Γενικά χρειαζομαι βοηθεια στην επιλογη νησιου

Σαντορινη*VS Σίφνος

  • Σίφνος

    Votes: 14 53,8%
  • Σαντορινη

    Votes: 12 46,2%

  • Total voters
    26

billakos313

Member
Μηνύματα
13
Likes
1
Σε ποιο μερος της Σιφνου αξιζει πιο πολυ να μεινουμε; Απολλωνια, Αρτεμωνα ή υπαρχουν και αλλες επιλογες για την περιπτωση μου;
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.046
Likes
41.135
Σε ποιο μερος της Σιφνου αξιζει πιο πολυ να μεινουμε; Απολλωνια, Αρτεμωνα ή υπαρχουν και αλλες επιλογες για την περιπτωση μου;
Αν είσαι ζευγάρι με το κορίτσι σου Κάστρο, για σούπερ ρομαντικές καταστάσεις, αλλά νυχτερινή διασκέδαση παίζει στην Απολλωνία και θα ζοριστείτε χωρίς αμάξι. Αν είσαι με παρέα συνομηλίκων Απολλωνία ή Αρτεμώνα, είναι δίπλα.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.729
Likes
15.112
Εμείς μείναμε στις Καμάρες της Σίφνου και είχε αρκετά καλή συγκινωνία τον Ιούλιο.Επίσης έχει εστιατόρια,μαγαζιά και μπαράκια.Επίσης μπορείς κάθε βράδυ να είσαι στην Απολλωνία με το λεωφορείο.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.716
Likes
11.321
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Νομίζω πως για την ηλικία σου και τη φάση σου η Σέριφος ενδείκνυται περισσότερο από τη Σίφνο, η οποία είναι και πολύ πιο ακριβή.

Για Σύρο θα συφωνήσω ότι δεν αξίζουν οι παραλίες της. Εγώ θα σκεφτόμουν και Αμοργό. Λίγο μεγαλύτερή σου ήμουν όταν είχα πρωτοπάει και μετακινούμουν εύκολα με λεωφορεία. Οι παραλίες δεν είναι τεράστιες, όμως είναι ωραίες και με χαρακτήρα. Γενικότερα το νησί έχει μια άγρια φυσική ομορφιά και γραφικά χωριά.
 

LIDA

Member
Μηνύματα
449
Likes
229
Αρτεμώνα μπορείτε να μείνετε καθώς είναι δίπλα στην Απολλωνία και μπορείτε να πάτε και με τα πόδια. Και το ΚΤΕΛ κάνει στάση κεντρικότατα.

Πολύ ωραία η Σίφνος, με βολικά δρομολόγια ΚΤΕΛ προς και από παντού και πολλά μπαράκια αλλά εγώ τουλάχιστον από παραλίες δεν ευχαριστήθηκα...

Τωρα από τα παραπάνω είναι ίσως το πιο ιδανικό σύμφωνα με τα κριτήρια σου...

Και η Πάρος πάντως θα ήταν μια καλή λύση...οπως αναφέρθηκε παραπάνω.
 

billakos313

Member
Μηνύματα
13
Likes
1
Τωρα από τα παραπάνω είναι ίσως το πιο ιδανικό σύμφωνα με τα κριτήρια σου...

Και η Πάρος πάντως θα ήταν μια καλή λύση...οπως αναφέρθηκε παραπάνω.
Τα νησια τα οποια εγω ανεφερα ηταν απλα καπια τα οποια ξεχωρισα απο διαφορα ποστς. Δεν ειμαι περιορισμενος αναμεσα σε αυτα. Στην παρο πηγαινω καθε χρονο οποτε δεν ειναι κατι που το σκεφτομαι.
 

LIDA

Member
Μηνύματα
449
Likes
229
Τα νησια τα οποια εγω ανεφερα ηταν απλα καπια τα οποια ξεχωρισα απο διαφορα ποστς. Δεν ειμαι περιορισμενος αναμεσα σε αυτα. Στην παρο πηγαινω καθε χρονο οποτε δεν ειναι κατι που το σκεφτομαι.

Μια λύση θα ήταν και το Κουφονήσι, απλά είναι λίγο δύσκολη η μετάβαση στο νησί και θα χάσεις και πολλές ώρες μέχρι να πας.Δεν χρειάζεται αυτοκίνητο, έχει φοβερές παραλίες αλλά έχει ένα μόνο μπαρ, το οποίο είναι εκπληκτικό και γίνεται χαμός..

Οπότε προτείνω τη Σίφνο. Η Σέριφος (την οποία προτιμώ) είναι για μένα πιο γραφική και πιο οικονομική ίσως αλλά σαφώς πιο ήσυχη σχετικά με τη διασκέδαση.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.046
Likes
41.135
Απο το καστρο οι μετακινησεις γινονται ανετα;
Η διαμονή στο Κάστρο θέλει αμάξι, τα δρομολόγια είναι ανά δύωρο και σταματούν νωρίτερα το βράδυ. Καλύτερα Αρτεμώνα ή Απολλωνία για πολύ βολικές συγκοινωνίες.
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
κεγω απολλωνια προτεινω..
για να μην εχετε το αγχος του λεωφορειου το βραδυ!!
 

dimitrak

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
500
Επόμενο Ταξίδι
????
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
ρε παιδια ποιο Καστρο και ποιο Αρτεμωνα?Στην Απολλωνια θα μεινει...Στο καστρο θα παει μια φορα ,θα το γυρισει,θα φανε το γλυκακι τους κ τελος...Στην Απολλωνια ειναι η ζωη(Μπαρ,Καφε,Εστιατορια κλπ),απο εκει περνανε τα λεωφορεια,εκει κινουνται ολα τα νηματα...Τις Καμαρες δεν τις ανεφερα καθολου γιατι ειναι μακραν το χειροτερο μερος της Σιφνου..Απλα περνας αναγκαστικα γιατι ειναι το Λιμανι
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Αμοργο και Κυθηρα χρειάζεσαι οπωσδηποτε αυτοκινητο.
Συρος: Μια χαρά η Ερμούπολη αλλά από παραλίες μετριότατες.
Σαντορινη: + Πανέμορφη και ρομαντική
- δεν εχει τις πολυ καλές παραλίες που ζητάς και ειναι σχετικά ακριβή οπότε από αυτά που εχεις στο μυαλό σου Σίφνο και πάλι Σίφνο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.061
Μέλη
38.910
Νεότερο μέλος
giota789

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom