Ισπανία ταξιδι στην βαρκελωνη

chrikky

Member
Μηνύματα
1.122
Likes
274
Επόμενο Ταξίδι
Στη Μόσχα αδερφές μου...
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη ξανά...
το maremagnum ειναι ενα εμπορικο κεντρο κατω στην παραλια, πηγαινοντας προς barceloneta... εκει κοντα ειναι και το aquarium... τo figueres ειναι το χωριο του νταλί.. δεν ειναι στη βαρκελωνη, ειναι εξω..
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
μμμμ,το ειχα υπολογισει για καποια χρονια αργοτερα οτι θα γινοταν αυτο.δεν ελεγαν για το 2030?η' εννοουσαν οτι θα ειναι οριστικα τελειωμενη τοτε?
παντως εγω που ειχα παει κυριακη ειχα πετυχει λειτουργια μεσα και ηταν περιπου 30ατομα (μαζι και εμεις).ηταν βεβαια αρκετα νωρις και οι τουριστες δεν ειχαν πλακωσει ακομη.ηταν μαγευτικο οταν οι ηλιαχτιδες εμπιαναν στον χωρο μεσα απο τα βιτρο,απιστευτοι χρωματισμοι.
Υποθέτω πως τότε θα είναι έτοιμη για να λειτουργήσει πλέον κανονικά, αλλά παρόλα αυτά δε νομίζω να είναι έτοιμη τόσο νωρίς, αφού θεωρώ ότι έχουν να τελειώσουν αρκετά πράγματα ακόμη στο εξωτερικό της εκκλησίας τουλάχιστον. ;)
 

marikaki

Member
Μηνύματα
131
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
νησια ειρηνικου
βρε παιδια,να ρωτησω και εγω κατι σε ολους εσας που πηγατε βαρκελωνη τελευταια?
διαβαζω διαφορες κριτικες για ξενοδοχεια στο tripadvisor και σε ολες τις κριτικες υπαρχη μια προειδοποιηση στον κοσμο για τις πολλες κλοπες που γινονται τον τελευταιο χρονο στην βαρκελωνη.ειναι τοσο εντονο το φαινομενο?μου κανει εντυπωση,σε καμια αλλη πολη που εχω διαβασει δεν ηταν τοσο εντονο.
για πειτε την γνωμη σας.
 

skiouros82

Member
Μηνύματα
727
Likes
53
Επόμενο Ταξίδι
μας τσάκισε ο covid
Ταξίδι-Όνειρο
japan me cherry blossom
εγω δεν ενιωσα κανενα φοβο και εμενα στην parallel που ειναι περισσοτερο συνοικια μεταναστων.αλλα δεν κυκλοφορησα παρα πολυ αργα το βραδυ εξω οποτε δεν ξερω τι παιζει την νυχτα.νομιζω οτι θελει προσοχη στα κλασσικα,τιποτα το ιδιαιτερο ,οπως σε καθε αλλη πολη.
 

marikaki

Member
Μηνύματα
131
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
νησια ειρηνικου
ξερεις τι,δεν μιλανε μονο για βραδυ,περιγραφουν περιστατικα κατα την διαρκεια της μερας και σε διαφορα μερη πχ.εγραψε γυναικα που τις κλεψαν την τσαντα την ωρα που εμπαινε στην εισοδο του ξενοδοχειου.
σιγουρα οπου και να πας προσεχεις,αλλα εδω παρα ειναι πολλα τα περιστατικα γι'αυτο και ρωταω μου εκανε εντυπωση.
 

chrikky

Member
Μηνύματα
1.122
Likes
274
Επόμενο Ταξίδι
Στη Μόσχα αδερφές μου...
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη ξανά...
ναι σου λενε να προσεχεις π.χ. στη ραμπλα, που ειναι πολυ τουριστικη, και κυκλοφορουν πορτοφολαδες κλπ.. επισης, πολυ αργα το βραδυ σε στενακια στην παλια πολη και τετοια..

δε νομιζω οτι χρειαζεται να κανεις κατι ιδιαιτερο.. απλα προσοχη στην τσαντα οταν κυκλοφορεις μεσα σε κοσμο... το διαβατηριο στο χοτελ και αλλα τετοια απλα...

γιατι στην ερμου π.χ. αν εχεις αλλου το μυαλο σου, δεν κινδυνευεις?
για να μην πουμε για άλλες περιοχες της αθηνας το βραδυ που ολοι περπαταμε (και δεν το σκεφτομαστε γιατι ειναι η πολη μας και την εχουμε συνηθισει) και οντως εναν κινδυνο (αν κατσεις να το σκεφτεις) τον εχουνε...

το ιδιο ειναι κι εκει :)
 

skiouros82

Member
Μηνύματα
727
Likes
53
Επόμενο Ταξίδι
μας τσάκισε ο covid
Ταξίδι-Όνειρο
japan me cherry blossom
το καλο ειναι να τα διαβαζεις και να τα εχεις στην ακρη του μυαλου σου.
αλλα δεν νομιζω οτι πρεπει να σε αποτρεψει απο το να κανεις το ταξιδι.

υ.γ. εγω ας πουμε δεν κουβαλουσα τσαντα!!ειχα μονο τα απαραιτητα επανω μου.και πιο ελευθερος αισθανεσαι και δεν δινεις ευκολα στοχο.αν και τελευταια με τα ποσοστα εγκληματικοτητας στην χωρα μας εμεις δεν θα επρεπε να φοβομαστε τιποτα!
 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
Στη la rambla αυτο που πρεπει να προσεχεις ειναι οταν σου αποσπουν την προσοχη σου οι καλλιτεχνες του δρομου,χαζευεις και ξεχνας για λιγο να προσεχεις τα προσωπικα σου αντικειμενα.
Υπαρχει τσαντακι,τυπου μπανανα,το οποιο το φορας μεσα απο το παντελονι,εκει εχεις το διαβατηριο και τα χρηματα.
 

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
εννοείται ότι πρέπει ο καθένας να είναι προσεκτικός και να μη κουβαλάει πολλά χρήματα επάνω του. Πάντως μάλλον κλέβουν αρκετά στην Βαρκελώνη γιατί το καλοκαίρι που πήγα για 6 μέρες πέτυχα δύο περιστατικά κλοπής να συμβαίνουν μπροστά μου.
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
Στη la rambla αυτο που πρεπει να προσεχεις ειναι οταν σου αποσπουν την προσοχη σου οι καλλιτεχνες του δρομου,χαζευεις και ξεχνας για λιγο να προσεχεις τα προσωπικα σου αντικειμενα.
Υπαρχει τσαντακι,τυπου μπανανα,το οποιο το φορας μεσα απο το παντελονι,εκει εχεις το διαβατηριο και τα χρηματα.
συμφωνώ με την getxowoman οσον αφορά το τσαντακι...τα χρηματα,πιστωτικη και διαβατήριο παντα μεσα στο τσαντακι και μεσα απο το παντελονι!!!
στην μαδριτη προσπαθησαν να με κλεψουν στο δρομο για την πλαζα μαγιορ...ειχα ενα σακιδιο πλατης που εγω με δυσκολια ανοιγα το φερμουαρ...και ομως δύο τυπισσες καταφεραν να το ανοιξουν καθώς περπατουσα και να βγαλουν ενα μικρο πορτοφολακι που συνηθως εκει εχω καποια λιγα χρηματα για 30-40 ευρώ...αισθανθηκα κατι και γυρνωντας πισω το κεφαλι μου βλεπω την μια να κρατα στο χερι της το πορτοφολακι..μου απλωσε το χερι και μου το εδωσε....σταθηκα τυχερή....
γιαυτο ποτε ολα τα χρηματα μαζι...
 

marikaki

Member
Μηνύματα
131
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
νησια ειρηνικου
εννοείται ότι πρέπει ο καθένας να είναι προσεκτικός και να μη κουβαλάει πολλά χρήματα επάνω του. Πάντως μάλλον κλέβουν αρκετά στην Βαρκελώνη γιατί το καλοκαίρι που πήγα για 6 μέρες πέτυχα δύο περιστατικά κλοπής να συμβαίνουν μπροστά μου.
εννοειται οτι δεν προκειται να με αποτρεψει κατι απο ενα ταξιδι στην βαρκελωνη,αλλα εννοω αυτο ακριβως αυτο που γραφει η mary!καθε μια κριτικη εχει και ενα ή δυο περιστατικα που ειδαν ή συνεβησαν σε αυτους.
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.375
Likes
6.883
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
δυο φορές που πηγα στην Βαρκελώνη, δεν μου έτυχε κανένα δυσάρεστο περιστατικό!
Την 1η φορά ηταν αρχες Μαioυ σε περίοδο που ειχε φορμουλα 1,
την 2η φορά ηταν δεκεμβρης μήνας.
Αν και κινήθηκα την 2η φορά και νύχτα σε κεντρικά σημεια, πχ ράμπλας, μαρεμαγκνουμ δεν παρατήρησα κατι το ανησυχητικό.

Οτι πρεπει να εχουμε το νου μας πρεπει. Καλό ειναι να παιρνουμε ολα τα προαναφερομενα μετρα προστασίας!;)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.222
Μηνύματα
884.209
Μέλη
38.914
Νεότερο μέλος
daglas

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom