Ισπανία ταξιδι στην βαρκελωνη

StellAnna

Member
Μηνύματα
921
Likes
362
Επόμενο Ταξίδι
Αίγυπτος επιτέλους!!!!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Μποτσουάνα? Γιατί όχι?
Fisika tha prepei kapoia pragmatakia na diorthotun se oti afora tin travelpedia gia tin varkeloni.
p.x elege pos to treno pu se metaferi apo to aerodromio sto kentro tis polis kani stasi stin placa de catalunya. LATHOS. oi stasi pu kani ine allu, sto simio Passege de Gracia pu ine kontino omos simio me tin placa catalunya.
Ti isitirio tu trenou ine 2,6E gia apli metavasi apo aerodromio ston kentro. Ston proastiako tis Athinas plirosa 6E + 0,8E gia ton ilektriko!
Θάνο, βεβαίως και θα διορθωθούν, όπως και θα συμπληρωθούν οι πληροφορίες της travelpedia, όπου απαιτείται.
΄Αλλωστε η κάθε πόλη αλλάζει από επίσκεψη σε επίσκεψη και γι΄ αυτό πάντα θέλει ενημέρωση.
΄Ομως, μήπως δεν θυμάσαι καλά, πού είχε αναφερθεί στο κείμενο, πως σταματά το τρένο στο κέντρο, ερχόμενο από το αεροδρόμιο?
Διότι στο κείμενο της travelpedia γράφεται για τρένο το εξής:
Τρένα - RENFE Train. Στην ιστοσελίδα τους θα βρεις τα δρομολόγια. http://www.renfe.es/cercanias/barcelona/index_horarios.html (μόνο στα ισπανικά) αν και γενικά, τα τρένα RENFE, φεύγουν από το αεροδρόμιο κάθε 30 λεπτά, για το κέντρο της πόλης. Η διαδρομή διαρκεί 25 λεπτά. Σε φτάνει στους σταθμούς Estacio de Franca, Passeig de Gracia, ή Barcelona Sants (που είναι γνωστό ως Sants Estacion) και απ΄ εκεί μπορείς να πάρεις το μετρό. Η ένδειξη του τρένου, είναι Aeropuerto.

Η πληροφορία για τη στάση της Πλατεία Καταλούνια, αναφέρεται μόνο στα λεωφορεία.

Εις αναμονήν νέων ειδήσεων, πληροφοριών και συμπληρώσεων.
 
Last edited by a moderator:

thanosth

Member
Μηνύματα
3.375
Likes
6.883
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Exεις δικαιο ΣτελΑννα το λαθος ηταν δικό μου, τα τρενα RENFE σταματανε στην Πασει ντε Γκρατσια, και το Αερομπας στην Πλάσα καταλούνια.

Νομιζω ομως οτι το ειχα διορθωσει. Εμφανιζεται ακομη; Αν ειναι ας το διαγραψει καποιος διαχειριστης για να μην γινεται μπερδεμα.!
 

StellAnna

Member
Μηνύματα
921
Likes
362
Επόμενο Ταξίδι
Αίγυπτος επιτέλους!!!!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Μποτσουάνα? Γιατί όχι?
΄Οχι παιδί, μου, άστο εκεί που είναι.
Είναι μια απόδειξη, τι παθαίνει κάποιος στην Βαρκελώνη
Βαρκελωνιάζεται με όλη τη σημασία της λέξης.
Μέχρι και εμένα με έπιασε, εξ αποστάσεως.
Κοίταζα το κείμενο μισή ώρα και δεν μπορούσα να βρω!!!!!!!!!!!!! πού είναι η πληροφορία!!!!!!!!!!!!!
Γι αυτό σου λέω... η Βαρκελώνη κάνει ζημιά.... -))))))

Και βεβαίως να συμπληρώσω, ότι προσέθεσα στην εγκυκλοπαίδεια, την υπέροχη ιστοσελίδα που εντόπισες για τις γενικές πληροφορίες της Βαρκελώνης.
Πολλά πολλά ευχαριστώ
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Εγώ σταμάτησα με το τρένο στην στάση του Sants Estacio η οποία βέβαια είχε αρκετό περπάτημα στην μετεπιβίβαση από το μετρό στο άλλο τρένο. Δεν είχα προσέξει ότι υπάρχει η δυνατότητα να σταματήσω και στην στάση Passeig de Gracia η οποία ήταν λίγο πιο κοντά, αν και τελικά νομίζω ότι θα ήταν περίπου ίδια η απόσταση από την στάση Liceau που βρισκόταν το ξενοδοχείο μας.
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.375
Likes
6.883
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Eνα απο τα σημεια must για την Βαρκελώνη ειναι το παρακάτω:



Το προγραμμα για τα μουσικοοπτικα υπερθεαματα εχει ως εξης, βαση εντυπου του τοπικου οργανισμου τουρισμού:
ΑΝΟΙΞΗ - ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ απο Μαιο εως Σεπτεμβριο, Πεμπτη, Παρασκευή, Σαββατο και Κυριακή 21:30, 22:00, 22:30, 23:00
ΦΘΙΝΟΠΩΡΟ-ΧΕΙΜΩΝΑΣ από Οκτώβριο εως Απρίλιο, Παρασκευή και Σάββατο, 19:00. 19:30, 20:00, 20:30

ΜΗΝ ΤΟ ΧΑΣΕΤΕ! :clap:
Μια μικρή οπτικοακουστική γεύση απο το μοναδικό θέαμα που γινεται εκει τα παρασκευοσαββατοκύριακα. :cool:
Είναι κάτι που δεν το ξεχνάς ποτέ!
Αξίζει και μόνο το ταξίδι στην Βαρκελώνη για αυτό το θέαμα.:clap::clap:
Στην 1η μου επίσκεψη δεν ειχα την χαρά να το απολαύσω!

 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.375
Likes
6.883
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Που ησουν τοσο καιρο λεει η αλλη...Μα τωρα γραφτηκα! χεχε!

Παντως στην παεγια θα τα χαλασουμε....Εχει κ Mixta, con Mariscos, con pollo, Valenciana, (αναμεικτη,με θαλασσινα,με κοτοπουλο,κ Βαλενθιανα)
Αχ κ να ξερες τι χανεις? Μα εχεις φαει ποτε βρε σκιουρι?
aimg392.imageshack.us_img392_470_dsc04277na7.th.jpg

Την δοκίμασα και ήταν εξαιρετική!:clap:

Ναι ναι, οι μερίδες είναι μικρές, διότι αυτοί τρώνε πολλά πιάτα, δηλαδή ορεκτικό, σούπα, πρώτο πιάτο, κυρίως, επιδόρπιο, κλπ. :)
Kάπως έτσι είναι!
Πηγα ενα απόγευμα στο καφέ καταλούνια στην ομώvυμη πλατεία και παρήγγειλα το μενού καταλούνια.
Ερχεται το 1ο πιάτο, κατι σαν μακαρόνι:
aimg184.imageshack.us_img184_5636_dsc04371pg5.th.jpg
το 2ο πιάτο ήταν ψαρικό, πρεπει να ήταν μπακαλιάρος η βακαλάος:haha:
aimg376.imageshack.us_img376_9452_dsc04372sr7.th.jpg
το 3ο πιάτο ήταν 2 κομμάτια φέτες ψωμι ξηροψημένες με επικάλυψη ντομάτας, κατι σαν κρητικό ντάκο!:D
aimg377.imageshack.us_img377_2513_dsc04373ey7.th.jpg
το 4ο πιάτο ήταν ενα κομμάτι ψημένο λουκάνικο με μαγιονέζα και φασόλια
aimg355.imageshack.us_img355_9683_dsc04374eg0.th.jpg


το 5ο και τελευταίο πιάτο ήταν το επιδόρπιο

aimg378.imageshack.us_img378_7233_dsc04375fp2.th.jpg


Α, και ολα αυτά συνοδευομενα απο ενα ποτήρι σαμπάνιας!
:cool::clap:

Επίσης οσοι βρεθείτε στην Βαρκελώνη μην παραλείψετε να δοκιμάσετε σοκολάτα και κρέμα καταλανα, με η χωρίς συνταγή!!!

aimg380.imageshack.us_img380_6602_dsc04358br9.th.jpg
Η σοκολάτα που σου φερνουν είναι ενα μαυρο παχυρευστο ...πραγμα:haha: που αμα το απολαυσεις, 1ον δεν θα το ξεχάσεις, και 2ον, ισως να αρνηθείς να ξαναπιεις ρόφημα σοκολάτα εν Ελλάδι μιας και δεν εχει καμία σχεση με την σοκολάτα made in barcelona!
Η κρέμα καταλάνα με την καραμελωτή της επιστρωση ειναι ΤΟΟΟ επιδόρπιο!!!
Αχ γιατι δεν εχει κανένα μπιστρό τετοιο στην Ελλάδα!:haha:
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.375
Likes
6.883
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
μια υποκειμενικη απάντηση στα αιτήματα μελλοντικών επισκεπτων Βαρκελώνης προς βαρκελωνοπλητκους :haha:
θα μπορουσε να ειναι και η εξης:
Hostal Opera!

Μπαίνοντας μέσα βρεθήκαμε μπροστά σε μια αρκετά εντυπωσιακή υποδοχή για ένα Hostal. Ζητήσαμε να αφήσουμε
Για καλή μας τύχη βρήκε κάποια λύση ο ρεσεψιονίστ .....και έτσι θα μπορούσαμε να επισκεφτούμε άμεσα τα δωμάτιά μας και να ξεκουραστούμε λίγο. ...
.

Ανεβαίνοντας στο δωμάτιο, αντίκρισα μια λιτή διακόσμηση, παρόλα αυτά ένα καθαρό δωμάτιο που φαίνονταν ότι είχε ανακαινιστεί σχετικά πρόσφατα.
(αντιγραφή απο την ιστορία την παρακάτω
http://www.travelstories.gr/%F4%E1%...%F3%F4%E7%ED-%E2%E1%F1%EA%E5%EB%FE%ED%E7.html

Το συνιστώ και εγώ αυτο, ειχα μεινει και εγω εκει το 2002, και ειχε αρεσει και σε μενα και στην παρεα μου. Στην καρδια της Βαρκελώνης, και της Ράμπλας, διπλα στο σταση του μετρο, 50 μετρα αποσταση.

Το λίνκ ειναι αυτο:
Hostal OperaRamblas - Barcelona
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
μια υποκειμενικη απάντηση στα αιτήματα μελλοντικών επισκεπτων Βαρκελώνης προς βαρκελωνοπλητκους :haha:
θα μπορουσε να ειναι και η εξης:
(αντιγραφή απο την ιστορία την παρακάτω
http://www.travelstories.gr/%F4%E1%...%F3%F4%E7%ED-%E2%E1%F1%EA%E5%EB%FE%ED%E7.html

Το συνιστώ και εγώ αυτο, ειχα μεινει και εγω εκει το 2002, και ειχε αρεσει και σε μενα και στην παρεα μου. Στην καρδια της Βαρκελώνης, και της Ράμπλας, διπλα στο σταση του μετρο, 50 μετρα αποσταση.

Το λίνκ ειναι αυτο:
Hostal OperaRamblas - Barcelona
οι τιμες ειναι πολυ καλές..είχε πρωινό?θα παω βαρκελωνη 2/6
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
σκεφτομαι να κλείσω στο arc la rambla..εχει μείνει κανείς...το ξέρετε?ειναι στο μετρο drassanes...βολευει η περιοχή?
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.375
Likes
6.883
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
για να είμαι ειλικρινής δεν θυμάμαι. Εχουν περάσει χρόνια και ο...σκληρός δίσκος εχει μερικά προβληματάκια:haha:
To μέλος Cakenet που ήταν πριν λιγες βδομάδεςεκεί και έμενε σιγουρα μπορεί να σου λύσει την παραπάνω απορία

ειναι στο μετρο drassanes...βολευει η περιοχή?
ειναι ακριβώς μια στάση μετά τη στάση Λισέου-περίπου 200 μέτρα, οπου βρίσκεται το hostal Opera.
Εντελώς υποκειμενικά, θα έλεγα οτι βολεύει, μιας και θα βρίσκεσαι κοντα στην Rampla Del Mar δηλαδή στο πεζόδρομο της απολαυστικής παραλίας. Η περιοχή Drassanes ειναι στο τέλος της γνωστής κ πολυσύχναστης Ράμπλας και μπορεί να ειναι η αφετηρια για να ανηφορισεις προς πλασα καταλουνια μεσω Ράμπλας η και να αρχισεις την παραλιακή σου βόλτα προς Barcelonetta, την παραλία της Βαρκελώνης. Στην περιοχή Drassanes ειναι το μουσείο ναυτιλίας που στεγάζεται στα πρωην βασιλικά ναυπηγεία ενώ δεσπόζει το αγαλμα μνημείο του Χριστοφορου Κολόμβου!
Για το ξενοδοχείο δεν εχω γνώση και γνώμη!

Επι τη ευκαιρία:
πριν λιγες μέρες καλή μου φίλη, μονιμος κάτοικος Βαρκελώνης, μου μιλησε με τα καλυτερα λόγια για την Nit de Sant Joan, τη νύχτα του Αγιου Ιωάννη, που ολη η πολη γιορτάζει την πιο μικρή νύχτα του χρόνου στις 23 και 24 Ιουνίου με εντυπωσιακά πυροτεχνήματα στον βαρκελωνέζικο ουρανό, φωτιές και αλλες εντυπωσιακές εκδηλώσεις.
"Δεν πρέπει να χάσεις αυτή την βραδυά, ειναι κάτι που πρεπει να το δεις κ να το ζήσεις κ να το φωτογραφήσεις" ήταν τα λόγια της.
Και με έβαλε σε σκέψεις ταξιδιάρικες καλοκαιριάτικα!
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Μια μικρή οπτικοακουστική γεύση απο το μοναδικό θέαμα που γινεται εκει τα παρασκευοσαββατοκύριακα. :cool:
Είναι κάτι που δεν το ξεχνάς ποτέ!
Αξίζει και μόνο το ταξίδι στην Βαρκελώνη για αυτό το θέαμα.:clap::clap:
Στην 1η μου επίσκεψη δεν ειχα την χαρά να το απολαύσω!

Πολύ ωραίο..πραγματικά! Εμένα μου είχε διαφύγει ότι υπάρχει ωράριο και παρότι φρόντισα να περάσω 2-3 φορές από εκεί, βράδυ, ήμουν άτυχος και δεν το πέτυχα ποτέ το θέαμα! :(

Το επόμενο θέμα με τα φαγητά δεν θα το σχολιάσω, μια και το αποφεύγω γενικότερα το φαγητό, παρότι έπεσα κι εγώ στη δύνη ενός τέτοιου αντίστοιχου "πολυπιατικού" γεύματος! :bleh:


οι τιμες ειναι πολυ καλές..είχε πρωινό?θα παω βαρκελωνη 2/6
Το συγκεκριμένο ξενοδοχείο δεν σερβίρει πρωινά αλλά δεν είναι και κάτι απαραίτητο. Μπορείς να βρεις τα πάντα στην γειτονιά του. Ακόμη και Carrefour έχει λίγο παραπάνω, αν και το ίδιο ξενοδοχείο έχει επίσης μηχανήματα με κέρματα που μπορείς να βγάλεις από καφέδες, σοκολατίτσες και άλλα τσιμπολογήματα (για τις δύσκολες ώρες αυτό) :D
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
Πολύ ωραίο..πραγματικά! Εμένα μου είχε διαφύγει ότι υπάρχει ωράριο και παρότι φρόντισα να περάσω 2-3 φορές από εκεί, βράδυ, ήμουν άτυχος και δεν το πέτυχα ποτέ το θέαμα! :(

Το επόμενο θέμα με τα φαγητά δεν θα το σχολιάσω, μια και το αποφεύγω γενικότερα το φαγητό, παρότι έπεσα κι εγώ στη δύνη ενός τέτοιου αντίστοιχου "πολυπιατικού" γεύματος! :bleh:




Το συγκεκριμένο ξενοδοχείο δεν σερβίρει πρωινά αλλά δεν είναι και κάτι απαραίτητο. Μπορείς να βρεις τα πάντα στην γειτονιά του. Ακόμη και Carrefour έχει λίγο παραπάνω, αν και το ίδιο ξενοδοχείο έχει επίσης μηχανήματα με κέρματα που μπορείς να βγάλεις από καφέδες, σοκολατίτσες και άλλα τσιμπολογήματα (για τις δύσκολες ώρες αυτό) :D
ευχαριστώ παιδιά!!θα το δώ...εχω πολύ καιρό μεχρι 2/6....ναμασται καλά!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.223
Μηνύματα
884.216
Μέλη
38.915
Νεότερο μέλος
katsanas1962@gmai

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom