Γενικά ταξίδι με μωρό στην ευρωπη

Melissoula

Member
Μηνύματα
10
Likes
5
Καλησπέρα σας,
Θα ήθελα να με βοηθήσετε όσους γνωρίζουν και έχουν κάνει ταξίδι με βρέφος (11 μηνων) και καροτσι σε ποία χώρα ειναι "ευπροσδεκτα"; Από θεμα πεζοδρομιων, θεμα συγκοινωνιων, ποια εποχη και μηνα κτλ κτλ
 

Kate237

Member
Μηνύματα
103
Likes
220
Ταξίδι-Όνειρο
Ντου από παντού!
Καλησπέρα!
Είναι λίγο γενική η ερώτηση, αλλά θα μπορούσα να σου πω πως το σκέφτομαι. Δεν έχω γυρίσει και όλη την Ευρώπη με καρότσι για να σου πω, αν και πήγα σε αρκετές χώρες μ'αυτό και η εμπειρία μου λέει ότι κάνει τη ζωή του ζευγαριού πολύ πολύ πιο εύκολη για ταξίδι με παιδί που δεν χωράει σε μάρσιπο!
Το καρότσι για μένα είναι η αμέσως επόμενη καλύτερη ιδέα απαραίτητου αντικειμένου ταξιδιού μετά την πιστωτική!
Δεν θυμάμαι να είχα πρόβλημα κάπου στην Ευρώπη να πω την αλήθεια.... αλλά να έχεις στο νου σου τα εξής :
- Αν η πόλη/οι πόλεις που θα επισκεφτείτε έχουν πολλούς δρόμους με πλακόστρωτα ή φυτευτές πέτρες.... θα έχεις πρόβλημα με τις ρόδες... στάνταρ!... Και μπορεί να σου κάνει μια βόλτα σε ένα κομμάτι παλιάς πόλης εκνευριστικότατο.... θα πρέπει ή το παιδάκι να περπατήσει ή να το πάρεις αγκαλιά, οπότε βάλε τη βόλτα σας στο συγκεκριμένο κομμάτι όταν θα είστε ξεκούραστοι ή με στάση για καφέ - φαγητό ενδιάμεσα....

- Αν έχει απότομες ανηφόρες - κατηφόρες, θα πρέπει να έχεις μια πιο περιφερειακή εναλλακτική διαδρομή, τουλάχιστον για το "ανέβα".....

- Αν μπορείς να πάρεις ένα καρότσι πιο εύκολο στο άνοιξε -κλείσε, ακόμα και εκτός εποχής θα είναι καλύτερο (τα λεγόμενα και "καλοκαιρινά" ή "μπαστούνια")...

- Δες στο ίντερνετ αν υπάρχουν ασανσέρ στις στάσεις του μετρό (εφόσον έχει μετρό ο προορισμός σας)

- Αν και στα περισσότερα μουσεία - ενυδρεία κτλ μπορείς να το αφήσεις στην είσοδο αν δεν σου επιτρέψουν να το πάρεις μέσα (συνήθως αφήνουν και μέσα να το έχεις), θα έχεις πρόβλημα σε αξιοθέατα που δεν έχει χώρο για τέτοια πράγματα (συνήθως πύργοι με στενά ασανσέρ ή καθόλου ασανσέρ, μουσεία με μηχάνημα που ελέγχουν τσάντες) και θα πρέπει να τα βάλετε αυτά τα μέρη μαζεμένα σε 1-2 πρωινά ή απογευματινά και να αφήσετε το καρότσι στο ξενοδοχείο....

- Μεγαλύτερο πρόβλημα θα έχεις με καρότσι σε ταξί , παρά σε μετρό - λεωφορείο με δεδομένο ότι το έχεις μαζεμένο. Μόνο σε μετρό έμπαινα με το καρότσι ανοιχτό χωρίς πρόβλημα και έβαζα το φρένο του καροτσιού όσο κινούμασταν και πάλι αν δεν είχε κόσμο...

- Είναι απίστευτη ευκολία για βραδινή έξοδο, με το παιδί να κοιμάται στο καρότσι, ρίξε πίσω την πλάτη του καροτσιού και έχε ένα ελαφρύ μεγάλο μαντίλι ή μια πασμίνα ή ένα κασκόλ που μπορείς να το ρίξεις πάνω από την κουκούλα του για έξτρα προστασία από τα φώτα του μπαρ ή του εστιατορίου (και ζέστη) και μπορείς να έχεις μια έξοδο για δύο μέχρι όσο αργά θέλεις!
 
Last edited:

Melissoula

Member
Μηνύματα
10
Likes
5
Καλησπέρα!
Είναι λίγο γενική η ερώτηση, αλλά θα μπορούσα να σου πω πως το σκέφτομαι. Δεν έχω γυρίσει και όλη την Ευρώπη με καρότσι για να σου πω, αν και πήγα σε αρκετές χώρες μ'αυτό και η εμπειρία μου λέει ότι κάνει τη ζωή του ζευγαριού πολύ πολύ πιο εύκολη για ταξίδι με παιδί που δεν χωράει σε μάρσιπο!
Το καρότσι για μένα είναι η αμέσως επόμενη καλύτερη ιδέα απαραίτητου αντικειμένου ταξιδιού μετά την πιστωτική!
Δεν θυμάμαι να είχα πρόβλημα κάπου στην Ευρώπη να πω την αλήθεια.... αλλά να έχεις στο νου σου τα εξής :
- Αν η πόλη/οι πόλεις που θα επισκεφτείτε έχουν πολλούς δρόμους με πλακόστρωτα ή φυτευτές πέτρες.... θα έχεις πρόβλημα με τις ρόδες... στάνταρ!... Και μπορεί να σου κάνει μια βόλτα σε ένα κομμάτι παλιάς πόλης εκνευριστικότατο.... θα πρέπει ή το παιδάκι να περπατήσει ή να το πάρεις αγκαλιά, οπότε βάλε τη βόλτα σας στο συγκεκριμένο κομμάτι όταν θα είστε ξεκούραστοι ή με στάση για καφέ - φαγητό ενδιάμεσα....

- Αν έχει απότομες ανηφόρες - κατηφόρες, θα πρέπει να έχεις μια πιο περιφερειακή εναλλακτική διαδρομή, τουλάχιστον για το "ανέβα".....

- Αν μπορείς να πάρεις ένα καρότσι πιο εύκολο στο άνοιξε -κλείσε, ακόμα και εκτός εποχής θα είναι καλύτερο (τα λεγόμενα και "καλοκαιρινά" ή "μπαστούνια")...

- Δες στο ίντερνετ αν υπάρχουν ασανσέρ στις στάσεις του μετρό (εφόσον έχει μετρό ο προορισμός σας)

- Αν και στα περισσότερα μουσεία - ενυδρεία κτλ μπορείς να το αφήσεις στην είσοδο αν δεν σου επιτρέψουν να το πάρεις μέσα (συνήθως αφήνουν και μέσα να το έχεις), θα έχεις πρόβλημα σε αξιοθέατα που δεν έχει χώρο για τέτοια πράγματα (συνήθως πύργοι με στενά ασανσέρ ή καθόλου ασανσέρ, μουσεία με μηχάνημα που ελέγχουν τσάντες) και θα πρέπει να τα βάλετε αυτά τα μέρη μαζεμένα σε 1-2 πρωινά ή απογευματινά και να αφήσετε το καρότσι στο ξενοδοχείο....

- Μεγαλύτερο πρόβλημα θα έχεις με καρότσι σε ταξί , παρά σε μετρό - λεωφορείο με δεδομένο ότι το έχεις μαζεμένο. Μόνο σε μετρό έμπαινα με το καρότσι ανοιχτό χωρίς πρόβλημα και έβαζα το φρένο του καροτσιού όσο κινούμασταν και πάλι αν δεν είχε κόσμο...

- Είναι απίστευτη ευκολία για βραδινή έξοδο, με το παιδί να κοιμάται στο καρότσι, ρίξε πίσω την πλάτη του καροτσιού και έχε ένα ελαφρύ μεγάλο μαντίλι ή μια πασμίνα ή ένα κασκόλ που μπορείς να το ρίξεις πάνω από την κουκούλα του για έξτρα προστασία από τα φώτα του μπαρ ή του εστιατορίου (και ζέστη) και μπορείς να έχεις μια έξοδο για δύο μέχρι όσο αργά θέλεις!
Ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σας. Για να γίνω πιο συγκεκριμένη στη Ρώμη για παράδειγμα δεν είναι εύκολο να έχεις καρότσι γιατι δεν μπορείς να δεις τα αξιοθέατα και ειδικά όταν το μωρό δεν περπατά και η αγκαλιά για πάνω από 10 λεπτά "δεν παλεύεται". Στο Παρίσι έχει μεγάλα πεζοδρόμιο είναι ότι πρέπει για βόλτα όπως και στη Βαρκελώνη. Ποία άλλη πόλη είναι "εύκολη" στο να βολτάρεις με το καρότσι;
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Το έχω ξαναγράψει αλλά η επανάληψη δεν βλάπτει.Το Βερολίνο είναι ιδανικό για καρότσι όπως και το Ελσίνκι θεωρώ ότι είναι άλλος ένας προορισμός κατάλληλος για ταξίδι με μωρό αλλά μόνο καλοκαίρι.
 

akis-b

Member
Μηνύματα
59
Likes
25
Επόμενο Ταξίδι
ΚΡΑΚΟΒΙΑ
Μοναχο γερμανια αρκετα φιλικη πολη για βολτα με καροτσι ,το κεντρο της πολης εχεις πεζοδρομους και πολυ καλο δικτυο μετρο που σε παει παντου ,οσον αφορα το βερολινο που πηγα πριν 6-7 χροννια ειχε απαρχαιωμενο μετρο με λιγες στασεις ασανσερ.
 

Melissoula

Member
Μηνύματα
10
Likes
5
Σας ευχαριστώ επειδή διάβασα και άλλες ιστορίες το είδα για το Βερολίνο αλλά όντως είναι έτσι όπως τα λες akis-b. Θα κοιτάξω για Μόναχο ... Αν και απ΄ότι είδα Ελσίνκι είναι 5μιση ώρες με Lufthansa και για Ιούλιο κοστίζει το εισιτήριο 196 ευρώ ενώ το Μόναχο γύρω στα 150 ευρώ. Σαράντα ευρώ διαφορά περίπου...
 

bifteki

Member
Μηνύματα
34
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Συμφωνώ με την Kate 237 σε όλα! Έχω πάει με τον μικρό σε διάφορα μέρη πάντα με καρότσι και γενικά δεν αντιμετώπισα κάπου πρόβλημα. Επειδή το καρότσι μας είναι λίγο θηρίο και έχει μεγάλες ρόδες πρακτικά δεν το σταματά κανένα είδος δρόμου, μέχρι και Πομπηία γυρίσαμε με αυτό χιχι (για τον ίδιο βέβαια λόγο έχει το μειονέκτημα ότι δεν χωρά σε όλα τα ασανσέρ πχ ξενοδοχείων) Πάντα παίρνω μαζί μου και ένα μάρσιπο οπότε αν γνωρίζω εξαρχής ότι το σημείο που θέλω να επισκεφτώ δεν είναι για καρότσι το αφήνω στο ξενοδοχείο και το παίρνω αργότερα.
 

kougis

Member
Μηνύματα
328
Likes
210
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Στο αεροπλάνο χρεώνουν το καρότσι ως βαλίτσα;
 

Melissoula

Member
Μηνύματα
10
Likes
5
Συμφωνώ με την Kate 237 σε όλα! Έχω πάει με τον μικρό σε διάφορα μέρη πάντα με καρότσι και γενικά δεν αντιμετώπισα κάπου πρόβλημα. Επειδή το καρότσι μας είναι λίγο θηρίο και έχει μεγάλες ρόδες πρακτικά δεν το σταματά κανένα είδος δρόμου, μέχρι και Πομπηία γυρίσαμε με αυτό χιχι (για τον ίδιο βέβαια λόγο έχει το μειονέκτημα ότι δεν χωρά σε όλα τα ασανσέρ πχ ξενοδοχείων) Πάντα παίρνω μαζί μου και ένα μάρσιπο οπότε αν γνωρίζω εξαρχής ότι το σημείο που θέλω να επισκεφτώ δεν είναι για καρότσι το αφήνω στο ξενοδοχείο και το παίρνω αργότερα.
Πολύ σωστό αλλά με 12 κιλά παιδί και μάρσιπο δεν ξέρω κατα ποσο ειναι ευκολο.

Στο αεροπλάνο χρεώνουν το καρότσι ως βαλίτσα;
Όχι πας το μωρό μεχρι το αεροπλανο και σου ξαναφερνουν το καρότσι όταν προσγειωθείς.
 
Last edited by a moderator:

amazon

Member
Μηνύματα
178
Likes
93
Επόμενο Ταξίδι
vietnam
Ταξίδι-Όνειρο
Παντου
Καλημερα , melissoula εχω την εντυπωση οτι το παιδακι σου δεν πληρωνει και εισητηριο ετσι δεν ειναι κατω των 3 ετων ειναι το οριο??
Μπραβο σου παντως χαιρομαι οταν ακουω νεες μαμαδες με τοσο μικρα παιδακια να τα θελουν μαζι στα ταξιδια :Dκ να μην τα αφήνουν !!

Παντως και μένα πρωτη η βαρκελωνη μου ηρθε στο θεμα ανεσης με καρότσι αλλα και γενικα γερμανια οποια πολη κ να επιλέξεις .
 

Kate237

Member
Μηνύματα
103
Likes
220
Ταξίδι-Όνειρο
Ντου από παντού!
Στο αεροπλάνο χρεώνουν το καρότσι ως βαλίτσα;
Ακριβώς όπως είπε η Melissoula, αλλά και στον ιμάντα να το δώσεις μαζί με τη βαλίτσα (μπορεί να μη το θέλεις όσο περιμένεις στο αεροδρόμιο.... εσύ επιλέγεις...) δεν στο χρεώνουν επίσης! Απλώς σου λένε να το παραδώσεις - αφού σου κολλήσουν το αυτοκόλλητο - στον ιμάντα ειδικών αποσκευών.
Το διπλώνεις, το ασφαλίζεις και το παραδίδεις.
Αλλά θυμάσαι να το παραλάβεις και στο αεροδρόμιο άφιξης επίσης από τους ιμάντες ειδικών αποσκευών που συνήθως αργούν....

Διευκρίνηση : Ακόμα κι αν το παιδί είναι πολύ μωρό και δεν πληρώνει εισιτήριο (κάτω των 2 ετών) δεν στο χρεώνουν!! Δεν είναι ανάγκη να έχει πληρώσει θέση το παιδί για να δικαιούσαι καρότσι, αρκεί να είναι στη λίστα τους σαν επιβάτης και ότι το συνοδεύεις.
 

bifteki

Member
Μηνύματα
34
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Πολύ σωστό αλλά με 12 κιλά παιδί και μάρσιπο δεν ξέρω κατα ποσο ειναι ευκολο.
χαχαχαααα και ο δικός μου 12κιλος είναι τώρα. παλιά είχα ένα ringsling και τώρα meitai. Το έχω πάντα στο καρότσι και το χρησιμοποιώ σε καταστάσεις έκτακτης ανάγκης. Τον κουβαλούσα από νεογέννητο σχεδόν συνέχεια οπότε έχω συνηθίσει, αλλά γενικά δεν είναι πια για πολύ ώρα. Βοηθά όμως για να αποφύγεις την ταλαιπωρία σε μέρη χωρίς ασανσέρ ή όταν θέλει να είναι κάτω και δεν μπορείς να τον ξαμολήσεις για λόγους ασφάλειας. Τότε τον βάζω στο μάρσιπο και είναι όλοι ευχαριστημένοι :lol:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.275
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom