Γενικά ταξίδι με μωρό στην ευρωπη

Spros

Member
Μηνύματα
11
Likes
99
Δυστυχώς είναι δύσκολο όπως αναφέρεται ήδη (οικογένεια, φίλοι οι περισσότεροι που το ακούνε γενικά) κάτι θα πουν.

Αυτό με τις τύψεις το ειχαμε και εμείς μέχρι που αρχίσαμε τα ταξίδια και Έλλαδα και εξω και μας φύγανε ολα :)

Δύο ταξίδια αεροπορικά Ιταλια με το μικρό, το πρώτο σχεδόν ενός χρόνου και το δεύτερο λίγους μήνες αργοτερα, περάσαμε πολύ όμορφα και μπορώ να πω ότι του κάνανε και καλό στη τελική, είδαμε μικρές αλλαγές στην συμπεριφορά, ενω αντιστοιχα σε αλλο που τον αφησαμε σε παππούδες για δύο βράδυα είδαμε οτι τον πηγε πισω οπότε πάντα μαζι απο τότε.

Οπότε και εμείς όλα καλά με τα ταξίδια και θα έχουν και συνέχεια :D

Υ.Γ. νομίζω και η ηλικία που είναι το μωράκι και ο θηλασμός θα τα κάνει ακόμα πιο εύκολα τα πράγματα.
 

Spros

Member
Μηνύματα
11
Likes
99
Για δυο βραδια και επηρεαστηκε τοσο αρνητικα?
Ναι είδαμε κάποια διαφορά, για κάποιες μέρες μετά ξυπναγε τα βραδυα και μας έψαχνε που δεν το είχε κάνει μέχρι τότε και γενικά λίγο γκρίνια παραπανω...
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.907
Καλημέρα σας
Σκεφτόμαστε με τον άντρα μου να πάμε οδικός Βουλγαρία -βουκουρεστι με το μωρό μας τον Μάιο που θα είναι έξι μηνών .Εννοείται με στάσεις και διανυκτέρευση για να μην κάνουμε σερί 13 ωρες.Πιστεύεται ότι είναι πολύ νωρίς ; Ο φόβος μου δεν είναι το οδικό ταξίδι γιατί έχουμε ξανά κάνει οι δυο μας μέχρι Κροατία αλλά μην πάθει κάτι το παιδί και χρειαστούμε νοσοκομείο .Θα έχω κάνει και ταξιδιωτική ασφάλεια και την ευρωπαϊκή κάρτα ασφάλειας αλλά με πιάνουν τύψεις ότι είναι πολύ νωρίς και μήπως είμαστε ανεύθυνοι .Με τον άντρα μου ταξιδεύαμε συνέχεια πριν τον κοβιντ όποτε είναι κάτι που μας λείπει από τη ζωή μας και εννοείται ότι θελουμε το μωρό μας παντού μαζί
Η περιοδος του θηλασμου ειναι η ευκολοτερη της ζωης σας, με ταξιδια η οχι.
Απο κει και μετα εξαρταται απο το αν εχετε εμπειρια στην αντιμετωπιση αδιαθεσιων κλπ. Επειδη τον Μαιο θα ειναι 6 μηνων, αρα τωρα νεογεννητο, περιμενετε ως τοτε και κρινετε.
 

kirmis

Member
Μηνύματα
185
Likes
13
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
Καλησπέρα στην κοινότητα!

Ύστερα από 4 σχεδόν χρόνια αποχής από ταξίδια στο εξωτερικό, έπειτα και από την έλευση των μικρών μας, νιώθουμε πως έρχεται σιγά σιγά η ώρα για το πρώτο μας ταξίδι εκτός με τα παιδιά μας!

Οι ηλικίες τους μπορεί είναι μικρές, όμως αυτό δεν αποτελεί ανασταλτικό παράγοντα καθώς κάνουμε εξορμήσεις και διακοπές στην Ελλάδα από τους πρώτους κι όλας μήνες ζωής τους χωρίς προβλήματα και το σημαντικότερο είναι πως το χαίρονται πολύ και εκείνα!

Αυτό που μας προβληματίζει είναι το γεγονός του αεροπλάνου, όπως και το ότι δεν θα υπάρχει η ευκολία του αυτοκινήτου με τα καθισματάκια κτλ.

Προορισμοί που έχουμε στο μυαλό μας είναι Λονδίνο (safe, αλλα πολύ standard προορισμός), Κροατία (με αμάξι), Ιταλία και ίσως Ρουμανία (πάλι με αμάξι) στο Κάστρο Μπραν.

Οι επόμενοι προορισμοί μας (ως ζευγάρι) είναι Ιορδανία, Αίγυπτος και Ισλανδία.
Όμως για τις συγκεκριμένες χώρες με τα παιδιά είναι ακόμα νωρίς πιστεύω.

Για πείτε καμία γνώμη / ιδέα ! ! !
 

xalara

Member
Μηνύματα
217
Likes
665
Επόμενο Ταξίδι
Αndromeda
Ταξίδι-Όνειρο
Bora-bora
Καλησπέρα στην κοινότητα!

Ύστερα από 4 σχεδόν χρόνια αποχής από ταξίδια στο εξωτερικό, έπειτα και από την έλευση των μικρών μας, νιώθουμε πως έρχεται σιγά σιγά η ώρα για το πρώτο μας ταξίδι εκτός με τα παιδιά μας!

Οι ηλικίες τους μπορεί είναι μικρές, όμως αυτό δεν αποτελεί ανασταλτικό παράγοντα καθώς κάνουμε εξορμήσεις και διακοπές στην Ελλάδα από τους πρώτους κι όλας μήνες ζωής τους χωρίς προβλήματα και το σημαντικότερο είναι πως το χαίρονται πολύ και εκείνα!

Αυτό που μας προβληματίζει είναι το γεγονός του αεροπλάνου, όπως και το ότι δεν θα υπάρχει η ευκολία του αυτοκινήτου με τα καθισματάκια κτλ.

Προορισμοί που έχουμε στο μυαλό μας είναι Λονδίνο (safe, αλλα πολύ standard προορισμός), Κροατία (με αμάξι), Ιταλία και ίσως Ρουμανία (πάλι με αμάξι) στο Κάστρο Μπραν.

Οι επόμενοι προορισμοί μας (ως ζευγάρι) είναι Ιορδανία, Αίγυπτος και Ισλανδία.
Όμως για τις συγκεκριμένες χώρες με τα παιδιά είναι ακόμα νωρίς πιστεύω.

Για πείτε καμία γνώμη / ιδέα ! ! !
Οπουδήποτε Ευρώπη είναι safe. Απλα το πρόγραμμα σας δεν θα ειναι το ιδιο σαν να πηγαίνατε ζευγάρι ( πχ επιστροφή σχετικά νωρις, στα μουσεία θα τα κυνηγάτε μετα απο λιγη ωρα, συχνά διαλύματα κτλπ). Σε μεγαλούπολη οπως το Λονδίνο/Παρίσι/Μαδρίτη είναι πανευκολα αφου θα μετακινήστε παντού με τα μεσα. Ισλανδία σίγουρα θα την τολμούσα γιατι ειναι σειφ προορισμός. Εκτός Ευρώπης Αμερική και Καναδάς είναι επίσης εύκολα. Πηγαμε πέρυσι Νεα Υόρκη, Ουάσιγκτον και Νεα Ορλεάνη και περάσαμε όλοι τέλεια. Το αεροπλάνο ειναι σίγουρα μια περιπέτεια αλλά ειδικά Ευρώπη που ειναι λιγες ωρες μια χαρα θα την βγαλετε.
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.112
Likes
3.738
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Με 2 μωρά 1,5 και 3 ετών δεν μπορώ να φανταστώ καλύτερο προορισμό από κάποιο μεγάλο ελληνικό νησί που τα έχει όλα και θα σας προσφέρει όμορφες οικογενειακές διακοπές. Εγώ τουλάχιστον αυτό έκανα για χρόνια...
Αν όμως η επιθυμία σας για ταξίδι στο εξωτερικό υπερτερεί της επιθυμίας σας για χαλαρές και ξένοιαστες οικογενειακές στιγμές, θα σας πρότεινα την Ιταλία και κυρίως την Βόρεια ή την Τοσκάνη.
Αυτο που θα πρότεινα βέβαια είναι αεροπορική μετάβαση και ενοικίαση αυτοκινήτου με 2 καθισματάκια. Θα μπορείτε να κάνετε στάσεις όπου θέλετε και να χαρείτε τη φύση και τα χωριά της Ιταλίας.
Τώρα πως θα μετακινείτε καρότσι σε πλακόστρωτα είναι ένα θέμα για αρκετές πόλεις ή χωριά μεσαιωνικά...
Επίσης, ωραίος προορισμός είναι το Στρασβούργο με ημερήσιες σε χωριά της Αλσατίας και συνδυασμός με Μέλανα Δρυμό.
Για πιο εύκολες μετακινήσεις ωραία επιλογή είναι και η Ολλανδία που συνδυάζει ωραία χωριά και ωραία ύπαιθρο, ειδικά την άνοιξη.
Δεν εννοώ βέβαια να κόβετε βόλτες στο Άμστερνταμ, αλλά στα θεματικά πάρκα σε κοντινές αποστασεις και στα 2-3 πανέμορφα χωριά που έχει.
 

piccolo_mondo

Member
Μηνύματα
849
Likes
773
Εγω θα προτεινα μια σχετικα μικρη πολη πχ Βιεννη (πολυ kids friendly πολη και πανευκολη η μετακινηση με καροτσι), Βουδαπεστη, Πραγα... Αν σκοπευετε να ενοικιασετε αυτοκινητο, τα παιδικα καθισματα αυτοκινητου μπορειτε να τα παρετε μαζι σας χωρις εξτρα χρεωση, τσεκαρετε το με την αεροπορικη σας (χρειαζεται καλη συσκευασια για να μην ταλαιπωρηθουν).
 

kirmis

Member
Μηνύματα
185
Likes
13
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
Διαβάζοντας ήδη τα σχόλια σας, μου άνοιξε η όρεξη για Ιταλία, με ενοικιαζόμενο αυτοκίνητο από Βενετία – Φλωρεντία και επιστροφή Αθήνα από Ρώμη.

Τσεκάρω αρκετά χαμηλές τιμές για τα ενοικιαζόμενα, πως μπορώ να αιτηθώ και για παιδικά καθισματάκια? Υπάρχει αυτή η επιλογή μέσα από τα site ?
 

piccolo_mondo

Member
Μηνύματα
849
Likes
773
Διαβάζοντας ήδη τα σχόλια σας, μου άνοιξε η όρεξη για Ιταλία, με ενοικιαζόμενο αυτοκίνητο από Βενετία – Φλωρεντία και επιστροφή Αθήνα από Ρώμη.

Τσεκάρω αρκετά χαμηλές τιμές για τα ενοικιαζόμενα, πως μπορώ να αιτηθώ και για παιδικά καθισματάκια? Υπάρχει αυτή η επιλογή μέσα από τα site ?
Στα sites ενοικιασης αυτοκινητου υπαρχει η δυνατοτητα ενοικιασης και παιδικου καθισματος (με χρεωση), αλλα τσεκαρετε προσεκτικα το σωστο καθισμα για τις ηλικιακες σας αναγκες. Δεν νομιζω οτι εχουν καθισματα τυπου αυγο (αν το μικρο σας το χρησιμοποιει ακομα), και προσοχη μην επιλεξετε σκετο booster γιατι συνηθως δεν ειναι καν hbb (high back booster) που ετσι κ αλλιως δεν σας καλυπτει ηλικιακα.
Σκεφτειτε και την επιλογη να παρετε μαζι σας τα δικα σας καθισματα.
Επισης, η Βενετια ειναι ταλαιπωρια με καροτσι.
 
Last edited:

kirmis

Member
Μηνύματα
185
Likes
13
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
Στην Ryanair διαβάζω τα παρακάτω:
https://helpcentre.ryanair.com/hc/en-ie/sections/9666322444305-Travelling-with-Children

"You can bring 2 items of carry-on baby equipment for free.

This can include a pushchair/buggy, car seat, booster seat or travel cot. These will need to be tagged at the check-in desk or at the boarding gate. You will be able to use your pushchair/buggy until you get to the steps of the aircraft. Depending on your arrival airport you may find it at the steps of the aircraft or in the arrival's baggage hall. Check with the ground staff as you disembark the aircraft."


Οπότε, καταλαβαίνω πως για το κάθε παιδί, μπορώ να έχω μαζί μου καθισματάκι και καρότσι for free ?
 

piccolo_mondo

Member
Μηνύματα
849
Likes
773
Στην Ryanair διαβάζω τα παρακάτω:
Travelling with Children – Ryanair Help Centre

"You can bring 2 items of carry-on baby equipment for free.

This can include a pushchair/buggy, car seat, booster seat or travel cot. These will need to be tagged at the check-in desk or at the boarding gate. You will be able to use your pushchair/buggy until you get to the steps of the aircraft. Depending on your arrival airport you may find it at the steps of the aircraft or in the arrival's baggage hall. Check with the ground staff as you disembark the aircraft."


Οπότε, καταλαβαίνω πως για το κάθε παιδί, μπορώ να έχω μαζί μου καθισματάκι και καρότσι for free ?
Σωστα, για καθε παιδι μεχρι 2 αντικειμενα βρεφικου/παιδικου εξοπλισμου ειναι δωρεαν. Για περισσοτερα θα χρεωθειτε. Καλο θα ηταν να προμηθευτειτε μια καταλληλη θηκη μεταφορας για τα παιδικα καθισματα, γιατι αν χτυπηθουν επηρεαζεται η ασφαλεια τους.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.168
Μηνύματα
882.715
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom