Γενικά ταξίδι με μωρό στην ευρωπη

Μηνύματα
1.990
Likes
6.322
Σε
Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις, είναι ανακουφιστικες γιατι παιζει πολύ τρομοκρατία γενικα στο συγκεκριμένο ζητημα.
Σκεφτόμουν να παω οταν θα είναι γύρω στα 1,5 να τρώει και σχεδόν κανονικά δηλαδη.
Από πόλεις ήμουν ανάμεσα σε Πράγα, Βιέννη,Όσλο που δεν έχω πάει και θα ήθελα να επισκεφθώ.
Από τις πόλεις που ανέφερες έχουμε πάει με το παιδί στην Πράγα. Ήμασταν με το αυτοκίνητο και είχα μαζί και σακίδιο πλάτης συν μάρσιπο, εκτός από καρότσι.
Η παλιά πόλη είναι ζορικη για καρότσι, βρήκαμε όμως ωραία πάρκα και παιδικές χαρές, όπου όλοι απολαμβάναμε το χρόνο μας.
Σίγουρα, ταξιδεύοντας με μικρό παιδί, υπάρχουν πράγματα που δεν μπορείς να κάνεις. Προσαρμόζεται, βρίσκεις άλλα ενδιαφέροντα, εμείς γνωρίζαμε και γνωρίζουμε πολλές οικογένειες στα ταξίδια, πάντα υπάρχει κάτι.
Έχουν μειωθεί οι ρυθμοί μας φυσικά, αλλά δεν πειράζει, δεν αλλάζω με τίποτα όλες τις αναμνήσεις και περίεργες - όμορφες - δύσκολες στιγμές που έχουμε ζήσει και ζούμε.
Ελ των υστέρων κρίνοντας, χαίρομαι που κάναμε δύσκολα ταξίδια μέχρι τα 2,5-3 έτη. Ήταν πολύ ευκολότερα από τώρα που είναι σχεδόν 4, ας πούμε.
Όχι ότι σταματάμε, αλλά δεν ξέρω πώς θα πήγαινα οδικώς Ισλανδία τέτοια περίοδο, έχουμε θέμα, χαχαχα!!!
 

callmelove

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Καλησπερα,εχω ενα κοριτσακι 17 μηνων τρωει απολα αναλατα βεβαια σχεδον με λιγο πολτοποιημενη μορφη τα κρεατα και και καποια φρουτα οπως ειναι το μηλο.Σκεφτομαστε τον μαιο να παμε διακοπες στο Παρισι για 4 μερουλες πρωτη φορα στο εξωτερικο και θα ηθελα τη βοηθεια σας για ιδεες οσον αφορα την διατροφη...Πινουμε γαλα εμποριου δεν ξερω τι θα βρω εκει και πως θα ανταποκριθει,οπως και γιαουρτια.Να τονισω οτι δεν εχω δωσει ποτε και θελω να αποφυγω τα ετοιμα βαζακια με τις τροφες και οτιδηποτε ειναι φουλ συντηρητικα.Το εχω αγχος γιατι δεν εισαι στη χωρα σου ολα αλλαζουν.Επισης σιγουρα θα χρειαστω κουζινα εστω μικρη οποτε κοιταω περισσοτερο airbnb σε καλη τοποθεσια με την εννοια να αποφυγω πολλες συγκοινωνιες για να φτασω στο κεντρο της πολης.Δωστε μου ιδεες λοιπον για διατροφη και τοποθεσια διαμονης (αν εχετε μεινει ευχαριστημενοι απο καποιο συγκεκριμενο airbnb ακομη καλυτερα) ευχαριστω πολυ!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.932
Likes
40.775
17 μηνων αναλατα? Μηπως ειναι 7 μηνων?
Φτιαξε βαζακια σπιτικα σφραγισμενα σε κενο αερα (θελει λιγη εκπαιδευση αλλα το εχω κανει, οκ δεν θα εχει οοολες τις βιταμινες αλλα καλυτερο απο βαζακια εμποριου), χρεωνεις βαλιτσα και εχεις σπιτικο φαι.
Αλλιως αφηστε το για οταν η διατροφη θα ειναι πιο κοντα στων ενηλικων η θα ρισκαρετε 4 μερες να τρωει σαβουρες γιατι σε 4 μερες δεν επαθε κανεις τιποτε.
 

callmelove

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
17 μηνων αναλατα? Μηπως ειναι 7 μηνων?
Φτιαξε βαζακια σπιτικα σφραγισμενα σε κενο αερα (θελει λιγη εκπαιδευση αλλα το εχω κανει, οκ δεν θα εχει οοολες τις βιταμινες αλλα καλυτερο απο βαζακια εμποριου), χρεωνεις βαλιτσα και εχεις σπιτικο φαι.
Αλλιως αφηστε το για οταν η διατροφη θα ειναι πιο κοντα στων ενηλικων η θα ρισκαρετε 4 μερες να τρωει σαβουρες γιατι σε 4 μερες δεν επαθε κανεις τιποτε.
Ναι οσο μπορω αποφευγω ακομη το αλατι,οσον αφορα την κονσερβοποιηση των γευματων ο συζηγος επειδη του το ανεφερα μου ειπε οταν μπαινει η βαλιτσα στο αεροπλανο και απογειωνεται το αεροπλανο καταψυχονται τα προιοντα και υστερα σε διαφορα κενα αερος η θερμοκρασια μεταλασσετε οποτε μπορει να χαλασουν δεν ειναι τοσο ασφαλες.ευχαριστω παντως
 

LOULOUTGAL

Member
Μηνύματα
141
Likes
99
Ονειρεμένο Ταξίδι
γαλλικη πολυνησια
Ναι οσο μπορω αποφευγω ακομη το αλατι,οσον αφορα την κονσερβοποιηση των γευματων ο συζηγος επειδη του το ανεφερα μου ειπε οταν μπαινει η βαλιτσα στο αεροπλανο και απογειωνεται το αεροπλανο καταψυχονται τα προιοντα και υστερα σε διαφορα κενα αερος η θερμοκρασια μεταλασσετε οποτε μπορει να χαλασουν δεν ειναι τοσο ασφαλες.ευχαριστω παντως
αναλατα πρεπει μεχρι 2 χρονων αλλα δεν θα παθει τπτ αν φαει και 4 μερες με λιγο αλάτι.Μεταβαση σε κομματια προλαβαινεις να κανεις?Στον γιο μου 16 μηνων πρωτο ταξιδι Ρωμη του επαιρνα σουπες οταν τρωγαμε εξω η αν βρεις με κουζινακι φτιαξε κατι να το εχεις μαζι η κανενα ζυμαρικο που ειναι μαλακη τροφη .Φρουτα τυπου μπανανα να εχετε μαζι η κανα γιαουρτι βρεφικο απο σουπερμαρκετ .Να μην εχεις αγχος ολα θα τα βρεις εκει και να εχεις στο μυαλο σου οτι αν δεν φαει και τοσο καλα 4 μερες δεν εγινε και τπτ .
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.932
Likes
40.775
Τοτε μονο μαγειρεμα σε σπιτι, μαλλον. Αλλα πειτε του συζυγου οτι το αεροπλανο παγωνει απ εξω μονο και φερνουμε πολλες φορες τροφιμα σε βαλιτσες, ποτα κλπ που δεν εχουν καταψυχθει ουτε αποψυχονται με την προσγειωση. Μακαρι να καταψυχονταν, βεβαια, να μην εχουμε αγχος μη χαλασουν.
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
1.773
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Guatemala
Αφού κοιτάτε σε aibnb με κουζίνα, δεν βλέπω να έχετε κάποιο πρόβλημα. Θα οργανωθείτε λίγο την 1η μέρα, αγοράζοντας κάποια φρούτα & λαχανικά και ίσως κάποια είδη που μπορείς να ετοιμάσεις εύκολα (πχ μακαρόνια με κάποια σαλτσα) και μπορείς να τα παίρνεις μαζί σου.
Συμφωνώ πάντως ότι και κάτι εκτός προγράμματος να φάει, σε 4 μέρες κανείς δεν έπαθε τπτ & δεν είναι τόσο μωρό ώστε να μην μπορείτε να τoυ δώσετε κάτι από ένα εστιατόριο (κατά την γνώμη μου πάντα).
 

callmelove

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Σας ευχαριστω αρχικα για την αμεση ανταποκριση!!
οσον αφορα τα γιαουρτια και το γαλα γιατι με αυτο κοιμαται μονο με αγχωνει το θεμα με τις εταιριες που θα βρω εκει για να τησ τα δωσω...τωρα ναι οντως μακαρονια,τραχανα,καμια σαλτσουλα την βαζω στη βαλιτσα και φτιαχνω κατι εκει και οπως μας βγει...θα τσιμπαει και τιποτα απο φουρνο αυτο που αγχωνει ειναι το μεσημεριανο της που ειναι και το βασικο της γευμα!Αλατι θελω να αποφυγωαπλα γιατι μετα πιστευω θα ξινιζει στα αγευστα φαγητα!Εσας που ηταν 16 μηνων @LOULOUTGAL τι ετρωγε εκεινες τις ημερες??και επιδορπιο,μεσημεριανο,βραδινο..
 

LOULOUTGAL

Member
Μηνύματα
141
Likes
99
Ονειρεμένο Ταξίδι
γαλλικη πολυνησια
Σας ευχαριστω αρχικα για την αμεση ανταποκριση!!
οσον αφορα τα γιαουρτια και το γαλα γιατι με αυτο κοιμαται μονο με αγχωνει το θεμα με τις εταιριες που θα βρω εκει για να τησ τα δωσω...τωρα ναι οντως μακαρονια,τραχανα,καμια σαλτσουλα την βαζω στη βαλιτσα και φτιαχνω κατι εκει και οπως μας βγει...θα τσιμπαει και τιποτα απο φουρνο αυτο που αγχωνει ειναι το μεσημεριανο της που ειναι και το βασικο της γευμα!Αλατι θελω να αποφυγωαπλα γιατι μετα πιστευω θα ξινιζει στα αγευστα φαγητα!Εσας που ηταν 16 μηνων @LOULOUTGAL τι ετρωγε εκεινες τις ημερες??και επιδορπιο,μεσημεριανο,βραδινο..
θηλαζε αλλα δεν πιστευω οτι θα εχεις θεμα με το γαλα,θα βρεις στο σουπερ η παρε σκονη απο εδω αν νομιζεις οτι δεν θα πιει το φρεσκο .ενδιαμεσα μπανανες που μπορεις να εχεις στην τσαντα ,κανενα κουλουρι η ψωμοειδες να μασουλισει η βρεφικα μπισκοτα απο εδω αν εχεις αγχος,σουπες και ζυμαρικα σε εστιατορια κανα γιαουρτι απο τον δρομο (σουπερμαρκετ)τα απογευματα .Το Παρισι το εχετε κλεισει?πρωτο ταξιδι με μωρο θα επελεγα ενα προορισμο που θα ειναι πιο περπατητος για να κινηστε με το καροτσι .Το Παρισι εχει πολυ μετρό.Αλλα ειναι υπεροχο!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.932
Likes
40.775
Ως εκπαιδευτικος Αθμιας σου λεω οτι πρεπει να κρατησουμε ενος λεπτου σιγη για τα χωρις αλατι και ζαχαρη carrot cakes που πετιουνται στους καδους καθε μερα μολις φυγουν οι γονεις απο τα,παιδια γιατι εφοσον δεν βλεπουν οι γονεις καταναλωνονται με τις χουφτες πατατακια απο τους συμμαθητες τους και κρουασαν με συντηρητικα.
Ο,τι και να κανεις, θα φαει τονους αλατι και ζαχαρη οταν δεν θα κοιτας.
Παρολα αυτα, εσεις ξερετε. Πραγματι δεν θα ξαναφαει ανοστα, κατι που ειναι πολυ φυσιολογικο.
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.530
Likes
3.940
Επόμενο Ταξίδι
Ντουμπάι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού - Βολιβία
Καλησπερα,εχω ενα κοριτσακι 17 μηνων τρωει απολα αναλατα βεβαια σχεδον με λιγο πολτοποιημενη μορφη τα κρεατα και και καποια φρουτα οπως ειναι το μηλο.Σκεφτομαστε τον μαιο να παμε διακοπες στο Παρισι για 4 μερουλες πρωτη φορα στο εξωτερικο και θα ηθελα τη βοηθεια σας για ιδεες οσον αφορα την διατροφη...Πινουμε γαλα εμποριου δεν ξερω τι θα βρω εκει και πως θα ανταποκριθει,οπως και γιαουρτια.Να τονισω οτι δεν εχω δωσει ποτε και θελω να αποφυγω τα ετοιμα βαζακια με τις τροφες και οτιδηποτε ειναι φουλ συντηρητικα.Το εχω αγχος γιατι δεν εισαι στη χωρα σου ολα αλλαζουν.Επισης σιγουρα θα χρειαστω κουζινα εστω μικρη οποτε κοιταω περισσοτερο airbnb σε καλη τοποθεσια με την εννοια να αποφυγω πολλες συγκοινωνιες για να φτασω στο κεντρο της πολης.Δωστε μου ιδεες λοιπον για διατροφη και τοποθεσια διαμονης (αν εχετε μεινει ευχαριστημενοι απο καποιο συγκεκριμενο airbnb ακομη καλυτερα) ευχαριστω πολυ!
Οι παιδικές τροφές της bio hipp δεν έχουν συντηρητικά. Ψαξτο. Θέλουν όμως προσθήκη λεμονιού,λαδι κ λίγο αλάτι γιατί είναι ανοστες. Δεν είναι εννοείται όπως το φρέσκο φαγητό αλλά δεν έχεις να φοβηθείς κάτι. Δεν έχουν τίποτα πρόσθετο ή τεχνητό. Εξάλλου για 4 μέρες μιλάμε.
 
Last edited:

callmelove

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
θηλαζε αλλα δεν πιστευω οτι θα εχεις θεμα με το γαλα,θα βρεις στο σουπερ η παρε σκονη απο εδω αν νομιζεις οτι δεν θα πιει το φρεσκο .ενδιαμεσα μπανανες που μπορεις να εχεις στην τσαντα ,κανενα κουλουρι η ψωμοειδες να μασουλισει η βρεφικα μπισκοτα απο εδω αν εχεις αγχος,σουπες και ζυμαρικα σε εστιατορια κανα γιαουρτι απο τον δρομο (σουπερμαρκετ)τα απογευματα .Το Παρισι το εχετε κλεισει?πρωτο ταξιδι με μωρο θα επελεγα ενα προορισμο που θα ειναι πιο περπατητος για να κινηστε με το καροτσι .Το Παρισι εχει πολυ μετρό.Αλλα ειναι υπεροχο!
Οχι δεν το εχουμε κλεισει απλως εχουμε παει με τν συζηγο σε αρκετες ευρωπαικες χωρες και Γαλλια οχι οποτε για 4 μερουλες μου φανηκε οτι πρεπει το Παρισι ενω σκεφτηκα τωρα και την Κοπεγχαγη που ειναι και πιο συντομη η πτηση βεβαια δεν ξερω τι καιρο θα πετυχουμε τον Μαιο!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.643
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom