Γενικά χρειαζομαι βοηθεια στην επιλογη νησιου

Σαντορινη*VS Σίφνος

  • Σίφνος

    Votes: 14 53,8%
  • Σαντορινη

    Votes: 12 46,2%

  • Total voters
    26

alma

Member
Μηνύματα
3.724
Likes
15.085
Απ` οτι καταλαβα, αν η Σαντορινη ειχε τις παραλιες τις Σιφνου τοτε δεν θα υπηρχε λογος να ψαχνομαι ακομα...

Τι να σου πω σε αυτό είναι και θέμα γούστου.Εμένα π.χ.μου αρέσουν πολύ οι παραλίες με άμμο(ή ψιλό βότσαλο) και αλμυρίκια.Οπότε ικανοποιήθηκα και στη Σίφνο και στη Σαντορίνη.Επίσης να είναι καθαρές,πράγμα που συνέβαινε και στα δυο νησιά.Αντίθετα παραλίες που άλλοι τρελαίνονται(π.χ.Πόρτο Κατσίκι στη Λευκαδα κτλ)δεν με ξετρέλαναν.Τα νερά ήταν κρυα και δεν μου άρεσε να κάνω μπάνιο βλέποντας τα τεράστια βράχια.
Επειδή έχω επισκεφτεί πολλά νησιά και έχω δει πόσο ποικιλόμορφα τοπία και παραλίες για όλα τα γούστα έχει η χώρα μας,ίσως πρέπει να γίνεις πιο συγκεκριμένος και να μας πεις τι ζητάς απο μια παραλία.(Αν το βασικό σου κριτηριο είναι οι παραλίες του νησιού που θα επιλεξεις).

Αλλιώς τι να πεις, απο αξιοθέτα η Σαντορίνη αλλο τίποτα.Η μαγευτική και ρομαντική Οία με την τρομερή θέα,η επίσης υπέροχη θέα και ατμόσφαιρα στ Φηρά,ένας απο τους σημαντικότερους αρχαιολογικούς χώρους στο Ακρωτήρι,το ρομαντικό Ημεροβίγλι...θα μπορούσα να γράφω ώρες.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.662
Likes
50.501
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Αναζητείται νησί που να έχει τα εξής:
1. Ωραίες παραλίες
2. Άσπρα σπιτάκια
3. Όσο το δυνατόν πιο ζεστά νερά τέλη Ιουνίου
4. Πολιτιστικό ενδιαφέρον
5. Να δίνει τη δυνατότητα επισκεψης και κάποιου άλλου, κοντινού μικρότερου νησιού, θα έχουμε περίπου 8-9 μέρες στη διάθεσή μας. Θα έχουμε αμάξι
6. Φαγηταρες

Να μην έχουμε πάει: Απορρίπτονται Κρήτη, Αμοργός, Κουφονησια, Ηρακλεια, Σαντορίνη, Σαρωνικός. Ιδανικά να έχει πρόσβαση με αεροπλάνο (έχουμε κουπόνια και μίλια) η κάτω από 6 ώρες καράβι.
 

barkour

Member
Μηνύματα
1.172
Likes
5.264
Ταξίδι-Όνειρο
Υεμενη
Αναζητείται νησί που να έχει τα εξής:
1. Ωραίες παραλίες
2. Άσπρα σπιτάκια
3. Όσο το δυνατόν πιο ζεστά νερά τέλη Ιουνίου
4. Πολιτιστικό ενδιαφέρον
5. Να δίνει τη δυνατότητα επισκεψης και κάποιου άλλου, κοντινού μικρότερου νησιού, θα έχουμε περίπου 8-9 μέρες στη διάθεσή μας. Θα έχουμε αμάξι
6. Φαγηταρες

Να μην έχουμε πάει: Απορρίπτονται Κρήτη, Αμοργός, Κουφονησια, Ηρακλεια, Σαντορίνη, Σαρωνικός. Ιδανικά να έχει πρόσβαση με αεροπλάνο (έχουμε κουπόνια και μίλια) η κάτω από 6 ώρες καράβι.
Καρπαθος
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.373
Likes
14.280
Αναζητείται νησί που να έχει τα εξής:
1. Ωραίες παραλίες
2. Άσπρα σπιτάκια
3. Όσο το δυνατόν πιο ζεστά νερά τέλη Ιουνίου
4. Πολιτιστικό ενδιαφέρον
5. Να δίνει τη δυνατότητα επισκεψης και κάποιου άλλου, κοντινού μικρότερου νησιού, θα έχουμε περίπου 8-9 μέρες στη διάθεσή μας. Θα έχουμε αμάξι
6. Φαγηταρες

Να μην έχουμε πάει: Απορρίπτονται Κρήτη, Αμοργός, Κουφονησια, Ηρακλεια, Σαντορίνη, Σαρωνικός. Ιδανικά να έχει πρόσβαση με αεροπλάνο (έχουμε κουπόνια και μίλια) η κάτω από 6 ώρες καράβι.
Κάτι λάθος έγραψες;Τέλη Ιουνίου;Για του χρόνου μιλάς;
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.662
Likes
50.501
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.662
Likes
50.501
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Μμμμ βλέπω ότι έχει σύνδεση με Μήλο! Αρχίζει και μου αρέσει.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Αναζητείται νησί που να έχει τα εξής:
Πέρα από το Κάρπαθος - Κάσος που σωστά είπε ο @barkour (εξαιρώντας την ασχήμια της πρωτεύουσας της Καρπάθου βέβαια), μου αρέσει πολύ με αυτά τα χαρακτηριστικά και το Μήλος - Κίμωλος που είναι μέσα σε όλες τις κατηγορίες.
Εναλλακτικά υπάρχει και το σενάριο -αεροπορικώς μέσω Σαντορίνης- του Φολέγανδρος/Σίκινος/Ίος ή Ανάφης/Αστυπάλαιας.
Μμμμ βλέπω ότι έχει σύνδεση με Μήλο! Αρχίζει και μου αρέσει.
Πρέβελης; Για κανένα λόγο!
Για πόσες ώρες μιλάμε;
Αν δεν είναι χαλασμένο, αν γίνει το δρομολόγιο, αν ξεκινήσει στην ώρα του, το Μήλος-Ανάφη πχ που το έχω κάνει είναι ένα εξάωρο. Για Κάρπαθο δίνει 20 ώρες...:suicide:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.274
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom