Βέλγιο ταξίδι βρυξέλλες-προτάσεις?

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.146
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Έχω κατηγορηθεί από πολλούς ότι είμαι ιδιαίτερα καυστικός στα σχόλια μου...
Κι εδω πως το 'παθες και δεν εισαι; Εντυπωσιαζομαι!

Επιμενω πως το Βελγιο (και μιλω για τις γαλλοφωνες πολεις του) το χειμωνα ειναι σουπερ βαρετο. Και δεν χρειαζεται να εχεις παει σαραντα φορες για να το καταλαβεις. Απο τις πρωτες ωρες το νιωθεις. Φυσικα και υπαρχουν τυποι ανθρωπων που το βρισκουν συναρπαστικο και φυσικα ειναι σεβαστα τα γουστα καθενος. Ο ενδιαφερομενος λοιπον ακουει ολες τις γνωμες και αποφασιζει.

Διαφωνω και στον ορισμο που δινεις για το ταξιδι. Το να καθομαι ενα ολοκληρο πρωινο να τρωω μυδια δεν το θεωρω ταξιδι. Και το να περιφερομαι 7-8 ωρες στο κεντρο μιας μικρης πολης περνωντας συνεχως απο τα ιδια σημεια το θεωρω επιτομη της πληξης.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Αγαπητέ traveller, έχοντας ζήσει τρία χρόνια στο Βέλγιο κι έχοντας επισκεφθεί πολλές φορές τις μεγαλύτερές του πόλεις, μπορώ να πω ότι σαν επισκέπτης δεν έχει τόσο μεγάλο ενδιαφέρον.
Αγαπητέ gmaman σέβομαι την γνώμη σου αλλά δεν συμφωνώ... δεν σε γνωρίζω σαν άτομο, συνεπώς δεν ξέρω τα γούστα σου και τα ενδιαφέροντα σου, άρα, το ότι έζησες 3 χρόνια στο Βέλγιο, ειλικρινά δεν μου λέει τίποτε... ακριβώς με την ίδια λογική που δεν μου λέει τίποτε όταν ένας ντόπιος με διαβεβαιώνει ότι το φαγητό σε ένα συγκεκριμένο τοπικό εστιατόριο είναι άριστο, ενώ στην πραγματικότητα είναι τραγικό, έτσι και το ότι εσύ δεν θεωρείς κάτι το ιδιαίτερο τις συγκεκριμένες πόλεις του Βελγίου, με αφήνει αδιάφορο... αν εσύ π.χ νομίζεις ότι 1 μέρα είναι αρκετή για να απολαύσει κάποιος την Μπυζ ή την Γάνδη, ή ότι οι Αρδένες είναι περιοχή με περιορισμένο ενδιαφέρον, μάλλον τα χρόνια που έζησες στο Βέλγιο σε έχουν κάνει να χάσεις την αίσθηση του τι είναι ενδιαφέρον ή απλά ότι το γούστο σου και τα βιώματα σου δεν ταιριάζουν με τα δικά μου... συνεπώς, δεν δέχομαι σε καμιά περίπτωση, ότι η άποψη για ένα μέρος ή ένα εστιατόριο κάποιου που έχει ζήσει χρόνια εκεί, είναι αντικειμενική και σωστή... τι θέλω να πω με αυτό...πρώτον ότι είναι εντελώς διαφορετικές οι εικόνες που έχει κάποιος από ένα μέρος όταν ζει σε αυτό, από τις εικόνες που έχει όταν το γνωρίζει σαν απλός επισκέπτης... αν π.χ ζεις 3-4 χρόνια στο Παρίσι ή την Ρώμη, η μαγική αύρα αυτών των 2 πόλεων με τον καιρό ξεφτίζει και παύεις πλέον να εκτιμάς το τι βιώνεις... και δεύτερον, ότι τα γούστα, τα ενδιαφέροντα και οι προτιμήσεις διαφέρουν από άνθρωπο σε άνθρωπο... π.χ ο φίλος μας ο tripakias υποστηρίζει ότι η Ρώμη σαν πόλη δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο... γνώμη του είναι και έχει κάθε δικαίωμα να την υποστηρίζει, άσχετα αν η μεγάλη πλειοψηφία των ταξιδιωτών δεν την συμμερίζεται...

Υ.Γ. προσοχή σε καμιά περίπτωση δεν θέλω να σε προσβάλω, την γνώμη μου λέω προσπαθώντας να πάω την κουβέντα ένα βήμα πιο μπροστά...
 

filippia

Member
Μηνύματα
356
Likes
372
Επόμενο Ταξίδι
Μπρατισλάβα-Βιέννη-Τσεχία
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Επίσης δε νομίζω ότι ο Mike1526 θα κάτσει 1 βδομάδα, εγώ όπως τα μετράω είναι 5 μέρες ολόκληρες και οι άλλες 2 που είναι η άφιξη και η αναχώρηση δεν είναι καν μισές. Οπότε 5,5 μέρες για Βέλγιο δε νομίζω να βαρεθεί.
 

gmaman

Member
Μηνύματα
20
Likes
21
Επόμενο Ταξίδι
Κύπρος
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Αγαπητέ gmaman σέβομαι την γνώμη σου αλλά δεν συμφωνώ... δεν σε γνωρίζω σαν άτομο, συνεπώς δεν ξέρω τα γούστα σου και τα ενδιαφέροντα σου, άρα, το ότι έζησες 3 χρόνια στο Βέλγιο, ειλικρινά δεν μου λέει τίποτε... ακριβώς με την ίδια λογική που δεν μου λέει τίποτε όταν ένας ντόπιος με διαβεβαιώνει ότι το φαγητό σε ένα συγκεκριμένο τοπικό εστιατόριο είναι άριστο, ενώ στην πραγματικότητα είναι τραγικό, έτσι και το ότι εσύ δεν θεωρείς κάτι το ιδιαίτερο τις συγκεκριμένες πόλεις του Βελγίου, με αφήνει αδιάφορο... αν εσύ π.χ νομίζεις ότι 1 μέρα είναι αρκετή για να απολαύσει κάποιος την Μπυζ ή την Γάνδη, ή ότι οι Αρδένες είναι περιοχή με περιορισμένο ενδιαφέρον, μάλλον τα χρόνια που έζησες στο Βέλγιο σε έχουν κάνει να χάσεις την αίσθηση του τι είναι ενδιαφέρον ή απλά ότι το γούστο σου και τα βιώματα σου δεν ταιριάζουν με τα δικά μου... συνεπώς, δεν δέχομαι σε καμιά περίπτωση, ότι η άποψη για ένα μέρος ή ένα εστιατόριο κάποιου που έχει ζήσει χρόνια εκεί, είναι αντικειμενική και σωστή... τι θέλω να πω με αυτό...πρώτον ότι είναι εντελώς διαφορετικές οι εικόνες που έχει κάποιος από ένα μέρος όταν ζει σε αυτό, από τις εικόνες που έχει όταν το γνωρίζει σαν απλός επισκέπτης... αν π.χ ζεις 3-4 χρόνια στο Παρίσι ή την Ρώμη, η μαγική αύρα αυτών των 2 πόλεων με τον καιρό ξεφτίζει και παύεις πλέον να εκτιμάς το τι βιώνεις... και δεύτερον, ότι τα γούστα, τα ενδιαφέροντα και οι προτιμήσεις διαφέρουν από άνθρωπο σε άνθρωπο... π.χ ο φίλος μας ο tripakias υποστηρίζει ότι η Ρώμη σαν πόλη δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο... γνώμη του είναι και έχει κάθε δικαίωμα να την υποστηρίζει, άσχετα αν η μεγάλη πλειοψηφία των ταξιδιωτών δεν την συμμερίζεται...

Υ.Γ. προσοχή σε καμιά περίπτωση δεν θέλω να σε προσβάλω, την γνώμη μου λέω προσπαθώντας να πάω την κουβέντα ένα βήμα πιο μπροστά...
Δεν υπάρχει θέμα παρεξήγησης, αν και το "γούστο" μου έχει αρχίσει να γκρινιάζει...

Προφανώς όλα είναι υποκειμενικά, ΑΛΛΑ αυτό δε σημαίνει ότι παρότι διαφωνώ με αυτό που λες, δε θα το διαβάσω. Από τη στιγμή που οι περίπου 10 φορές που έχεις επισκεφτεί τις Βρυξέλλες σε ενθουσίασαν, είναι δικαίωμά σου.
Κι εγώ σε κάθε ευκαιρία έχω επιστρέψει στην πόλη έστω για λίγες μέρες.
Εδώ όμως προτείνουμε ιδέες σε έναν άνθρωπο που θέλει να επισκεφθεί την περιοχή και εκτιμά την άποψη όλων μας για να τον βοηθήσουμε.
Αν σου αρέσει να κάνεις βόλτες με τις ώρες στην rue de "πες την όπως θες", κάντο! Κι εγώ το έκανα η θα το κάνω αν προκύψει.
Αυτό όμως δε θα παει την κουβέντα παρακάτω. Απλά θα περιορίσει τον/τη φίλο/φίλη από αυτό που αρχικά ήθελε να κάνει.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Διαφωνω και στον ορισμο που δινεις για το ταξιδι. Το να καθομαι ενα ολοκληρο πρωινο να τρωω μυδια δεν το θεωρω ταξιδι. Και το να περιφερομαι 7-8 ωρες στο κεντρο μιας μικρης πολης περνωντας συνεχως απο τα ιδια σημεια το θεωρω επιτομη της πληξης.
Το να ξοδέψεις ένα πρωινό σε ένα καλό μουσείο, μετά να απολαύσεις ένα ωραίο γεύμα σε ένα ιδιαίτερο εστιατόριο και τέλος να χαθείς στα στενοσόκακα μιας πόλης, χαζεύοντας μαγαζιά και ρουφώντας τις εικόνες της, είναι ευλογία και όχι η επιτομή της πλήξης... αλλά είπαμε, άλλες οι προτεραιότητες, άλλα τα βιώματα και άλλες οι εμπειρίες του καθενός... υπάρχουν πολλοί τύποι ταξιδιωτών... όπως υπάρχουν κάποιοι που ψάχνονται για να φάνε στη Ρώμη saltimbocca alla romana αντί για ψαρόσουπα, έτσι υπάρχουν και κάποιοι που θεωρούν ένα διήμερο στη Μπρυζ ονειρική απόδραση και όχι πληκτική διεκπεραίωση... οι συμφορμίτες διαβάζουν και κρίνουν... από όλα έχει ο μπαξές...
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Εδώ όμως προτείνουμε ιδέες σε έναν άνθρωπο που θέλει να επισκεφθεί την περιοχή και εκτιμά την άποψη όλων μας για να τον βοηθήσουμε.
Αν σου αρέσει να κάνεις βόλτες με τις ώρες στην rue de "πες την όπως θες", κάντο! Κι εγώ το έκανα η θα το κάνω αν προκύψει.
Αυτό όμως δε θα παει την κουβέντα παρακάτω. Απλά θα περιορίσει τον/τη φίλο/φίλη από αυτό που αρχικά ήθελε να κάνει.
Η ερώτηση ήταν συγκεκριμένη... κάποιος διαθέτει 5 μέρες και ρωτάει αν μπορεί να "χωρέσει" σε αυτές την Μπρυζ την Γάνδη, τις Βρυξέλλες και το Άμστερνταμ... πρότεινα να πετάξει έξω το Άμστερνταμ και να χωρίσει τις μέρες σε 2,1,2... εσύ εκτιμάς ότι για έναν που πάει πρώτη φορά στο Βέλγιο 2 μέρες στην Μπυζ και 2 μέρες στις Βρυξέλλες είναι πολύ διάστημα... εγώ διαφωνώ και εξήγησα ξεκάθαρα το γιατί... 5 μέρες για να πάρει κάποιος μια γεύση από Βέλγιο είναι ελάχιστες... από εκεί και μετά ο ρόλος μου σταματάει... μεγάλα παιδιά είμαστε ο καθένας διαβάζει γνώμες και αποφασίζει μόνος του...

Υ.Γ. Μην χάνουμε το μέτρο... υποστήριξα ότι οι Βρυξέλλες είναι η επιτομή του υποτιμημένου προορισμού, είπα ότι εμένα μου αρέσουν, αλλά σε καμιά περίπτωση δεν τις διαφημίζω σαν την ωραιότερη Ευρωπαϊκή πόλη... πιστεύω ότι οι 2 ημέρες είναι το μίνιμουμ που χρειάζεται κάποιος για να πάρει μια γεύση από αυτές και θεωρώ ότι σε κάθε περίπτωση αξίζουν επαναλαμβανόμενες επισκέψεις... τίποτε λιγότερο αλλά και τίποτε περισσότερο...
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.054
Likes
7.810
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Ρε παιδιά, κι εγώ δεν ξετρελλάθηκα με τις Βρυξέλλες αλλά όχι κι ότι με 2 μέρες (ούτε και με 4) θα πλήξεις. Έλεος!
 

gmaman

Member
Μηνύματα
20
Likes
21
Επόμενο Ταξίδι
Κύπρος
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Η ερώτηση ήταν συγκεκριμένη... κάποιος διαθέτει 5 μέρες και ρωτάει αν μπορεί να "χωρέσει" σε αυτές την Μπρυζ την Γάνδη, τις Βρυξέλλες και το Άμστερνταμ... πρότεινα να πετάξει έξω το Άμστερνταμ και να χωρίσει τις μέρες σε 2,1,2... εσύ εκτιμάς ότι για έναν που πάει πρώτη φορά στο Βέλγιο 2 μέρες στην Μπυζ και 2 μέρες στις Βρυξέλλες είναι πολύ διάστημα... εγώ διαφωνώ και εξήγησα ξεκάθαρα το γιατί... 5 μέρες για να πάρει κάποιος μια γεύση από Βέλγιο είναι ελάχιστες... από εκεί και μετά ο ρόλος μου σταματάει... μεγάλα παιδιά είμαστε ο καθένας διαβάζει γνώμες και αποφασίζει μόνος του...

Υ.Γ. Μην χάνουμε το μέτρο... υποστήριξα ότι οι Βρυξέλλες είναι η επιτομή του υποτιμημένου προορισμού, είπα ότι εμένα μου αρέσουν, αλλά σε καμιά περίπτωση δεν τις διαφημίζω σαν την ωραιότερη Ευρωπαϊκή πόλη... πιστεύω ότι οι 2 ημέρες είναι το μίνιμουμ που χρειάζεται κάποιος για να πάρει μια γεύση από αυτές και θεωρώ ότι σε κάθε περίπτωση αξίζουν επαναλαμβανόμενες επισκέψεις... τίποτε λιγότερο αλλά και τίποτε περισσότερο...
Κατα βάθος συμφωνούμε. Δυο μέρες Βρυξέλλες, 1 σε κάποια πόλη εκτός είπα εγώ... 1 μέρα παραπάνω προσέθεσες εσύ... Ο στόχος δεν είναι να γνωρίσεις το Βέλγιο σε λίγες μερες(προς Θεού, είναι μια ολόκληρη χώρα) αλλά να αξιοποιήσεις τις λίγες ημέρες που διαθέτεις καλύτερα.

Όπως σωστά είπες, γνώμες λέμε κι αν βοηθήσει και κάτι που πούμε, καλό είναι.
·
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.146
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Η ερώτηση ήταν συγκεκριμένη... κάποιος διαθέτει 5 μέρες και ρωτάει αν μπορεί να "χωρέσει" σε αυτές την Μπρυζ την Γάνδη, τις Βρυξέλλες και το Άμστερνταμ... πρότεινα να πετάξει έξω το Άμστερνταμ και να χωρίσει τις μέρες σε 2,1,2...
Αυτο ακριβως κι επειδη η δικη μου λογικη λεει πως πεταω τα χειροτερα και οχι τα καλυτερα προτεινα να παει Αμστερνταμ που ειναι παρασαγκας ανωτερο απο τις αλλες τρεις πολεις... Δεν γινεται να εχεις 6-6,5 μερες (εγω τοσο το βρισκω το 20/1 με 26/1, δεν καταλαβαινω γιατι για σας κανει 5; ) σε αποσταση αναπνοης το Αμστερνταμ και να μην πας, εστω και για βολτα. Αμαρτια!

@babaduma το Βελγιο κατα τη γνωμη μου ειναι βαρετο το χειμωνα. Αυτο δεν σημαινει πως δεν μπορεις να περασεις καλα. Παντου σε ολα τα ταξιδια περνας καλα αν ψαξεις να βρεις και να εκμεταλλευτεις τα πλεονεκτηματα του καθε τοπου. Και το μεγαλο πλεονεκτημα του Βελγιου ειναι πως εχει διπλα του το Αμστερνταμ, πως να το κανουμε;
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Αυτο ακριβως κι επειδη η δικη μου λογικη λεει πως πεταω τα χειροτερα και οχι τα καλυτερα προτεινα να παει Αμστερνταμ που ειναι παρασαγκας ανωτερο απο τις αλλες τρεις πολεις... Δεν γινεται να εχεις 6-6,5 μερες (εγω τοσο το βρισκω το 20/1 με 26/1, δεν καταλαβαινω γιατι για σας κανει 5; ) σε αποσταση αναπνοης το Αμστερνταμ και να μην πας, εστω και για βολτα. Αμαρτια!
Αμαρτία, αμαρτία... και το Παρίσι είναι ένα τσιγάρο δρόμος από το Άμστερνταμ, αμαρτία είναι να μην πάει μια μέρα κι εκεί... εμ η Αγγλία? τι είναι η Αγγλία? πας μια βόλτα μέχρι το Zeebrugge και μετά ένα πέταγμα είναι το νησί... αμαρτία να μην πας κι εκεί μια βόλτα...

Στις αρχές νόμιζα ότι σου άρεσε να τρολάρεις... με τον καιρό διαπιστώνω ότι εννοείς ότι γράφεις και το διασκεδάζω...

Και μια που το έφερε και η κουβέντα, ας πω την γνώμη μου για το Άμστερνταμ. Το θεωρώ μαζί με την Πράγα και την Βαρκελώνη μια από τις πιο υπερτιμημένες πόλεις της Ευρώπης. Όταν το επισκεφτείς για πρώτη φορά σίγουρα θα σε εντυπωσιάσει με την ιδιόμορφη αρχιτεκτονική του και την ιδιαιτερότητα των καναλιών του. Την πρώτη εντύπωση όμως διαδέχεται η πλήξη. Αν μια Ευρωπαϊκή πόλη είναι επαναλαμβανόμενη και πληκτική, αυτή είναι το Άμστερνταμ. Αν δεν είχε δύο από τα σημαντικότερα μουσεία της Ευρώπης, θα ήταν απλά μια συμπαθητική πόλη του διημέρου, ελαφρώς καλύτερη από τις Βρυξέλλες. Με τα μουσεία, που σώζουν από πλευράς πλήξης κάπως την κατάσταση, ας προσθέσουμε μια ακόμη μέρα και ΤΕΛΟΣ... κοντολογίς το Αμστελόδαμο σε καμιά περίπτωση δεν δικαιολογεί τον θόρυβο που προκαλεί και σε καμιά περίπτωση δεν απέχει παρασάγγες από τις Βρυξέλλες η την Μπρυζ... είναι μια χαρά για ένα διήμερο κάθε 2-3 χρόνια και σούπερ για πιτσιρικάδες που θα χαλβαδιάσουν καμιά γκόμενα στις βιτρίνες, θα πιούν κανένα μπάφο και θα διασκεδάσουν σε τριτοκλασάτα μπαρ παρέα με ξοφλημένους Άγγλους... τώρα που το ξεκαθαρίσαμε κι αυτό σταθμίστε τις καταστάσεις, διαλέξτε τι είδους ταξιδιώτες είσαστε και πάρτε την απόφαση σας...
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Μεινε Βελγιο και βαλε και την Αμβερσα στο προγραμμα.
Εδω οτι πληροφορια θες για την πολη http://www.visitantwerpen.be/Bezoekerssite-EN/Visitors.html

Ο traveller εχει δικιο. Μεινε Βελγιο και θα εχεις μια ολοκληρωμενη εικονα. Αν σου αρεσει ξαναπας στην πολη που σου αρεσε περισσοτερο και τη βολευεις μαζι με το Αμστερνταμ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.222
Μηνύματα
884.154
Μέλη
38.913
Νεότερο μέλος
PanagiotisCPC

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom