Γενικά χρειαζομαι βοηθεια στην επιλογη νησιου

Σαντορινη*VS Σίφνος

  • Σίφνος

    Votes: 14 53,8%
  • Σαντορινη

    Votes: 12 46,2%

  • Total voters
    26
Μηνύματα
171
Likes
805
Και τα τρία νησιά έχουν κανονική ζωή αρχές Σεπτεμβρίου, περισσότερο η Σίφνος και λιγότερο η Κύθνος. Την καλύτερη εποχή πηγαίνεις!
Η Σέριφος μαζεύει κόσμο αρχες Σεπτέμβρη ειδικα ΠΣΚ. Μετα τις 15 σπάει κάπως, επανέρχεται στο ΣΚ του serifos sunset run κ επειτα αρχίζουν σιγα σιγα να κλείνουν κ τα περισσότερα μαγαζια.
Πολύ ωραία, σας ευχαριστώ πολύ και τους δύο. Νομίζω θα κοιτάξουμε για Σέριφο τότε.
 

panosil

Member
Μηνύματα
117
Likes
72
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Καλησπέρα, σκεφτόμαστε προορισμό για τις καλοκαιρινές μας διακοπές αλλά δεν μπορούμε να κατασταλλάξουμε. Πρόκειται να πάμε οικογενειακώς (4 ενήλικες) την πρώτη εβδομάδα του Αυγούστου. Είμαστε ανάμεσα στην Σίφνο, την Μήλο, την Σάμο και την Σκιάθο (αν έχετε και κάποια άλλη πρόταση ευπρόσδεκτη). Να πω ότι σκεφτόμασταν αρχικά για Κω καθώς είχαμε πάει Ρόδο πριν 2 χρόνια και είχαμε ενθουσιαστεί, όμως οι καμπίνες έχουν εξαντληθεί και το απορρίψαμε (βέβαια κοιτάζουμε καθημερινά μήπως απελευθερωθεί κάτι αλλά δύσκολο). Αυτό που θέλουμε είναι ικανοποιητικές παραλίες που νομίζω ότι και τα 4 νησιά το έχουν (με την Μήλο να υπερέχει από ότι έχω διαπιστώσει), όσο το δυνατόν πιο προσιτές τιμές σε ξενοδοχείο/ενοικιαζόμενα δωμάτια και εστιατόρια και γενικά να έχουμε επιλογές για μια εβδομάδα που θα μείνουμε. Να πω ότι θα έχουμε αυτοκίνητο στη διάθεσή μας. Συνήθως κλείνω τηλεφωνικά κάνοντας αναζήτηση μέσω google, αλλά γενικά μέσω booking που είδα μερικά σε κάθε νησί σαν μια πρώτη αναζήτηση, διαπίστωσα ότι στις Κυκλάδες γενικά έχουν ξεφύγει τα πράγματα σε θέμα τιμών. Προτάσεις για ξενοδοχεία, νησιά κλπ. εννοείται πως είναι ευπρόσδεκτες. Ευχαριστώ!
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.310
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Καλησπέρα και σε σένα.
ανάμεσα στην Σίφνο, την Μήλο, την Σάμο και την Σκιάθο
Είναι λίγο (έως πολύ) διαφορετικά νησιά μεταξύ τους λογικά θα το ξέρεις ήδη.
Αυτό που θέλουμε είναι ικανοποιητικές παραλίες που νομίζω ότι και τα 4 νησιά το έχουν
Όχι δε το έχουν και τα 4, της Σίφνου είναι απλά ικανοποιητικές, τίποτα ιδιαίτερο σε σχέση με τα τριγύρω νησιά. Η Μήλος όχι μόνο υπερέχει, βάλε και κάτι παραπάνω.
όσο το δυνατόν πιο προσιτές τιμές σε ξενοδοχείο/ενοικιαζόμενα δωμάτια και εστιατόρια
Αυτό τώρα είναι μια πολύ μεγάλη και στενάχωρη συζήτηση για το καλοκαίρι του 2023. Τα πράγματα έχουν ξεφύγει γενικώς και δε ξέρω τι μπορεί να ανταποκρίνεται στην τσέπη του καθενός. Σίγουρα η Σάμος έχει το προβάδισμα σ' αυτό το κομμάτι, με χαμηλές συνήθως τιμές διαχρονικά.
διαπίστωσα ότι στις Κυκλάδες γενικά έχουν ξεφύγει τα πράγματα σε θέμα τιμών
Ακριβώς, οπότε μη βασίζεσαι στο booking. Πάρε τηλέφωνο, καθώς πολλά μπορεί να παίζουν κι εκτώς πλατφόρμας, μάλιστα επειδή είστε οικογένεια μπορεί να βολευτείτε και σε κανένα σπιτάκι.

Όσο για προτάσεις, εγώ θα κοιτούσα σίγουρα για Λήμνο που τα έχει όλα και συμφέρει, αλλά και για Κάρπαθο. Εκ διαμέτρου αντίθετα στο χάρτη νησιά αλλά κάνουν τη διαφορά, δε ξέρω βέβαια πόσο «παλέψιμο» είναι το πλοίο, αλλά αν έχεις καμπίνα είναι σίγουρα πιο εφικτό.
 

Sam-chal

Member
Μηνύματα
862
Likes
1.908
Επόμενο Ταξίδι
Απρογραμμάτιστο
Ταξίδι-Όνειρο
Περού, Χιλή, Βολιβία
Καλησπέρα, σκεφτόμαστε προορισμό για τις καλοκαιρινές μας διακοπές αλλά δεν μπορούμε να κατασταλλάξουμε. Πρόκειται να πάμε οικογενειακώς (4 ενήλικες) την πρώτη εβδομάδα του Αυγούστου. Είμαστε ανάμεσα στην Σίφνο, την Μήλο, την Σάμο και την Σκιάθο (αν έχετε και κάποια άλλη πρόταση ευπρόσδεκτη). Να πω ότι σκεφτόμασταν αρχικά για Κω καθώς είχαμε πάει Ρόδο πριν 2 χρόνια και είχαμε ενθουσιαστεί, όμως οι καμπίνες έχουν εξαντληθεί και το απορρίψαμε (βέβαια κοιτάζουμε καθημερινά μήπως απελευθερωθεί κάτι αλλά δύσκολο). Αυτό που θέλουμε είναι ικανοποιητικές παραλίες που νομίζω ότι και τα 4 νησιά το έχουν (με την Μήλο να υπερέχει από ότι έχω διαπιστώσει), όσο το δυνατόν πιο προσιτές τιμές σε ξενοδοχείο/ενοικιαζόμενα δωμάτια και εστιατόρια και γενικά να έχουμε επιλογές για μια εβδομάδα που θα μείνουμε. Να πω ότι θα έχουμε αυτοκίνητο στη διάθεσή μας. Συνήθως κλείνω τηλεφωνικά κάνοντας αναζήτηση μέσω google, αλλά γενικά μέσω booking που είδα μερικά σε κάθε νησί σαν μια πρώτη αναζήτηση, διαπίστωσα ότι στις Κυκλάδες γενικά έχουν ξεφύγει τα πράγματα σε θέμα τιμών. Προτάσεις για ξενοδοχεία, νησιά κλπ. εννοείται πως είναι ευπρόσδεκτες. Ευχαριστώ!
Η Σίφνος είναι ησυχαστήριο. Η Σκιάθος έχει πολύ κόσμο κυρίως ξένους που φτάνουν με τσάρτερ. Έντονη νυχτερινή ζωή.
Μήλο δεν έχω πάει.
Θα προτιμούσα την Σάμο.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.310
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Γενάρη μήνα μπορεί, αρχές Αυγούστου με τίποτα. Εκτός άμα μένεις σε κανέναν εντελώς εκτός οικισμό και το βράδυ μετά τις 8 δε ξεμυτίζεις ποτέ.
Η Σκιάθος έχει πολύ κόσμο κυρίως ξένους που φτάνουν με τσάρτερ
Ακριβώς, όπως επίσης τη περίοδο αυτή άπειρους Έλληνες (κυρίως από βορρά) 18-25. Δε θα την επέλεγα για κανένα λόγο.
 

panosil

Member
Μηνύματα
117
Likes
72
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Μάλλον για Σίφνο προσανατολιζόμαστε καθώς έκανα έρευνα για ακτοπλοϊκά για Σάμο και είδα ότι πάνε γύρω στα 700 ευρώ, εν αντιθέσει της Σίφνου που είναι αισθητά χαμηλότερα με συμβατικό πλοίο και ευελπιστώ ότι τηλεφωνικά θα βρω λογικές τιμές για καταλύματα. Κοίταξα και για Λήμνο αλλά δεν βολεύει δυστυχώς το δρομολόγιο καθόλου, ούτε από Πειραιά, ούτε από Λαύριο.
 

panosil

Member
Μηνύματα
117
Likes
72
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Βέβαια θα δω και τις δύο επιλογές.

Η Σίφνος από ότι είδα έχει μέρη όπως ο Πλατύς Γυαλός, ο Φάρος, το Κάστρο, τις Καμάρες, τον Αρτεμώνα με τον τελευταίο να είναι ιδιαίτερα γραφικός μαζί με το Κάστρο.

Η Σάμος συνδυάζει πολύ πιο όμορφες παραλίες, καταρράκτες κ.α. ενώ οι αποστάσεις είναι αρκετά μεγαλύτερες, ωστόσο αν έχουμε αυτοκίνητο θα μας βολέψει.

Στην Σίφνο δεν έχει ιδιαίτερη σημασία πιστεύω το που θα μείνουμε γιατί οι αποστάσεις είναι μικρές.

Στην Σάμο όμως που πιστεύετε θα ήταν καλύτερα; Ποια μέρη (παραλίες, αξιοθέατα κ.α.) είναι εκείνα που πρέπει να δούμε οπωσδήποτε και πρέπει να επιλέγαμε ιδανικά διαμονή κοντά τους; (Να σημειώσω ότι το πλοίο φτάνει στο Καρλόβασι). Ποια είναι η "καρδιά" του νησιού; Καρλόβασι ή Βαθύ;
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.081
Likes
1.950
Βέβαια θα δω και τις δύο επιλογές.

Η Σίφνος από ότι είδα έχει μέρη όπως ο Πλατύς Γυαλός, ο Φάρος, το Κάστρο, τις Καμάρες, τον Αρτεμώνα με τον τελευταίο να είναι ιδιαίτερα γραφικός μαζί με το Κάστρο.

Η Σάμος συνδυάζει πολύ πιο όμορφες παραλίες, καταρράκτες κ.α. ενώ οι αποστάσεις είναι αρκετά μεγαλύτερες, ωστόσο αν έχουμε αυτοκίνητο θα μας βολέψει.

Στην Σίφνο δεν έχει ιδιαίτερη σημασία πιστεύω το που θα μείνουμε γιατί οι αποστάσεις είναι μικρές.

Στην Σάμο όμως που πιστεύετε θα ήταν καλύτερα; Ποια μέρη (παραλίες, αξιοθέατα κ.α.) είναι εκείνα που πρέπει να δούμε οπωσδήποτε και πρέπει να επιλέγαμε ιδανικά διαμονή κοντά τους; (Να σημειώσω ότι το πλοίο φτάνει στο Καρλόβασι). Ποια είναι η "καρδιά" του νησιού; Καρλόβασι ή Βαθύ;
Κοιτα...Σκιαθο το ξεχνατε γιατι θα ναι πανακριβα και θα χει φουλ ξενους οπως προανεφεραν..Μηλο επισης γιατι ειναι πιο ακριβη απο την Σκιαθο και δε νομιζω να σε εξυπηρετησει κανεις για κρατηση εκτος πλατφορμας(σου λεω λογια ατομου που χει δωματια στο νησι)..Σιφνο επισης την ξεχνατε γιατι η διαμονη για 2 ατομα Αυγουστιατικα πριν 2 μηνες ηταν στο θεο,δε πιστευω οτι θα βρειτε κατι οικονομικο για 4 ατομα τοσο αργα...οποτε η μονη επιλογη που μενει ειναι η Σαμος οπου και την προτεινω ακραδαντα γιατι και παραλιες εχει και φθηνη ειναι(σε σχεση με τ αλλα νησια)και μπορειτε να πατε αεροπορικως και απλα να νοικιασετε εκει αμαξι..εμεις μεναμε στο Βαθυ και παρολο που χε και το κεντρο μεταναστων εκει,δεν ειχαμε καποιο ιδιαιτερο προβλημα..τωρα εχει μεταφερθει οποτε πιστευω θα ειναι ακομα καλυτερα τα πραγματα..απο παραλιες Τσαμαδου,Μικρα Λεμονακια,Τσαμπου,Λιβαδακι και Καταρρακτες ειχαμε παει...και Πυθαγορειο αξιζει να περασεις μια βολτα
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.323
Likes
1.795
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Μάλλον για Σίφνο προσανατολιζόμαστε καθώς έκανα έρευνα για ακτοπλοϊκά για Σάμο και είδα ότι πάνε γύρω στα 700 ευρώ, εν αντιθέσει της Σίφνου που είναι αισθητά χαμηλότερα με συμβατικό πλοίο και ευελπιστώ ότι τηλεφωνικά θα βρω λογικές τιμές για καταλύματα. Κοίταξα και για Λήμνο αλλά δεν βολεύει δυστυχώς το δρομολόγιο καθόλου, ούτε από Πειραιά, ούτε από Λαύριο.
Νομίζω ότι ακόμα κ αν είναι πιο ακριβά τα ακτοπλοικα στο σύνολο η Σάμος, θα σας βγει φθηνότερα. Αν κ έχουν περάσει 5 χρόνια από τότε που πήγα Σίφνο, μου είχε φανεί από τότε(δεν θέλω να σκεφτομαι καν που εχει φτασει τωρα) ακριβούτσικη κ σαν στυλ να θέλει να γίνει μια λίγο πιο chill out φαση Μύκονος.
Γενικά όλες οι Κυκλάδες έχουν ξεφύγει μετά covid κ προσωπικά παρότι τις λατρευω δεν ξέεω αν θα τις επελεγα πλεον για Αυγουστιατικες διακοπες. Ευελπιστω πιο νωρίς στην σεζον να ειναι καλύετρα τα πραγματα.
 

panosil

Member
Μηνύματα
117
Likes
72
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Κοιτα...Σκιαθο το ξεχνατε γιατι θα ναι πανακριβα και θα χει φουλ ξενους οπως προανεφεραν..Μηλο επισης γιατι ειναι πιο ακριβη απο την Σκιαθο και δε νομιζω να σε εξυπηρετησει κανεις για κρατηση εκτος πλατφορμας(σου λεω λογια ατομου που χει δωματια στο νησι)..Σιφνο επισης την ξεχνατε γιατι η διαμονη για 2 ατομα Αυγουστιατικα πριν 2 μηνες ηταν στο θεο,δε πιστευω οτι θα βρειτε κατι οικονομικο για 4 ατομα τοσο αργα...οποτε η μονη επιλογη που μενει ειναι η Σαμος οπου και την προτεινω ακραδαντα γιατι και παραλιες εχει και φθηνη ειναι(σε σχεση με τ αλλα νησια)και μπορειτε να πατε αεροπορικως και απλα να νοικιασετε εκει αμαξι..εμεις μεναμε στο Βαθυ και παρολο που χε και το κεντρο μεταναστων εκει,δεν ειχαμε καποιο ιδιαιτερο προβλημα..τωρα εχει μεταφερθει οποτε πιστευω θα ειναι ακομα καλυτερα τα πραγματα..απο παραλιες Τσαμαδου,Μικρα Λεμονακια,Τσαμπου,Λιβαδακι και Καταρρακτες ειχαμε παει...και Πυθαγορειο αξιζει να περασεις μια βολτα
Νομίζω ότι ακόμα κ αν είναι πιο ακριβά τα ακτοπλοικα στο σύνολο η Σάμος, θα σας βγει φθηνότερα. Αν κ έχουν περάσει 5 χρόνια από τότε που πήγα Σίφνο, μου είχε φανεί από τότε(δεν θέλω να σκεφτομαι καν που εχει φτασει τωρα) ακριβούτσικη κ σαν στυλ να θέλει να γίνει μια λίγο πιο chill out φαση Μύκονος.
Γενικά όλες οι Κυκλάδες έχουν ξεφύγει μετά covid κ προσωπικά παρότι τις λατρευω δεν ξέεω αν θα τις επελεγα πλεον για Αυγουστιατικες διακοπες. Ευελπιστω πιο νωρίς στην σεζον να ειναι καλύετρα τα πραγματα.
Με μια αναζήτηση είδα ότι η Σάμος έχει παραλίες όπως η Ψιλή άμμος, η Κερβελη, η Μουργια, τα Λεμονάκια, η Τσαμαδου και η Βελεντζα και μέρη όπως οι Βουρλιώτες, το Πυθαγόρειο, οι Καταρράκτες. Υπάρχει κάτι άλλο που θα έπρεπε κάποιος να δει; Ρωτάω ωστε να δω που να αναζητήσω ενοικιαζόμενα δωμάτια/ξενοδοχείο για να δω τιμές (είδα ότι υπάρχουν πολλά ξενοδοχεία στο Κοκκάρι και τον Μαραθόκαμπο, με τον τελευταίο να είναι πιο απομακρυσμένος από το Βαθύ). Το "κέντρο" που είναι; Βαθύ ή Καρλόβασι; Γενικά ποιο από τα δύο εξυπηρετεί καλύτερα για παραλίες κλπ (νομίζω Βαθύ); Ποιο έχει περισσότερες επιλογές για βραδινές εξόδους σε σοκάκια, ταβέρνες, μπαρ κλπ.;
 

lovetravel

Member
Μηνύματα
68
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Νίσυρος , Κως , Κάλυμνος
Καλησπέρα στην ομάδα,
Προσπαθούμε να επιλέξουμε προορισμό για το καλοκαίρι και συγκεκριμένα για μέσα Ιουλίου.
Θέλουμε ένα ήσυχο μικρό νησί με ωραίες παραλίες. (Αγαπημένοι μας προηγούμενοι προορισμοί Λειψοί και Δονούσα.) Τι λέτε για Ηρακλειά - Σχοινούσα ; Επίσης σκεφτόμαστε για Ανάφη. Περιμένουμε προτάσεις!
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.749
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom