Τσεχική Δημοκρατία ταξιδι Πραγα-πληροφοριες...

Kostis

Member
Μηνύματα
267
Likes
35
Επόμενο Ταξίδι
Τωρα για λιγο στ'αυγα μας
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικος
Παρασκευη παω για κοντα μια βδομαδα...Θα σας πω εντυπωσεις οταν γυρισω....
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
ρε παιδια μια απορια για οσους εχουν παει πραγα το καρλοβι βαρυ σας αρεσε?
Μπορει να σου αρέσει περισσότερο το Τσεσκι Κρουμλοβ, περιπου 200χλμ νοτια, κοντα στα συνορα με Αυστρία
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.885
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Το Τσέσκι Κρούμλοβ είναι μια κούκλα. Ήμουν εκεί τέλος Ιουλίου
 

Mhtsaina82

Member
Μηνύματα
63
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
ΜΟΝΑΧΟ
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟ ΙΤΑΛΙΑΣ ΜΕ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤ
Τιν επομενη φορα εχω σκοπο να παω εκει. Ετσι κι αλλιως ποτε δεν ειναι μια φορα αρκετη για την Πραγα
 

Kostis

Member
Μηνύματα
267
Likes
35
Επόμενο Ταξίδι
Τωρα για λιγο στ'αυγα μας
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικος
Γεια σας λιγο καθυστερημενα μεν...

Αυτο το ποστ ειναι συμπληρωματικο.Πιστευω (αν κ δεν εχω καταλαβει ακομα το ρολο του σαιτ σαν νεος,αμα δηλαδη ειναι για να λεει εντυπωσεις απο ταξιδια ή πληροφοριες) οτι το θεμα της Πραγας υπερκαλυπτεται απο τα προηγουμενα ποστ των παιδιων οποτε εγω θα σας δωσω χρηστικες πληροφοριες....

Πρωτα απ ολα συναλλαγμα...Στις 10/10 το αεροδρομιο Ελευθεριος Βενιζελος το ειχε το ευρω 22.5 κορωνες (να ξερετε οτι τα αεροδρομια τσιμπανε παντα).Στην Πραγα το καλυτερο ανταλλακτηριο που μας προτεινε ο ταξιτζης αλλα κ απο πληροφοριες ειναι στη γωνια Caprova κ Μaiselova.Ειναι οπως κοιτας φατσα το αστρονομικο ρολοι στην παλια πολη πισω του κ αριστερα στο τερμα της πλατειας απεναντι.

Αυτο το εδινε 24.2 στο ευρω κ επισης ενα δευτερο στην λεωφορο Na Prikope (περιπου δυο στενα πιο δεξια απο το ρολοι σε μια στοα) το εδινε 23.4 στο ευρω.Το μινιμουμ ειναι 150 ευρω αλλα ετσι κ αλλιως θα τα χρειαστειτε ακομα κ 3 μερες να μεινετε.

Στην Πραγα μπορεις να πληρωσεις κ σε ευρω αλλα κ σε κορωνες.Το καλο ειναι οτι μερικα καταστηματα εχουν απ εξω χαρτακι που λενε την ισοτιμια που θεωρουνε σωστη για αγορα που σε μερικα φτανει κ 1/25 κορωνες οποτε συμφερει εκει να πληρωσεις με ευρω.

Για μαυρο θεατρο πηγαμε στους Beatles,ειναι μια παρασταση για τον ερωτα ενος ζευγαριου διανθισμενη με τραγουδια των Beatles (Help!, Yellow submarine etc) που ηταν πολυ διασκεδαστικη.Εκει καλυτερα να πληρωσεις σε κορωνες γιατι αμα πληρωσεις σε ευρω ειναι 3-4 ευρω πιο πανω το ατομο.Διαρκεια περιπου 1h 20 mins.(απεναντι απο το εστιατοριο Gauchos σε μια στοα διπλα στο μουσειο κουμμουνισμου) στη συμβολη περιπου των Na pricope και στην αρχη του δρομου που σε βγαζει στην πλατεια Wenselas.

Η Colcovna (αν το γραφω καλα) αξιζει για φαγητο.Οι μεριδες μεγαλες νοστιμες κ φτηνες.
Η U pavouka εχει φαγητο με σοου μεσαιωνικο με χορους της κοιλιας κ ξιφομαχιες κλπ κλπ 42 ευρω το ατομο με φαγητο 2 ποτα (κρασι ή μπυρα) ή 40 αμα το πληρωσετε σε κορωνες (το παιρνουν το ευρω εκει σαν 23.7 κορωνες) αλλα ειναι αξεχαστη εμπειρια!
Ειναι στην οδο Celetna πισω απο την εκκλησια της Παναγιας της ΤΥΝ αλλα προσοχη γιατι ειναι μεσα σε στοα κ στα αριστερα της (κοιταξτε το σημα μιας αραχνης σε τοιχο της Celetna κ μπειτε)

Δεν θα χρειαστειτε κ πολλα μεσα μεταφορας.Εμεις περπατητο το πηγαιναμε κ ηταν ολα πολυ πολυ κοντα (ασχετα αν καναμε κυκλους μερικες φορες λογω της ρυμοτομιας της πολης)

Δεν ξερω τι αλλο να σας πω να σας βοηθησω.Ληστειες κ τετοια δεν τυχανε αλλα ουτε επεσε στην προσοχη μας κανενα περιστατικο...(αλλα οκ φυλαγε τα ρουχα σου να εχεις τα μισα)

Παντως η πολη ειναι απιστευτα ωραια.

Υ.Γ οπως θα πατε στο καστρο προτιμηστε το φτηνο εισητηριο γιατι αφ ενος μεν τα παραπανω που προσφερει το αλλο δεν αξιζουν αφετερου δεν θα προλαβεις να το γυρισεις ολο μαζι με τους κηπους.Στο τελος της διαδρομης πηγαιντε στου αμπελωνες κ πιειτε κρασακι κοιτωντας πιατο την πολη της Πραγας κ τις γεφυρες της.
 

Kostis

Member
Μηνύματα
267
Likes
35
Επόμενο Ταξίδι
Τωρα για λιγο στ'αυγα μας
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικος
Για να εχετε μια ιδεα για τα μοχιτο και τα Cuba Libre σε τζαζ μπαρ κανουν 140 κορωνες περιπου κ μπυρες μεγαλο ποτηρι 50 κορωνες.

Μην φατε βρωμικο στην Wenselas γιατι υπαρχει κινδυνος τροφικης δηλητηριασης και ας ειναι διασπαρτα κ μυριζει ωραια.
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Γεια σας λιγο καθυστερημενα μεν...

Η U pavouka εχει φαγητο με σοου μεσαιωνικο με χορους της κοιλιας κ ξιφομαχιες κλπ κλπ 42 ευρω το ατομο με φαγητο 2 ποτα (κρασι ή μπυρα) ή 40 αμα το πληρωσετε σε κορωνες (το παιρνουν το ευρω εκει σαν 23.7 κορωνες) αλλα ειναι αξεχαστη εμπειρια!
Ειναι στην οδο Celetna πισω απο την εκκλησια της Παναγιας της ΤΥΝ αλλα προσοχη γιατι ειναι μεσα σε στοα κ στα αριστερα της (κοιταξτε το σημα μιας αραχνης σε τοιχο της Celetna κ μπειτε)
Μία ερώτηση. Η u pavouka είναι μόνο για οργανωμένα γκρουπ γιατί κάτι τέτοιο έχω ακούσει; Και αν όχι χρειάζεται από πριν κράτηση; Με ενδιαφέρει γιατί έχω ακούσει τα καλύτερα.
 

Mhtsaina82

Member
Μηνύματα
63
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
ΜΟΝΑΧΟ
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟ ΙΤΑΛΙΑΣ ΜΕ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤ
αποτο ιδιο ανταλακτηριο πηγαμε και εμεις μας ειχε στειλει ο ξεναγος.
και απο τα βρωμικα στην κεντρικη πλατεια φαγαμε 2 φορες και δεν παθαμε τιποτα τουλαχιστον εκει φορανε και γαντια, δεν ειναι σαν τα δικα μας μου βρωμανε απο χιλιομετρα.
 

Kostis

Member
Μηνύματα
267
Likes
35
Επόμενο Ταξίδι
Τωρα για λιγο στ'αυγα μας
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικος
dik-7 οχι...εμεις ημασταν 3 ατομα κ κατσαμε σε τραπεζι τεσσαρων (εννοω οτι η μια θεση ηταν κενη)
Πηγαινε κ κλεισε πιο πριν κ μιλα με τα παιδια εκει.(βεβαια εξαρταται κ τη μερα που θα πας.Εγω το Σαββατο που ηταν γεματο εκλεισα για Κυριακη) Μεσοβδομαδα δεν ξερω τι παιζει αλλα καλυτερα κλεισε...
Πες να σε βαλουν κ κατω κατω (αν κ εμενα μου το ειπαν οι ιδιοι οτι θα ειναι καλυτερα)

Μητσαινα οκ εσυ μπορει να μην επαθες τιποτα.Εγω προχτες εμαθα για γκρουπ που επαθε τροφικη δηλητηριαση ολο.Απο τα 8 βρωμικα που εχει μπορει να πεσανε στο ενα.Γιατι να το διακινδυνευσεις?
 

bloody mary

Member
Μηνύματα
527
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Αμαζόνιος
Για να εχετε μια ιδεα για τα μοχιτο και τα Cuba Libre σε τζαζ μπαρ κανουν 140 κορωνες περιπου κ μπυρες μεγαλο ποτηρι 50 κορωνες.
Οι μπύρες στην Πράγα είναι πολύ ωραίες και φτηνές. Αντίθετα το ποτήρι το κρασί στα μπαράκια είναι πανάκριβο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.222
Μηνύματα
884.077
Μέλη
38.911
Νεότερο μέλος
ell

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom