EasyJet Tαξιδευοντας με την EasyJet

Rosa Mundial

Member
Μηνύματα
617
Likes
85
Επόμενο Ταξίδι
ελα ντε
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϋλάνδη
Πάντως, εγώ που έκλεισα με easy μιλανο-βαρκελώνη και πίσω, μιλάμε αστείες τιμές. Μία πτήση μάλιστα έκανε 12 ευρώ και η αλλη λίγα παραπάνω. Όντως από Ελλάδα έχουν ανέβει οι τιμές.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.713
Likes
11.264
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Παιδιά να σας ρωτήσω κάτι (δεν ξέρω αν έχει ξαναπαντηθεί, please μην με κράξετε):

πετάω σε λίγες μέρες με easyjet με χειραποσκευή (είναι η πρώτη φορά που το κάνω με low-cost). Επειδή σκοπεύω να κάνω κάποια ψώνια σκέφτομαι στην επιστροφή να τσεκάρω το βαλιτσάκι σαν αποσκευή. Μπήκα στη σελίδα της easy στο manage my booking για να δω τιμές και τα σχετικά και πατώντας την επιλογή "προσθήκη αποσκευών" στη 2η πτήση, με "αναγκάζει" ουσιαστικά να το κάνω και για τις 2.

Μήπως δεν κάνω κάτι καλά; Ή μήπως πρέπει να περιμένω να πραγματοποιηθεί η 1η πτήση για να μπορέσω να κάνω προσθήκη μόνο στη 2η (αυτό θέλω ούτως ή άλλως να κάνω, αλλά θέλω να είμαι σίγουρη από πριν);
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Παιδιά να σας ρωτήσω κάτι (δεν ξέρω αν έχει ξαναπαντηθεί, please μην με κράξετε):

πετάω σε λίγες μέρες με easyjet με χειραποσκευή (είναι η πρώτη φορά που το κάνω με low-cost). Επειδή σκοπεύω να κάνω κάποια ψώνια σκέφτομαι στην επιστροφή να τσεκάρω το βαλιτσάκι σαν αποσκευή. Μπήκα στη σελίδα της easy στο manage my booking για να δω τιμές και τα σχετικά και πατώντας την επιλογή "προσθήκη αποσκευών" στη 2η πτήση, με "αναγκάζει" ουσιαστικά να το κάνω και για τις 2.

Μήπως δεν κάνω κάτι καλά; Ή μήπως πρέπει να περιμένω να πραγματοποιηθεί η 1η πτήση για να μπορέσω να κάνω προσθήκη μόνο στη 2η (αυτό θέλω ούτως ή άλλως να κάνω, αλλά θέλω να είμαι σίγουρη από πριν);
Χωρίς να είμαι σίγουρη, μήπως δε σε συμφέρει να το κάνεις αυτό; Δηλαδή είτε έχεις την έξτρα βαλίτσα μόνο στην επιστροφη είτε την έχεις και στις δύο πτήσεις μήπως το κόστος είναι το ίδιο; Αν είναι έτσι καλύτερα προσθεσε την από τώρα, και ας έχεις μόνο χειραποσκευή όταν πηγαίνεις, για να 'σαι και ήσυχη μήπως και θεωρήσουν την χειραποσκευή σου μεγάλη. Και στον γυρισμό δίνεις για τσεκ ιν και την έξτρα βαλίτσα με τα ψώνια.. Τώρα αν το κόστος διαφοροποιείται αλλάζει το πράγμα, αλλά και γω που τσέκαρα τωρα σε μια κρατηση που έχω δε με αφήνει να προσθέσω βαλίτσα μόνο σε μία πτήση. Και να περιμένεις δηλαδή το πιθανότερο είναι να ζητήσει πάλι 34 ευρώ/βαλίτσα και ας είναι μόνο για μία πτήση. Πάντως αν το έχει επιχειρήσει κανείς ας μας πει..
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.609
Likes
12.427
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Από ό,τι γράφει εδώ
Pay for baggage at check-in
και εδώ
Fees and charges
το κόστος για μια αποσκευή, για την μια πτήση, πληρώνοντας στο check-in, είναι 30 ευρώ, ενώ online για τις δυο πτήσεις είναι 44 ευρώ (για Εδιμβούργο). Λέει ότι πληρώνεις όχι στο check-in αλλά στο γραφείο της εταιρίας στο αεροδρόμιο και μετά κάνεις check-in ή έχεις κάνει ήδη online.
Βέβαια μπορείς να δοκιμάσεις και αυτό που προτείνει κάποιος στο λινκ που έδωσε η elenara, δηλαδή να δοκιμάσεις να πληρώσεις online την αποσκευή αφού ολοκληρώσεις την πρώτη πτήση.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.713
Likes
11.264
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια για τις απαντήσεις σας! :)

Μόλις τηλ. στο customer service της easy και μου είπαν τα εξής:

Μπορώ να προσθέσω βαλίτσα μόνο στο ένα σκέλος της πτήσης με δύο τρόπους: είτε τηλεφωνικά μέσω customer service είτε στο αεροδρόμιο, με την προϋπόθεση ότι θα είμαι εκεί το αργότερο 2 ώρες πριν την πτήση.

Η τιμή θα είναι η μισή, δηλ. 17.5 euros.

Μάλλον αυτό θα κάνω και μάλλον το ιδανικό θα είναι να το κάνω μέσω τηλεφώνου, δεν θα ήθελα να ρισκάρω μια ενδεχόμενη αργοπορία δεδομένου ότι θα μένω Γλασκώβη και όχι Εδιμβούργο. Από την άλλη δεν αισθάνομαι άνετα να δίνω έτσι χύμα τα στοιχεία της πιστωτικής μου. :roll:

Θα τσεκάρω και μετά την πρώτη πτήση αν υπάρχει κάποια αλλαγή στα δεδομένα και αν μπορώ να κάνω τη διαδικασία τότε on line (δεν μου είπε κάτι σχετικά με αυτό).

Πάντως ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ το σύστημά τους! :evil:
Και πάλι βέβαια παραμένει (μακράν) η φθηνότερη και μοναδική direct επιλογή για Σκωτία από Αθήνα.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.713
Likes
11.264
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Έχω updates (συνεννόηση μπουζούκι και με αυτή την easy). Πήγα χθες στο Βενιζέλο να προσθέσω αποσκευή στην 2η πτήση μου και η κοπέλα εκεί μου είπε ότι αν το έκανα επιτόπου θα χρεωνόμουν 30 euros και όχι 17 όπως μου είχε πει η αγγλίδα από το customer service (υπόψιν πήγα στο γκισέ της εταιρείας, όχι στο τσεκίν). Μου ανέφερε να μπω στο manage your booking μετά την πραγματοποίηση της 1ης πτήσης (η οποία θα είναι ανενεργή τότε) κι έτσι θα χρεωθεί μόνο αυτή της επιστροφής.

Οπότε, για κάθε ενδιαφερόμενο, το έκανα μόλις τώρα και δούλεψε. Το ερώτημα είναι τι θα γινόταν αν ήθελα να πάρω βαλίτσα μόνο στην πτήση του πήγαινε.
 

marina89

Member
Μηνύματα
17
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Ελβετία
Καλησπέρα παίδες.Μια ερώτηση που πολύ πιθανόν να έχει απαντηθεί ήδη αλλά είμαι καινούρια εδώ οπότε θα ρωτήσω κι όποιος έχει την καλή θέληση,ας απαντήσει ;). Έκλεισα εισιτήρια Θεσσαλονίκη-Βασιλεία τον Νοέμβριο και μου έστειλαν στο e-mail έναν κωδικό.Σε ένα σχόλιο λέει πως εκτυπώνω την κάρτα επιβίβασης,ένα μήνα πριν το ταξίδι (που είναι τον Απρίλιο.)Την κάρτα επιβίβασης μου την στέλνουν ένα μήνα πριν,στο e-mail μου,δηλαδή?
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.724
Likes
14.833
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
μόλις θα κάνεις το ηλεκτρονικό τσέκ-ιν θα σου έρθει μαιλ με την κάρτα επιβίβασης.
 

marina89

Member
Μηνύματα
17
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Ελβετία
μόλις θα κάνεις το ηλεκτρονικό τσέκ-ιν θα σου έρθει μαιλ με την κάρτα επιβίβασης.
και το ηλεκτρονικό check-in το κάνω ένα μήνα πριν? sorry για το πρήξιμο αλλα θα ταξιδεψω πρωτη φορα μονη και ενα ψιλοαγχος το εχω,μην κανω καμια βλακεια :lol:
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.724
Likes
14.833
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
ναι,ένα μήνα έως 2 ώρες πριν την πτήση.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.196
Μηνύματα
883.554
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom