Σερβία τρενο θεσσαλονικη- βελιγραδι ξανα το καλοκαιρι?

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.606
Likes
9.861
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
και εγω τοτε που το ειχα παρει ελεγε ωρα αφιξης στην θεσσαλονικη 21:57 και τελικα εφτασα στις 12 το βραδυ ...
 

canf

Member
Μηνύματα
735
Likes
218
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Ισπανίας
^και οι τιμες;
 

Ivana

Member
Μηνύματα
899
Likes
1.434
Ταξίδι-Όνειρο
οχ.....όλος ο κόσμος
το τελευταίο πριν σταματήσει:

πήγαινε/ελα 73 ευρώ + 20 πήγαινε+20 έλα για το κρεβάτι. Για νέους μέχρι 26 χρονών ήταν γύρο στα 50 ευρώ.
Επίσης υπήρχε και το εισιτήριο πολλαπλων ταξιδιών με το οποίο μπόρεσες με 51 ευρω (για 26>) και 82 ευρω(νομιίζω) για όλους πάνω απο 26 να κάνεις 5 ταξίδια μέσα Βαλκανίων διάρκιας 24 ωρες το πολύ κάθε ενα (στην περίοδο ενός μηνα).... Μέσα ήταν και Ρουμανία και Κωσ/πολη. Το είχα χρησιμοποιήσει πάρα πολλες φορές και πλήρωνα μετά μόνο κρεβάτι
 

canf

Member
Μηνύματα
735
Likes
218
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Ισπανίας
ευχαριστω παρα πολυ για τις απαντησεις!:)
 

amsterdam

Member
Μηνύματα
814
Likes
280
Ρώτησα σήμερα στις "Πληροφορίες" στο Σταθμό Λαρίσης για το αν και πότε θα ξεκινήσει δρομολόγιο προς Βελιγράδι,ιδέα δεν έχουν,όχι μόνο για το συγκεκριμένο δρομολόγιο αλλά και για πολλά του εσωτερικού αν θα συνεχίσουν να εκτελούνται.
 

Glosoli

Member
Μηνύματα
403
Likes
314
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Ρώτησα σήμερα στις "Πληροφορίες" στο Σταθμό Λαρίσης για το αν και πότε θα ξεκινήσει δρομολόγιο προς Βελιγράδι,ιδέα δεν έχουν,όχι μόνο για το συγκεκριμένο δρομολόγιο αλλά και για πολλά του εσωτερικού αν θα συνεχίσουν να εκτελούνται.
Τιν ιδια απαντηση ελαβα και εγω σημερα απο τα κεντρικα γραφεια του ΟΣΕ στη Σινα στο κεντρο της πολης...
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
το ιδιο και απο θεσσαλονικη, αλλα δε περιμενα κτ αλλο....

μου κανει εντυπωση παντως οτι στους σταθμους της σερβιας ηταν στο πινακα δρομολογιων σαν κατι δεδομενο, ειχε και πολυ συγκεγκριμενες ημερομηνιες
 

Ivana

Member
Μηνύματα
899
Likes
1.434
Ταξίδι-Όνειρο
οχ.....όλος ο κόσμος
δεν ειναι παράξενο για πολλούς λόγους.

καταρχήν είναι το σερβικο τρενο που πηγαινο-ερχόταν και πριν. Και δευτερος βασικός λόγος ειναι ότι περυσι 3 εκκ Σερβοι (και αλλα χρόνια αλλα περυσι λόγω ακηροσης βίζας ηταν περισσοτεροι-ερχοντουσαν και εκτος γραφείων) εκαναν διακοπες τους στην Ελλαδα, κυρίως Βορρια οποτε θα εχει πολλους τουρίστες οι οποι θα ταξιδεψουν.
 

prod21

Member
Μηνύματα
39
Likes
8
Χαιρετώ σαν καινούριος στο φόρουμ, αν και το διαβάζω εδώ και καιρό :)
Μόλις διάβασα τις πολύ ενδιαφέρουσες ιστορίες από τη Σερβία, ειδικά την περιπέτεια του Glosoli που μου θύμισε και μερικές δικές μου από τη Ρωσία. Επειδή φέτος θέλω να παω στο Exit festival, έχουμε κανένα νεότερο για τη σύνδεση Θεσσαλονίκη-Βελιγράδι με τρένο; Αν δεν λειτουργήσει, υπάρχει κάποιο λεωφορείο που κάνει τη διαδρομή; Τα αεροπορικά με την Jat βγαίνουν κάπως ακριβά. Επίσης, θα πάει κανένας άλλος στο Exit; Όποια πληροφορία κι αν έχετε θα μου χρειαστεί.
 

Ivana

Member
Μηνύματα
899
Likes
1.434
Ταξίδι-Όνειρο
οχ.....όλος ο κόσμος
καλωσόρισες....ελπίζουμε να μοιράσεις μαζί μας και δικες σου εμπειρίες...

όσο για το φέστιβαλ.. για τρένο δεν το έψαξα ακόμα....το λεωφορείο υπάρχει και από Αθήνα και από Θεσ/νικη (και εντιάμεσες στάσεις).... το καλύτερο κατα την γνώμη μου μου είναι το Σιάμος τούρς...

προς το παρόν εγώ σκοπεύω να πάω αλλά αυτό εξερτάται από πολλούς παράγοντες ....
 

miguel

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
ΣΕΡΒΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
Jericoacoara
Γεια και χαρά σε όλους.. απο σήμερα κιολας με αφορμη το επικειμενο ταξιδι μου στην Σερβια και συγκεκριμενα στο ΕΧΙΤ festival αποφασισα να προστεθω στην παρεα και να μοιραστω τις εμπειριες σχετικα με το 'ατελειωτο' ταξιδι της επιστροφης οπως τελικα αποδειχτηκε οταν πηγα για πρωτη φορα το 2006. Όσοι λοιπον εχετε αποφασισει να πατε η το σκεφτεστε ενα ειναι σιγουρο..το φεστιβαλ θα σας αφησει απολυτα ικανοποιημενους απ'ολες τις αποψεις,απλα ενδεχεται η επιστροφη να ειναι 'εφιαλτης' λογω του μεγαλου αριθμου επισκεπτων απο γειτονες χωρες τουλαχιστον μεχρι τα Σκοπια οσον αφορα παντα τις συγκεκριμενες ημερομηνιες,δηλαδη κανα 2 μερες μετα το φεστιβαλ.Γι'αυτο καλο θα ηταν να εχετε κλεισει απο πριν μια κουκετα για τον γυρισμο..αλλιως ετοιμαστειτε για πολυ σπρωξιδι και ιδρωτα με 'αδερφια' Σκοπιανους που εχουν ενα χερι πολυ 'μακρυ' κανοντας ταχυδακτυλουργικα!! :clap:Ολα αυτα σε περιπτωση που αρχισουν εκ νεου τα δρομολογια..(που δεν το βλεπω) αλλιως αυτοκινητακι..οσοι πιστοι κανονιζουμε μαζι το tour
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.531
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom