"το εξωτερικο στην ομορφη ελλαδα μας"

tkdreamer5

Member
Μηνύματα
19
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ουαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
καλησπερα,
ειμαι καινουριος στο site και πολυ ευτυχης που το βρηκα! μπαινω κατευθειαν στο θεμα αυτου του post.
σας αρεσουν πολυ τα ταξιδια και πολοι απο σας εχετε παει σε αρκετα μερη (βλεπω μερικους χαρτες και σας "ζηλευω") ... τι απο αυτα που εχετε δει, εκει εξω, στους αλλους πολιτισμους, θα ηταν "καλο" να εχουμε και 'μεις? δεν αναφερομαι σε κατι συγκεκριμενα ... γενικα, τις σας ενθουσιασε - παραξενεψε - γοητευσε περισσοτερο? και που?
 

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
Tά πάρκα και γενικά η πράσινες εκτάσεις μέσα και έξω από τις πόλεις.
 
Μηνύματα
776
Likes
618
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου μακριά
Ταξίδι-Όνειρο
Λος Ρόκες
Η παιδεία και καλλιέργεια των πολιτών, ειδικά των ευρωπαίων.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.698
Likes
50.608
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Οι άψογες συγκοινωνίες (π.χ Βιέννη) που τόσο ανεβάζουν την ποιότητα ζωής σε μια μεγαλομεσαία πόλη. Επίσης το δωρεάν wi-fi σε κοινόχρηστους χώρους (π.χ το μετρό στο Σαντιάγο της Χιλής) ή... παντού, όπως στη Σεούλ.
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
θεωρώ ότι μια πόλη που σέβεται τα ΑΜΕΑ είναι αυτομάτως πιο ανθρώπινη πόλη σε πολλούς τομείς. (σεβασμός στις ράμπες από τους οδηγούς, μεγάλα πεζοδρόμια με έλλειψη περίεργων εμποδίων και η ανάλογη παιδία για τα παραπάνω) και τέτοιες πόλεις υπάρχουν παντού στην ευρώπη. αυτό θα ήθελα και στην ελλάδα καθώς και ποδηλατοδρόμους
 

Lyda

Member
Μηνύματα
723
Likes
241
Επόμενο Ταξίδι
ΚΑΛΜΥΚΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
Η πολιτικοποιηση των ανθρωπων αλλα οχι με την κομματικη ενοια που συμβαινει στην Ελλαδα. Ενδιαφερονται ουσιαστικα για την κοινωνια που ζουν
 

lefteris

Member
Μηνύματα
474
Likes
175
Επόμενο Ταξίδι
Σαιντ Λούις - Σικάγο
Ταξίδι-Όνειρο
γυρος των ΗΠΑ
ο γενικός σχεδιασμός των πόλεων που τις κάνει ιδανικές για διαμονή. δηλαδή οι πολύ καλες συγκοινωνίες, τα πάρκα μέσα στις πόλεις, τα μεγάλα πεζοδρόμια, η συγκεκριμένη χάραξη δρόμων και όχι αυτό το χάλι των περισσοτερων ελληνικών πόλεων. αλλα αυτό που θα ήθελα περισσότερο απ'όλα, είναι να είχαμε διατηρήσει το ιστορικό κέντρο της αθήνας ανέπαφο όπως γίνεται στο στις περισσότερες πόλεις στο εξωτερικό, αν όχι σε όλες.
 

tkdreamer5

Member
Μηνύματα
19
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ουαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
lyda (εντυπωσιακος ο χαρτης σου!),
λες για τη πολιτικοποιηση των ανθρωπων αλλα οχι με τη κομματικη εννοια. Εχουν δηλαδη πολιτικη παιδεια? σε ποιες χωρες? καταφερνουν τιποτα μεσα απο αυτο? δε αυτο συμφωνει και ο αλλος dreamer της παρεας, ε? απο οσο ξερω, κυριως στις βορειες χωρες, διαβαζουν και περισσοτερα βιβλια σε σχεση με μας, τους νοτιους. Αληθευει?

οι περισσοτεροι συμφωνειται στην ομορφια του εξωτερικου! στην ελλαδα, δεν υπαρχουν ομορφες πολεις? π.χ. τα Χανια, η Καρδιτσα (η πολη μου!) που εχουμε και ποδηλατοδρομους (kalspiros)! κ.α.
εκτος απο τις πολεις παντως εχουμε και πολυ ομορφα χωρια! μου αρεσαν πολυ και κατι χωρια στη Κεντρικη Ιταλια αλλα και τα δικα μας δε παν πισω...απλα θελουν περισσοτερη δουλεια για να μπορεσουν να συγκριθουν με αυτα του εξωτερικου.

σε αλλες χωρες εχουν κρατησει τη παλια τους κουλτουρα? γιατι εμεις θεωρω οτι εδω εχουμε ξεφυγει καπως.
 

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
ο γενικός σχεδιασμός των πόλεων που τις κάνει ιδανικές για διαμονή. δηλαδή οι πολύ καλες συγκοινωνίες, τα πάρκα μέσα στις πόλεις, τα μεγάλα πεζοδρόμια, η συγκεκριμένη χάραξη δρόμων και όχι αυτό το χάλι των περισσοτερων ελληνικών πόλεων. αλλα αυτό που θα ήθελα περισσότερο απ'όλα, είναι να είχαμε διατηρήσει το ιστορικό κέντρο της αθήνας ανέπαφο όπως γίνεται στο στις περισσότερες πόλεις στο εξωτερικό, αν όχι σε όλες.
Συμφωνώ απόλυτα...

Ισως υπάρχει ελπίδα από τις προτεινόμενες παρεμβάσεις kathimerini.gr |,
τουλάχιστον για την Αθήνα...Για να δούμε :cool:
 

tkdreamer5

Member
Μηνύματα
19
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ουαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
Συμφωνώ απόλυτα...

Ισως υπάρχει ελπίδα από τις προτεινόμενες παρεμβάσεις kathimerini.gr |,
τουλάχιστον για την Αθήνα...Για να δούμε :cool:


καλα κανει και προτεινει το ΕΜΠ αλλα μεχρι τωρα τουλαχιστον δεν εχω δει να υλοποιειται τιποτα σπουδαιο! μακαρι να γινει αλλα δυστυχως δεν ειμαι αισιοδοξος!
 

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
καλα κανει και προτεινει το ΕΜΠ αλλα μεχρι τωρα τουλαχιστον δεν εχω δει να υλοποιειται τιποτα σπουδαιο! μακαρι να γινει αλλα δυστυχως δεν ειμαι αισιοδοξος!
Δεν διαφωνώ (συνήθως μένουμε στις προτάσεις) αλλά...η ελπίδα πεθαίνει πάντα τελευταία...;)
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.240
Μηνύματα
884.596
Μέλη
38.927
Νεότερο μέλος
Vagkouk

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom