος έχει υπ' όψην του άλλες ταινίες τέτοιου τύπου θα του ήμουν ευγνώμων..
Aν σου αρέσει ο ιρανικός κινηματογράφος (προσωπικά τον λατρεύω) ΜΗΝ ΧΑΣΕΙΣ την Πέμπτη στις 12 στο κρατικό κανάλι ΕΤ 1 ένα αριστούργημα. Τα παιδιά του Παραδείσου, ο τίλος του, Ματζίντ Ματζιντί ο σκηνοθέτης. Μια απο τις καλύτερες ταινίες που έχω δει.
DYOSMARAKI: "Τα παιδιά του Παραδείσου" ("Bacheha-Ye-aseman")
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Νομίζω ότι στην τελευταία ταινία του James Bond είχε Μοντενέγκρο? Άξιζε!!!
Γενικα οι ταινιες του Μποντ εχουν ωραια τοπια και μπορει μια ταινια να διαδραματιζεται σε 2-3 μερη ,οποτε παιρνεις καλη δοση.
Το 7 χρονια στο Θιβετ με τον Μπραντ Πιτ ειχα δει πριν χρονια και με ταξιδεψε πολυ στα μερη εκεινα.
 

Genovefa

Member
Μηνύματα
27
Likes
8
Ταξίδι-Όνειρο
ΗΠΑ, Ταιλανδη, Ιρλανδια
To "7 χρονια στο Θιβετ" ηθελα να το γραψω κ εγω αλλα ξεχαστηκα. :) Κ εμενα με ειχε ταξιδεψει πολυ Κλεοπατρα...Οπως οι "Θρυλοι του Παθους" επισης με τον Μπραντ Πιτ.

Νομιζω εχει βγει τωρα και μια κομεντι με την κοπελα απο το Veronica Mars που δειχνει τη Ρωμη και το Fontana di Trevi(<3 ), λεγεται "When in Rome" αν δεν κανω λαθος.
 

beba

Member
Μηνύματα
33
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Νικήσιανη
Ταξίδι-Όνειρο
Σαμοθράκη,Ανταρκτική
Εγώ θα μιλήσω για το "και οι Θεοί τρελάθηκαν" ειδικά το Νο 1.
Το ξαναείδα πριν πάω και μετά που γύρισα από τη Ναμίμπια. Πολύ αληθινό. Και οι βουσμάνοι γλυκύτατοι.
 

Terry_Panthro

Member
Μηνύματα
57
Likes
7
Ταξίδι-Όνειρο
ΦΛΟΡΕΣΤΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Αγαπημένη ταξιδιάρικη ταινία

είδα ότι δεν υπάρχει κάτι παρόμοιο(άμα παίζει και δεν το πρόσεξα ας το διαγράψουν το topic οι admins)

Λοιπόν η δική μου είναι το Εl diario de Motocicleta(Ημερολόγιο Μοτοσυκλέτας)

arevistaelbuho.blog.com_files_2010_06_diarios_motocicleta_affiche1.jpg


a2.bp.blogspot.com__htnc6HAPUu0_TQS7j2cz6CI_AAAAAAAAAKs_nh5BjLd316e2621933e10d3a96ef40539e60e3.jpg


που αξίζει να την δουν,όσοι γουστάρουν America Latina!!!Πρέπει να το χω δει πάνω από 10 φορές σε σινεμά,τηλεόραση,dvd....Τρομερή ταινία που αφορά το ταξίδι του Ερνέστο "Τσε" Γκεβάρα μαζί με τον φίλο του Alberto από την Αργεντινή και δείχνει πολλά τοπία της Ν.Αμερικής.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.730
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom