ταινιες και ταξιδια

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ονειρεμένο Ταξίδι
greenland-φεροε-svalbard
[
update: θα ειναι κριμα για τις θαυμαστριες του ralph, να μην το δουν να χαλαρωνει ημιγυμνος στα szechenyi ή gellert..[/quote]

βουδαπεστη και ralph???τι άλλο να ζητήσει κανείς?το βρήκα: Να φύγει το "ημι" απο τη λέξη "ημίγυμνος" :haha::haha::haha::haha:
 

shashass

Member
Μηνύματα
29
Likes
18
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου..ελπίζω..σύντομα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Τανζανία
Εγώ θα πω την υπέροχη ταινία " Ο Λώρενς της Αραβίας"..έρημος, έρημος, έρημος..κ έρημος..
 

Otokodate

Member
Μηνύματα
90
Likes
89
Πολλές ταινίες θα μπορούσα να αναφέρω για την αγαπημένη μου Ιαπωνία όμως θα αναφέρω μόνο μια. Το Sans Soleil του μεγάλου σκηνοθέτη Chris Marker (που btw έχει φτιάξει μια απ'τις καλύτερες αλλά δυστυχώς άγνωστες σειρές για την Ελλάδα μας) μια ταινία που παρ'ολο που γυρίστηκε στα 80's μου άφησε παρόμοια συναισθήματα με το ταξίδι που είχα κάνει στην Ιαπωνία σχετικά πρόσφατα.

Ένα μικρό κλιπάκι απ'την ταινία...



Για την Γαλλία, την Γαλλία όχι ως τόπος και κτήρια αλλά μια προοδευτική Γαλλία που δρα ως καταφύγιο για τις τέχνες κλπ πάντα μου έρχονται στο μυαλό ταινίες όπως το Chronique d'un ete...


Σίγουρα το Raise the Red Lantern με ταξίδεψε στην Κίνα, αλλά και μικρού μήκους animation όπως το Ιαπωνικό shoot without shooting και το feelings of Mountains and Waters...


...που είναι ένα όμορφο πείραμα παντρέματος της παραδοσιακής Κινέζικης ζωγραφικής με το animation. Επίσης η παρουσία του Guqin που χρωματίζει με τον τρόπο του την ταινία και η απλή αλλά όμορφη ιστορία του δείχνουν Κίνα.
 

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βορεια Αμερικη
Taxidiwtis said:
Αυτη η ταινια με εκανε να επισκεφτω το Μοντενεγκρο και δεν το μετανιωσα καθολου..!
Το Καζίνο είναι στην Ιταλία και ο δρόμος είναι το Alpine course στην Βρετανία
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.529
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Φυσικά το Out of Africa με ταξίδεψε στα υπέροχα τοπία της Αφρικής.
Αρκετά αργότερα με ταξίδεψε επίσης μία ταινία που αν και πήρε το Oscar καλύτερης ξενόγλωσσης ταινίας, δεν έγινε ιδιατέρως γνωστή: Nowhere in Africa. Αναφέρεται στην Κένυα λίγα χρόνια αργότερα, αφού η Καρεν Μπλίξεν έχει επιστρέψει στην πατρίδα της. Μία οικογένεια γερμανοεβραίων καταφέυγει εκεί προκειμένου να γλιτώσει από τον ναζισμό που κάνει την εμφάνισή του στην Γερμανία. Παρακολουθούμε τις δυσκολίες προσαρμογής μιας μεσοαστικής οικογένειας μέσα από τα μάτια της κορούλας της οικογένειας.
Τα υπέροχα τοπία της Αφρικής, εναλλάσονται με τα θέματα του ρατσισμού: ναζί προς εβραιους, λευκοί προς μαύρους, εγγλέζοι προς γερμανούς.
Και αυτή η τανία έχει ένα κοινό στοιχείο με την προηγούμενη: βασίστηκε σε ένα αυτοβιογραφικό βιβλίο της κορούλας. Nirgendwo in Afrika (2001) - IMDb
 

XristinaK

Member
Μηνύματα
624
Likes
1.296
Ονειρεμένο Ταξίδι
Όπου "χορεύει" το Β.Σέλας
Πολιτικη Κουζίνα...Δεν έχω βαρεθεί να τη βλέπω ούτε να ακούω τη μουσική της Ρεμπούτσικα...
Αβάνα..Από όταν ήμουν 10 ετών και την είχα δει ονειρεύομαι να πάω στην Κούβα!
Lisbon story, του W.Wenders, με μουσική από Madredeus.
Night train to Lisbon..
Και άλλες πολλές θα βρω αν σκεφτώ..
 

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
The forgotten kingdom (2013), παρουσιάζει μια περιπλάνηση ενός σύχρονου νέου στο Βασίλειο του Λεσότο, μια μικροσκοπική ηπειρωτική χώρα που μοιάζει κολλημένη στον χρόνο, με στοιχεία μαγικού ρεαλισμού και πολύ καλή φωτογραφία. Γενικά πολύ καλή ταινία ταξιδιού. Μια εισαγωγή από τον σκηνοθέτη Andrew Mudge:
 

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
Des hommes et des dieux (2010). Αριστούργημα. Παρουσιάζει την πραγματική ιστορία ενός μοναστηριού Τραπιστών στον Αλγερινό Άτλαντα εν μέσω φονταμενταλιστικής εξέγερσης στα μέσα του '90. Παρουσιάζει αρκετά στιγμιότυπα της καθημερινής ζωής και πως αυτή μεταλάσσεται σταδιακά. Ειδικά η σκηνή του δείπνου με τα κοντινά στα πρόσωπα των μοναχών προς το τέλος είναι από τις πιο ανατριχιαστικές που έχω παρακολουθήσει.
 

elinaa

Member
Μηνύματα
103
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
Αγγλια-Ουαλία, Νορβηγια
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λαπωνία, Καραιβική
Dirty Dancing 2 : Ηavana Nights...
πολυ κλαμα μαζι με την Αβανα :p
 

XristinaK

Member
Μηνύματα
624
Likes
1.296
Ονειρεμένο Ταξίδι
Όπου "χορεύει" το Β.Σέλας
Βλέπω Online τώρα το Getaway και δεν το πιστεύω ότι ο αγαπημένος μου ηθοποιός έπαιξε σε αυτό το πράγμα! Δεν βλέπεται! Ούτε για κωμωδία δεν το βλέπεις...(Θα αντέξω ως το τέλος μόνο για τον Ethan!)Γιατί γυρίστηκε αυτή η ταινία δεν καταλαβαίνω..Α, το γράφω εδώ γιατί γυρίστηκε στη Σόφια!!:icon_biggrin:
Getaway 2013 Μην το δείτε!
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.205
Πολίτικη κουζίνα
into the wild
ημερολόγια μοτοσυκλέτας (αυτή την βλέπεις και ετοιμάζεις σάκο αμέσως:))
παραλία
Αμελί
XXX (ταινία εφετζίδικη αλλά με όμορφα πλάνα από Πράγα)
the way back (τοπία από Σιβηρία μέχρι Ινδία)

Αυτές μου έρχονται για την ώρα .Υπέροχες ταινίες και ταξιδιάρικες
 

XristinaK

Member
Μηνύματα
624
Likes
1.296
Ονειρεμένο Ταξίδι
Όπου "χορεύει" το Β.Σέλας

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.799
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom