ταξιδι και εγκυμοσυνη

Μηνύματα
252
Likes
383
Επόμενο Ταξίδι
καλοκαιρινές διακοπές!!!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αμερική
Παντως και εγω πιστευω οτι αν ειναι γραφτό να πανε ολα καλα θα πανε...πόσες κοπελες το μαθαινουν αργα και μεχρι τοτε ζουν την ζωουλα τους και με υπερβολες και κανουν μωρακι και ποσες προσεχουν παρα πολυ και δεν τα καταφερνουν.Βλέποντας και Κάνοντας...
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Θες να πεις ότι το ταξίδι ήταν η αιτία που απέβαλλε; διότι έτσι που το γράφεις, αυτό αφήνεται να εννοηθεί.
Για την ακρίβεια ο γιατρός τότε το είχε αποδώσει στην κούραση του ταξιδιού αφού μέχρι τον τρίτο δεν είχε κάποιο πρόβλημα.Ήταν αρχές του τέταρτου μήνα.Φυσικά θα μπορούσε να είχε συμβεί στο σπίτι της αλλά όταν σου συμβαίνει άμα την επιστροφή σου σε τρώνε οι τύψεις.
Συμφωνώ απόλυτα ότι η εγκυμοσύνη δεν είναι αρρώστια,προσωπικά δούλευα μέχρι τον όγδοο,περπατούσα πολύ,έκανα τις δουλειές του σπιτιού μου κλπ.Αλλά υπάρχουν γυναίκες που πρέπει να μείνουν στο κρεβάτι εννιά μήνες για να γεννήσουν οπότε δε μπορώ να πω ελαφρά τη καρδία δε τρέχει τίποτα αν ταξιδέψεις.
Αρρώστια φυσικά όπως είπαμε δεν είναι αλλά με σιγουριά είναι μια ιδιαίτερη περίοδος για τη γυναίκα και θέλει λιγότερη ή περισσότερη προσοχή ανάλογα την εγκυμοσύνη.Όπως και να έχει εννιά μήνες είναι,περνάνε και μετά ο χρόνος άπλετος για άνετα ταξίδια.
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.500
Likes
7.691
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νιγηρας-Μαλι
....Όπως και να έχει εννιά μήνες είναι,περνάνε και μετά ο χρόνος άπλετος για άνετα ταξίδια.....

Villi νομιζω πως. το μετα ειναι το ζορι, με τα καροτσια ,μπιμπεροασε που πρεπει ναχεις και τη παιδιατρο μαζι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! χροναι θα περασουν για ανετα ταξιδια ..!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Κοριτσια εγκυμονουσες μην φοβαστε ....
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
....Όπως και να έχει εννιά μήνες είναι,περνάνε και μετά ο χρόνος άπλετος για άνετα ταξίδια.....

Villi νομιζω πως. το μετα ειναι το ζορι, με τα καροτσια ,μπιμπεροασε που πρεπει ναχεις και τη παιδιατρο μαζι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! χροναι θα περασουν για ανετα ταξιδια ..!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Κοριτσια εγκυμονουσες μην φοβαστε ....
Αυτά ίσχυαν κάποτε που οι γονείς μας φοβόντουσαν να μας βγάλουν από το σπίτι.Τα σύγχρονα ζευγάρια προσαρμόζονται και ταξιδεύουν μια χαρά με τα παιδιά τους.Σε ηλικία 2 μηνών έκανε η μεγάλη μου κόρη το πρωτο της ταξίδι στην Ελλάδα.Το στήθος το είχα μαζί μου παντού οπότε το φαγητό της ήταν εξασφαλισμένο.Παιδίατροι υπάρχουν επίσης παντού όπου υπάρχει πολιτισμός.Απλά επιλέγεις προσεκτικά τον προορισμό σύμφωνα με την ηλικία του παιδιού για να περάσετε όλοι καλά.
Δεν ξέρω αν έδωσα αυτή την εντύπωση αλλά δεν είμαι αρνητική στο ταξίδι στην περίοδο της εγκυμοσύνης.Απλά δήλωσα επιφυλακτικότητα στο να απαντήσει ένα φόρουμ στη συγκεκριμένη εγκυμονούσα φίλη που μας εξέφρασε την απορία της,για το αν θα μπορεί ή όχι να ταξιδέψει.Το ξαναγράφω για να γίνει σαφές ότι αυτό είναι απόφαση δική της μετά τις συμβουλές που θα πάρει από το γυναικολόγο της για τη δική της ιδιαίτερη περίπτωση.
Απλά έγραψα ότι σε περίπτωση που της απαγορευτεί για κάποιο λόγο (δεν το εύχομαι φυσικά) ή που θα επιλέξει για χίλιους δυο λόγους να μην πραγματοποιήσει αεροπορικό και το τονίζω,ταξίδι μεσα στο χειμώνα ότι δε χάλασε κι ο κόσμος διότι λίγοι μήνες είναι περνάνε και το κάνεις λίγο αργότερα.Συμβιβάζεσαι και με μια κοντινή Αράχωβα βρε Αδερφέ,δεν είναι ανάγκη να τρέχεις έγκυος γυναίκα στη χιονισμένη και παγωμένη Πολωνία.
Νομίζω ότι η απάντηση της Etoile πιο πάνω τα λέει όλα.Όποιος καεί στο χυλό φυσάει και το γιαούρτι.
 
Μηνύματα
252
Likes
383
Επόμενο Ταξίδι
καλοκαιρινές διακοπές!!!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αμερική
Η γυναικολογος μου ειπε το εξης:Το αεροπλάνο ειναι το ασφαλεστερο μεσο μεταφορας μιας εγκυου.Θα φορας ελαστικες κάλτσες και θα περπατησεις κανα 2 φορες πανω κατω στο διάδρομο.Αρα αν δεν εχεις προβληματα και κανεις τον τροπο ζωης μιας εγκυου δεν υπαρχει κανενα προβλημα.Σαφως δεν θασαι ορθια 24 ωρες την ημέρα,ουτε θα φας χειροποιητο τυρι απο καποια γιαγια καποιου χωριου.Αλλα αν ολα ειναι καλα...γιατι να μην πας να περασεις καλα.
Ειναι καλυτερο το ταξιδι για Πολωνία παρα να μπω στο αμαξι στους ελληνικους δρομους και να πάω Αράχωβα.Δουλευουω κανονικότατα χωρις να μειωνεται η κουραση ή οι ώρες ορθοστασιας ή η οδηγηση.Οποτε δεν κοβεις απο την διασκεδαση...
Και εννοειται ολα να ειναι καλα...αν εχεις δει αιμα κανα δυο φορες δεν πας...αυτο εννοειται.Κανενας δεν ειναι παράλογος και όλοι θελουμε ένα υγειέστατο μωρακι!
 

taniakar

Member
Μηνύματα
240
Likes
125
Επόμενο Ταξίδι
Vienna, Bratislava!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ο γύρος του κόσμου
Η γυναικολογος μου ειπε το εξης:Το αεροπλάνο ειναι το ασφαλεστερο μεσο μεταφορας μιας εγκυου.Θα φορας ελαστικες κάλτσες και θα περπατησεις κανα 2 φορες πανω κατω στο διάδρομο.Αρα αν δεν εχεις προβληματα και κανεις τον τροπο ζωης μιας εγκυου δεν υπαρχει κανενα προβλημα.Σαφως δεν θασαι ορθια 24 ωρες την ημέρα,ουτε θα φας χειροποιητο τυρι απο καποια γιαγια καποιου χωριου.Αλλα αν ολα ειναι καλα...γιατι να μην πας να περασεις καλα.
Ειναι καλυτερο το ταξιδι για Πολωνία παρα να μπω στο αμαξι στους ελληνικους δρομους και να πάω Αράχωβα.Δουλευουω κανονικότατα χωρις να μειωνεται η κουραση ή οι ώρες ορθοστασιας ή η οδηγηση.Οποτε δεν κοβεις απο την διασκεδαση...
Και εννοειται ολα να ειναι καλα...αν εχεις δει αιμα κανα δυο φορες δεν πας...αυτο εννοειται.Κανενας δεν ειναι παράλογος και όλοι θελουμε ένα υγειέστατο μωρακι!
Εγώ πάντως στον πέμπτο μήνα είμαι και μεθαύριο πάω στην παγωμένη Βιέννη! Καλο ντύσιμο, λιγότερο περπάτημα απο το συνηθισμένο, περισσότερο αραλίκι σε καφε και εστιατόρια, αλλα το ταξιδι δεν το χάνω.
 
Μηνύματα
252
Likes
383
Επόμενο Ταξίδι
καλοκαιρινές διακοπές!!!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αμερική
Εγώ πάντως στον πέμπτο μήνα είμαι και μεθαύριο πάω στην παγωμένη Βιέννη! Καλο ντύσιμο, λιγότερο περπάτημα απο το συνηθισμένο, περισσότερο αραλίκι σε καφε και εστιατόρια, αλλα το ταξιδι δεν το χάνω.
Καλό ταξιδι!!!!!!!!!!Πολυ καλα κάνεις!Εγω ειμαι μαζι σου....και εγω εχω παρει ισοθερμικα και παπουτσια χιονιου!Να φας σνιτσελ και να παρεις γκοφρετες απο διασημο καταστημα manner!
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Εγώ πάντως στον πέμπτο μήνα είμαι και μεθαύριο πάω στην παγωμένη Βιέννη! Καλο ντύσιμο, λιγότερο περπάτημα απο το συνηθισμένο, περισσότερο αραλίκι σε καφε και εστιατόρια, αλλα το ταξιδι δεν το χάνω.
Καλό ταξιδι!!!!!!!!!!Πολυ καλα κάνεις!Εγω ειμαι μαζι σου....και εγω εχω παρει ισοθερμικα και παπουτσια χιονιου!Να φας σνιτσελ και να παρεις γκοφρετες απο διασημο καταστημα manner!
Kαλά να περάσετε κορίτσια και με το καλό να έρθουν τα παιδάκια σας στον κόσμο!!!
Αφήστε με εμένα να είμαι λίγο πιο επιφυλακτική,νοσηλεύτρια γαρ έχουν δει πολλά τα ματάκια μου και δε μου βγαίνει με ευκολία το ''κι εγώ μαζί σου''.
Να ξέρετε όμως ότι κρυφά σας χαίρομαι κι έτσι να συνεχίσετε τα ταξίδια και με τα μπουμπουκάκια σας!!!
Καλό ταξίδι,περιμένουμε φωτογραφίες και ιστορίες βεβαίως βεβαίως :clap:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.678
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom