Κίνα ταξίδι στο πεκίνο

annabaloo

Member
Μηνύματα
59
Likes
32
Επόμενο Ταξίδι
μυκονος
Ταξίδι-Όνειρο
ξανά Κούβα!!
αναληψη με καρτες χρεωστικες μπορεις να κανεις στο Πεκινο??εγω εχω της εθνικης.επισης δεχονται πιστωτικες?
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.042
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
αναληψη με καρτες χρεωστικες μπορεις να κανεις στο Πεκινο??εγω εχω της εθνικης.επισης δεχονται πιστωτικες?
Ναι, μπορείς. Έχω κάνει ανάληψη με ΕθνοCASH και έχω πληρώσει και με πιστωτικές (Visa, Mastercard και Amex). Φέτος όλα αυτά.
 

Otokodate

Member
Μηνύματα
90
Likes
89
Συμφωνώ με τον taver, και εγώ δεν είχα πρόβλημα.

Όμως εγώ θα έλεγα να μην πας με την κάρτα μόνο. 200 yuan τουλάχιστον για μια άνετη αρχή (π.χ. ~80 yuan πάει το ταξι απ'το αεροδρόμιο στην πόλη) καλό θα ήταν να τα έχεις κατά την γνώμη μου.
 

annabaloo

Member
Μηνύματα
59
Likes
32
Επόμενο Ταξίδι
μυκονος
Ταξίδι-Όνειρο
ξανά Κούβα!!
εννοεις να κανω συναλλαγμα απο Ελλαδα??το ταξι ειναι τοσο φθηνο?την τιμη την κανονιζεις απο πριν?
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.101
Εμείς όταν φτάσαμε Κίνα είχαμε μόνο ευρώ... στο αεροδρόμιο υπήρχαν ανταλλακτήρια άλλα για κάτι νερά καφέδες κλπ δεχόταν και ευρώ. Μετά αλλάξαμε χρήματα σε τράπεζα.
Πιστωτικές δέχονται κανονικά.
Τα ταξί είναι γενικώς φτηνά και συμφέρει να τα χρησιμοποιείς. Οσες φορες πήραμε υπήρχε ταξίμετρο. Το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι η επικοινωνία με τον οδηγό.
Στο Πεκίνο μια φορά δώσαμε γραμμένο στα κινέζικα τον προορισμό, δεν καταλάβαινε πήραμε τηλέφωνο στο θέατρο που θέλαμε να πάμε μιλούσε 5 λεπτά με την κοπέλα εκεί και ετσι τα καταφέραμε.
 

Otokodate

Member
Μηνύματα
90
Likes
89
εννοεις να κανω συναλλαγμα απο Ελλαδα??το ταξι ειναι τοσο φθηνο?την τιμη την κανονιζεις απο πριν?
Το ταξί απ'το αεροδρόμιο προς την πόλη πάει από 70 έως 100 γιουαν συνήθως. Μπορεί μπαίνοντας να σου πει 150 ή 200, αυτό θα είναι απατεωνιά φυσικά. Μην δεχτείς κάτι τέτοιο - μπες σε άλλο ταξί ή κανόνισε να είναι στα 70-100. Αν αναρωτιέσαι... δεν συμφέρει να μετακινηθείς με τραίνο απ'το αεροδρόμιο στην πόλη γιατί θα πληρώσεις σχεδόν τα μισά που θα πλήρωνες στο ταξί και είναι μεγάλη η πιθανότητα να ταλαιπωρηθείς πάρα πολύ αφού οι σταθμοί πολλές φορές είναι τεράστιοι, συχνά δεν υπάρχουν κυλιόμενες σκάλες, και μέσα στα τρένα συνήθως έχει υπερβολικά πολύ κόσμο ο οποίος βιάζεται πολύ και λίγο νοιάζεται για τον ξένο που θέλει να βγει απ'το τρένο με ένα κάρο βαλίτσες. Το λέω γιατί αυτό έκανα όταν έφευγα απ'το Πεκίνο - δηλαδή προτίμησα να πάρω το τρένο, και παρ'ολο που μετά από 12 μέρες στο Πεκίνο είχα μάθει το μετρό ήταν πάρα πολύ κουραστική η διαδρομή και δεν άξιζε όλη αυτή η ταλαιπωρία τα ~40 λιγότερα γιουαν.

Εγώ για ταξί μέσα στην πόλη (όχι για αξιοθέατα που είναι σχετικά μακριά ή για το αεροδρόμιο) δεν πλήρωσα ΠΟΤΕ πάνω από 30 γιουαν, όμως πολλές φορές όταν έμπαινα μου έλεγαν πως χρεώνουν π.χ. 200.

Γενικότερα οι απατεώνες (όχι μόνο ταξιτζήδες) στο Πεκίνο είναι υπερβολικά πολλοί. Η φίλη μου (την οποία πήγα να επισκεφτώ) που η Κίνα είναι η αγάπη της μου έλεγε συχνά για πλάκα πως οι απατεώνες στο Πεκίνο μπορεί να'νε περισσότεροι απ'τους μη-απατεώνες! Επίσης, η φίλη μου προτιμούσε τα μοβ ταξί - μου'χε πει πως το Πεκίνο έχει πολλά πειρατικά ταξί αλλά τα μοβ (και κάποιο άλλο χρώμα που ξεχνάω τώρα) είναι τα επίσημα και είναι ελαφρά πιο πιθανό να μην πετύχεις απατεώνες αν τα διαλέξεις. Τώρα αν αυτό είχε βάση στην πραγματικότητα δεν το ξέρω, κάποιος της το είπε υποθέτω - μάλλον η Κορεάτισσα συγκάτοικος της.


~200 yuan = 24.75 euro δηλαδή νομίζω 30-35 από ανταλλακτήριο. Το πιθανότερο είναι όπως λέει η skoumpri να βρεις να αλλάξεις απευθείας τα euro σου μόλις φτάσεις εκεί όμως εγώ προσωπικά δεν θα ρίσκαρα να είμαι άφραγκος για να μην δώσω 5-10 euro παραπάνω σε Ελληνικό ανταλλακτήριο.
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.101
Προφανώς θα γνωρίζεις περισσότερα αφού έχεις και φίλους στην Κίνα, αλλά εμείς σε όλες τις πόλεις που κινηθήκαμε πληρώναμε από 10-30 γιουαν!
Χωρίς συμφωνία από πριν μόνο με το ταξίμετρο!
Μονο που ρωτήσαμε κανα δυο φορές τον ξεναγό στην αρχή πόσο να υπολογίσουμε για μια μετακίνηση, είδαμε οτι όντως τόσα μας ζητούσαν και χαλαρώσαμε!
* Είδες λοιπόν εμείς ήμασταν σίγουροι πως οι Κινέζοι ταρίφες δεν κλέβουν......
 

annabaloo

Member
Μηνύματα
59
Likes
32
Επόμενο Ταξίδι
μυκονος
Ταξίδι-Όνειρο
ξανά Κούβα!!
παιδια με τηλέφωνο τι κάνατε? αγόρασε κανεις κάρτα sim από εκει?
 

Girl

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Σανγκάη - Πεκίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Το γύρο του κόσμου!!
Γεια σας,

αν και καινούρια στο forum το έχω συμβουλευτεί αρκετές φορές. Πρόκειται να ταξιδέψουμε σε δύο βδομάδες Σανγκάη και Πεκίνο. Πεκίνο θα μείνουμε 4 μέρες οπότε πρέπει να δούμε όσα περισσότερα σε σύντομο χρονικό διάστημα. Θέλουμε να επισκευτούμε το Σινικό Τείχος. Σκεφτόμαστε να νοικίασουμε κάποιο ταξί ή αυτοκίνητο. Μπορεί κάποιος να μας προτείνει κάποιο site που έχει χρησιμοποιήσει; Ή να προτιμήσουμε να το κλείσουμε από το ξενοδοχείο;
Αν κάποιος έχει να προτείνει οτιδήποτε καινούριο είναι περισσότερο από ευπρόσδεκτο!

Καλά μας ταξίδια!!!
 

Otokodate

Member
Μηνύματα
90
Likes
89
Πεκίνο θα μείνουμε 4 μέρες οπότε πρέπει να δούμε όσα περισσότερα σε σύντομο χρονικό διάστημα.
...και τι λέτε να κάνετε αυτές τις 4 μέρες;; Έχετε φτιάξει κάποιο πρόγραμμα;;

Θέλουμε να επισκευτούμε το Σινικό Τείχος. Σκεφτόμαστε να νοικίασουμε κάποιο ταξί ή αυτοκίνητο.
Εγώ θα έλεγα να επικοινωνήσεις με το ξενοδοχείο σου για να δεις τι επιλογές παρέχει. Πιστεύω πως κατα πάσα πιθανότητα θα παρέχει και τουρ με λεωφορείο αλλά και θα μπορεί να σου βρει ταξί.

Μια άλλη επιλογή (αυτό που έκανα εγώ) θα ήταν να πάτε με μετρό -> λεωφορείο -> ταξί. Όμως είναι μεγάλες οι πιθανότητες να πάει κάτι στραβά π.χ. να σας κοροϊδέψουν οι ντόπιοι απατεώνες ή να χαθείτε κάπου στο δρόμο αφού (υποθέτω πως) δεν ξέρετε την γλώσσα.


skoumpi said:
σε όλες τις πόλεις που κινηθήκαμε πληρώναμε από 10-30 γιουαν!
Χωρίς συμφωνία από πριν μόνο με το ταξίμετρο!
Μονο που ρωτήσαμε κανα δυο φορές τον ξεναγό στην αρχή πόσο να υπολογίσουμε για μια μετακίνηση, είδαμε οτι όντως τόσα μας ζητούσαν και χαλαρώσαμε!
Υποθέτω πως π.χ. στην θεωρητικά περισσότερο πολιτισμένη Σαγκάη θα έχει αισθητά λιγότερους απατεώνες. Εγώ έμεινα στο Πεκίνο μόνο, δεν πήγα πουθενά αλλού. Αν εσείς ήσασταν 3-5 μέρες στο Πεκίνο (όσο ο μέσος τουρίστας) με λίγη τύχη και πολύ μετρό μπορεί να μην πετύχατε ούτε έναν απατεώνα ταξιτζή.
 

Girl

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Σανγκάη - Πεκίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Το γύρο του κόσμου!!
Δεν έχουμε ακόμη φτιάξει πρόγραμμα αλλά σίγουρα θα πάμε Σινικό τείχος και συγκεκριμένα στο Mutianyu, στην απαγορευμένη πόλη, στο Ναό του ουρανού. Εάν κλείσουμε δικό μας ταξί για το τείχος λέμε να πάμε και στους ταφους αλλίως δεν νομίζω ότι προλαβαίνουμε γιατί θέλουμε να 'χαθούμε' και λίγο στην πόλη.
Απλά είχα διαβάσει στο forum ότι κάποιοι είχαν κλείσει οδηγό μόνοι τους οπότε θα με ενδιέφερε αυτή η εναλλακτικη.
Έχεις κάποια άλλη πρόταση; Το θερινό ανάκτορο το προτείνεις;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.057
Μέλη
38.910
Νεότερο μέλος
giota789

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom