Γενικά χρειαζομαι βοηθεια στην επιλογη νησιου

Σαντορινη*VS Σίφνος

  • Σίφνος

    Votes: 14 53,8%
  • Σαντορινη

    Votes: 12 46,2%

  • Total voters
    26

Mikes

Member
Μηνύματα
120
Likes
921
Κύθνος - Σέριφος


Κύθνος - Σέριφος. Παραλιάρες, γραφικά (Στην Κύθνο Δρυοπίδα στην Σέριφο Χώρα), μικρές αποστάσεις από Πειραιά, συμπαθές φαγητό σχετικά οικονομικά νησιά.
Η Σεριφος σε ποιο ειδος ειναι σχετικα οικονομικο νησι? Τελευταιο 3ημερο Αυγουστου οι τιμες στα δωματια ξεκινανε απο 75€...γενικα, κατω απο 65-70 δεν εχω βρει ουτε τελος Ιουνιου.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.922
Likes
40.751
Κύθνος - Σέριφος


Κύθνος - Σέριφος. Παραλιάρες, γραφικά (Στην Κύθνο Δρυοπίδα στην Σέριφο Χώρα), μικρές αποστάσεις από Πειραιά, συμπαθές φαγητό σχετικά οικονομικά νησιά.
Δεν θελω να θυμαμαι ποσα πληρωσα στην Κυθνο για διαμονη. Περιπου 50% πανω απο Σιφνο, γι αυτο και δεν ξαναπηγα, γιατι η Σιφνος φαινοταν φτηνη σχετικα. Επειδη ειναι κοντα, βαρανε στο ψαχνο εδω και χρονια.
Και εχουν το ιδιο υφακι με τη Τζια, που επειδη ειναι κοντα, στα παπακια τους αν σου φανει υπερκοστολογημενο το νησι.
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.228
Likes
6.642
Επόμενο Ταξίδι
Γερμανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Κατ’ αρχήν να πω ότι έχω 3-4 χρόνια να πάω και στα 2. Τις χρονιές που πήγαινα επιπλέον επέλεγα λιγότερο τουριστικά μέρη. Όπως στην Κύθνο έμενα συνήθως στην Κανάλα και στην Σέριφο έξω από το λιμάνι αλλά όχι προς τα Λειβαδάκια.
Επίσης αυτό που κυρίως σκέφτηκα είναι το κόστος των ακτοπλοϊκών όταν έγραψα οικονομικά.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.922
Likes
40.751
Δεν θελω να θυμαμαι ποσα πληρωσα στην Κυθνο για διαμονη. Περιπου 60% πανω απο Σιφνο, γι αυτο και δεν ξαναπηγα, γιατι η Σιφνος φαινοταν φτηνη σχετικα. Επειδη ειναι κοντα, βαρανε στο ψαχνο εδω και χρονια.
Κατ’ αρχήν να πω ότι έχω 3-4 χρόνια να πάω και στα 2. Τις χρονιές που πήγαινα επιπλέον επέλεγα λιγότερο τουριστικά μέρη. Όπως στην Κύθνο έμενα συνήθως στην Κανάλα και στην Σέριφο έξω από το λιμάνι αλλά όχι προς τα Λειβαδάκια.
Α ετσι εξηγειται. Στην Καναλα ηταν πολυ οικονομικα. Αλλα με ελαχιστες επιλογες για φαι, το οποιο ηταν και πολυ εντιμο.
Στον Μεριχα το εντιμο το πληρωνες ακριβα παντως και δεν ελειπε και το μη εντιμο.
 

cool_alex

Member
Μηνύματα
33
Likes
66
Αναζητείται νησί που να έχει τα εξής:
1. Ωραίες παραλίες
2. Άσπρα σπιτάκια
3. Όσο το δυνατόν πιο ζεστά νερά τέλη Ιουνίου
4. Πολιτιστικό ενδιαφέρον
5. Να δίνει τη δυνατότητα επισκεψης και κάποιου άλλου, κοντινού μικρότερου νησιού, θα έχουμε περίπου 8-9 μέρες στη διάθεσή μας. Θα έχουμε αμάξι
6. Φαγηταρες

Να μην έχουμε πάει: Απορρίπτονται Κρήτη, Αμοργός, Κουφονησια, Ηρακλεια, Σαντορίνη, Σαρωνικός. Ιδανικά να έχει πρόσβαση με αεροπλάνο (έχουμε κουπόνια και μίλια) η κάτω από 6 ώρες καράβι.
Νάξος.
1. Παραλίες=πολύ καλές με άμμο.
2. Κυκλάδες = άσπρα σπιτάκια
3. Παραλίες που δεν βαθαίνουν απότομα με όχι κρύα νερά
4. Έχει χωριουδάκια και πολλά σημεία ενδιαφέροντος
5. Από Νάξο υπάρχουν δρομολόγια για τις Μικρές Κυκλάδες (Σχοινούσα, Δονούσα, Κουφονήσια, κλπ).
6. Έχει τοπική παραγωγή πρώτων υλών (πατάτες, κρέατα, τυριά, κλπ) = καταπληκτικό φαγητό

Έχει αεροδρόμιο και το πλοίο κάνει λιγότερο από 6 ώρες.
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
513
Likes
2.241
Η Αναφη ειναι πλεον το απολυτο φασαιονησι, οποτε εχε και αυτο υποψιν σου, εμενα προσωπικα με ενοχλει αυτο το στυλ.

Θα συμφωνησω με την Παρο, νομιζω απο οσα ειπωθηκαν συγκεντρωνει τα περισσοτερα απο αυτα που ζητας + Αντιπαρος. Αλλιως Ναξος.

Και Συρος, ενταξει παραλιες δεν ειναι να πεθανεις, αλλα ειναι κοντα, Ανω Συρος πανεμορφη, εχει κ κουλτουρα κ φαγηταρες.

Μηλο δεν θα πηγαινα, δεν πεθανα με τις παραλιες, στις μη προσβασιμες με οχημα θα πηγαινα μονο αν μπορουσα να νοικιασω πλεουμενο ιδιωτικα κ εκτος τουρ, λιμανι μπλιαχ, πολη οκ καλη, φαγητο μεεεχ.

Κιμωλος απιστευτο μερος αν κ ακουω οτι εξελιχθηκε μερικως σε φασαιονησι, εχω να παω πανω απο δεκα χρονια. Εχει κ κατι παρατημενους λαξευτους ταφους μηκυναικης εποχης, ανατριχιλα. Φαγητο πολυ καλο, πανεμορφη χωρα, πρασα τοπ παραλιαρα (ελπιζω το μπιτσομπαρο να μην την εχει μολυνει με τρας μουσικες), σημεια με απιστευτη θεα αλλα για 8-9 μερες για κανενα λογο. Ουτε για καποιον που ερχεται πρωτη φορα Ελλαδα.

Οποτε για εμενα οι επιλογες ειναι (λαμβανοντας υποψιν κ την προσβασιμοτητα): Παρος, Ναξος, Συρος.
 

Smaragda53

Member
Μηνύματα
985
Likes
2.068
Επόμενο Ταξίδι
αχ, μακάρι νάξερα!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Πολυνησία
Μήλος (πολύ καλή συγκοινωνία-παραλίες-φαγητό-βόλτες-αρχαία-κατακόμβες-χωριά-ηλιοβασιλέματα-εκδρομές με καίκι)
Νάξος (φανταστικές παραλίες, φοβερά αρχαία, ωραία χώρα-κάστρο, αλλά χρειάζεσαι αυτοκίνητο)
Σέριφος (παραλίες έτσι κι έτσι, σούπερ χώρα, καλή συγκοινωνία, καλό φαγητό)
Κίμωλος (ένα λεωφορειάκι, ωραίες παραλίες, ωραία φύση, πολύ ενδιαφέρουσα χώρα, χρειάζεσαι μηχανάκι τουλάχιστον)
Σίφνος (λατρεία λόγω φυσικής ομορφιάς, χωριά υπέροχα, πανηγύρια, Αρτεμώνας, έθιμα, φούρνοι, παραλίες έτσι κι έτσι, καλή συγκοινωνία)
 
Last edited:

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.614
Likes
50.258
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Η Αναφη ειναι πλεον το απολυτο φασαιονησι, οποτε εχε και αυτο υποψιν σου, εμενα προσωπικα με ενοχλει αυτο το στυλ.
What is φασαιονήσι;
Θα συμφωνησω με την Παρο, νομιζω απο οσα ειπωθηκαν συγκεντρωνει τα περισσοτερα απο αυτα που ζητας + Αντιπαρος. Αλλιως Ναξος.
Θα το δω, έχω πολλά χρόνια να πάω, αλλά θυμάμαι πολλή νεολαία, μπαράκια, φασαρία, σέρφερς, not what we are looking for.
Και Συρος, ενταξει παραλιες δεν ειναι να πεθανεις, αλλα ειναι κοντα, Ανω Συρος πανεμορφη, εχει κ κουλτουρα κ φαγηταρες.
Να πω τη μαύρη αλήθεια δε μου αρέσει η Σύρος, ουτε βρίσκω την πόλη της πανέμορφη, μέτριες παραλίες. Από μένα είναι όχι.
Μηλο δεν θα πηγαινα, δεν πεθανα με τις παραλιες, στις μη προσβασιμες με οχημα θα πηγαινα μονο αν μπορουσα να νοικιασω πλεουμενο ιδιωτικα κ εκτος τουρ, λιμανι μπλιαχ, πολη οκ καλη, φαγητο μεεεχ.
Χμ, ενδιαφέρον.

Κιμωλος απιστευτο μερος αν κ ακουω οτι εξελιχθηκε μερικως σε φασαιονησι, εχω να παω πανω απο δεκα χρονια. Εχει κ κατι παρατημενους λαξευτους ταφους μηκυναικης εποχης, ανατριχιλα. Φαγητο πολυ καλο, πανεμορφη χωρα, πρασα τοπ παραλιαρα (ελπιζω το μπιτσομπαρο να μην την εχει μολυνει με τρας μουσικες), σημεια με απιστευτη θεα αλλα για 8-9 μερες για κανενα λογο. Ουτε για καποιον που ερχεται πρωτη φορα Ελλαδα.
Μου άρεσαν οι τάφοι.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.918
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Το νησί που μαζεύονται οι «φασαίοι» κάτι προφανώς δεν ισχύει στον ίδιο βαθμό όταν μιλάμε για Ιούνιο μήνα. Υπάρχουν αρκετά σ' αυτή την κατηγορία, προσωπικά διαφωνώ με το σκεπτικό, δε θα κάτσω να κοιτάξω τι φοράει και πως αρέσκεται να περνάει καθένας τις διακοπές του, από τη στιγμή που δε τον ενοχλώ και δε μ' ενοχλεί όλα εντάξει, απολαμβάνουμε το νησί.
Θα το δω, έχω πολλά χρόνια να πάω, αλλά θυμάμαι πολλή νεολαία, μπαράκια, φασαρία, σέρφερς, not what we are looking for.
Το ένα μόνο κομμάτι της Πάρου είναι έτσι, ειδικά μόλις τελειώσουν οι πανελλήνιες έως και τον 15αυγουστο περίπου. Το νησί όμως είναι αρκετά μεγάλο, οπότε η πρόταση είναι καλή.
Ακόμη καλύτερη θεωρώ αυτή της Νάξου, αν και δε με ξετρελαίνει η χώρα της, μιλάμε για χωριά - παραλίες και κυρίως φαγητό άλλου επιπέδου, συν το γεγονός ότι βρίσκεσαι δίπλα στις φανταστικές Μικρές Κυκλάδες. ;)
 
Μηνύματα
410
Likes
1.350
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΛΑΣ ΒΕΓΚΑΣ ΛΟΣ ΑΝΤΖΕΛΕΣ
Καλησπέρα Yorgo,
Aστυπάλαια για μένα
ασπρα σπιτάκια,κυκλαδιτικο vibe αλλα χωρις να εισαι Κυκλαδες,φαγητο καλο,ομορφη χωρα ,παραλιες οχι τοπ αλλα σε καμμια περιπτωση κακες με μεγαλο συν οτι μπορεις να πας με σκαφακι Κουνουπα- Κουτσομυτη για απιστευτα νερα .
Εχει αεροδρομιο .

Αμέσως μετά Πατμος
Πανεμορφη Χωρα προστατευεται απο την unesco ,δεν ειναι παντου ασπρα σπιτακια πιο πολυ μεσαιωνικο και δωδεκανισιακο στοιχειο εχει αλλα κατι θα βρεις και απο ασπρο μπλε μεσα στην Χωρα που λιγο φερνει σε Κυκλαδα oποτε μην το σκεφτεσαι.

Πολιτιστικο ενδιαφερον και αξιοθεατα πολυ μεγαλο τοσο αρχιτεκτονικο βλεπε Χωρα,ανεμομυλοι,καστρο μοναστηρι απο uNESCO,ακομα και να μην εισαι της θρησκειας μια επισκεψη στο Σπηλαιο της Αποκαλυψης του Ιωαννη επιβαλεται.Κυριως η πολιτιστικη κληρονομια ειναι θρησκευτικου ενδιαφεροντος αλλα χωρις να ειναι μονο.

Φαγητο αρκετα καλο.

Παραλιες μεσα στο νησι καλες οχι κατι top αλλα μια χαρα το κανεις το μπανακι.

Στο μεγαλο συν οπως ειπες πολλες επιλογες για κοντινα νησια Αρκιοι,Λειψοι μικρα νησακια φοβερα νερα και ασπρα μπλε σπιτακια,ολα αυτα γινονται και με διαμονη που πρεπει μαλλον αλλα και απο ημερησιες εκδρομες με σκαφακι απο Πατμο.

Αεροδρομιο δεν εχει θα ελεγα το πιο κοντινο ειναι της Λερου και Καλυμνου (νομιζω εχει δεν ειμαι σιγουρος ) και μπορεις να το συνδυασεις και με αυτα κιολας.



Στα μονα μειον που δεν σου ειπα ειναι οτι δεν θα ελεγα και τα πιο ζεστα νερα δεν ξερω Ιουνιο πως θα ειναι



Για Φολεγανδρο κοιταξε επισης που δεν εχω δικια μου εμπειρια αλλα νομιζω ειναι πολυ καλο στο ασπρο μπλε σπιτακια σοκακια που θες στα καλυτερα του και με πολλες επιλογες για κοντινα νησια
 
Last edited:

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.918
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Στα μονα μειον που δεν σου ειπα ειναι οτι δεν θα ελεγα και τα πιο ζεστα νερα δεν ξερω Ιουνιο πως θα ειναι
Παγωμένα στα τέλη του Αυγούστου, δε μπορώ να φανταστώ πως θα είναι τον Ιούνη... :haha:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.526
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom