Γενικά ταξίδι με μωρό στην ευρωπη

kristy

Member
Μηνύματα
70
Likes
19
Γεια σας, γεια σας! Ταξιδοφιλη εδω και οπως καταλαβαινετε δεν κρατιεμαι να παω ταξιδι με το νεο μελος της οικογενειας μας!
Να το αφησω πισω ουτε λογος γιατι δε θα το εκανα τοσο μικρουλι και εκτος αυτου θηλαζω και θα ηθελα τη βοηθεια σας για ενα ηρεμο-ομορφο ταξιδι, τιπς για βρεφη, εμπειριες και μερη εντος Ευρωπης βεβαια που δεν θα ταλαιπωρηθουμε ιδιαιτερα, μικρες αποστασεις ολα προσβασιμα αλλωστε δε μας ενδιαφερουν τοσο μουσεια και αξιοθεατα!
Σας ευχαριστω πολυ :)
 
Μηνύματα
1.990
Likes
6.322
Τι όμορφα, όλα.. από την επιθυμία να είστε μαζί, μέχρι το θηλασμό :)
Λοιπόν, έχοντας ταξιδέψει με τον μικρό μας από 35 ημερών, θα είναι χαρά μου να σας βοηθήσω σε οτιδήποτε.
Γενικά εμείς προτιμάμε μικρότερες πόλεις, ειδικά στην Ευρώπη, αλλά αυτό βολεύει κυρίως σε οδικά ταξίδια, θα έλεγα.
Παραθέτω εδώ την εμπειρία μας από το χριστουγεννιάτικο Ζάγκρεμπ, όταν ο μικρός μας ήταν 2 μηνών, άρα κοντά στο δικό σας μωράκι: Χριστούγεννα στο Ζάγκρεμπ! ⋆ A&K Travelife ⋆ A&K Travelife

Κι εδώ κάτι που γράψαμε για όσα κάνουμε εμείς, στο θέμα ασφάλεια, υγεία κτλ. : Ασφάλεια και υγεία στα ταξίδια με παιδί ⋆ A&K Travelife ⋆ Ταξίδια με παιδί

Μπορείτε να μου στείλετε για οτιδήποτε επιθυμείτε, αν μιλάμε για ταξίδι εντός Δεκεμβρίου θα σας έλεγα γενικά να τσεκάρετε Ρουμανία (πανέμορφα και φθηνά), Κροατία - Σλοβενία και φυσικά Βαυαρία και Σαξονία.
 

kristy

Member
Μηνύματα
70
Likes
19
Τι όμορφα, όλα.. από την επιθυμία να είστε μαζί, μέχρι το θηλασμό :)
Λοιπόν, έχοντας ταξιδέψει με τον μικρό μας από 35 ημερών, θα είναι χαρά μου να σας βοηθήσω σε οτιδήποτε.
Γενικά εμείς προτιμάμε μικρότερες πόλεις, ειδικά στην Ευρώπη, αλλά αυτό βολεύει κυρίως σε οδικά ταξίδια, θα έλεγα.
Παραθέτω εδώ την εμπειρία μας από το χριστουγεννιάτικο Ζάγκρεμπ, όταν ο μικρός μας ήταν 2 μηνών, άρα κοντά στο δικό σας μωράκι: Χριστούγεννα στο Ζάγκρεμπ! ⋆ A&K Travelife ⋆ A&K Travelife

Κι εδώ κάτι που γράψαμε για όσα κάνουμε εμείς, στο θέμα ασφάλεια, υγεία κτλ. : Ασφάλεια και υγεία στα ταξίδια με παιδί ⋆ A&K Travelife ⋆ Ταξίδια με παιδί

Μπορείτε να μου στείλετε για οτιδήποτε επιθυμείτε, αν μιλάμε για ταξίδι εντός Δεκεμβρίου θα σας έλεγα γενικά να τσεκάρετε Ρουμανία (πανέμορφα και φθηνά), Κροατία - Σλοβενία και φυσικά Βαυαρία και Σαξονία.
Ευχαριστωω παρα απαρα πολυ!
Περαν του οτι ειμαι υπερ του θηλασμου και ευτυχως ηταν κατι ευκολο εξ αρχης για τον μικρουλη, αν ειχα μπιμπερο, αποστειρωτες και ολα τα υπολοιπα το πολυ πολυ να φταναμε μεχρι Κορινθο😂
Σκεφτομουν για Δεκεμβριο ή Ιανουαριο. Λογω καιρου κοιταζα για Λισαβονα και μετα Πραγα, σιγουρα οχι λογω καιρου απλα επειδη ειναι πιο κοντα και δεν εχει πολλα πολλα να κανουμε αλλα ειναι υπεροχη το χειμωνα. Πιο πολυ απ'ολα το αεροπορικο ταξιδι με προβληματιζει μην τον ενοχλησει και περασουν τα πανδεινα και οι υπολοιποι επιβατες!

Α επισης και Κροατια θα με ενδιεφερε, δεν ηξερα οτι ειναι και χειμερινος προορισμος την εχω συνδυασει με καλοκαιρι! Θα τσεκαρω και Ζαγκρεμπ, Ρουμανια την εχουμε γυρισει σχεδον εκτος απο το καστρο του κομη δρακουλα που παλευω να παω χρονια αλλα φοβαμαι τον δρομο!
 
Last edited by a moderator:
Μηνύματα
1.990
Likes
6.322
Ευχαριστωω παρα απαρα πολυ!
Περαν του οτι ειμαι υπερ του θηλασμου και ευτυχως ηταν κατι ευκολο εξ αρχης για τον μικρουλη, αν ειχα μπιμπερο, αποστειρωτες και ολα τα υπολοιπα το πολυ πολυ να φταναμε μεχρι Κορινθο😂
Σκεφτομουν για Δεκεμβριο ή Ιανουαριο. Λογω καιρου κοιταζα για Λισαβονα και μετα Πραγα, σιγουρα οχι λογω καιρου απλα επειδη ειναι πιο κοντα και δεν εχει πολλα πολλα να κανουμε αλλα ειναι υπεροχη το χειμωνα. Πιο πολυ απ'ολα το αεροπορικο ταξιδι με προβληματιζει μην τον ενοχλησει και περασουν τα πανδεινα και οι υπολοιποι επιβατες!
Σας στέλνω σε προσωπικό μήνυμα και τη δική μας εμπειρία από αεροπορικά με μωρό, μην σας προβληματίζει.

Τα ίδια δικαιώματα με τους ενήλικες έχουν και τα μωράκια, να μην αισθάνεστε καθόλου άσχημα αν το μωράκι κλαίει, αλήθεια..
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.854
Likes
14.088
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Εμείς το πρώτο ταξίδι που κάναμε με το παιδάκι μου ήταν η Βουδαπέστη, ήταν όμως τεσσάρων. Την προτείνω γιατί δεν έχει πολλά πλακόστρωτα που θα εμπόδιζαν ενδεχομένως τη διέλευση καροτσιού. Κι επισης είναι πανέμορφη! Δε ξέρω αν σκοπεύετε να χρησιμοποιείστε μαρσιπο, εμένα μου είχε κόψει τη μέση. Όσο για το θηλασμό είναι το καλύτερο που μπορούμε να κάνουμε για τα μωράκια μας, κι όπως έχουν πει κι οι @KonstantinosAlyona με τα λεφτά που γλιτώνεις κλείνεις ένα αεροπορικό για Ασία 😀
 

kristy

Member
Μηνύματα
70
Likes
19
Εμείς το πρώτο ταξίδι που κάναμε με το παιδάκι μου ήταν η Βουδαπέστη, ήταν όμως τεσσάρων. Την προτείνω γιατί δεν έχει πολλά πλακόστρωτα που θα εμπόδιζαν ενδεχομένως τη διέλευση καροτσιού. Κι επισης είναι πανέμορφη! Δε ξέρω αν σκοπεύετε να χρησιμοποιείστε μαρσιπο, εμένα μου είχε κόψει τη μέση. Όσο για το θηλασμό είναι το καλύτερο που μπορούμε να κάνουμε για τα μωράκια μας, κι όπως έχουν πει κι οι @KonstantinosAlyona με τα λεφτά που γλιτώνεις κλείνεις ένα αεροπορικό για Ασία 😀
Τεσσαρων ετων; Αχ τη λατρευω τη Βουδαπεστη, θα μπορουσα να μεινω μονιμα εκει! Ιδανικος προορισμος ακομη και για δυο ημερες! Λογω του οτι εχουμε παει δυο φορες την αφησαμε εκτος αλλα ειναι ιδανικος προορισμος!
Για μαρσιπο ελεγα αλλα δε σκεφτηκα το ενδεχομενο να τα φτυσω! Δεν ειναι πολυ φιλος του καροτσιου και θα εχει γκρινια ενω στον μαρσιπο ξεραινεται!
 

Helen28

Member
Μηνύματα
18
Likes
9
Καλημέρα σας
Σκεφτόμαστε με τον άντρα μου να πάμε οδικός Βουλγαρία -βουκουρεστι με το μωρό μας τον Μάιο που θα είναι έξι μηνών .Εννοείται με στάσεις και διανυκτέρευση για να μην κάνουμε σερί 13 ωρες.Πιστεύεται ότι είναι πολύ νωρίς ; Ο φόβος μου δεν είναι το οδικό ταξίδι γιατί έχουμε ξανά κάνει οι δυο μας μέχρι Κροατία αλλά μην πάθει κάτι το παιδί και χρειαστούμε νοσοκομείο .Θα έχω κάνει και ταξιδιωτική ασφάλεια και την ευρωπαϊκή κάρτα ασφάλειας αλλά με πιάνουν τύψεις ότι είναι πολύ νωρίς και μήπως είμαστε ανεύθυνοι .Με τον άντρα μου ταξιδεύαμε συνέχεια πριν τον κοβιντ όποτε είναι κάτι που μας λείπει από τη ζωή μας και εννοείται ότι θελουμε το μωρό μας παντού μαζί
 
Μηνύματα
1.990
Likes
6.322
Καλημέρα σας
Σκεφτόμαστε με τον άντρα μου να πάμε οδικός Βουλγαρία -βουκουρεστι με το μωρό μας τον Μάιο που θα είναι έξι μηνών .Εννοείται με στάσεις και διανυκτέρευση για να μην κάνουμε σερί 13 ωρες.Πιστεύεται ότι είναι πολύ νωρίς ; Ο φόβος μου δεν είναι το οδικό ταξίδι γιατί έχουμε ξανά κάνει οι δυο μας μέχρι Κροατία αλλά μην πάθει κάτι το παιδί και χρειαστούμε νοσοκομείο .Θα έχω κάνει και ταξιδιωτική ασφάλεια και την ευρωπαϊκή κάρτα ασφάλειας αλλά με πιάνουν τύψεις ότι είναι πολύ νωρίς και μήπως είμαστε ανεύθυνοι .Με τον άντρα μου ταξιδεύαμε συνέχεια πριν τον κοβιντ όποτε είναι κάτι που μας λείπει από τη ζωή μας και εννοείται ότι θελουμε το μωρό μας παντού μαζί
Εγώ θα σας πω να πάτε, να περάσετε όμορφα όλοι μαζί και να μην κάνετε άσχημες σκέψεις.
Είστε προετοιμασμένοι, ακόμη και στο σενάριο κάποιος να χρειαστεί περίθαλψη, υπάρχουν λύσεις.

Εμείς είχαμε χρειαστεί νοσοκομείο στη Δανία και την Ισλανδία για παράδειγμα, όλα οκ.

Οσο για τη Βουλγαρία και τη Ρουμανία, ακόμη και στην χειρότερη περίπτωση που πρέπει να ματαιώσετε οτιδήποτε, απλά οδηγείτε κάμποσες ώρες συνεχόμενα και μπαίνετε Ελλάδα, στα υπέροχα νοσοκομεία μας, που σίγουρα δεν έχουν κρεβάτι 🙃

Αν θέλετε οποιαδήποτε συμβουλή, μπορείτε και να μου στείλετε και σε προσωπικό μήνυμα, μιας και δημοσίως "δεν είναι καλο" στην Ελλάδα να λες ότι θες να ταξιδέψεις με μωρό 😉

Υ.Γ. Ταξιδεύουμε με τον γιο μας από όταν ήταν 35 ημερών βρέφος, έχουμε γνωρίσει πάμπολλες οικογένειες σε πάμπολλες χώρες με μωρά στο μάρσιπο, σε σακίδιο πλάτης, σε ελεύθερα κάμπινγκ. Μια χαρά υπεύθυνος νιώθω.
 

LOULOUTGAL

Member
Μηνύματα
144
Likes
103
Ονειρεμένο Ταξίδι
γαλλικη πολυνησια
Το πλεον εύκολο είναι να ταξιδευεις στην Ευρωπη με μωρό ,οι περισσοτερες πολεις ειναι πιο Baby friendly απο πολλους προορισμους στην Ελλάδα .Οτι και να σας συμβει (που δεν θα συμβεί τιποτα αλλα ολοι οι γονεις το ιδιο σκεφτομαστε )είναι τελείως αντιμετωπίσιμο .Το μόνο που θα μπορουσα να σκεφτω ειναι ότι τοτε ξεκινανε τα μωρα εισαγωγη σε τροφές και αυτο καλυτερα να μην γινει σε φαση ταξίδι .Αλλα ποσο θα πατε 5 μερες?6 μέρες ?και να καθυστερησετε λιγο την εισαγωγη δεν εγινε και τιποτα . Καλα να περασετε!!![/QUOTE]
 
Last edited:

Helen28

Member
Μηνύματα
18
Likes
9
Ναι τότε ξεκινάνε αλλά δεν θα έκανα εισαγωγή για το ταξίδι τίποτα ούτως ή αλλιώς για πέντε μέρες δεν θα πάθει κάτι μόνο με τον θηλασμό .Μετά σκεφτήκαμε και Ιταλία αλλά το φοβάμαι το καράβι τόσες ώρες .Αεροπλάνο ούτε καν λόγω κοβιντ .Σας ευχαριστώ για την απάντηση σας
 

LOULOUTGAL

Member
Μηνύματα
144
Likes
103
Ονειρεμένο Ταξίδι
γαλλικη πολυνησια
Ναι τότε ξεκινάνε αλλά δεν θα έκανα εισαγωγή για το ταξίδι τίποτα ούτως ή αλλιώς για πέντε μέρες δεν θα πάθει κάτι μόνο με τον θηλασμό .Μετά σκεφτήκαμε και Ιταλία αλλά το φοβάμαι το καράβι τόσες ώρες .Αεροπλάνο ούτε καν λόγω κοβιντ .Σας ευχαριστώ για την απάντηση σας
Αφου θηλαζει κιολας δεν εχεις να φοβηθεις τίποτα θα ειναι παιχνιδάκι!καλα να περάσετε,καλες βολτες!
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.210
Likes
5.678
Ονειρεμένο Ταξίδι
Όλη η Νότια Αμερική
Αν θέλετε οποιαδήποτε συμβουλή, μπορείτε και να μου στείλετε και σε προσωπικό μήνυμα, μιας και δημοσίως "δεν είναι καλο" στην Ελλάδα να λες ότι θες να ταξιδέψεις με μωρό 😉
Τριών μηνών πήραμε την κόρη μας να πάμε Ζαγοροχώρια. Όσα δεν άκουσα από παππούδες, που ήταν (σχετικά) άνετοι, τα άκουσα από φίλους, νέους γονείς, που τρόμαζαν στην ιδέα να βρίσκονται σε απόσταση μιας ώρας από νοσοκομείο :oops: Δεν υπάρχει σωτηρία. Γι' αυτό καλό είναι αν το λέμε ότι κανένα παιδάκι δεν έπαθε τίποτα ταξιδεύοντας, μπας και κάποτε το συνηθίσουν.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.804
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom