Γενικά ταξίδι με μωρό στην ευρωπη

taxidakia

Member
Μηνύματα
285
Likes
51
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άνδεις ξανά
Ευχαρίστως. Αυτά που κοιτάμε πρωτίστως εμείς σε ένα ταξίδι με μικρό παιδί είναι τα ακόλουθα (όχι με σειρά προτεραιότητας): ο καιρός, η ασφάλεια ( να μην υπάρχουν επιδημίες σε εξέλιξη ή πρόσφατες , αναταραχές, πυρηνικά ατυχήματα κλπ ), εύκολες μετακινήσεις , και να έχει δραστηριότητες για παιδιά (π.χ. ζωολογικό κήπο, τσίρκο αν είναι δυνατόν, θεματικά πάρκα, κάστρα κλπ). Το φαγητό έρχεται σε δεύτερη μοίρα μια και σχεδόν παντού μπορείς να βρείς γάλα, κοτόπουλο, μακαρόνια, τροφές που συνήθως τρώνε τα παιδιά . Στην Ευρώπη , κατά τη γνώμη μου, δύο σπουδαίοι προορισμοί για παιδιά είναι η Πορτογαλία (από την Λισσαβόνα και πάνω), και η χώρα των Βάσκων (βορειοανατολική Ισπανία- Μπιλμπάο, Σαν Σεμπαστιάν κλπ).
Η Λισσαβόνα δεν έχει πολλούς λόφους ή έχω λανθασμένη εντύπωση;
Για πες για τη βόρεια Πορτογαλία, γιατί το λες;

Ένα ονειρεμένο μου ταξίδι είναι Galicia+Πορτογαλία (road trip) αλλά με τις πολλές μετακινήσεις ίσως πρέπει να το αφήσουμε για όταν η κόρη μας θα είναι 4 τουλάχιστον (τώρα είναι 2)
 

taxidakia

Member
Μηνύματα
285
Likes
51
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άνδεις ξανά
Και για εμάς πρώτα έρχονται η ασφάλεια και η πρόσβαση σε νοσοκομεία κλπ και μετά οι μετακινήσεις και οι δραστηριότητες που θα αρέσουν σε ένα παιδί, αλλά όχι απαραίτητα θεματικά πάρκα και ζωολ. κήποι. Θα μπορούσε να είναι παραλία, κάποιο μουσείο που να έχει κάποιο ενδιαφέρον για εκείνην, κήποι, λιμνούλες κλπ.
Για το μουσείο που ανέφερα, για παράδειγμα το καλοκαίρι (21 μηνών), πήγαμε σε μουσείο σχετικό με λαογραφία όπου την ξενάγησα :D και υπήρχαν διάφορα εκθέματα που της έκαναν εντύπωση, στολισμένα βέβαια με αντίστοιχες ιστορίες σχετικά με τη χρήση τους.
 

ILMILL

Member
Μηνύματα
5
Likes
2
Και για εμάς πρώτα έρχονται η ασφάλεια και η πρόσβαση σε νοσοκομεία κλπ και μετά οι μετακινήσεις και οι δραστηριότητες που θα αρέσουν σε ένα παιδί, αλλά όχι απαραίτητα θεματικά πάρκα και ζωολ. κήποι. Θα μπορούσε να είναι παραλία, κάποιο μουσείο που να έχει κάποιο ενδιαφέρον για εκείνην, κήποι, λιμνούλες κλπ.
Για το μουσείο που ανέφερα, για παράδειγμα το καλοκαίρι (21 μηνών), πήγαμε σε μουσείο σχετικό με λαογραφία όπου την ξενάγησα :D και υπήρχαν διάφορα εκθέματα που της έκαναν εντύπωση, στολισμένα βέβαια με αντίστοιχες ιστορίες σχετικά με τη χρήση τους.
Ασφαλώς και κάποια μουσεία μπορεί να παρουσιάζουν ενδιαφέρον και για παιδιά. Εμείς τον πήγαμε στο μουσείο του Loch Ness και τρελάθηκε, επίσης πολύ ωραίο είναι για παιδιά το μουσείο με τις βασιλικές άμαξες στη Λισσαβόνα (έχει άμαξες και για μωρά). Ξέχασα να γράψω ότι κάτι που αρέσει πολύ σε παιδιά και μεγάλους είναι και τα aquarium , έχει και η Λισσαβόνα ,ιδίως τα υπόγεια (π.χ. Βαλένθια, Σαν Σεμπαστιάν -εκπληκτικά).
Όσον αφορά τη Λισσαβόνα, δεν έχει ιδιαίτερους λόφους, έχει ανηφόρες στην περιοχή γύρω από το κάστρο.
Η Λισσαβόνα και η βόρεια Πορτογαλία έχει αυτό το κομμάτι της ιστορίας της κουλτούρας και των εικόνων που δεν έχουμε εμείς στην Ελλάδα, δηλαδή σε μεταφέρει στην εποχή των μεγάλων θαλασσοπόρων και εξερευνητών. Αυτά μπορεί κάποιος να τα δεί και στη Λισσαβόνα , αλλά και στη Sintra (όλο κάστρα και παλάτια- ενδιαφέρον και για παιδιά), Nazare, Coimbra, Porto, Braga, πόλεις που συναντάς καθώς ανεβαίνεις προς βορρά.
Όσον αφορά το Galicia+Πορτογαλία, πολύ καλή ιδέα το σκέφτηκα και εγώ, αλλά προτίμησα τελικά να το κάνω ξεχωριστά (δεν έχω πάει ακόμη στη Galicia). Ο λόγος είναι ότι κατά τη άποψη μου εγώ για αυτό το ταξίδι χρειάζομαι δύο εβδομάδες, χρόνος που είναι υπερβολικός για ένα παιδί αυτής της ηλικίας.
 

Kate237

Member
Μηνύματα
103
Likes
220
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ντου από παντού!
Και για εμάς πρώτα έρχονται η ασφάλεια και η πρόσβαση σε νοσοκομεία κλπ και μετά οι μετακινήσεις και οι δραστηριότητες που θα αρέσουν σε ένα παιδί, αλλά όχι απαραίτητα θεματικά πάρκα και ζωολ. κήποι. Θα μπορούσε να είναι παραλία, κάποιο μουσείο που να έχει κάποιο ενδιαφέρον για εκείνην, κήποι, λιμνούλες κλπ.
Για το μουσείο που ανέφερα, για παράδειγμα το καλοκαίρι (21 μηνών), πήγαμε σε μουσείο σχετικό με λαογραφία όπου την ξενάγησα :D και υπήρχαν διάφορα εκθέματα που της έκαναν εντύπωση, στολισμένα βέβαια με αντίστοιχες ιστορίες σχετικά με τη χρήση τους.
Με βρίσκει απόλυτα σύμφωνη αυτό το σκεπτικό! Έτσι ακριβώς κινούμαστε κι εμείς. Και μεγαλώνοντας το παιδί θα μπορείς να προσθέτεις όλο και περισσότερα, σε όλο και λιγότερο χρόνο!!
Δεν είναι ωραίο όταν φτιάχνεις υπέροχες παιδικές αναμνήσεις;;;
 

taxidakia

Member
Μηνύματα
285
Likes
51
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άνδεις ξανά
Ναι Kate, είναι υπέροχο!!!
Και μοιραζόμαστε τόσα πράγματα, τόσες εμπειρίες!

Το μόνο κακό είναι ότι εστιάζοντας σε αυτά που ενδιαφέρουν εκείνη, κάπου μένουν πίσω αυτά που ενδιαφέρουν εμάς, ας πούμε το μουσείο που είπα το είδα "από τη δική της σκοπιά", δηλ. όσα εκθέματα μπορούσε να κατανοήσει (με εξηγήσεις βέβαια) στο πώς χρησίμευαν. Να ένα καλαθάκι στο οποίο μάζευαν φρούτα, να μια σκάλα για να ανεβαίνουν στα δέντρα και να τα μαζεύουν, μια φωτογραφία με ένα παιδάκι, τι πιστεύεις ότι κάνει το παιδάκι στη φωτο που το έκαναν τα παλιά χρόνια, κοκ. Εγώ ελάχιστα πέραν αυτών είδα γιατί δεν είχα "δικό μου χρόνο". Και δυστυχώς ή ευτυχώς εγώ στα ταξίδια χρειάζομαι αρκετό δικό μου χρόνο.

Κι εδώ ερχόμαστε σε αυτό που είπε η ILMILL, στα ταξίδια χρειαζόμουν ούτως ή άλλως πολύ χρόνο, θέλω να απολαμβάνω όσο περισσότερο γίνεται το κάθε μέρος/αξιοθέατο, οπότε αυτός ο χρόνος με ένα παιδί πρέπει να είναι ακόμη περισσότερος, άρα αυτό αρχίζει να γίνεται θέμα. Σωστή επομένως ILMILL, πρέπει να αρχίσω να σπάω τα ταξίδια σε περισσότερα μικρότερα, γιατί αν περιμένω να βρω 2 βδομάδες, όπως είπες, είναι δυσκολότερο.
 

giannakouti

Member
Μηνύματα
173
Likes
21
Επόμενο Ταξίδι
Σαρδηνία
Σκεφτόμαστε να τολμήσουμε ταξίδι με το μωρό μας όταν θα είναι 4,5 μηνών.
Αλήθεια, επειδή δεν έχω προσέξει ποτέ στο παρελθόν, βρίσκουμε εύκολα αλλαξιέρες σε εστιατόρια και καφέ στο εξωτερικό? Αν όχι, πού αλλάζατε το μωρό σας? Πάντως εδώ στη Θεσσαλονίκη τέτοια μαγαζιά τα ψάχνω πως και πως!
Επίσης, συναντήσατε κάπου πρόβλημα με το θηλασμό?
 

Krazykat

Member
Μηνύματα
268
Likes
543
Αλήθεια, επειδή δεν έχω προσέξει ποτέ στο παρελθόν, βρίσκουμε εύκολα αλλαξιέρες σε εστιατόρια και καφέ στο εξωτερικό? Αν όχι, πού αλλάζατε το μωρό σας? Πάντως εδώ στη Θεσσαλονίκη τέτοια μαγαζιά τα ψάχνω πως και πως!
Επίσης, συναντήσατε κάπου πρόβλημα με το θηλασμό?
Αυτό με τις αλλαξιέρες είναι μια δυσκολία, εγώ π.χ. από Ιταλία που κάναμε το πρώτο μας ταξίδι (αλλά και Γερμανία, όπου μένω) δεν είμαι ικανοποιημένη από την υποδομή για άλλαγμα μωρού, στην καλύτερη θα μιλήσω για μια αναλογία μαγαζιών 50/50, οπότε ευτυχώς στη δική μας περίπωση υπήρχε αυτοκίνητο... Με το θηλασμό δε θα συναντήσεις πουθενά στον πολιτισμένο κόσμο πρόβλημα :). Αν σε βολεύει, μπορείς να έχεις ένα πανάκι θηλασμού μαζί σου για να αποφύγεις τυχόν αδιάκριτα βλέμματα (αν και τέτοια βλέμματα πιο πιθανό είναι να σου ρίξει κανένας Έλληνας τουρίστας παρά ντόπιος :bleh:).
 

giannakouti

Member
Μηνύματα
173
Likes
21
Επόμενο Ταξίδι
Σαρδηνία
Στο αεροδρόμιο και μέσα στο αεροπλάνο τί γίνεται από τέτοιες "ευκολίες"?
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.210
Likes
5.678
Ονειρεμένο Ταξίδι
Όλη η Νότια Αμερική
Σκεφτόμαστε να τολμήσουμε ταξίδι με το μωρό μας όταν θα είναι 4,5 μηνών.
Αλήθεια, επειδή δεν έχω προσέξει ποτέ στο παρελθόν, βρίσκουμε εύκολα αλλαξιέρες σε εστιατόρια και καφέ στο εξωτερικό? Αν όχι, πού αλλάζατε το μωρό σας? Πάντως εδώ στη Θεσσαλονίκη τέτοια μαγαζιά τα ψάχνω πως και πως!
Επίσης, συναντήσατε κάπου πρόβλημα με το θηλασμό?
Την μικρή μας την έχουμε αλλάξει όπου μπορείς να φανταστείς: σε πάρκα, σε παγκάκια, σε παραλίες,.. Ένα μεγάλο ύφασμα να έχεις μαζί για αλλαξιέρα και καλή διάθεση. Πάντως όποτε είχαμε καρότσι μαζί μας βόλευε να την ξαπλώνουμε εκεί και να την αλλάζουμε. Πάντως σίγουρα αυτό δεν είναι εμπόδιο στο ταξίδι.
 

bifteki

Member
Μηνύματα
34
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
καλησπέρα! Έχουμε κάνει αρκετά ταξίδια με το μωρό και δεν συνάντησα πουθενά πρόβλημα με το θηλασμό ούτε στα αεροπλάνα ούτε σε διάφορες πόλεις της ευρώπης. Στο αεροπλάνο έχει πολύ βολικές αλλαξιέρες (να έχει μόνο μαζί σου ένα σεντονάκι για να το ακουμπάς πάνω. Όσον αφορά σε εστιατόρια κτλ είναι ανάλογα που θα πέσεις. Προσωπικά τον άλλαζα είτε στο καρότσι είτε σε παγκάκια κτλ Αν έχει κρύο έμπαινα σε κάποιο εμπορικό και τον άλλαζα εκεί στο καρότσι.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.786
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom