Σερβία τρενο θεσσαλονικη- βελιγραδι ξανα το καλοκαιρι?

prod21

Member
Μηνύματα
39
Likes
8
Γεια και χαρά σε όλους.. απο σήμερα κιολας με αφορμη το επικειμενο ταξιδι μου στην Σερβια και συγκεκριμενα στο ΕΧΙΤ festival αποφασισα να προστεθω στην παρεα
Καλωσόρισες miguel! Εγώ δεν έχω ξαναπάει στο Exit, πρώτη φορά φέτος :) Όποιος γνωρίζει ας γράψει please καμια πληροφορία για διαμονή στο Novi Sad. Να κλείσουμε από τώρα ή θα βρούμε αργότερα; Όσο για το ταξίδι στη Σερβία, απ'ότι κατάλαβα έχουμε τρεις επιλογές: λεωφορείο, αυτοκίνητο και ίσως τρένο (αν έχει το καλοκαίρι). Αεροπορικώς βγαίνει ακριβά.
 

miguel

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
ΣΕΡΒΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
Jericoacoara
Καλωσόρισες miguel! Εγώ δεν έχω ξαναπάει στο Exit, πρώτη φορά φέτος :) Όποιος γνωρίζει ας γράψει please καμια πληροφορία για διαμονή στο Novi Sad. Να κλείσουμε από τώρα ή θα βρούμε αργότερα; Όσο για το ταξίδι στη Σερβία, απ'ότι κατάλαβα έχουμε τρεις επιλογές: λεωφορείο, αυτοκίνητο και ίσως τρένο (αν έχει το καλοκαίρι). Αεροπορικώς βγαίνει ακριβά.
Καλως σας βρηκα..!Για την μεταβαση στην Σερβια ο πιο οικονομικος τροπος πλεον ειναι το αυτοκινητο (ακομα και αν υπαρχει το κοστος της βενζινης) με την προυποθεση βεβαια πως τα εξοδα θα ειναι τουλαχιστον μοιρασμενα
δια του 4. Ριξε μια ματια στο παρακατω λινκ ViaMichelin: Maps, route planner, route finder, world maps, hotel booking, travel guides ωστε να εχεις μια πληρη εικονα της διαδρομης κ του κοστους. Το λεωφορειο απο θεσσαλονικη ειναι γυρω στα 90ευρο μετ'επιστροφης αλλα κανει τουλαχιστον 10 ωρες..αν το παλευεις εχει καλως αλλα δεν θα στο προτεινα!! Οσον αφορα την διαμονη στο Νovisad καλο θα ηταν να κλεισεις πολυ συντομα καποιο ξενοδοχειο(αρκετα οικονομικα) λογω της μεγαλης ζητησης για τις μερες του φεστιβαλ Exit Accommodation εκτος κ αν ειστε διατεθειμενοι να κατασκηνωσετε στο camping και να αντιμετωπισετε την αφορητη ζεστη κατα την διαρκεια του ιουλιου!
 

sezar7

Member
Μηνύματα
748
Likes
606
ούτε τα διόδια ούτε την βενζίνη βγάζει σωστά
to ViaMichelin:
 
Last edited by a moderator:

verikoko

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ολλανδια
Ταξίδι-Όνειρο
Χιλη
ΕXIT

Η διαμονη στο χωριο μεσα στο φεστιβαλ ακουγετε περιεργα μη σου καψουν τη σκηνη μη σε κλεψουν κοιτα γενικα η ολη φαση στο καμπ εχει την πλακα του οσο για τις κλοπες απλα πρεπει να εχεις λεφτα ,κινητο και καμερα πανω σου , γενικα ειναι ωραια σε φεστιβαλ να μενεις μεσα στην τελικη αν ηταν τοοοσο επικυνδινα δεν θα πηγαινε κανεις να μεινει εκει. θα παω και γω φετος για πρωτη φορα αλλα οσους εχω ρωτησει λενε για διαμονη μεσα και πολλοι θα πανε με αυτοκινητα απο πατρα εχουνε κλεισει και δικο τους πουλμαν μπορει να εχουν κατι θεσεις ακομα . Η δικια μου επιλογη θα ειναι με λεωφορειο απο αθηνα για νοβι σαντ που ειναι ενας ασφαλης και φθηνος τροπος.
 

miguel

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
ΣΕΡΒΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
Jericoacoara
Υπάρχει τελικά κάποιος να μας επιβεβαιώσει αν θα χρειαστούμε για Σερβία ταυτότητα νέου τύπου ή διαβατήριο? Στην πρεσβεία λένε μόνο ταυτότητα αρκεί, στο τμήμα Ευζώνων είπαν οπωσδήποτε διαβατήριο,τι διάολο? Δεν είναι και λίγο να γλιτώσουμε ενα κατοσταρικάκι, γιατί να το δώσω στα παράβολα..
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
Υπάρχει τελικά κάποιος να μας επιβεβαιώσει αν θα χρειαστούμε για Σερβία ταυτότητα νέου τύπου ή διαβατήριο? Στην πρεσβεία λένε μόνο ταυτότητα αρκεί, στο τμήμα Ευζώνων είπαν οπωσδήποτε διαβατήριο,τι διάολο? Δεν είναι και λίγο να γλιτώσουμε ενα κατοσταρικάκι, γιατί να το δώσω στα παράβολα..
Εγω και καμια δεκαρια αλλοι στο πουλμαν με ταυτοτητα νεου τυπου, δεν ειχαμε κανενα προβλημα ουτε στα συνορα της Σερβιας ουτε στα συνορα της Φυρομ -δηλαδη στα συνορα Ευζωνων ( πριν 2 μηνες πηγα)....
 

monographix

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Γεια σας. Φετος ποια ειναι η κατασταση με σιδηροδρομικη συνδεση με Βελιραδι ? υπαρχει περιπτωση να χρειαστει να κανω μια συντομη επισκεξη στο Βελιγραδι (αφετηρια Θεσσαλονικη). Απο λεωφορειο τι προτείνετε? τι πλεονεκτηματα / μειονεκτηματα εχει καθε πρακτορείο ? Ευχαριστω :)

Νίκος
 

verikoko

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ολλανδια
Ταξίδι-Όνειρο
Χιλη
κοιταξε αποσο καταλαβα τα τραινα δεν τα εμπιστευονται ουτε οι ιδιοι οι σερβοι . εγω πηγα με λεωφορειο ηταν πολλες ωρες αλλα αν εχεις παρεα παλευτε .
εγω ξεκινησα απο αθηνα και πηγα βελιγραδι ηταν σχετικα μεγαλη διαδρομη αλλα περασε ευκολα (η καλη παρεα βοηθησε) αλλα στην επιστροφη μιας και ημουν εξαντλημενη απο το φεστιβαλ που ειχα παει) ηταν πολυυυ δυσκολη. ειχα παρει το λεωφορειο σιαμος τουρς . καπου στα σκοπια νομιζα πως ειχαμε χαθει και ειχα παθει ενα σοκ. μιας και στα σκοπια δεν εχουν και τους καλυτερους δρομους. οπως και να εχει τελικα καναμε μια αναστροφη και φτασαμε ολοι σοι στην αθηνα/θεσσαλονικη. ειναι γυρω στης 16 ωρες βελιγραδι αθηνα εχει αρκετες στασεις.
επισης πολυ φθηνη και ωραια χωρα . και εχει και ωραια διαδρομη ανα περιοδους οσο μπορεις να την δεις.
 

sezar7

Member
Μηνύματα
748
Likes
606
επαγγελματίας οδηγός και να χαθεί σε αυτόν τον δρόμο πρέπει να είναι πολύ <αστέρι>
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
πλακά πλάκα ναι, ένας δρόμος είναι που πάει μέχρι Ευζώνους. Πρέπει να είσαι ντουβάρι για να χαθείς
 

monographix

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
σκεφτομαι αν τελικα χρειαστει να παω να προτιμησω τον FP Travel τα δρομολογια του δειχνουν να βολευουν καλυτερα. Kαπου πηρε το ματι μου οτι υπαρχει προτιμηση γενικα στον siamo? για ποιο λογο? (Εχουν οντως τουαλετα τα λεωφορεια Siamou & FP και λειτουργεί?)
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.370
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom