"το εξωτερικο στην ομορφη ελλαδα μας"

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.988
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
lyda (εντυπωσιακος ο χαρτης σου!),
λες για τη πολιτικοποιηση των ανθρωπων αλλα οχι με τη κομματικη εννοια. Εχουν δηλαδη πολιτικη παιδεια? σε ποιες χωρες? καταφερνουν τιποτα μεσα απο αυτο? δε αυτο συμφωνει και ο αλλος dreamer της παρεας, ε? απο οσο ξερω, κυριως στις βορειες χωρες, διαβαζουν και περισσοτερα βιβλια σε σχεση με μας, τους νοτιους. Αληθευει?.
Ναι αληθεύει. πολύ εντύπωση μου έκανε στο tube του Λονδίνου όπου οι περισσότερες διαφημήσεις αφορούσαν βιβλία. εύγε.

οι περισσοτεροι συμφωνειται στην ομορφια του εξωτερικου! στην ελλαδα, δεν υπαρχουν ομορφες πολεις? π.χ. τα Χανια, η Καρδιτσα (η πολη μου!) που εχουμε και ποδηλατοδρομους (kalspiros)! κ.α.
Μα θα ήταν ποτέ δυνατόν να πρεσβεύουμε κάτι τέτοια? ότι η ομορφιά είναι στο εξωτερικό? και βέβαια υπάρχουν! (η ερώτησή σου ήταν εξ' αρχήν παγίδα?:roll:) Μπράβω για την Καρδίτσα (προσεχώς και το Ηράκλειο θα έχει :clap:) αλλά μακάρι να υπήρχαν και αλλού. Μιλάμε για τρελά χιλιόμετρα ποδηλατόδρομων στην Ευρώπη...
 

Lyda

Member
Μηνύματα
723
Likes
241
Επόμενο Ταξίδι
ΚΑΛΜΥΚΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
Νομιζω οτι ολοι λεμε το ιδιο πραγμα, αυτο που ολοι ονομαζουμε παιδεια τελικα ειναι πολιτικη σταση.
 

astral

Member
Μηνύματα
776
Likes
139
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Αργεντινή
Εγώ πάντως θα συμφωνήσω με τον traveladdict: το πράσινο μου λείπει!! Αυτά τα υπέροχα, τεράστια πάρκα που έχει π.χ. το Αμβούργο και ξαπλώνεις κάτω από τον ήλιο, με ένα βιβλίο παρέα και απολαμβάνεις την φύση και χαλαρώνεις...άλλη ποιότητα ζωής, τι να λέμε τώρα...:(
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.988
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
Εγώ πάντως θα συμφωνήσω με τον traveladdict: το πράσινο μου λείπει!! Αυτά τα υπέροχα, τεράστια πάρκα που έχει π.χ. το Αμβούργο και ξαπλώνεις κάτω από τον ήλιο, με ένα βιβλίο παρέα και απολαμβάνεις την φύση και χαλαρώνεις...άλλη ποιότητα ζωής, τι να λέμε τώρα...:(
Πριν από κάτι χρόνια και με την βοήθεια φωτοερμηνείας και τηλεπισκόπησης μέσω δορυφόρων, η Αθήνα είχε ανακηρυχτεί η πόλη με το λιγότερο πράσινο στην μητροπολιτική της ζώνη από τις πρωτεύουσες της ευρωπαϊκής ένωσης (θα μου πείτε τώρα, χρειαζόταν φωτοερμηνεία για να διαπιστωθεί αυτό??)
 

tkdreamer5

Member
Μηνύματα
19
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ουαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
καλα αυτο με το πρασινο ειναι ενα τεραστιο θεμα για τις μεγαλουπολεις στην Ελλαδα. Αθηνα, Θεσσαλονικη, Λαρισα, Ηρακλειο ... πουθενα πρασσινο! στις μικροτερες πολεις ειναι εντελως διαφορετικα!
 
Μηνύματα
626
Likes
144
Επόμενο Ταξίδι
Μπαλί
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη & Ισλανδία!!!
Όλα είναι θέμα παιδείας...

Με τους Ολυμπιακούς Αγώνες ως Έλληνες δείξαμε πρώτα από όλα στους εαυτούς μας ότι μπορούμε να κάνουμε θαύματα.

Μακάρι να συνεχίζαμε την ομαδική δουλειά, προς όφελος κυρίως δικό μας και μετά για τους επισκέπτες μας.

Συγκοινωνίες, μέτρα για τα Α.Μ.Ε.Α., ποδηλατόδρομοι, καθαροί δρόμοι, πράσινες εκτάσεις, κ..τ.λ. κ.τ.λ. κ.τ.λ.
 

σαιτας

Member
Μηνύματα
696
Likes
372
Όλα είναι θέμα παιδείας...

Με τους Ολυμπιακούς Αγώνες ως Έλληνες δείξαμε πρώτα από όλα στους εαυτούς μας ότι μπορούμε να κάνουμε θαύματα.
τι ακριβως δειξαμε οτι μπορουμε να κανουμε ?
Μακάρι να συνεχίζαμε την ομαδική δουλειά, προς όφελος κυρίως δικό μας και μετά για τους επισκέπτες μας.
ποια ομαδικη δουλεια και σε ποιο τομεα ?
Συγκοινωνίες, μέτρα για τα Α.Μ.Ε.Α., ποδηλατόδρομοι, καθαροί δρόμοι, πράσινες εκτάσεις, κ..τ.λ. κ.τ.λ. κ.τ.λ.
για αθηνα μιλαμε "η βερολινο ?
διαφωνω σε ολα , οτι καναμε προχειρα ηταν, γι αυτο και μετα δεν λειτουργησε τιποτα.
 

tkdreamer5

Member
Μηνύματα
19
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ουαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
και 'γω πιστευω οτι 'γειναν ολα προχειρα στους Ολυμπιακους Αγωνες αλλα δεν εχει αυτο τοσο μεγαλη σημασια αλλα το οτι τα καταφεραμε!
ποιος τα καταφερε ομως? πιστευω οτι οι εθελοντες επαιξαν και παλι σπουδαιο ρολο!
ο συντονισμος και η πολιτικοι? απλα το εκαναν γιατι επρεπε να γινουν οι καλυτεροι Ολυμπιακοι Αγωνες αλλα αν η σηζητηση παει εκει, στην "ελληνικη πολιτικη" *(που δυστυχως εκει καταληγει τσι περισσοτερες φορες) θα φυγουμε απο την ουσια!
η μαγκια θα ειναι στο να καταφερουμε να κανουμε ολα αυτα τα ομορφα που λετε! το θεμα ειναι το πως! :shock: :roll:





*απλα θεωρω οτι στην ελλαδα δε κανουμε πολιτικη.
Όταν η πολιτική μετατρέπεται στην τέχνη για να διατηρηθεί ή να κατακτήσει ένα κόμμα την εξουσία ως αυτοσκοπός, τότε υπεισέρχεται η διαφθορά, η κατάχρηση εξουσίας, το "χρήμα" και οι περισσότεροι πολίτες απογοητεύονται και παύουν να ενδιαφέρονται για αυτά που τους αφορούν, με κίνδυνο τα αποτελέσματα να είναι ολέθρια σε όλους τους τομείς.
πηγη Βικιπαίδεια
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Λοιπόν, στο τελευταίο ταξίδι που έκανα, Δανία, και ώς εθελοντής αιμοδότης και μέλος της Πανελλήνιας Ομοσπονδίας, ζήλεψα, πραγματικά, το ότι έχουν επάρκεια αίματος-πράγμα που εμείς δε μπορούμε να ονειρευτούμε καν! Ξεκινώ απο εκεί λοιπόν, στην όλη νοοτροπία του λαού μας, στην αδιαφορία μας γενικά και στην αναισθησία μας. Αυτό γίνεται να το αλλάξουμε και απο βολεμένοι πολίτες να γίνουμε ενεργοί πολίτες; Χλωμό!!! Όσο και αν προσπαθώ μέσα απο τον εθελοντισμό να δώ κάποια ανταπόκριση, βλέπω μόνο και μόνο αδιαφορία. Αυτό θα ήθελαν κατ'αρχάς να έρθει απο το εξωτερικό και όλα τα άλλα γίνονται.......
 

σαιτας

Member
Μηνύματα
696
Likes
372
Λοιπόν, στο τελευταίο ταξίδι που έκανα, Δανία, και ώς εθελοντής αιμοδότης και μέλος της Πανελλήνιας Ομοσπονδίας, ζήλεψα, πραγματικά, το ότι έχουν επάρκεια αίματος-πράγμα που εμείς δε μπορούμε να ονειρευτούμε καν! Ξεκινώ απο εκεί λοιπόν, στην όλη νοοτροπία του λαού μας, στην αδιαφορία μας γενικά και στην αναισθησία μας. Αυτό γίνεται να το αλλάξουμε και απο βολεμένοι πολίτες να γίνουμε ενεργοί πολίτες; Χλωμό!!! Όσο και αν προσπαθώ μέσα απο τον εθελοντισμό να δώ κάποια ανταπόκριση, βλέπω μόνο και μόνο αδιαφορία. Αυτό θα ήθελαν κατ'αρχάς να έρθει απο το εξωτερικό και όλα τα άλλα γίνονται.......
καποια στιγμη που χρειαστηκε αιμα ενας συγγενης, δεν μου εδιναν απο αυτο που ειχα δωσει γιατι δεν ηταν συγγενεια πρωτου βαθμου.!!! γιατι λοιπον να συνεχιζω να δινω και οταν θελω να δωσω μια φιαλη απο το αποθεμα που εχω να μην μπορω ? το κραταω λοιπον μηπως και χρειαστει. δεν ειναι αδιαφορια, ειναι οτι δεν αγγιζει το θεμα τους υπευθυνους. ειναι το κρατος που αδιαφορει για τους πολιτες του, μονο φορους ξερουν να βαζουν για να τα κλεβουν.
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
καποια στιγμη που χρειαστηκε αιμα ενας συγγενης, δεν μου εδιναν απο αυτο που ειχα δωσει γιατι δεν ηταν συγγενεια πρωτου βαθμου.!!! γιατι λοιπον να συνεχιζω να δινω και οταν θελω να δωσω μια φιαλη απο το αποθεμα που εχω να μην μπορω ? το κραταω λοιπον μηπως και χρειαστει. δεν ειναι αδιαφορια, ειναι οτι δεν αγγιζει το θεμα τους υπευθυνους. ειναι το κρατος που αδιαφορει για τους πολιτες του, μονο φορους ξερουν να βαζουν για να τα κλεβουν.
Αλλάζουμε εντελώς θέμα όπως σίγουρα έχεις δεί και θα μπορούσες να με ρωτήσεις με πμ, αλλά για να μη μένουν απορίες στους υπόλοιπους να πώ οτι είναι απολύτως σωστό αυτό που συμβαίνει στην Ελλάδα! Κατ'αρχήν, βλέπεις και εσύ οτι σκέφτεσαι αυτά που λέω: για ποιον λόγο δίνεις αίμα(για συγγενή και οχι για το κοινό καλό/κοινωνία)-ενώ στο εξωτερικό δε σκέφτονται έτσι. Επίσης όμως η αμμεση απάντηση του ερωτήματός σου είναι η εξής: ακριβώς για τον λόγο ότι έχουμε τεράστια, τεράστια έλλειψη αίματος στη χώρα μας, αν επιτρεπόταν να δίνει καθένας αίμα σε καθέναν, τότε κανείς δε θα έδινε και ξέρεις γιατι; Επειδή θα έλεγε πχ ο ξάδερφος της αδερφής της ξαδέρφης μου: γιατί να δώσω, δίνει ο Αντώνης, θα μας βολέψει όλους... Στο λέω εκ πείρας φίλε μου και συμβαίνει αυτό ακριβώς επειδή είμαστε έλληνες...Όταν λοιπόν σα χώρα φτάσουμε να έχουμε επάρκεια αίματος, να είσαι σίγουρος ότι θα δίνουν τα κέντρα αιμοδοσίας και σε φίλους αιμοδοτών, όχι μόνο σε συγγενείς πρώτου βαθμου. Αλλά προς το παρόν είναι ένας τρόπος να προσεγγίσουμε νέους αιμοδότες, το ότι δηλαδή, θα βοηθηθεί ο άμμεσα εθελον΄της ή οι συγγενείς πρώτου βαθμού συγγένειας. Να σε ρωτήσω λοιπόν κάτι αν μου επιτρέπεις; Πότε έγινε αυτό το περιστατικό και απο τότε, πόσες φορές έδωσες αίμα; Απλά σκέψου ότι μπορείς να δίνεις αίμα κάθε 3-4 μήνες και σε αυτό το διάστημα θα είχες δώσει πολλές φορές, πράγμα που χρειάζεται, μάλλον έχει ανάγκη η χώρα μας και όχι κάποιος γνωστός κάποια στιγμή... Συγνώμη για το ύφος μου, αλλά ασχολούμαι αρκετά με τον τομέα αυτό και δε δέχομαι οτι δεν είμαστε αδιάφοροι (βάζω και τον εαυτό μου μέσα) σε αυτή τη χώρα... Παρεπιπτόντως, νομίζω ότι ζούμε στο ίδιο κράτος, πληρώνω τους ίδιους φόρους, αλλά σκέφτομαι και πράττω διαφορετικά, τουλάχιστον σε αυτό το ζήτημα...

υ.γ. Επίσης να ενημερώσω γενικά ότι υπάρχουν σε ολόκληρη την Ελλάδα οι Συλλόγοι εθελοντών αιμοδοτών, μπορεί οποιοσδήποτε να δίνει εκεί αίμα σε κάθε αιμοδοσία που οργανώνουν, γράφεται στο Σύλλογο και εκεί μπορεί να γίνει ευκολότερα αυτό που λές, να δώσεις αίμα σε όχι συγγενή πρώτου βαθμού, επειδή ο Σύλλογος λέει πχ έχω τόσες μονάδες, μπορώ να τις χρησιμοποιήσω όπου θελήσω, αναλόγως και το καταστατικό-καλό είναι να ρωτήσει κανείς όταν πάει σε κάποιον Σύλλογο-στο Σύλλογο της πειοχής του.
 

tkdreamer5

Member
Μηνύματα
19
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ουαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
θα συμφωνησω απολυτα με τον antoni...
πρεπει να αλλαξουμε νοοτροπια! να σταματησει αυτη η συνηθεια - ανοσια που αποκτησαμε σε απλα ανθρωπινα θεματα!:( αλλα πρεσβευαμε καποτε και αλλα πρεσβευουμε τωρα!

κατα τη γνωμη μου χρειαζεται απλα μια ατομικη επανασταση! μια αφυπνυση! ας το κανουμε
:clap::clap::clap:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.277
Μηνύματα
886.051
Μέλη
38.947
Νεότερο μέλος
anthger

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom