Γενικά χρειαζομαι βοηθεια στην επιλογη νησιου

Σαντορινη*VS Σίφνος

  • Σίφνος

    Votes: 14 53,8%
  • Σαντορινη

    Votes: 12 46,2%

  • Total voters
    26

Camelia

Member
Μηνύματα
33
Likes
11
Σκεφτηκα και εγω τη Λημνο , φαινεται ομορφο νησι αλλα για ζευγαρι ειναι οκ; Εννοω εχει νυχτερινη ζωη; Γιατι στο μυαλο μου το εχω σαν οικογενειακο νησι . Και η Σαμος θα μου αρεσε. Αλλα εχω την ιδια απορια.
Ναι εχω εξαντλησει λιγο το κομμαρι Κυκλαδες και το μονο που μου μενει ειναι να ξαναπαω Ναξο η Παρο που ειναι ακριβως αυτο που ζηταω.
Αμοργο επισης θελω πολυ να παω αλλα με κραταει λιγο το οτι ειναι πολλες ωρες με το πλοιο.
Θα τα κοιταξω , ευχαριστω για τις προτασεις. Κυθνος αξιζει για μια βδομαδα ;

Τελος σκεφτηκα και τα Κυθηρα αλλα δεν ξερω αν εχουν αυτο που ψαχνω
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.325
Likes
1.801
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Για Αμοργό υπάρχει κ (σχετικά) γρήγορη λύση περίπου 5,5-6 ώρες, με το αντίστοιχο τσουχτερό αντίτιμο βεβαίως...βεβαίως!
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
καλοκαιρι με σοκακια και γενικα το κυκλαδιτικο στυλ που αγαπω. Ψαχνω ενα νησι με ωραιες παραλιες, επιλογες σε χωρια/μερη για φαγητο - ποτο ( να μην εχει μονο τη Χωρα και ξεραιλα τριγυρω
Συμφωνώ κι εγώ με @coco_ ,ήρθε η ώρα για Αμοργό, καθώς είναι το μόνο που έχει όσα ζητάς και με το παραπάνω μάλιστα. Αλλιώς αν δε θέλεις να βαρεθείτε όπως λες μιας και τα άλλα νησιά είναι μικρά, θα πρέπει να κοιτάξεις για συνδυασμό, τύπου Φολέγανδρος-Σίκινος, Ανάφη-κάτι άλλο.
Αμοργο επισης θελω πολυ να παω αλλα με κραταει λιγο το οτι ειναι πολλες ωρες με το πλοιο.
Έχει και πλοίο express κάθε Σάββατο πρωί, λίγο περισσότερο από 5 ώρες, όμως κοστίζει κάτι παραπάνω (μπορεί και πολύ παραπάνω). Υπό αυτές τις συνθήκες και η Αστυπάλαια είναι μια επιλογή.

Τελος σκεφτηκα και τα Κυθηρα αλλα δεν ξερω αν εχουν αυτο που ψαχνω
Ναι σε όλα. Όμορφη χώρα, μεγάλο νησί που δε πρόκειται να βαρεθείς,μεγάλες αποστάσεις, ωραία χωριά και το κυριότερο, καταπληκτικές και μοναδικές παραλίες. Βέβαια αν πάτε με πλοίο από Πειραιά θέλει ώρες, η καλύτερη λύση είναι από Λακωνία για να πάρετε και αμάξι μαζί το οποίο είναι απαραίτητο.
 

Vicks

Member
Μηνύματα
636
Likes
1.908
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Για Αμοργό υπάρχει κ (σχετικά) γρήγορη λύση περίπου 5,5-6 ώρες, με το αντίστοιχο τσουχτερό αντίτιμο βεβαίως...βεβαίως!
Με πρόλαβε η φίλη, υπάρχει αυτή η λύση για Αμοργό, ακριβά εισιτήρια.
Η Λήμνος έχει ζωή το βράδυ, τώρα αν το μέτρο σύγκρισης βέβαια είναι η Πάρος και η Νάξος, ίσως να μη σε ικανοποιήσει. Από την άλλη είναι μεγάλο νησί κι έχει αρκετές επιλογές, θέλω να πω όχι μόνο ταβέρνες και καφετέριες, έχει πολλά μπαράκια αλλά όχι τα wow clubs.
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.075
Likes
2.491
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
Καλησπερα, ειμαι λιγο σε αδιεξοδο φετος και θα ηθελα τις προτασεις σας. Γενικως προτιμω τις κυκλαδες , εχω συνδυασει καλοκαιρι με σοκακια και γενικα το κυκλαδιτικο στυλ που αγαπω. Ψαχνω ενα νησι με ωραιες παραλιες, επιλογες σε χωρια/μερη για φαγητο - ποτο ( να μην εχει μονο τη Χωρα και ξεραιλα τριγυρω π.χ σεριφος αλλα τυπου Παρος που εχει παροικια, ναουσα, λευκες, αλυκη κλπ) ωστε να μην βαρεθουμε 1 βδομαδα . Γενικως να εχει ζωη . Ειμαστε ζευγαρι γυρω στα 30 με ενα σκυλακι.

Εξαιρω Σαντορινη , Μυκονο , Σιφνο, Σεριφο, Ναξο, Παρο, Ιο , τι αλλες επιλογες υπαρχουν με αυτα που ζηταω ; Αν βρω και εκτος Κυκλαδων δεν με πειραζει αλλα θα ηθελα σχετικα ευκολη /γρηγορη προσβαση απο Αθηνα.
Συρο/ Ανδρο δεν μου κανει αισθηση , Μηλος δεν εχει πολλα μαγαζια/νυχτερινη ζωη, Τηνος νομιζω εχει μονο τη Χωρα ( ? ) η οποια δεν εχει καμια σχεση με κυκλαδιτικο στυλ.
Γενικως ειμαι περιεργη και ζηταω πολλα :p Καθε προταση / διορθωση δεκτη.
Η Μήλος δεν έχει νυχτερινή ζωή o_O ?? Ε δεν είναι και Μύκονος ή Πάρος, αλλά μια χαρά ζωή έχει... Εκτός αν ψάχνετε για ξέφρενα κλαμπ (ή φοβάστε μη χωρίσετε μετά :bleh::haha: σύμφωνα με το μύθο).. Να μείνετε στο λιμάνι όμως ή έστω στη Χώρα (Πλάκα). Είναι υπέροχο νησί κ έχει πολλά να δείτε, εγώ έμεινα μια βδομάδα και δε μου έφτασε
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Η Μήλος δεν έχει νυχτερινή ζωή o_O ?
Ε δεν έχει, είναι κατώτερη σε σχέση με πολλά νησιά, κι ότι έχει είναι πολύ ήσυχο (να μη πω ξενέρωτο και με κυνηγάτε) επιβεβαιώνοντας τη φήμη που το ακολουθεί. Συμφωνώ πάντως για διαμονή στην Πλάκα, είναι πολύ όμορφο χωριό, εν αντιθέσει με τον Αδάμαντα...
 
Last edited by a moderator:

annoula

Member
Μηνύματα
255
Likes
530
Καλησπερα, ειμαι λιγο σε αδιεξοδο φετος και θα ηθελα τις προτασεις σας. Γενικως προτιμω τις κυκλαδες , εχω συνδυασει καλοκαιρι με σοκακια και γενικα το κυκλαδιτικο στυλ που αγαπω. Ψαχνω ενα νησι με ωραιες παραλιες, επιλογες σε χωρια/μερη για φαγητο - ποτο ( να μην εχει μονο τη Χωρα και ξεραιλα τριγυρω π.χ σεριφος αλλα τυπου Παρος που εχει παροικια, ναουσα, λευκες, αλυκη κλπ) ωστε να μην βαρεθουμε 1 βδομαδα . Γενικως να εχει ζωη . Ειμαστε ζευγαρι γυρω στα 30 με ενα σκυλακι.

Εξαιρω Σαντορινη , Μυκονο , Σιφνο, Σεριφο, Ναξο, Παρο, Ιο , τι αλλες επιλογες υπαρχουν με αυτα που ζηταω ; Αν βρω και εκτος Κυκλαδων δεν με πειραζει αλλα θα ηθελα σχετικα ευκολη /γρηγορη προσβαση απο Αθηνα.
Συρο/ Ανδρο δεν μου κανει αισθηση , Μηλος δεν εχει πολλα μαγαζια/νυχτερινη ζωη, Τηνος νομιζω εχει μονο τη Χωρα ( ? ) η οποια δεν εχει καμια σχεση με κυκλαδιτικο στυλ.
Γενικως ειμαι περιεργη και ζηταω πολλα :p Καθε προταση / διορθωση δεκτη.
Πηγαινε αεροπορικως Χανια! Εχει αυτα που θες κ αλλα τοσα!
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Καλησπερα, ειμαι λιγο σε αδιεξοδο φετος και θα ηθελα τις προτασεις σας. Γενικως προτιμω τις κυκλαδες , εχω συνδυασει καλοκαιρι με σοκακια και γενικα το κυκλαδιτικο στυλ που αγαπω. Ψαχνω ενα νησι με ωραιες παραλιες, επιλογες σε χωρια/μερη για φαγητο - ποτο ( να μην εχει μονο τη Χωρα και ξεραιλα τριγυρω π.χ σεριφος αλλα τυπου Παρος που εχει παροικια, ναουσα, λευκες, αλυκη κλπ) ωστε να μην βαρεθουμε 1 βδομαδα . Γενικως να εχει ζωη . Ειμαστε ζευγαρι γυρω στα 30 με ενα σκυλακι.

Εξαιρω Σαντορινη , Μυκονο , Σιφνο, Σεριφο, Ναξο, Παρο, Ιο , τι αλλες επιλογες υπαρχουν με αυτα που ζηταω ; Αν βρω και εκτος Κυκλαδων δεν με πειραζει αλλα θα ηθελα σχετικα ευκολη /γρηγορη προσβαση απο Αθηνα.
Συρο/ Ανδρο δεν μου κανει αισθηση , Μηλος δεν εχει πολλα μαγαζια/νυχτερινη ζωη, Τηνος νομιζω εχει μονο τη Χωρα ( ? ) η οποια δεν εχει καμια σχεση με κυκλαδιτικο στυλ.
Γενικως ειμαι περιεργη και ζηταω πολλα :p Καθε προταση / διορθωση δεκτη.
Η Τήνος παντως έχει όμορφα ορεινά χωριουδάκια που αξίζουν επίσκεψη.
 

Κατ

Member
Μηνύματα
6
Likes
6
Καλησπέρα σε όλους!!και θα ήθελα να ξεκινήσω με την πρώτη μου ερώτηση

Υπάρχει μια σκέψη για καλοκαιρινές διακοπές με τον φίλο μου για Κύθνο η άνδρο αλλά δεν ξέρουμε ποια να επιλέξουμε τι θα μου προτείνατε;;;; 🤷🏼‍♀️
 
Last edited by a moderator:

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Υπάρχει μια σκέψη για καλοκαιρινές διακοπές με τον φίλο μου για Κύθνο η άνδρο αλλά δεν ξέρουμε ποια να επιλέξουμε τι θα μου προτείνατε;;;; 🤷🏼‍♀️
Καλώς ήρθες.
Αναλόγως τα γούστα σας, είναι τελείως διαφορετικά νησιά. Ειδικά η Άνδρος δεν έχει σχέση με Κυκλάδες, έχει φύση, νερά, δάσος κτλ. Πες μας πιο συγκεκριμένα τι ψάχνετε για να προτείνουμε.
Απαραίτητο το όχημα και στα δύο νησιά, ειδικότερα στην Άνδρο όπου οι αποστάσεις είναι μεγάλες.
 

Κατ

Member
Μηνύματα
6
Likes
6
Καλώς ήρθες.
Αναλόγως τα γούστα σας, είναι τελείως διαφορετικά νησιά. Ειδικά η Άνδρος δεν έχει σχέση με Κυκλάδες, έχει φύση, νερά, δάσος κτλ. Πες μας πιο συγκεκριμένα τι ψάχνετε για να προτείνουμε.
Απαραίτητο το όχημα και στα δύο νησιά, ειδικότερα στην Άνδρο όπου οι αποστάσεις είναι μεγάλες.
Σ ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση!!
Δεν έχουμε ταξιδεψει καθόλου σε νησιά του Αιγαίου και θα θέλαμε να πάρουμε μια γεύση! Θα με ενδιαφέραν χαλαρές διακοπές με ωραίες παραλίες, αλλά και ένα ποτό το βράδυ να μπορούμε να πιούμε γιατί σε άλλα μέρη που έχουμε πάει 12 η ώρα νεκρωνουν όλα!
Έχω θέσει αυτές τις επιλογές καθώς δεν θέλω πολλές ώρες ταξίδι με το πλοίο
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Σ ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση!!
Δεν έχουμε ταξιδεψει καθόλου σε νησιά του Αιγαίου και θα θέλαμε να πάρουμε μια γεύση! Θα με ενδιαφέραν χαλαρές διακοπές με ωραίες παραλίες, αλλά και ένα ποτό το βράδυ να μπορούμε να πιούμε γιατί σε άλλα μέρη που έχουμε πάει 12 η ώρα νεκρωνουν όλα!
Έχω θέσει αυτές τις επιλογές καθώς δεν θέλω πολλές ώρες ταξίδι με το πλοίο
Οι επιλογές σου είναι πολλές, αλλά επειδή κοιτάς κοντινά ταξίδια χωρίς πολλές ώρες σε πλοίο καθώς και δεν έχετε πάρει γεύση από Αιγαίο, θα σου πρότεινα να κοιτάξετε και προς Σίφνο - Σέριφο μεριά. Πιο ζωντανά, όμορφα, γραφικά, παραδοσιακά Κυκλαδίτικα νησιά με λίγα λόγια. Άνδρο δε θα πήγαινα σίγουρα για πρώτο ταξίδι, μάλλον ούτε Κύθνο.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.192
Μηνύματα
883.490
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom