το ταξίδι είναι νοοτροπία είναι ταξιδιωτική παιδεία? τί είναι τελικά?

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ταξίδι-Όνειρο
Στα πέντε σημεία της Γης
Σε κάποιες περιπτώσεις ίσως και λειτουργεί ως τρόπος ζωής σε ακολουθία, αν το περιβάλλον σου ταξίδευε ή είχε αυτό που λέμε ταξιδιωτική παιδεία από μικρή ηλικία. Αν από την άλλη δεν ισχύει κάτι τέτοιο, δε το θεωρώ ανασταλτικό παράγοντα για να αποκτήσεις δίψα για ταξίδια.
Αν πάρω εμένα ως παράδειγμα, που θέλω να οργώσω όλο το πλανήτη, τότε απέκτησα μόνη μου...το μικρόβιο, σε αντίθεση με τους γονείς μου, που ενώ ταξίδευαν όταν τους αναφέρω τη Ταυλάνδη ή το Βιετνάμ βγάζουν καντήλες.

Όλα είναι θέμα πως βλέπεις με τα δικά σου μάτια τον κόσμο, τι εικόνες ζητούν τα μάτια σου, πόσο θέλεις να ζήσεις έστω και για λίγο σε μια χώρα που ίσως είναι εντελώς διαφορετική από τη δική σου ή ακόμη και ίδια με ελάχιστες διαφορές.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.855
Likes
19.087
Εμένα αυτό που μου κάνει εντύπωση γενικά στο site είναι ότι στη συντριπτική πλειοψηφία των περιπτώσεων, οι γυναίκες έχουν την πρωτοκαθεδρία στα ταξίδια, την οργάνωση, κλεισίματα, γαμήλια, θα μείνουμε εκεί, θα δούμε αυτά κτλ. κτλ.
Με μένα συμβαίνει εντελώς το αντίθετο, ασχολούμαι αποκλειστικά εγώ για τα πάντα και δε με χαλάει και καθόλου....αντιθέτως, έχω βαπτιστεί ενίοτε και "σατράπης" (ε, λίγο είμαι :D).
 

zmaria

Member
Μηνύματα
1.335
Likes
1.201
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη (αμήν)
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Περού,Ν.Αφρική
Εμένα αυτό που μου κάνει εντύπωση γενικά στο site είναι ότι στη συντριπτική πλειοψηφία των περιπτώσεων, οι γυναίκες έχουν την πρωτοκαθεδρία στα ταξίδια, την οργάνωση, κλεισίματα, γαμήλια, θα μείνουμε εκεί, θα δούμε αυτά κτλ. κτλ.
Με μένα συμβαίνει εντελώς το αντίθετο, ασχολούμαι αποκλειστικά εγώ για τα πάντα και δε με χαλάει και καθόλου....αντιθέτως, έχω βαπτιστεί ενίοτε και "σατράπης" (ε, λίγο είμαι :D).
Πραγματικά όμως! Μάλλον οι μισές προσπαθούμε να τους ψήσουμε επιτέλους για ταξίδια κι οι άλλες μισές τους τα προσφέρουμε έτοιμα στο πιάτο μην τυχόν κουραστούν και το μετανιώσουν! :bleh:
Μετά από όλα αυτά η γυναίκα σου μάλλον τυχερή είναι! ;)
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.261
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Να σου πω την αληθεια κι εμενα θα μου αρεσε να τα βρισκω ολα ετοιμα ...γιατι ολη η οργανωση και η συνεννοηση με τους ντοπιους πεφτει σε μενα.Αυτο καμια φορα ειναι κουραστικο γιατι αν κατι δεν το κανονισες καλα πεφτει γκρινια.
Εννοειται βεβαια θα μου αρεσε ,αν ταιριαζουν τα γουστα και σε καλυπτει η οργανωση που κανει ο αλλος.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.855
Likes
19.087
Ναι, πρέπει να ταιριάζουν και τα γούστα, απαραίτητο...άντε τώρα να είσαι στη Costiera και να μου πει τώρα η άλλη/ος να φάμε πίτσα στο χέρι και τηγανητές πατάτες...
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.908
Likes
14.796
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Ναι, πρέπει να ταιριάζουν και τα γούστα, απαραίτητο...άντε τώρα να είσαι στη Costiera και να μου πει τώρα η άλλη/ος να φάμε πίτσα στο χέρι και τηγανητές πατάτες...
Να μη γνωρίσεις ποτέ την αδερφή μου, τρώει μόνο πίτσα και πατάτες, και ποπ κορν για ορεκτικό. Ψωμι-τυρί-ντομάτα είναι το κυρίως γεύμα της.
Στο Βερολίνο δεν ήπιε ούτε μπύρα, ούτε έφαγε λουκάνικα.
Που την βρήκα ;;; :bash::harakiri::evil:
 

zmaria

Member
Μηνύματα
1.335
Likes
1.201
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη (αμήν)
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Περού,Ν.Αφρική
Να μη γνωρίσεις ποτέ την αδερφή μου, τρώει μόνο πίτσα και πατάτες, και ποπ κορν για ορεκτικό. Ψωμι-τυρί-ντομάτα είναι το κυρίως γεύμα της.
Στο Βερολίνο δεν ήπιε ούτε μπύρα, ούτε έφαγε λουκάνικα.
Που την βρήκα ;;; :bash::harakiri::evil:
Μια από τα ίδια η δικιά μου αδερφή, δωστης ντοματοψωμοτύρι και μια χαρά καλυμμένη είναι. Το μόνο που διαφέρουμε είναι στην μπίρα, αυτή παραπίνει, εγώ την σνομπάρω. Άσε, μεγάλο πρόβλημα το φαγητό με την ταξιδιωτική μου σύντροφο..
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.855
Likes
19.087
ΠΟΛΥ σημαντικό το φαγητό, τα βλέπετε....

Όπως επίσης ΠΟΛΥ σημαντικό είναι να μη γουστάρει ο ένας Καραϊβικές :)mrgreen::D) και ο άλλος τη τούνδρα της Σιβηρίας (μμππρρρρρρρρ).
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.159
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Κατά τη γνώμη τα ταξίδια είναι καθαρά θέμα προτεραιοτήτων και το πως αποφασίζει κανείς να διαθέσει το χρόνο και τα χρήματα του. Εγώ ξεκίνησα να ταξιδεύω στα 20 και από τότε οτι λεφτά μαζεύω τα ξοδεύω εκεί. Όσον αφορά την οργάνωση είναι πραγματικά πολύ κουραστικό να τα κάνεις όλα μόνος σου, για ένα διάστημα ταξίδευα με μια παρέα που περνούσαμε μεν φοβερά αλλά τους τα είχα όλα έτοιμα... μέχρι και φαγητό τους παράγγελνα. Ο σταθερός μου συνταξιδιώτης είναι κι αυτός λίγο καλομαθημένος αλλά τουλάχιστον του αρέσουν πολύ τα ταξίδια και ακολουθεί οπότε μέχρι να πάω κανένα μακρινό ταξιδάκι με την mfish (σουπερ οργάνωση) και να τα βρω όλα έτοιμα θα συνεχίσω να τα κάνω όλα μόνη μου.
@GTS κανένα φίλο ελευθερο να ασχολείται με την οργάνωση έχεις να τον έχουμε καβάτζα?:haha::haha::haha:
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.261
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
ΠΟΛΥ σημαντικό το φαγητό, τα βλέπετε....

Όπως επίσης ΠΟΛΥ σημαντικό είναι να μη γουστάρει ο ένας Καραϊβικές :)mrgreen::D) και ο άλλος τη τούνδρα της Σιβηρίας (μμππρρρρρρρρ).
Καλε μεσα στο σπιτι μου εισαι?:D
Ο ενας τροπικος ,ο αλλος χειμωνικος!
Οσο για το φαγητο...ενταξει δε θα τα χαλασω με τον συνταξιδιωτη μου εκει ...αυτο που μου τη δινει ειναι να εχουμε ενα ταξιδιωτικο προγραμμα να βγαλουμε και να την αραζει στο εστιατοριο με τις ωρες και μπλα μπλα ..μου εχει τυχει με αλλους ..οχι με τον αντρα μου.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.855
Likes
19.087
@GTS κανένα φίλο ελευθερο να ασχολείται με την οργάνωση έχεις να τον έχουμε καβάτζα?:haha::haha::haha:
Δυστυχώς....καταρχήν, οι περισσότεροι που ξέρω έχουν πάει μέχρι το Λιανοκλάδι. Ο ένας κουμπάρος τώρα, που έχουμε πάει Μποτσουάνα και πάμε τώρα Βενεζουέλα, από οργάνωση τίποτα (ας είναι καλά ο σατράπης GTS), αλλά από παρέα τέλειος και ο έτερος είναι πολύ μη μου άπτου (Ευρώπη, Αμερική, ως εκεί, αν του πεις για καμιά Ινδία...:haha::haha:) αλλά από παρεά επίσης γαμάτος. Κουμπάροι γαρ....:D
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.855
Likes
19.087
Καλε μεσα στο σπιτι μου εισαι?:D
Ο ενας τροπικος ,ο αλλος χειμωνικος!
Οσο για το φαγητο...ενταξει δε θα τα χαλασω με τον συνταξιδιωτη μου εκει ...αυτο που μου τη δινει ειναι να εχουμε ενα ταξιδιωτικο προγραμμα να βγαλουμε και να την αραζει στο εστιατοριο με τις ωρες και μπλα μπλα ..μου εχει τυχει με αλλους ..οχι με τον αντρα μου.
Με τις ώρες στο εστιατόριο? Πώς γίνεται αυτό, τι εννοείς?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.335
Μηνύματα
888.792
Μέλη
39.003
Νεότερο μέλος
Emalin

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom