"το εξωτερικο στην ομορφη ελλαδα μας"

eleni70

Member
Μηνύματα
341
Likes
132
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική
η καθαριότητα στους δρόμους και στους κοινόχρηστους δημόσιους χώρους κυρίως, το πράσινο και η προστασία αυτού, όπου υπάρχει, οι κάδοι ανακύκλωσης, η καλύτερη ενημέρωση για την προστασία του περιβάλλοντος...αυτά μου λείπουν αν τα συγκρίνω με κάποιες ευρωπαικές χώρες... τα χρώματα και τα αρώματα της ανατολής και η ανεμελιά των ανθρώπων που ζουν εκεί, παρά τα προβλήματά τους...αυτά μου λείπουν όταν παρά την υποτιθέμενη ποιότητα ζωής τρέχω από το πρωί ως το βράδυ στην δουλειά και με τρώει το άγχος...
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.381
Likes
6.940
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
το θέμα είναι: θέλουμε να γίνουμε σαν το εξωτερικό;
θέλουμε να γίνουμε λίγο Βιέννη, Βερολίνο, Νέα Υόρκη, Λονδίνο Ρώμη;:roll:

Πολύ αμφιβάλλω...
Λέμε για πάρκα πχ.
Θα τα σέβονται οι πολίτες η η πλειοψηφία αυτών η θα πετάνε εκει μπάζα και κάθε λογής σκουπίδια?
 
Μηνύματα
108
Likes
87
Επόμενο Ταξίδι
Βουκουρέστι
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
καλησπερα,
ειμαι καινουριος στο site και πολυ ευτυχης που το βρηκα! μπαινω κατευθειαν στο θεμα αυτου του post.
σας αρεσουν πολυ τα ταξιδια και πολοι απο σας εχετε παει σε αρκετα μερη (βλεπω μερικους χαρτες και σας "ζηλευω") ... τι απο αυτα που εχετε δει, εκει εξω, στους αλλους πολιτισμους, θα ηταν "καλο" να εχουμε και 'μεις? δεν αναφερομαι σε κατι συγκεκριμενα ... γενικα, τις σας ενθουσιασε - παραξενεψε - γοητευσε περισσοτερο? και που?

φίλε μου σε κάθε ταξίδι προσπαθώ να κατανοήσου τους τόσους διαφορετικούς πολιτισμούς που υπάρχουν στο πλανήτη μας, σε σχέση με το δικό μας και μέσα απ'αυτή τη διαδικασία μπορώ να αντιληφθώ ότι οι άνθρωποι παρόλες τις διαφορές τους ή εξ αιτίας αυτών είναι στο βάθος όμοιοι στις βασικές ανάγκες τους.Στη αγάπη, στο πόνο, τη συγκίνηση...
 

tkdreamer5

Member
Μηνύματα
19
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ουαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
καλα τελεια θα ειναι κατω στο νησι (τη Κρητη)!


Lianos Leonidas,
σαφως και ημαστε ομοιοι...ολοι πανω κατω τις ιδιες αναγκες εχουμε! αλλα ποιος πολυτισμος σε συγκινησε περισσοτερο και γιατι?
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.988
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
το θέμα είναι: θέλουμε να γίνουμε σαν το εξωτερικό;
θέλουμε να γίνουμε λίγο Βιέννη, Βερολίνο, Νέα Υόρκη, Λονδίνο Ρώμη;:roll:

Πολύ αμφιβάλλω...
Λέμε για πάρκα πχ.
Θα τα σέβονται οι πολίτες η η πλειοψηφία αυτών η θα πετάνε εκει μπάζα και κάθε λογής σκουπίδια?
Γιατί το λες αυτό Θάνο? δεν κρατάμε σε άρτια κατάσταση το πάρκο της ακαδημίας Πλάτωνος??:shock::shock:
 
Μηνύματα
1.666
Likes
1.327
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία-Βαρσοβία
Ταξίδι-Όνειρο
...Ιθάκη...
Μια και έχετε αναφέρει ήδη τα περισσότερα από αυτά που θα ανάφερα και εγώ και σας ευχαριστώ για αυτό, θα πω ότι με εντυπωσίασε πολύ ότι στην Βιέννη το 1993 είχαν ένα εξαιρετικό σύστημα ανακύκλωσης σε κάθε συγκρώτημα πολυκατοικιών, διαφορετικός κάδος για κάθε είδος σκουπιδιού, και όλοι το θεωρούσαν φυσικό χωρίς να δυσανασχετούν, 16 χρόνια μετά και εμείς ακόμα το παλεύουμε.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.750
Likes
50.941
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Μια και έχετε αναφέρει ήδη τα περισσότερα από αυτά που θα ανάφερα και εγώ και σας ευχαριστώ για αυτό, θα πω ότι με εντυπωσίασε πολύ ότι στην Βιέννη το 1993 είχαν ένα εξαιρετικό σύστημα ανακύκλωσης σε κάθε συγκρότημα πολυκατοικιών, διαφορετικός κάδος για κάθε είδος σκουπιδιού, και όλοι το θεωρούσαν φυσικό χωρίς να δυσανασχετούν, 16 χρόνια μετά και εμείς ακόμα το παλεύουμε.
Εμένα η πρώτη μου επαφή με το σύστημα ανακύκλωσης της Βιέννης ήταν...πικάντικη. Ήταν το '97 ή το '98, δεν ήξερα τι θα πει ανακύκλωση (Έλλην γαρ, ψιλά γράμματα τότε) κι όταν μου εξήγησαν ότι ανακυκλώνεται το χαρτί και είδα πως δεν είχαν και κάδους στις τουαλέτες...θεώρησα πως ανακυκλώνεται ΚΑΘΕ λογής χαρτί. Ε, κατεβαίνω ένα πρωί όλο καμάρι με τα χρησιμοποιημένα κωλόχαρτα στο ισόγειο του κτιρίου και τα αδειάζω όλα στον κάδο του... Papier. Με βλέπει μια γριά Αυστριακή ψιλοναζί στις σκάλες και μου βάζει τις φωνές, ότι εμείς οι Sheissauslaender (σκατοξένοι) έχουμε διαλύσει τη χώρα κλπ. Εγώ που δεν κατάλαβα γιατί με έβριζε της έκανα και μάθημα από πάνω, ότι δηλαδή "γιαγιά, αυτό που κάνω εδώ λέγεται ανακύκλωση" και μου απάντησε με βρισιές, λέγοντάς με "κωλοσέρβο", ήταν κι ο πόλεμος στη Γιουγκοσλαβία τότε κι ήταν η πόλη γεμάτη πρόσφυγες. Δεν κατάλαβα προς τι η επιθετικότητα, πήγα στο γραφείο, εξήγησα στους συναδέλφους τι μου συνέβη κι έπεσαν κάτω από τα γέλια, στο τέλος μου εξήγησαν ότι τα χαρτιά τουαλέτας μετά τη χρήση... δεν ανακυκλώνονται. Μεγάλη ξεφτίλα. Πήγα να δικαιολογηθώ, με το επιχείρημα πως "δεν ήξερα τι θα πει ανακύκλωση κι όταν μου εξήγησαν ότι το γραμμένο χαρτί μπορεί να ανακυκλωθεί υπέθεσα ότι το ίδιο θα ισχύει και για χ...σμένο". Ακόμη γελούν μαζί μου. Αυτός που δε γέλασε καθόλου ήταν ο νοικάρης μου που του ήρθε ένα ξεσυγυρισμένο πρόστιμο από το δήμο...
 

Papas George

Member
Μηνύματα
73
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
mexico
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γυρος του κοσμου
Διαβαζοντας τα παραπανω μνμτα δεν μπορει να διαφωνισει καποιος..
απο την αλλη παλι προσωπικα θα φοβομουν να ακουμπησω κατι απο την Ελλαδα..
να αλλαξω κατι ριζικα κ αποτομα..
ολο αυτο το μπαχαλο εχει κ τα καλα του..
βεβαια δεν ειμαστε μεξικανοι να κραταει η σιεστα μας κανα 12ωρο, ουτε κουβανοι να χορευουμε 18 ωρες την ημερα..
ειμαστε κατι αναμεσα στους "ρεμπλους" κ στους "προγραμματισμενους"..
κατι σαν θαλαμος αποσυμπιεσης αναμεσα σ αυτες τις δυο μεγαλες κατηγοριες...
Ας το σκεφτουμε λιγο πιο προσεκτικα κ ισως να μην θελουμε ν χασουμε αυτη τη μικρη ανεμελια.. ε?
 

tkdreamer5

Member
Μηνύματα
19
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ουαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
Papas George,
συμφωνω...την ανεμελια να μη τη χασουμε! κανεις δε το θελει αυτο ... απλα θελουμε μια ποιο καθαρη ελλαδα, που να σεβεται περισσοτερο το περιββαλον, θελουμε ποιο ενεργους πολιτες κ.α. τετοια που αναφερθηκαν ποιο πανω και με τα οποια συμφωνω απολυτα!
 

Papas George

Member
Μηνύματα
73
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
mexico
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γυρος του κοσμου
Papas George,
συμφωνω...την ανεμελια να μη τη χασουμε! κανεις δε το θελει αυτο ... απλα θελουμε μια ποιο καθαρη ελλαδα, που να σεβεται περισσοτερο το περιββαλον, θελουμε ποιο ενεργους πολιτες κ.α. τετοια που αναφερθηκαν ποιο πανω και με τα οποια συμφωνω απολυτα!
μα κ γω συμφωνω με ολους..
απλα ανησυχω οτι αν αποκτησουμε ξαφνικα συνειδηση ευρωπαιου μηπως χαθει αυτο το "δε βαριεσαι κ αυριο μερα ειναι" που προσωπικα εμενα με γοητευει λιγο..
 

tkdreamer5

Member
Μηνύματα
19
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ουαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
ευχαριστω για τις απαντησεις σας,
ελπιζω να "ξυπνησουμε" και να γινουμε ολοι μας καλυτεροι!
 

manolism

Member
Μηνύματα
387
Likes
1.781
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Tά πάρκα και γενικά οι πράσινες εκτάσεις μέσα και έξω από τις πόλεις.
Θα συμφωνησω!!! Ειναι πολυ σημαντικο μετα απο μια κουραστικη μερα να μπορεις να περπατησεις ή να τρεξεις μεσα σε ενα παρκο...σου αλλαζει αυτοματα την διαθεση. Και δεν χρειαζεται να παρεις το αυτοκινητο για να πας καπου μακρυα αλλα με το μετρο και εφτασες!!! Πραγματικα επαθα πλακα που στο Μοντρεαλ με το μετρο εφτανες στο διπλανο νησακι για να αραξεις και να απολαυσεις την ομορφια του παρκου...κατι το οποιο δεν προκειται να το δουμε στην χωρα μας ποτε.....
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.313
Μηνύματα
887.600
Μέλη
38.977
Νεότερο μέλος
thetourist

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom