φοβος για τα αεροπλανα

Tonia L.

Member
Μηνύματα
293
Likes
2.977
Είμαι κι εγώ σε αυτούς που δυσκολεύονται στα αεροπορικά ταξίδια. Βάζω μικρούς στόχους σταδιακά ενώ και για ταξίδια εντός Ελλάδος επιλέγω αεροπλάνο και όχι πλοίο (μόνιμος τόπος διαμονής μου είναι η Κρήτη). Η εξοικείωση με τις διαδικασίες με βοηθάει αρκετά να ηρεμήσω, γιατί κατανοώ σε κάποιο βαθμό τι συμβαίνει.Προσπαθώ να κρατάω τον εαυτό μου απασχολημένο στην πτήση (συνήθως διαβάζω) και ΔΕΝ συζητάω τι βλέπουμε κάτω κλπ. Αν αναγνωρίσω ότι έχω περισσότερο άγχος από το συνηθισμένο μου, φροντίζω να ενημερώσω κάποια αεροσυνοδό. Ε και λίγο αλκοόλ με βοηθάει...
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.555
Likes
12.627
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Η (σταδιακή) έκθεση στο φόβο λειτουργεί όταν μια φοβία είναι ελαφριά και ελεγχόμενη.
Για τις υπόλοιπες περιπτώσεις υπάρχουν ειδικοί και εργαστήρια γνωσιακής συμπεριφορικής θεραπείας ώστε να μάθεις να διαχειρίζεσαι τους φόβους σου.
Είναι κρίμα να στερείσαι τα οφέλη του ταξιδιού εξαιτίας ενός προφανώς παράλογου φόβου.

Αν λειτουργούσε η λογική σ αυτά, θα έπρεπε να είμαστε ευγνώμονες κάθε φορά που επιστρέφουμε από οδικό ταξίδι σώοι κ αβλαβείς και όχι που χειροκροτούμε στην τροχιοδρόμηση του αεροπλάνου!

@paefstra στις υπερατλαντικές πτήσεις τα αεροσκάφη είναι... θηρία, πετούν δε αρκετά ψηλότερα και ξεχνάς που βρίσκεσαι, ξέρω ότι δεν θα σε πείσω αλλά αν το αποφασίσεις να το κάνεις κάποτε θα δεις πόσο διαφορετική είναι η αίσθηση.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
@paefstra στις υπερατλαντικές πτήσεις τα αεροσκάφη είναι... θηρία, πετούν δε αρκετά ψηλότερα και ξεχνάς που βρίσκεσαι, ξέρω ότι δεν θα σε πείσω αλλά αν το αποφασίσεις να το κάνεις κάποτε θα δεις πόσο διαφορετική είναι η αίσθηση.
Μπηκα σε θηριο φετος της Air Europa. Δεν μπορω να πω οτι η αισθηση ηταν δραματικα διαφορετικη.
Η φοβια ειναι πολυ συγκεκριμενη και δεν εχει σχεση με το αεροπλανο αλλα με το αν θα γυρισω πισω εγκαιρα σε περιπτωση που με χρειαστουν αμεσως δικοι μου ανθρωποι για λογους υγειας. Ειναι μαλιστα σχετικα ρεαλιστικη.
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.555
Likes
12.627
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Δεν μπορω να πω οτι η αισθηση ηταν δραματικα διαφορετικη.
Αναφερόμουν σε υπερατλαντική πτήση, όπου το αεροπλάνο πετάει πολύ ψηλότερα .
Οι δικοί σου λόγοι δεν είναι ψυχογενείς άρα καμία σχέση με τη φοβία που αναφέρεται εδώ.
 

DimiBiri

Member
Μηνύματα
292
Likes
921
Επόμενο Ταξίδι
Pending...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Προσωπική μου άποψη...καλή η εκθεση καλά τα "αναλγητικά" αλλά οταν η φοβία περιορίζει τη ζωή μας νομίζω πρέπει να απευθυνόμαστε σε ειδικούς. Εγώ αυτό σκοπέυω να κάνω πάντως αν η κλειστοφοβία μου επιδεινωθεί. Όσο μεγαλώνω μεγαλώνει κι αυτή μαζί μου μου φαίνεται.
 

poised

Member
Μηνύματα
862
Likes
6.333
Πέρυσι κάθισα δίπλα σε έναν 30ρη που μέχρι και την τροχοδρόμηση ήταν εντάξει, στην απογείωση άρχισε σταδιακά να φέρεται περίεργα, κάποια στιγμή άρχισε να λέει ότι το αεροπλάνο δεν έχει αρκετό αέρα, πηγαινοερχόταν τουαλέτα (ήταν παράθυρο και σηκωνόταν όλη η σειρά κάθε λίγο), τράβαγε σέλφι βίντεο τον εαυτό του όπου μίλαγε ακατάληπτα στην κάμερα, ρώταγε τους γύρω γύρω γιατί πετάμε τόσο χαμηλά, γιατί το φτερό κουνιέται και άλλα τέτοια και γενικά ανησύχησε και ταλαιπώρησε τους γύρω του.

Στην προσγείωση με τα χίλια ζόρια τον κράτησαν καθιστό οι αεροσυνοδοί και όταν επιτέλους σταμάτησε το αεροπλάνο παραδέχθηκε ότι αποφάσισε να πετάξει για να ξεπεράσει την φοβία του και ότι δεν είχε καταφέρει να κοιμηθεί τις δύο προηγούμενες ημέρες από το άγχος του. Επίσης είπε ότι δε θα το ξανακάνει ποτέ μετά από αυτό που πέρασε.

Μη το κάνεις αυτό στον εαυτό σου και στους συνεπιβάτες σου. Μη ψάχνεις λύσεις από το ίντερνετ, μίλα με ειδικούς. Το μόνο που μπορώ να σου πω είναι ότι έχω δει άτομα που μέχρι μεγάλη ηλικία αγχώνονταν και με την ιδέα ότι θα ταξιδέψουν με αεροπλάνο και τώρα κάνουν και υπερατλαντικά.
 
Last edited:
D

Delmem38110

Guest
στα αεροπορικά μου ταξίδια κοιμάμαι.
ούτε τηλεόραση ούτε μουσική. βαριέμαι πια απελπιστικά. αν υπήρχε τρόπος να διακτινιστώ θα το έκανα.
και στην τελευταία προληπτική μαγνητική που έκανα με ξύπνησαν από τον σωλήνα γιατί δεν απαντούσα στις ερωτήσεις, τέτοια αναισθησία.
φτου σκόρδο.
 

Robert

Member
Μηνύματα
114
Likes
256
Προσωπικά,δεν έχω καμια φοβία για τα αεροπλάνα.Και πάντα επιλέγω παράθυρο.Το μόνο που μπορεί να νιώσω είναι βαρεμάρα,αν είναι καμια νυχτερινή πτήση και δεν βλέπεις τίποτα έξω.Καταλαβαίνω τη φοβία που έχουν κάποιοι,όπως κι εγώ έχω φοβία για τις μηχανές.Σε πτήσεις,δεν μου έχει τύχει συνεπιβάτης να φέρεται περίεργα,αλλά μου κάνει εντύπωση που κάποιοι φοβούνται την ώρα της απογείωσης και φοράνε ακουστικά,γυαλιά ηλίου κτλ.Ενώ για μένα αυτή είναι η καλύτερη στιγμή της πτήσης.:)
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
ελπιζω να βοηθα μια εικονα. μια τυπικη καθημερινη ημερα της περασμενης εβδομαδας. μια στιγμη. στους ουρανους του πλανητη ηταν ταυτοχρονα 14.500 πολιτικα αεροσκαφη. ατυχηματα, σοβαρα συμβαντα: 0.
FB_IMG_1673421245598.jpg
 

wander_er

Member
Μηνύματα
13
Likes
2
Εχω κανει αρκετα ταξιδια και 4 υπερατλαντικά. Παρολα αυτα μια φοβια την εχω, ενισχυθηκε δε σε ταξιδι εντονων αναταραξεων.

Ανέφερα και σε αλλο thread οτι θα κανω μια πτήση με boeing 737-max 8, μοντελο που ολοι γνωριζουμε. Με εχει πιασει αγχος σχετικα με το συγκεκριμενο αεροσκαφος και νομιζω θα με βοηθουσε πολυ να ακουσω μια γνωμη σχετικα με αυτο.

Γενικα θα πεταγατε με αυτον τον τυπο αεροσκαφους μετα απο τα γεγονοτα που ειχαν προηγηθει; νιωθω πως δεν εχω και τοσο εγκυρη ενημερωση για το τι συμβαινει με αυτά...
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Εχω κανει αρκετα ταξιδια και 4 υπερατλαντικά. Παρολα αυτα μια φοβια την εχω, ενισχυθηκε δε σε ταξιδι εντονων αναταραξεων.

Ανέφερα και σε αλλο thread οτι θα κανω μια πτήση με boeing 737-max 8, μοντελο που ολοι γνωριζουμε. Με εχει πιασει αγχος σχετικα με το συγκεκριμενο αεροσκαφος και νομιζω θα με βοηθουσε πολυ να ακουσω μια γνωμη σχετικα με αυτο.

Γενικα θα πεταγατε με αυτον τον τυπο αεροσκαφους μετα απο τα γεγονοτα που ειχαν προηγηθει; νιωθω πως δεν εχω και τοσο εγκυρη ενημερωση για το τι συμβαινει με αυτά...
Πέταξα το Νοέμβριο, κανένα πρόβλημα (Turkish Airlines, RAK-IST). Το μόνο θέμα είναι ότι επειδή είναι πιο οικονομικό, το βάζουν να πετάξει σε μεγάλες σχετικά αποστάσεις που κανονικά θα έβαζαν twin-aisle αεροσκάφη. Και όσο να 'ναι, 5 ώρες ταξίδι με 737 δεν το λες και ευχάριστο (τα ίδια υποθέτω ισχύουν και με την Ethiopian, με την οποία υποθέτω πετάς εσύ). Ίδια χάλια με τις άλλες εταιρίες που βάζουν υπερατλαντικές πτήσεις με Airbus A321LR.

Tο θέμα ασφάλειας που είχε ήταν πολύ συγκεκριμένο και έχει επιλυθεί, ενώ με τη διεθνή κατακραυγή που ακολούθησε όλα τα ελεκτικά βλέματα πέσανε πάνω στη Boeing, οπότε δεν αναμένω νέο πρόβλημα από το συγκεκριμένο τύπο.
 

wander_er

Member
Μηνύματα
13
Likes
2
^ειχες πετάξει με το max 8 ομως ή με το απλό 737;

Κανείς αλλος να χει πετάξει με το max 8; θα το εμπιστευοσασταν για την πτήση σας πλεον;

Εχω σκαλώσει άσχημα και δυστυχως δεν υπαρχει αλλη λύση..
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.690
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom