Βέλγιο ταξίδι βρυξέλλες-προτάσεις?

mike1526gr

Member
Μηνύματα
12
Likes
0
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας! Έτσι όπως έχω σκεφτεί το πρόγραμμα, οι 2 μέρες στο Μπρυζ περιελάμβανα και εκδρομή στην Γάνδη. Κοιτάχτε ο χρόνοσ που θα έχω για να δω το ΑΜστερνταμ θα ειναι 1 1/2 μέρες.
 

kokoui

Member
Μηνύματα
369
Likes
490
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινικη Αμερικη
Συμφωνω με τους προηγουμενους, κριμα να πας μονο για εναμιση μερα αμστερνταμ. Τι να πρωτοδεις??? Εγω πηγα δυο μερες και μου εμεινε το αισθημα του περαστικου, αν και ειδα αρκετα. Καλυτερα να χαρεις το Βελγιο με την ανεση σου.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.146
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Μονο εγω βρισκω τη μια βδομαδα για το Βελγιο υπερβολικα μεγαλο χρονικο διαστημα;

Συμφωνω πως για Αμστερνταμ η μιαμιση μερα ειναι πολυ λιγη αλλα απο το να περασεις αλλες 2 μερες στο Βελγιο (πρεπει να ειναι η πιο βαρετη χωρα της Ευρωπης και ειδικα το γαλλοφωνο) πολυ καλυτερα. Αμα μπορουσες να δωσεις 1-2 μερες ακομα στο Αμστερνταμ κοβοντας απο Βελγιο θα ηταν πιο ωραια για τα δικα μου γουστα. για τα δικα σου αποφασιζεις εσυ...
 

chris or

Member
Μηνύματα
176
Likes
81
Επόμενο Ταξίδι
Όσλο
Ταξίδι-Όνειρο
Πεκίνο,Λαπώνια,Μάλτα
Συμφωνω κ εγω οτι ειναι πολυυυυ τοσες μερες Βελγιο....1 μπρυζ 1γανδη 1,5 βρυξελλες φτανουνε.εκτος αν θελει να δει καποιος ολα τα αξιοθεατα ολα τα μουσεια κτλ.κ θελει κ να γυριζει στους δρομους κ τα μονοπατια(δεν το λεω ειρωνικα ο καθεις με τα γουστα του).εννοειτε οτι το αμστερνταμ θελει μερες,εγω ομως που πηγα για 10 ωρες περασα υπεροχα ειδα οτι μπορουσα γυρισα οσο μπορουσα και το κατα ευχαριστηθηκα.Θελω να ξαναπαω γιατι δεν το χορταινεις αλλα ητανε ευκαιρια-για εμενα-γιατι ως μονο προορισμο δεν ξερω ποτε θα τυχει ξανα.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.146
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Συμφωνω κ εγω οτι ειναι πολυυυυ τοσες μερες Βελγιο....1 μπρυζ 1γανδη 1,5 βρυξελλες φτανουνε.εκτος αν θελει να δει καποιος ολα τα αξιοθεατα ολα τα μουσεια κτλ.κ θελει κ να γυριζει στους δρομους κ τα μονοπατια(δεν το λεω ειρωνικα ο καθεις με τα γουστα του).εννοειτε οτι το αμστερνταμ θελει μερες,εγω ομως που πηγα για 10 ωρες περασα υπεροχα ειδα οτι μπορουσα γυρισα οσο μπορουσα και το κατα ευχαριστηθηκα.Θελω να ξαναπαω γιατι δεν το χορταινεις αλλα ητανε ευκαιρια-για εμενα-γιατι ως μονο προορισμο δεν ξερω ποτε θα τυχει ξανα.
Αυτο ακριβως, τα ειπες καλυτερα...
 

mike1526gr

Member
Μηνύματα
12
Likes
0
Οπότε αμά το προγραμμα έβγαινε ώς εξής θα έλεγε.?..
20/1 (απόγευμα) - 21/1 Βρυξέλες,
22-23/1, Μπρυζ,Γάνδη,
24/1 αναχώρηση από Μπρύζ προς Αμστερνταμ. Αφίξη Μεσημέρι έως 26/1 μεσημέρι Αναχώρηση για Αθήνα. Τι λετε?
 

chris or

Member
Μηνύματα
176
Likes
81
Επόμενο Ταξίδι
Όσλο
Ταξίδι-Όνειρο
Πεκίνο,Λαπώνια,Μάλτα
Ποσο πολυ γυρνατε;τι γουστα εχετε παιζει ρολο.αλλα ετσι οπως τα λες το προτιμω...(αλλα βρυξελλες δεν θα μπειτε σε πολλα κ θα πατε με μετρο για συντομια)
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Συμφωνω κ εγω οτι ειναι πολυυυυ τοσες μερες Βελγιο....1 μπρυζ 1γανδη 1,5 βρυξελλες φτανουνε.
Tις αδικείς τις Βρυξέλλες με μόνο μιάμιση μέρα. Η πόλη είναι η επιτομή του υποτιμημένου προορισμού.

(αλλα βρυξελλες δεν θα μπειτε σε πολλα κ θα πατε με μετρο για συντομια)
Το μετρό στις Βρυξέλλες δε βοηθάει καθόλου στις βόλτες στο ιστορικό κέντρο.
 

gmaman

Member
Μηνύματα
20
Likes
21
Επόμενο Ταξίδι
Κύπρος
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Έχοντας προσωπική εμπειρία από το Βέλγιο, συμφωνώ ότι οι Βρυξέλλες δεν είναι για πολλά πολλά. Ναι μεν υπάρχουν πράγματα να δεις και να κάνεις, αλλά ελάχιστα είναι αυτά που θα στενοχωρεθείς αν δε δεις.
Προσωπική μου άποψη είναι να πάτε και στο Άμστερνταμ, έστω να πάρετε μια γεύση της πόλης. Η απόσταση είναι πολύ μικρή για να μην το επιχειρήσετε. Αν θέλετε σταματάτε από Αμβέρσα για μια επιπλέον βόλτα. Η Μπρίζ είναι πανέμορφη αλλά μια μέρα αρκεί εκτός και αν έχετε πάθος με τη φωτογραφία.
Συνολικά, 2 διανυκτερεύσεις Βρυξέλλες, 1 Αμβέρσα και 2 Άμστερνταμ νομίζω ότι είναι συνετή επιλογή.
Ο καιρός θα είναι πολύ κρύος. Επίσης τα τελευταία χρόνια χιονίζει αρκετά εκείνη την περίοδο μέχρι και Φεβρουάριο. Αν νοικιάσετε αμάξι να είστε προετοιμασμένοι για καθυστερήσεις στο δρόμο λόγω παγετού/χιονιού.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Μονο εγω βρισκω τη μια βδομαδα για το Βελγιο υπερβολικα μεγαλο χρονικο διαστημα;
Από ότι διαβάζω μάλλον όχι... την ίδια άποψη έχουν και αρκετοί άλλοι συμφορμίτες... ευκαιρίας δοθείσης λοιπόν ας πω πέντε κουβέντες... δυστυχώς διαπιστώνω ότι για πολλούς το ταξίδι αντί να είναι αιτία απόλαυσης καταντά αγώνας δρόμου... για μένα είναι πραγματικά παράλογο το πόσο επιφανειακά αντιμετωπίζεται ένα ταξίδι στο Βέλγιο... θα συμφωνήσω απόλυτα με τον North ότι οι Βρυξέλλες και το Βέλγιο γενικότερα είναι ο ορισμός του υποτιμημένου προορισμού... το διαπίστωσα για μια ακόμη φορά όταν τον περασμένο Ιούνη πέρασα ένα υπέροχο τετραήμερο στις Βρυξέλλες και την Μπρυζ... για την Μπυζ δεν έχω να πω πολλά γιατί όλοι ξέρουμε το πόσο ατμοσφαιρική πόλη είναι και το διήμερο που ξόδεψα εκεί ήταν τραγικά λίγο για να εμπεδώσει κάποιος την γοητεία της πόλης... ήταν η τρίτη μου φορά στην Μπυζ και μπορώ να πω με σιγουριά ότι δυο μέρες στην πόλη είναι ελάχιστες... αν βέβαια κάποιος θελήσει να κάνει μια βόλτα στην κεντρική πλατεία και να βγάλει πέντε φωτογραφίες στα κανάλια, τότε και δυο ώρες είναι υπεραρκετές... συγνώμη όμως, αλλά αυτό δεν είναι ταξίδι, ούτε καν πασάλημα, είναι απλά γρήγορο ξεφύλλισμα ταξιδιωτικού λευκώματος... για τις Βρυξέλλες τώρα ένα έχω να πω... όσο περισσότερο τις επισκέπτομαι τόσο περισσότερο ενθουσιάζομαι... την τελευταία φορά π.χ αφιέρωσα ένα ολόκληρο πρωινό στον μεγάλο Ορτά http://www.travelhippo.gr/βίκτωρ-χόρτα-ο-μετρ-του-βελγικού-αρτ-νο/
έφαγα τα μύδια μου, χάζεψα για πολλοστή φορά στην παλιά πόλη και η μέρα πέρασε νεράκι... πως είναι λοιπόν δυνατόν κάποιος, σε μιάμιση μέρα να υποστηρίζει ότι θα πάρει μια καλή γεύση από τις Βρυξέλλες την στιγμή που εγώ, που έχω πάει ήδη 7-8 φορές, σε μια μέρα είδα ένα ελάχιστο μέρος της και αισθάνθηκα ότι δεν την ευχαριστήθηκα?

Έχω κατηγορηθεί από πολλούς ότι είμαι ιδιαίτερα καυστικός στα σχόλια μου... απαντώ ότι γράφω και υποστηρίζω την γνώμη μου σε περιπτώσεις που γνωρίζω το θέμα καλά... στο Βέλγιο π.χ έχω πάει περίπου δέκα φορές και πλέον μπορώ να εκτιμήσω ότι είναι μια χώρα η οποία αξίζει την προσοχή μας... ναι λοιπόν, μια βδομάδα στο Βέλγιο δεν είναι ούτε κατά διάνοια πολύς χρόνος... η μαγευτική Μπρυζ, η ατμοσφαιρική Γάνδη, η σικάτες Βρυξέλλες, η κοσμοπολίτικη Αμβέρσα, η "άγνωστη" Μόνζ και φυσικά η καταπληκτική περιοχή των Αρδενών, όπου έχω κάνει ένα από τα ωραιότερα δείπνα της ζωής μου, πιστέψτε με είναι αδύνατον να γυριστούν σε μια βδομάδα...

Καταλαβαίνω ότι μπορεί να υπάρχει διαφορά φιλοσοφίας για το πως βλέπει κάποιος ένα ταξίδι... αν για σας το ταξίδι δεν είναι πορθμείο ονείρων αλλά απλά ένα σούπερ μάρκετ εικόνων έχετε απόλυτο δίκιο... σε μια βδομάδα μπορείτε να δείτε όλο το Μπενελούξ και το Παρίσι μαζί... συγχωρέστε με όμως αλλά δεν ταξιδεύετε, απλά περιφέρεστε...
 

gmaman

Member
Μηνύματα
20
Likes
21
Επόμενο Ταξίδι
Κύπρος
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Αγαπητέ traveller, έχοντας ζήσει τρία χρόνια στο Βέλγιο κι έχοντας επισκεφθεί πολλές φορές τις μεγαλύτερές του πόλεις, μπορώ να πω ότι σαν επισκέπτης δεν έχει τόσο μεγάλο ενδιαφέρον.
Άλλο πράγμα είναι να αναπολώ τις όμορφες συζητήσεις που έκανα με την παρέα μου στη grand place στη mons και τελείως διαφορετικό να το προτείνω ως σημαντικό λόγο επίσκεψης της πόλης.


Καλώς η κακώς, η ημέρα έχει 24 ώρες και οι επισκέψεις μας σε κάθε μέρος πρέπει να είναι έτσι προγραμματισμένες ώστε να βλέπουμε/ζούμε αυτά που θεωρούμε σημαντικά και αξία λόγου.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.222
Μηνύματα
884.200
Μέλη
38.914
Νεότερο μέλος
daglas

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom