Κίνα ταξίδι στο πεκίνο

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.296
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
taver said:
Αυτή είναι στη Μόσχα....
τωρα εκει κολλας?ολες κοκκινες ειναι.δεν εβαλα κεφαλαιο, εξαλλου επιθετο ηταν κι οχι ονομα....κ του Συνταγματος κοκκινη ειναι..ετσι τη βλεπουν..
στην πλατεια θα πας...τι ρωτας..αφου θα πας για παπια...
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.041
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
τωρα εκει κολλας?ολες κοκκινες ειναι.δεν εβαλα κεφαλαιο, εξαλλου επιθετο ηταν κι οχι ονομα....κ του Συνταγματος κοκκινη ειναι..ετσι τη βλεπουν..
στην πλατεια θα πας...τι ρωτας..αφου θα πας για παπια...
Πλατεία... 30', άντε πες 60'. Πάπια, 120' στη χειρότερη. Μετακινήσεις, πες στη χειρότερη άλλα 120'. Φάγαμε 5 ώρες. Τις υπόλοιπες?
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.296
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
taver said:
Πλατεία... 30', άντε πες 60'. Πάπια, 120' στη χειρότερη. Μετακινήσεις, πες στη χειρότερη άλλα 120'. Φάγαμε 5 ώρες. Τις υπόλοιπες?
μα φυσικα ψωνια στο Wangfujing!

(εξαρταται πολυ απο τον καιρο,για Summer Palace-temple of Heaven..παντως τα Lama temple, Confucius temple ειναι ευκολα προσβασιμα και γρηγορα να τα δεις, μαζι με μια βολτα σε hutong,drum-bell tower φτανει νομιζω)
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.101
τέλειες οι φωτο!μπορείς να δώσεις περισσότερες πληροφορίες?
επίσης, φάγατε τίποτα περίεργο εκεί που να αξιζε τον κόπο να δοκιμάσουμε?
στον ζωολογικό κήπο πήγε κανένας?
Εεε θα φατε πάπια (δες καποια καλα μαγαζιά σε τουριστικούς οδηγούς site κ.λ.π.) κατα τα άλλα σου αρέσει το κινέζικο φαγητό;
Εμενα που δεν μου αρέσει δεν τα πέρασα και πολύ καλά....:roll:

επίσης, φάγατε τίποτα περίεργο εκεί που να αξιζε τον κόπο να δοκιμάσουμε?
Μη λες για περίεργα πράγματα στην Κίνα γιατί ούτε σου περνάει απο το μυαλό τι δύναται να τρώει ενας λαός:haha::haha::haha:
 

AERAS

Member
Μηνύματα
772
Likes
1.122
Να ρωτήσω κάτι κι εγώ... Μου έκανε μια κουτσουκέλα η Air China, και από το πουθενά θα έχω ένα connection 12 ωρών στο Πεκίνο. Ας κάνω τις υποθέσεις ότι ως transit επιβάτης θα μου επιτρέψουν την είσοδο στη χώρα χωρίς βίζα (νέα νομοθεσία), και ότι θα είμαι εξοπλισμένος να αντέξω τον καιρό του Πεκίνου τον Ιανουάριο παρότι θα ταξιδεύω για τροπικό προορισμό. Τι μπορεί να δει/κάνει κανείς στο Πεκίνο σε περίπου 10 ώρες?
Μάλλον την απαγορευμένη πόλη δεν την προλαβαίνω, καθώς προσγειώνομαι 13:30 και η είσοδος της κλείνει 15:30.
όταν λες ότι υπάρχει νέα νομοθεσία αφορά όλους τους προορισμούς?
εγώ που θα έχω 16 ώρες αναμονή στην Ρωσία επιστρέφοντας από Τόκιο θα μπορώ να πάω στην Κόκκινη πλατεία χωρίς βίζα?( την κανονική κόκκινη όχι την κινέζικη.........)
αν είσαι αθλητικός τύπος θα μπορούσες να πας και στις ολυμπιακές εγκαταστάσεις να δεις την "φωλιά του πουλιού" και το κολυμβητήριο.
Αν εγώ είχα αντίστοιχο χρόνο,. αυτό που θα έκανα ξανά είναι να φάω πάπια στο Quanjude στην οδό Qianmen.μπορείς να κάνεις και κράτηση από το ίντερνετ αφού γνωρίζεις την ώρα που θα είσαι εκεί γιατί η αναμονή είναι τουλάχιστον μια ώρα.
 

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.285
Likes
1.349
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!
τέλειες οι φωτο!μπορείς να δώσεις περισσότερες πληροφορίες?
επίσης, φάγατε τίποτα περίεργο εκεί που να αξιζε τον κόπο να δοκιμάσουμε?
στον ζωολογικό κήπο πήγε κανένας?
Στο Ζωολογικό κήπο είχαμε πάει και είδαμε τα γιγαντιαία πάντα. Ήταν 3-4 κατέλαβαν βόλτες στα κλουβιά - κελιά τους ... Γενικά δεν συγκλονίστηκε κιόλας. Άσε που κάτι τέτοια με στενοχωρούν...
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.443
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
H Tιαν Αν Μεν ήταν από τις απογοητεύσεις της ζωής μου. Βέβαια είχα πάει καλοκαίρι. Μια κιτρινίλα και θολούρα ολούθε. Εγώ θα σου προτεινα εκτός της Πλατείας, μια βόλτα στα Χουτόνγκ μαζί με ένα γεύμα όπως αναφέρθηκε νωρίτερα.
 
Μηνύματα
10
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΑΠΩ ΑΝΑΤΟΛΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΒΟΡΝΕΟ
ΠΕΚΙΝΟ

ΕΙΣΗΤΗΡΙΟ ΜΕ ΕGYPT AIR ΑΘΗΝΑ-ΠΕΚΙΝΟ ΚΑΙ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΜΠΑΝΓΚΟΚ-ΑΘΗΝΑ ΕΥΡΩ 614.-ΠΕΚΙΝΟ ΧΡΕΙΑΖΕΣΑΙ 6 ΜΕΡΕΣ,ΟΧΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ.ΑΞΙΖΕΙ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟ XI'AN ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΗΛΙΝΟ ΣΤΡΑΤΟ.-ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΑ ΣΤΟ ΠΕΚΙΝΟ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΟΝΤΑ ΣΕ ΑΠΗΓΟΡΕΥΜΕΝΗ ΠΟΛΗ.ΒΡΙΣΚΕΙΣ ΜΕ ΠΕΡΙΠΟΥ30 Ε.ΚΑΛΟ !
 
Μηνύματα
10
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΑΠΩ ΑΝΑΤΟΛΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΒΟΡΝΕΟ
ΑΝΑΧΩΡΩ ΜΕΣΑ ΑΠΡΙΛΙΟΥ ΓΙΑ ΠΕΚΙΝΟ ΧΙΑΝ-ΑΝΟΙ-ΣΑΠΑ-ΜΠΑΝΓΚΟΚ.ΟΤΙ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΘΕΛΕΤΕ ΤΙΣ ΜΟΙΡΑΖΟΜΑΙ ΜΑΖΙ ΣΑΣ.-
 
Μηνύματα
10
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΑΠΩ ΑΝΑΤΟΛΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΒΟΡΝΕΟ
παιδια αναζητω και εγω πληροφοριες για πεκινο ...περιμένω τα φώτα σας..απο αεροπορικα μεχρι ξεναγηση, περίπου μήνα απρίλιο μάιο ή αρχές ιούνιου
Ειναι καλος μηνας ο Απριλιος.Μεσω booking com καλα ξενοδοχεια.αλλοι προορισμοι χιαν-σαγκαη αλλα και χονκ-κονγκ,ακριβοτερο απο υπολοιπη Κινα αλλα ενδιαφερον.Μετακινηση σε Πεκινο με μετρο η και ταξι ειναι φθηνο αλλα πρεπει να εχεις γραμμενη σε κινεζικα την διευθυνση για τον οδηγο !!!Τοθρ σινικο τειχο-απαγορευμενη πολη,ταφοι μινγκ, τιεν αν μενπλατεια,μεσωλειο ΜΑΟ,world center για ψωνια.-
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.022
Μέλη
38.909
Νεότερο μέλος
LEANDROS GOUMENOS

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom