Γαλλία φαγητό στο Παρίσι

tripakias

Member
Μηνύματα
7.996
Likes
12.063
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Όταν έγραφα για το Παρίσι στο θέμα με τις γαλλικές πόλεις, ξέχασα να κάνω μία αναφορά σε ένα ελληνικό εστιατόριο, το tzeferakos στην quartier Latin. Το αναφέρω κυρίως για άτομα που μένουν στο Παρίσι και ψάχνουν ελληνικό σπιτικό φαγητό. Είναι πολύ καλό. Αν το διαβάσετε ποτέ να ξέρετε ότι σας έχω στείλει πολύ κόσμο από όλη την υφήλιο. Όλοι έχουν να πουν τα καλύτερα.
TZEFERAKOS, Paris - Quartier Latin - Restaurant Reviews, Photos & Phone Number - Tripadvisor

Σε Έλληνες τουρίστες εννοείται πως προτείνω γαλλική ή οποιαδήποτε άλλη κουζίνα αντί αυτού.
Πολλά like για γι αυτό το μαγαζί και την οικογένεια που έτυχε να γνωρίζω την κόρη τους πριν έρθουν οι γονείς της στο Παρίσι και το ανοίξουν. Έζησα την προετοιμασία και τα πρώτα τους βήματα από κοντά και είδα το μεράκι τους, την εξαιρετική ποιότητα των φαγητών τους και την έμφυτη ανάγκη τους να αφήσουν τους πελάτες ευχαριστημένους. Μια οικογενειακή επιχείρηση που ξεκίνησε κυριολεκτικά από το μηδέν αφού οι άνθρωποι δεν είχαν καμία απολύτως σχέση με την εστίαση. Πολλά μπράβο! Έχω αρκετό καιρό να πάω από εκεί αλλά και τους θαυμάζω και τους αγαπώ.
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.318
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Ας συμβάλλω και εγώ στο νήμα ύστερα από την μετωπική σύγκρουση που είχα με τη γαλλική κουζίνα.

Πριν λίγες μέρες κατάφερα, γιατί περί κατορθώματος πρόκειται, να γευματίσω στο aux enfants gates. Hλεκτρονικές κρατήσεις δεν δεχόταν, δύο μέρες την εβδομάδα κλειστά, τις υπόλοιπες το ωράριο ήταν του τύπου 13:00 - 14:30 και 19:00- 21:30 (άντε παιδάκια σπίτια σας παραδουλέψαμε), ε δεν μου άφησε άλλη επιλογή από το τηλέφωνο. Σε άπταιστα αγγλογαλλικά κλείστηκε το τραπέζι.

Επιλέξαμε a la carte μενού με τη σύζυγο, ένα ορεκτικό, ένα κυρίως και ένα γλυκό. Πάπια με ένα σαλατικό εγώ για αρχή που ήταν καλό, ένα καταπληκτικό τυρί σε τάρτα η σύζυγος. Καλά αρχίσαμε λέω.
Τα μάγουλα που πήρε για κυρίως η σύζυγος εχμ ας πούμε ότι δεν τρωγόταν ενώ το pork κάτι το δικό μου meh, αν και ο πουρές και τα καρότα που το συνόδευαν ήταν σούπερ.
Τα γλυκά βέβαια ήταν επιπέδου τσαμπιο λιγκ. Το τσιζκέικ μάνγκο που μου πρότεινε (παρφέ και παρφέ όλο έλεγε) ο κατενθουσιασμένος με μένα σερβιτόρος (πέταγα που και που κανά γαλλικό, της κακιάς ώρας προφανώς, αλλά αυτός είχε τρελαθεί) ήταν σούπερ ουάου, ενώ ένα σοκολατοκρεμοπαγωτό (δεν κατάλαβα ακριβώς) της συζύγου ήταν μια χαρά.

Το λευκό Βουργουνδίας που δοκιμάσαμε πολύ ωραίο.

Πολύ μικρό μαγαζί (6 - 7 τραπέζια το πολύ), χρειάζεται οπωσδήποτε κράτηση. Να πω εδώ και στους επόμενους επίδοξους χακέρς (σαν και μένα) ότι το μαγαζί μέσα δεν έχει σήμα (μόνο κοντά στην πόρτα) οπότε όποιος βασίζεται στα δεδομένα του και στη google για μετάφραση του καταλόγου (μέσω κάμερας δλδ) θα μείνει με...τον κατάλογο στο χέρι.
Εγώ έμεινα ευχαριστημένος με την εμπειρία, μου άρεσαν αρκετά από τα πιάτα και θα ξαναπήγαινα. Ο σερβιτόρος κανονικός σόουμαν. Αυτά τα 6 πιάτα (πιατάκια οκ) με 3 ποτήρια κρασί μας κόστισαν 110 έουρος. Εμένα δε με νοιάζουν τα λεφτά, απλά το αναφέρω για τους πιο πτωχούς.

Τώρα που το σκέφτομαι μάλλον θα επανέλθω.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.996
Likes
12.063
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Η παλιά μου γειτονιά

Αυτά τα 6 πιάτα (πιατάκια οκ) με 3 ποτήρια κρασί μας κόστισαν 110 έουρος. Εμένα δε με νοιάζουν τα λεφτά, απλά το αναφέρω για τους πιο πτωχούς.
Πόσο με συγκινείς που σκέφτεσαι την τσοκαρία!
 
D

Delmem38110

Guest
Αυτά τα 6 πιάτα (πιατάκια οκ) με 3 ποτήρια κρασί μας κόστισαν 110 έουρος. Εμένα δε με νοιάζουν τα λεφτά, απλά το αναφέρω για τους πιο πτωχούς.
110 γιούργια για δυο άτομα; Εις τα Παρίσια;
δεν το λες και ποσό.
να φανταστώ την πάπια την σφάξανε επιτόπου.
🥳🥳🥳
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.318
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
110 γιούργια για δυο άτομα; Εις τα Παρίσια;
δεν το λες και ποσό.
να φανταστώ την πάπια την σφάξανε επιτόπου.
🥳🥳🥳
Ήμουν έτοιμος για φασαρία, περίμενα πιο ακριβά. Τέλοσπάντων. Απλά αναφέρω τιμές για να ξέρει και ο απλός λαός, ψυχή έχουν και αυτοί οι άνθρωποι.
Τα "κουάκ κουάκ" που άκουγα από την κουζίνα (στην οποία είμασταν δίπλα και είχαμε άμεση επαφή με τον σεφ) λογικά ήταν από την πάπια μου.
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Ας συμβάλλω και εγώ στο νήμα ύστερα από την μετωπική σύγκρουση που είχα με τη γαλλική κουζίνα.

Πριν λίγες μέρες κατάφερα, γιατί περί κατορθώματος πρόκειται, να γευματίσω στο aux enfants gates. Hλεκτρονικές κρατήσεις δεν δεχόταν, δύο μέρες την εβδομάδα κλειστά, τις υπόλοιπες το ωράριο ήταν του τύπου 13:00 - 14:30 και 19:00- 21:30 (άντε παιδάκια σπίτια σας παραδουλέψαμε), ε δεν μου άφησε άλλη επιλογή από το τηλέφωνο. Σε άπταιστα αγγλογαλλικά κλείστηκε το τραπέζι.

Επιλέξαμε a la carte μενού με τη σύζυγο, ένα ορεκτικό, ένα κυρίως και ένα γλυκό. Πάπια με ένα σαλατικό εγώ για αρχή που ήταν καλό, ένα καταπληκτικό τυρί σε τάρτα η σύζυγος. Καλά αρχίσαμε λέω.
Τα μάγουλα που πήρε για κυρίως η σύζυγος εχμ ας πούμε ότι δεν τρωγόταν ενώ το pork κάτι το δικό μου meh, αν και ο πουρές και τα καρότα που το συνόδευαν ήταν σούπερ.
Τα γλυκά βέβαια ήταν επιπέδου τσαμπιο λιγκ. Το τσιζκέικ μάνγκο που μου πρότεινε (παρφέ και παρφέ όλο έλεγε) ο κατενθουσιασμένος με μένα σερβιτόρος (πέταγα που και που κανά γαλλικό, της κακιάς ώρας προφανώς, αλλά αυτός είχε τρελαθεί) ήταν σούπερ ουάου, ενώ ένα σοκολατοκρεμοπαγωτό (δεν κατάλαβα ακριβώς) της συζύγου ήταν μια χαρά.

Το λευκό Βουργουνδίας που δοκιμάσαμε πολύ ωραίο.

Πολύ μικρό μαγαζί (6 - 7 τραπέζια το πολύ), χρειάζεται οπωσδήποτε κράτηση. Να πω εδώ και στους επόμενους επίδοξους χακέρς (σαν και μένα) ότι το μαγαζί μέσα δεν έχει σήμα (μόνο κοντά στην πόρτα) οπότε όποιος βασίζεται στα δεδομένα του και στη google για μετάφραση του καταλόγου (μέσω κάμερας δλδ) θα μείνει με...τον κατάλογο στο χέρι.
Εγώ έμεινα ευχαριστημένος με την εμπειρία, μου άρεσαν αρκετά από τα πιάτα και θα ξαναπήγαινα. Ο σερβιτόρος κανονικός σόουμαν. Αυτά τα 6 πιάτα (πιατάκια οκ) με 3 ποτήρια κρασί μας κόστισαν 110 έουρος. Εμένα δε με νοιάζουν τα λεφτά, απλά το αναφέρω για τους πιο πτωχούς.

Τώρα που το σκέφτομαι μάλλον θα επανέλθω.
Το είχα επισκεφθεί δις προ κορωνοιου και είχα κι εγώ φύγει με αρκετά καλές εντυπώσεις. Δεν έχει ακριβύνει πολύ από τότε.
 
D

Delmem38110

Guest
αν πεις ότι είσαι Έλληνας και σε στέλνει γνωστός από το τραβελστορις κάνουν έκπτωση;
ας πούμε στους 5 Έλληνες ο ένας τρώει τζάμπα;
μα καλα όλοι εκεί τρώνε πχια.
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.318
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
αν πεις ότι είσαι Έλληνας και σε στέλνει γνωστός από το τραβελστορις κάνουν έκπτωση;
ας πούμε στους 5 Έλληνες ο ένας τρώει τζάμπα;
μα καλα όλοι εκεί τρώνε πχια.
Τώρα που το λες, πήρε το αυτί μου μια συζήτηση του σερβιτόρου με τον σεφ, και δείχνοντας μας είπε κάτι που δεν πολυκατάλαβα (φτωχά τα γαλλικά μου) αλλά το "travelstories" το άκουσα ξεκάθαρα. Λογική αντίδραση το "Oh mon Dieu" που ακούστηκε, και ότι του φύγαν οι κουτάλες από τα χέρια.
Οπότε όσοι διαβάζετε και βρεθείτε εκεί, πετάξτε και ένα travelstories να υπάρχει.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.532
Likes
8.474
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
γιατί οι φούρνοι στο Παρίσι σερβίρουν τα προϊόντα κρύα
Όχι μόνο στο Παρίσι, σε όλη τη Γαλλία είναι έτσι. Οι κακοπροαίρετοι (σε καμία περίπτωση εγώ) λένε ότι τα αφήνουν κρύα για να διατηρούνται περισσότερο.

Πραγματικά ζεστά που μόλις έχουν βγει από το φούρνο έχω πετύχει μόνο το μαυροχάραμα. Ότι καλύτερο μετά από ξενύχτι!
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.532
Likes
8.474
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Μερικές προτάσεις με έθνικ κουζίνα.

Καταπληκτικό γιαπωνέζικο στην περιοχή Montparnasse, Tonkatsu tombo. Δεν έχει σούσι, σερβίρει κατά κύριο λόγο katsu το οποίο είναι υπέροχο. Ελάχιστα τραπέζια, δεν το προτείνω σε μεγάλη παρέα γιατί είναι πολύ πιθανό να φάτε πόρτα.

TONKATSU TOMBO, Paris - Montparnasse - Restaurant Reviews, Photos & Phone Number - Tripadvisor

Καταπληκτικό Ουρουγουάνικο κοντά στο Palais Royal, Comptoir Montevideo. Ψήνει σε πλάκα όχι σε σχάρα αλλά είναι πολύ καλό. Τα ψησίματα είναι γαλλικά, αν θέλετε well done μην το προσπαθήσετε καν. Μην χάσετε το γλυκό με μους dulce de leche.

COMPTOIR MONTEVIDEO, Paris - Louvre/Palais-Royal - Menu, Prix, Restaurant Avis & Réservations - Tripadvisor

Καταπληκτικό Ιρανικό κοντά στον πύργο του Άιφελ που μου το είχε προτείνει γνωστός μου Αφγανός, Cheminée. Αν θυμάμαι καλά μου έλεγε ότι ουσιαστικά Αφγανική κουζίνα είναι αλλά μάλλον βάζουν ιρανική κουζίνα για να είναι πιο ελκυστικό.

CHEMINEE, Paris - 15e Arr. - Vaugirard - Menu, Prix & Restaurant Avis - Tripadvisor

Πολύ καλή πιτσαρία δίπλα απ'το νεκροταφείο Pére-Lachaise, Peppe. Γίνεται πανικός από κόσμο, για κράτηση δοκιμάστε κανα μήνα πριν πάτε...

PEPPE PIZZERIA, Paris - 20e Arr. - Ménilmontant - Restaurant Avis, Numéro de Téléphone & Photos - Tripadvisor

Το αγαπημένο ινδικό φίλων Ινδών είναι κοντά στο σταθμό gare du nord, Saravanaa Bhavan. Αν και οι Ινδοί λένε ότι μάλλον είναι από τη Σρι Λάνκα αυτοί που το έχουν και λένε Ινδικό και αυτοί για να είναι πιο ελκυστικό. Μου λένε ότι είναι ακριβώς σαν να τρως στην Ινδία. Έχει μόνο χορτοφαγικά πιάτα και τρως με τα χέρια, δεν σου φέρνουν πιρούνι. Εγώ το βρήκα ΟΚ αλλά δεν είμαι ο κατάλληλος κριτής γιατί δεν μου αρέσει η Ινδική κουζίνα. Η βαθμολογία είναι χαμηλή αλλά αναμενόμενο, το μαγαζί δεν έχει καμία σχέση με Παρίσι (ή με δύση γενικά).

SARAVANAA BHAVAN, Paris - 170 rue du Faubourg Saint Denis, 10th Arr. - Entrepot - Restaurant Reviews - Order Online Food Delivery - Tripadvisor

Πολύ ωραίος πολυχώρος που κάθεσαι σε κάποιο τραπέζι όπου να ναι και παίρνεις τα φαγητά και τα ποτά από τα διάφορα υπομαγαζιά, la Felicità κοντά στο πάρκο Bercy, συνδυάζεται με βόλτα στο Bercy village. Έχει ωραία ατμόσφαιρα ειδικά αν είστε ή νιώθετε νέοι! Η πίτσα και το τιραμισού που δοκίμασα ήταν πολύ καλά και ακόμα και σε Ιταλούς που ήταν στην παρέα και γενικά τα ψειρίζουν τους άρεσαν.

LA FELICITA, Paris - 5 Parvis Alan TuRng, 17th Arr. - Gobelins - Menu & Prices - Tripadvisor
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Από το Σ/Κ που μας πέρασε, που όλα ήταν επιτυχίες:

- L' Arcane, στο 18ο, πίσω από τη Μονμάρτη. Έχει αστέρι Μισελέν, και με μεσημερινό μενού 4 πιάτων στα €65 είναι ευκαιρία. Εξαιρετικό φυσικά φαγητό, και με 2 άτομα στα €192 με 2 ποτήρια κρασί (pairing), νερά κλπ μεσα το λές και φτηνό (σε αστέρι Μισελέν με κρασιά ξεκινας συνήθως από τα €120 το κεφάλι). Κράτηση βδομάδες πριν απαραίτητη.

- L'assiete στο 14ο. Ιστορικό εστιατόριο με διάσημη πελατεία, ότι φάγαμε ήταν εξαιρετικό, αλλά ειδικά το Cassoulet του ήταν εξίσου καλό με το καλύτερο που έχω φάει ως τώρα (και τεράστια ποσότητα). 4 άτομα με 3 πρώτα, 4 κυρίως, 3 γλυκά και 1 μπουκάλι καλό κόκκινο κρασί γύρω στα €280 (άλλος πλήρωσε).

-Laduree. Στο μαγαζί στη Champs Elysée η ουρά έχει αστείο μήκος, αλλά στη Madeleinne Κυριακή μεσημέρι βρήκαμε αμέσως τραπέζι. Είναι φυσικα διάσημο μαγαζί για τα γλυκά του, αλλά και στα αλμυρά δεν πάει καθολου πίσω. Έφαγα μια εξαιρετική σαλάτα με ελαφρά ψημένο τόνο, αλλά και η υπόλοιπη παρέα έφυγε ευχαριστημένη.

Υ.Γ. Δε βάζω διευθύνσεις, βάλτε το όνομα στο Google Maps και θα σας πάει...
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.799
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom