το ταξίδι είναι νοοτροπία είναι ταξιδιωτική παιδεία? τί είναι τελικά?

RENESA

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
σινγκαπουρη
Ταξίδι-Όνειρο
καραιβικη
χαίρετε! είμαι νέο μέλος
είμαι 32 ετών, λέγομαι ρένα και μου αρέσουν και εμένα τα ταξίδια.
έχω ταξιδέψει κυρίως με τους γονείς μου ως παιδί και ως έφηβη αλλά και μόνη μου στα φοιτητικά μου χρόνια.
είμαι παντρεμένη δύο χρόνια και προσπαθώ να μεταδώσω και στον σύζυγο την αγάπη μου για τα ταξίδια αν και δυσκολεύομαι γιατί απ ότι φαίνεται αυτό το μικρόβιο το αποκτάς από μικρός καλλιεργώντας τη λεγόμενη ταξιδιωτική παιδεία.
συμφωνείτε?
 

ANNA-PANOS

Member
Μηνύματα
2.002
Likes
2.095
Επόμενο Ταξίδι
........................
Ταξίδι-Όνειρο
Τώρα, απλά ένα ταξίδι...
Καλως ηρθες Ρενα και καλη συνεχεια στα ταξιδια σου. Συμφωνω οτι αν ταξιδευεις απο μικρος, σου ειναι κατι αυτονοητο και ευκολο αλλα εγω ειμαι απο τις περιπτωσεις που οι γονεις μου δεν ταξιδευαν και γω καταλαβα ποσο αγαπω τα ταξιδια μετα τα 20.
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Ρένα καλώς ήρθες στην ταξιδιωτική παρέα!:clap:
Σε μένα συνέβη το ακριβώς αντίθετο από αυτό που περιγράφεις.Οι γονείς μου δεν έκαναν ποτέ κανένα ταξίδι στο εξωτερικό,μόνο κάποιες εκδρομές στην Ελλάδα αραιά και που όταν ήμουν μικρή.
Ομοίως και η οικογένεια του συζύγου μου!Οπότε όταν γνωριστήκαμε,φοιτητές και οι δύο, διψούσαμε για ταξίδι και περιπέτεια!Δυστυχώς τότε λόγω μειωμένων οικονομικών οργώναμε την Ελλάδα σε κάθε ευκαιρία,τα ταξίδια εξωτερικού άρχισαν όταν πιάσαμε δουλειά αλλά παράλληλα ήρθαν και τα παιδιά και ανεκόπει η πορεία ελαφρώς.
Εμείς ταξιδιωτική παιδεία δεν είχαμε αλλά είχαμε και έχουμε μεγάλη λαχτάρα!Οπότε από τη δικη μου εμπειρία τείνω να πιστεύω ότι δεν είναι μόνο θέμα παιδείας αλλά επιλογή στάσης ζωής!
Για άλλους τα ταξίδια είναι η απόλυτη ''διασκέδαση'',ο μόνος τρόπος να ξεφέυγουν από την καθημερινότητα και η απόλυτη ανάγκη να γνωρίσουνε τον κόσμο και για άλλους ταλαιπωρία,ξεβόλεμα,χάσιμο χρόνου και χρήματος.Τα έχω ακούσει όλα αυτά από φίλους και γνωστούς κι οσο κι αν προσπάθησα δεν κατέστη δυνατό να τους αλλάξω γνώμη!Ελπίζω ο σύζυγός σου να αλλάξει γνωμη,αξίζει να προσπαθήσεις πάντως!
 

mariagl

Member
Μηνύματα
844
Likes
648
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Καλως όρισες! Και εγω προσπαθω να του μεταδώσω το μικροβιο αλλα δεν τα καταφέρνω!!
 

Alexandraaa

Member
Μηνύματα
260
Likes
34
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή-Κούβα
Ρένα μου συμφωνώ από μικρός καλλιέργείτε αυτό αλλιώς γιοκ!!!!!!!!!!!!!!!!
 

zmaria

Member
Μηνύματα
1.335
Likes
1.201
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη (αμήν)
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Περού,Ν.Αφρική
Καλως ηρθες Ρενα και καλη συνεχεια στα ταξιδια σου. Συμφωνω οτι αν ταξιδευεις απο μικρος, σου ειναι κατι αυτονοητο και ευκολο αλλα εγω ειμαι απο τις περιπτωσεις που οι γονεις μου δεν ταξιδευαν και γω καταλαβα ποσο αγαπω τα ταξιδια μετα τα 20.
Mια από τα ίδια. In fact, μικρούλα πίστευα πως τα ταξίδια είναι για τους πλουσίους και μόνο. (πόσο πιο μη ταξιδιωτική παιδεία από αυτό?)
Αργότερα μεγάλωσα, έγινα πιο "πλούσια" κι αν δεν άρχιζα να ταξιδεύω σίγουρα θα ήμουν πιο φτωχή.. Κόψε μου τώρα τα ταξίδια και έχω φρικάρει ήδη. Είναι πολύ καλό λοιπόν να υπάρχει η ταξιδιωτική παιδεία στην οικογένεια, αλλά μην τρελαθούμε κιόλας πως αυτό δεν αλλάζει! Είναι μέχρι να ανακαλύψεις την μαγεία! Το μικρόβιο κολλιέται και εύκολα μάλιστα. Κι από ότι έχω δει εδώ στο φόρουμ, οι γυναίκες κολλάνε πιο εύκολα ακόμα. Έχω διαβάσει αρκετές κοπέλες να προσπαθούν να βάλουν τους συντρόφους τους στον ίσιο δρόμο (των ταξιδιών) και τελικά τζίφος, ενώ για άντρα να ψήσει κοπέλα δεν έχει τύχει να ακούσω..

Ρένα καλωσήρθες, σε νιώθω, σου εύχομαι να τα καταφέρεις! :p
Κι αν δεν τα καταφέρεις να τον πείσεις, κάνε τα μόνη σου. Δεν λέω συνέχεια, αλλά κάποια..
 

evagelina

Member
Μηνύματα
60
Likes
89
Επόμενο Ταξίδι
Βόσπορος
Ταξίδι-Όνειρο
ΛΑΤΙΝΙΚΗ ΑΜΕΡΙΚΗ
εγώ ξέρεις τι κάνω 7 φορές στις 10?το θέτω σαν προ τετελεσμένο γεγονός..κλείνω τα εισιτήρια κ του το ανακοινώνω ένα μήνα πρίν για να κανονίσει την άδεια του.. πάντα κρύβω το ακριβές αντίτιμο και το παρουσιάζω σαν σούπερ προσφορά!! γκρινιάζει στην αρχή αλλά μετά το απολαμβάνει που πάει ταξιδάκι χωρίς να έχει κουνήσει ούτε το δαχτυλάκι του, αφού πάω πολύ διαβασμένη και είμαι η προσωπική του ξεναγός!και μετά από τόσα χρόνια νομίζω έχει μπεί το μικρόβιο μέσα του(όχι σαν κ εμένα βέβαια..)
και για ν απαντήσω και στο ερώτημα σου..νομίζω το ταξίδι είναι καταγεγραμμένο στο dna του καθενός κατά την γέννηση του!!
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.261
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Εμενα παλι που οι προορισμοι του ειναι συγκεκριμενοι?τι να τον κανω?
Νεπαλ,Αλπεις,Δολομιτες,βολτα με παγοθραυστικο,Ανδεις,Παταγονια,Μοσχα...ολο στα κρυα θελει να με παει αυτος ο ανθρωπος(εννοειται λεφτα δεν υπαρχουν για ολα αυτα)

Καλως ηρθες!!!
 

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.332
Likes
1.524
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!
μηπως να διαβασει travelstories? μπας και κολλησει;
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Καλώς ήρθες!
Εμάς πάντως η κουμπάρα μας που έχει το μικρόβιο και δεν το χει ο κουμπάρος, τον παρατάει σπίτι και ακολουθεί μόνη της. Περνάμε υπέροχαααααα!!!!! (του αφήνει και το παιδί) Σκέψου το!! :D
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.261
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Καλώς ήρθες!
Εμάς πάντως η κουμπάρα μας που έχει το μικρόβιο και δεν το χει ο κουμπάρος, τον παρατάει σπίτι και ακολουθεί μόνη της. Περνάμε υπέροχαααααα!!!!! (του αφήνει και το παιδί) Σκέψου το!! :D
Κατι μου θυμιζει αυτο...χεχεχεχε
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.335
Μηνύματα
888.784
Μέλη
39.003
Νεότερο μέλος
Emalin

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom