Γενικά ταξίδι με μωρό στην ευρωπη

pilotina

Member
Μηνύματα
9
Likes
3
Καλώς την, και καλά ταξίδια να έχετε με το μικρούλι σας! Υγεία να έχει, κι εσείς μαζί, και να γυρίζετε όσο πιο πολύ θέλετε. :)
Όσο για το ταξίδι, δεν έχω ιδέα για τι μπάτζετ μιλάμε, πόσο διαθέσιμο χρόνο κτλ, μιας και οι επιλογές είναι πολλές.
Εμείς είχαμε ταξιδέψει στη Ρωσία όταν ήταν έξι μηνών, στο πρώτο του αεροπορικό. Πιο πριν οδικά ταξίδια αρκετά, και αρκετών ωρών. Το βασικό είναι ο ένας από τους δύο αν απασχολείται με το μωρό, διάβασμα, ποιήματα, παιχνιδάκια.
Αν θηλάζεις, όλα είναι πιο εύκολα. Οπότε, δώσε info και με χαρά θα συνδράμουμε!
Ευχαριστώ πολύ για την άμεση ανταπόκριση! Εύχομαι να κάνουμε καλή αρχή με τα ταξίδια το Μάρτιο

Ναι σωστά, παρέλειψα βασικές πληροφορίες. Το μπάτζετ μας είναι περίπου 1000 ευρώ για τέσσερις διανυκτερεύσεις μέσα στο πρώτο δεκαπενθήμερο του Μαρτίου. Το ευτύχημα είναι ότι θηλάζω και μία ερώτηση τελευταίας στιγμής, το καρότσι φαντάζομαι το παίρνουμε στις αποσκευές έτσι?
 
Μηνύματα
1.990
Likes
6.322
Ευχαριστώ πολύ για την άμεση ανταπόκριση! Εύχομαι να κάνουμε καλή αρχή με τα ταξίδια το Μάρτιο

Ναι σωστά, παρέλειψα βασικές πληροφορίες. Το μπάτζετ μας είναι περίπου 1000 ευρώ για τέσσερις διανυκτερεύσεις μέσα στο πρώτο δεκαπενθήμερο του Μαρτίου. Το ευτύχημα είναι ότι θηλάζω και μία ερώτηση τελευταίας στιγμής, το καρότσι φαντάζομαι το παίρνουμε στις αποσκευές έτσι?
Θήλασε όσο μπορείς, κι όσο θέλει το μικρό. :) Το καρότσι κανονικά στις αποσκευές, χωρίς να μετράει εννοείται. Μεταφέρεται δωρεάν από όλες τις αεροπορικές.
Τώρα, με το μπάτζετ που λες, είστε μια χαρά άνετοι για πάρα πολλά μέρη, εξαρτάται τι επιθυμείτε. Περισσότερες πιθανότητες για καλό καιρό φυσικά έχετε στην Ιταλία, την Ισπανία, στην Τουρκία.
Λογικά μπορείτε να πετύχετε φθηνές τιμές για αεροπορικά για εκείνη την περίοδο, άρα αν κάτι σας κάνει κλικ, μην το σκεφτείτε!
Να έχετε εκδόσει Ευρωπαϊκή Κάρτα Ασφάλισης Ασθένειας για όλους σας, είναι δωρεάν και έχετε περίθαλψη αν κάτι τύχει, χτύπα ξύλο.
Όσο για το κρύο, εμείς θα σας λέγαμε να μην το φοβάστε. Δεν ξέρω τι επικοινωνία έχετε με την/τον παιδίατρό σας, και αν τώρα το χειμώνα βγαίνετε έξω βόλτες με το μικρό, αν το κάνετε καλό είναι. Ειδικά με το θηλασμό, είναι τεράστια η προστασία που έχει!
Συμπερασματικά, αν βρείτε φθηνά εισιτήρια για Μαδρίτη, μια χαρά είναι ένα τετραήμερο. Επίσης θα έλεγα Λιουμπλιάνα, και οπουδήποτε στην κεντρική και βόρεια Ευρώπη, αλλά εκεί υπάρχει το θέμα "κρύο" και πόσο το φοβάστε. :)
Α, το καρότσι κρατήστε το μέχρι την επιβίβαση για να είστε άνετοι, δώστε το πριν το αεροπλάνο να το πάνε κάτω, και ζητήστε να το πάρετε ξανά από εκεί, αν γίνεται.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.554
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Η Λιουμπλιάνα που προτάθηκε παραπάνω δεν παίζει ως επιλογή. Δεν υπάρχει απευθείας πτήση από Ελλάδα μόνο με πολύωρη ανταπόκριση, η οποία σίγουρα δεν ενδείκνυται με μωρό. Η κοντινή Ιταλία είναι πολύ καλή επιλογή για πρώτο ταξίδι: Ρώμη πχ.
 

pilotina

Member
Μηνύματα
9
Likes
3
Θήλασε όσο μπορείς, κι όσο θέλει το μικρό. :) Το καρότσι κανονικά στις αποσκευές, χωρίς να μετράει εννοείται. Μεταφέρεται δωρεάν από όλες τις αεροπορικές.
Τώρα, με το μπάτζετ που λες, είστε μια χαρά άνετοι για πάρα πολλά μέρη, εξαρτάται τι επιθυμείτε. Περισσότερες πιθανότητες για καλό καιρό φυσικά έχετε στην Ιταλία, την Ισπανία, στην Τουρκία.
Λογικά μπορείτε να πετύχετε φθηνές τιμές για αεροπορικά για εκείνη την περίοδο, άρα αν κάτι σας κάνει κλικ, μην το σκεφτείτε!
Να έχετε εκδόσει Ευρωπαϊκή Κάρτα Ασφάλισης Ασθένειας για όλους σας, είναι δωρεάν και έχετε περίθαλψη αν κάτι τύχει, χτύπα ξύλο.
Όσο για το κρύο, εμείς θα σας λέγαμε να μην το φοβάστε. Δεν ξέρω τι επικοινωνία έχετε με την/τον παιδίατρό σας, και αν τώρα το χειμώνα βγαίνετε έξω βόλτες με το μικρό, αν το κάνετε καλό είναι. Ειδικά με το θηλασμό, είναι τεράστια η προστασία που έχει!
Συμπερασματικά, αν βρείτε φθηνά εισιτήρια για Μαδρίτη, μια χαρά είναι ένα τετραήμερο. Επίσης θα έλεγα Λιουμπλιάνα, και οπουδήποτε στην κεντρική και βόρεια Ευρώπη, αλλά εκεί υπάρχει το θέμα "κρύο" και πόσο το φοβάστε. :)
Α, το καρότσι κρατήστε το μέχρι την επιβίβαση για να είστε άνετοι, δώστε το πριν το αεροπλάνο να το πάνε κάτω, και ζητήστε να το πάρετε ξανά από εκεί, αν γίνεται.
Καλημέρα και χρόνια πολλά!

Ευχαριστώ πάρα πολύ για όλες τις πληροφορίες. Πραγματικά μου είναι πολύ χρήσιμες σε αυτή τη φάση. Προσπαθώ να τον βγάζω ακόμη κι αν έχει κρύο. Μόνο όταν έχει αέρα δεν τον βγάζω βόλτες.
Δεν ήξερα ότι το καρότσι μεταφέρεται δωρεάν αυτό κι αν είναι χαρούμενο νέο!!!
 

pilotina

Member
Μηνύματα
9
Likes
3
Η Λιουμπλιάνα που προτάθηκε παραπάνω δεν παίζει ως επιλογή. Δεν υπάρχει απευθείας πτήση από Ελλάδα μόνο με πολύωρη ανταπόκριση, η οποία σίγουρα δεν ενδείκνυται με μωρό. Η κοντινή Ιταλία είναι πολύ καλή επιλογή για πρώτο ταξίδι: Ρώμη πχ.
Καλημέρα και χρόνια πολλά!!!!

Σκεφτόμασταν Αυστρία, Βουδαπέστη ή Βαρκελώνη!!! Ποια η γνώμη σας?
 

Aura_Noir

New Member
Μηνύματα
2
Likes
1
Καλησπέρα σε όλους,

Λοιπόν πριν γεννησω την κόρη μου ταξίδευα παρα πολυ συχνα και λόγω δουλειάς αλλα και λόγω αναψυχής σχεδόν κάθε τρεισ εβδομάδες ήμουν στο εξωτερικο(Ευρωπη) τα τελευταία δυο χρόνια.
Η κόρη μου τωρα ειναι 3 μηνων και σκέφτομαι ποτε θα ητανε κατάλληλο να προγραμματίσουμε το επόμενο ταξιδι;
Θα ήθελα μια μικρή ευρωπαϊκή πόλη που να μπορείς να την γυρίσεις ευκολα με τα πόδια σε δυο τρεισ μερες. Όλοι οι γνωστοί μου λένε ότι το ταξιδι με μωρο ειναι πιο πολυ ταλαιπωρία αλλά εγω δεν θέλω να την αφησω πισω.
Περιμένω τις απόψεις σας και για το πότε θα είναι πιο κατάλληλη ηλικία αλλα και για πόλεις.
 

poised

Member
Μηνύματα
862
Likes
6.336
Κατά την άποψή μου, μια χαρά είναι η ηλικία των τριών μηνών.

Όμως όπως είναι λογικό, θα πρέπει να προσαρμοστεί το ταξίδι στις ανάγκες του παιδιού. Θα πρέπει να διατηρήσεις το πρόγραμμα ξεκούρασης, ενεργοποίησης, "παιχνιδιού", ύπνου, θηλασμού, κλπ, προκειμένου να μη το αναστατώσεις πολύ, κάτι το οποίο αν γίνει θα του βγει σε γκρίνια, άτακτο ύπνο και τελικά κούραση δική σου. Επίσης θα χρειαστεί κατάλυμα που να "υποστηρίζει" το παιδί, δε μπορείς να πας σε ένα ξενοδοχείο που έχει "σάπιους" τοίχους και με τον παραμικρό θόρυβο ξυπνάει αλλά και εσύ να ενοχλείς τους γύρω όταν κλαίει ή σε ένα διαμέρισμα στον τέταρτο χωρίς ασανσέρ που θα ανεβοκατεβαίνεις 2-3 φορές τη μέρα με παιδί, συμπράγκαλα και καροτσάκι.

Ότι θα ταλαιπωρηθείς περισσότερο είναι σίγουρο, όπως και ότι το πρόγραμμά σου θα έρχεται σε δεύτερη μοίρα. Δε μπορείς να κάνεις τα ίδια πράγματα που έκανες πριν. Αλλά αυτό το ξέρεις ήδη από την εγκυμοσύνη :)

Εγώ θα σου πρότεινα να αφήσεις το εξωτερικό για αργότερα και να δοκιμάσεις μερικές ημέρες σε κάποιο κοντινό μέρος. Θα δεις πως συμπεριφέρεται το μωρό, θα αποκτήσεις εμπειρία και θα έχεις περισσότερα περιθώρια "ελιγμών" για να μπορείς αργότερα να υπολογίσεις καλύτερα τι χρειάζεται και να δεις αν μπορεί να σου "βγει" κάτι στο εξωτερικό.
 
Last edited:
Μηνύματα
1.990
Likes
6.322
Καλησπέρα.
Εφόσον πραγματικά αγαπάς να ταξιδεύεις, ας μην είναι το μωράκι αυτό που θα σε κρατήσει πίσω.
Προσωπικά, είχα ακούσει τα μύρια όσα πριν γεννηθεί ο γιος μας. Ξέρεις, κλασικά ελληνικά. Ευτυχώς μέχρι τότε είχαμε συναντήσει εκατοντάδες γονείς από άλλες χώρες, που ταξίδευαν με τα παιδιά τους οπουδήποτε, με οποιονδήποτε τρόπο.
Ξεκινήσαμε με κάποια Σαββατοκύριακα στη βόρεια Ελλάδα τον πρώτο μήνα, και από τον επόμενο τα οδικά στα Βαλκάνια για αρχή. (Λατρεύουμε τα οδικά ταξίδια, έτσι κι αλλιώς).
Πλέον ο μικρός μας είναι σχεδόν 4 ετών και χαίρομαι τόσο πολύ με όσα κρίνω ότι έχει αποκομίσει. Όχι απαραίτητα ως αναμνήσεις (αν και το φαγητό στο Βιετνάμ και οι καταρράκτες στην Ισλανδία είναι αυτά που δεν ξεχνάει), όσο σε θέμα συμπεριφοράς, προσαρμοστικότητας και κυρίως τρελής θέλησης για βουνά, κατασκήνωση, θάλασσα, οτιδήποτε.
Με χαρά θα βοηθήσουμε σε οποιαδήποτε απορία έχετε, σε εμάς βοήθησε απίστευτα ο θηλασμός, και το να κινούμαστε οδικώς επίσης.
Στη διάθεσή σας, καλά ταξίδια!
 

marian23

Member
Μηνύματα
63
Likes
760
Επόμενο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ-ΜΑΙΑΜΙ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΒΙΕΤΝΑΜ
Νομίζω είναι εφικτό ένα ταξίδι στο εξωτερικό με το μωρό σου αν κάνεις καλή οργάνωση! Αν θηλάζεις τα πράγματα είναι εύκολα,αν δεν θηλάζεις λίγο περιπλέκονται! Ώρες φαγητού κ πτήση πρέπει να είναι κάτω από 3 ώρες! Αποστείρωση? Θα πρέπει να κουβαλήσεις αποστειρωτη...πάνω από 6 μηνών είναι πιο εύκολο αλλά σίγουρα θα πρέπει να μείνεις σε airbnb! Να έχεις δηλαδή κουζινακι! Μεγάλες πόλεις δεν θα σου πρότεινα,που έχουν μέτρο γτ δεν έχουν ανσασερ.στο Παρίσι πχ ήταν δύσκολο με καρότσι! Από τις πόλεις που έχω πάει θα σου πρότεινα Βιέννη, Πράγα, Ρώμη κτλ που δεν χρειάζεται απαραιτήτως μετρό.επισης αν μπορείτε να νοικιασετε αυτοκίνητο στο εξωτερικό, θα ήταν ωραία να πάτε σε μικρές πόλεις όπως πχ cochem germany, Αλσατία που είναι πολύ baby friendly!
 

Aura_Noir

New Member
Μηνύματα
2
Likes
1
Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις, είναι ανακουφιστικες γιατι παιζει πολύ τρομοκρατία γενικα στο συγκεκριμένο ζητημα.
Σκεφτόμουν να παω οταν θα είναι γύρω στα 1,5 να τρώει και σχεδόν κανονικά δηλαδη.
Από πόλεις ήμουν ανάμεσα σε Πράγα, Βιέννη,Όσλο που δεν έχω πάει και θα ήθελα να επισκεφθώ.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.732
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom