Γενικά χρειαζομαι βοηθεια στην επιλογη νησιου

Σαντορινη*VS Σίφνος

  • Σίφνος

    Votes: 14 53,8%
  • Σαντορινη

    Votes: 12 46,2%

  • Total voters
    26

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
δεν ποσταρω για να ποσταρω, απλα λαμβανω υποψιν και τις αλλες συνιστωσες. Υπο αυτην την εννοια , και τα αλλα νησια καλα ειναι.Δε νομιζω ότι θα 'τον παρω στο λαιμο μου' αν του προτεινω να παει στη Συρο. Ειναι απιστευτη Κυκλαδα , με μία Χώρα στην οποία μπορεις να κάνεις πραγματα. Επαναλαμβανω οτι η απουσια μεταφορικου ειναι αυτη που με κανει να τον ωθω στην επιλογη αυτη.

Ρε συ πλάκα κάνεις ή δεν ξέρεις να διαβάζεις? Ο άνθρωπος γουστάρει παραλίες, θέλει να κάνει μπάνιο, να λιώσει στην άμμο... τι άλλες συνιστώτες και μπουρμπούτσαλα μας λες... άμα γουστάρεις συνιστώσες ψήφισε Αλέξη... η Σύρος από παραλίες είναι πάτος, το νησί δεν έχει λέμε... θα πάει ο άνθρωπος στην Σύρο και θα κάτσει στην Ερμούπολη? Δεν γουστάρει καζίνο ο χριστιανός μπάνιο θέλει να κάνει...
 

alma

Member
Μηνύματα
3.729
Likes
15.112
Απο τα νησιά που αναφέρεις αν θες καλές παραλίες με τίποτα Σύρο.Μάλλον Σίφνο που επιπλέον έχει και λεωφορεία αφού δεν θα έχετε αυτοκίνητο.Όμορφο και συμπαθητικό νησί και σε όσα αξίζει να δεις πάει λεωφορείο.
 

geopnd

Member
Μηνύματα
268
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
Ναπολη Σικελια
Ταξίδι-Όνειρο
μεξικο
φιλος θα σου προτεινω να αφησεις τις κυκλαδες και να φυγεις βουρ για λευκαδα.παιρνεις το κτελ και πηγαινεις.μενετε αγ.νικητα που εχει 2 πανεμορφες παραλιες,επισης παιρνανε λεοοφωρεια για τις αλλες ανεμορφες παραλιες του νησιου, πορτο κατσικι,καθισμα,εγκρεμνοι.το χωριο πολλυ ωραιο με ολες τις ανεσεις και την γραφικοτητα που πρεπει να εχει....δαγκωτο φιλος και θα με θυμηθεις.εχει και ενα πολλυ ωραιο μπαρακι το χωριο που βραδυ μαζευει ολη την νεολαια μεχρι αργα χωρις καγκορες και μεθυσμενους τουριστες.πολλ ωραιο κλιμα να σαι σιγουρος.ειδικα για ζευγαρι

ΚΤΕΛ ΝΟΜΟΥ ΛΕΥΚΑΔΑΣ Α.Ε. :: Αθήνα
ΚΤΕΛ ΝΟΜΟΥ ΛΕΥΚΑΔΑΣ Α.Ε. :: Τιμές Εισητηρίων
 

manelaki

Member
Μηνύματα
1.282
Likes
392
γεια χαρα σε ολη την κοινότητα του φορουμ,

Aυτο ειναι το πρωτο μου ποστ εδω και θα ηθελα την βοηθεια σας μιας και δεν καταφερα να βρω μια απαντηση στην ερωτηση μου μεσα απο παλαιοτερα ποστς.
Ειμαι 20 χρονων και ψαχνω ενα νησι για να παω τις αυγουστιατικες διακοπες μου με την κοπελα μου (3-4 βραδια).
Εχω κανει μια μικρη ερευνα απο μονος μου αλλα δεν εχω καταλυξει ακομα πουθενα. Τα κριτηρια μου ειναι πολλα γι αυτο και η βοηθεια σας μου ειναι απαραιτητη.
Πρωτον δεν θα εχουμε αυτοκινητο οποτε πρεπει να βρω ενα νησι στο οποιο μπορουμε να μετακινουμαστε ανετα χωρις αμαξι. Επισης για τον ιδιο λογο καλο θα ηταν να υπαρχει δρομολογιο απο Πειραια.
Βασικοτερο κριτηριο ειναι οι παραλιες φυσικα!!! Θελω ενα νησι με ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ καλες παραλιες.
Απο θεμα διαμονης θα προτιμουσαμε ενοικιαζομενα δωματια παρα ξενοδοχειο και σε καμια περιπτωση καμπινκ.
Η νυχτερινη ζωη δεν μας ενδιαφερει ιδιαιτερα αλλα θα θελαμε οπωσδηποτε 3-4 μπαρακια για βραδακι.
Μεχρι τωρα εχω δει 4 νησια που μπορει να πληρουν τις απαιτησης μου αλλα δεν ειμαι και σιγουρος (Σιφνος, Αμοργος, Συρος, Κυθηρα). Ποια ειναι η δικη σας αποψη; Περιμενω τις προτασεις σας :) ! Ευχαριστω!
Κι εγω κατι παρομοιο εψαχνα, ειμαστε και συνομιλικοι. Αρχικα κοιτουσα τη Κιμωλο που εχει πολυ ωραιες παραλιες Κίμωλος - Οι Παραλίες της Κιμώλου - Εκδρομές και γενικα φαινεται πολυ ομορφη. Δε ξερω ομως τι παιζει με αυτοκινητο κι αν ειναι απαραιτητο. Ψαξ'το λιγακι γιατι εγω το αφησα στη μεση. Εδω λεει οτι εχει λεωφορειο που πηγαινει στις παραλιες: gokimolos - Πάμε Κίμωλο - «ΛΕΩΦΟΡΕΙΟ» Λεωφορειακές Γραμμές Κιμώλου, Χωριό - Κίμωλος - Κυκλάδες, gokimolos.gr
Και οι μικρες Κυκλαδες εχουν ωραιες παραλιες αλλα Αυγουστο νομιζω θα επικρατει χαμος.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.054
Likes
7.810
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Ρε συ πλάκα κάνεις ή δεν ξέρεις να διαβάζεις? Ο άνθρωπος γουστάρει παραλίες, θέλει να κάνει μπάνιο, να λιώσει στην άμμο... τι άλλες συνιστώτες και μπουρμπούτσαλα μας λες... άμα γουστάρεις συνιστώσες ψήφισε Αλέξη... η Σύρος από παραλίες είναι πάτος, το νησί δεν έχει λέμε... θα πάει ο άνθρωπος στην Σύρο και θα κάτσει στην Ερμούπολη? Δεν γουστάρει καζίνο ο χριστιανός μπάνιο θέλει να κάνει...
+1

Αυτό ακριβώς. Ωραία η Ερμούπολη αλλά δεν είναι αυτό που ζητάει το παιδί.
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
σιφνος κι απο εμενα κ συμφωνω με τραβελερ!

η συρος ουτε παραλίες ωραίες έχει, ούτε απο νυχτερινή ζωη θα σας ικανοποιήσει πιστεύω..
έχει μια ωραία χώρα+σουπερ συγκοινωνίες και τιποτα περισσότερο..

η αμοργός χωρίς αυτοκίνητο ΔΕΝ..
κύθηρα δεν εχω πάει, οπότε δεν έχω άποψη..

η σίφνος έχει μια χαρά παραλίες, καλό φαγητό, ωραία χώρα κ αξιοπρεπείς συγκοινωνίες..καλά να περάσετε!
 

alma

Member
Μηνύματα
3.729
Likes
15.112
Αν και πήγα με αμάξι νομίζω ότι πας και χωρίς.Έχει αρκετά καλή συγκοινωνία για νησί και είναι πολύ ρομαντικό για ζευγάρι.Έχει πολύ νεολαία και κυρίως ζευγάρια.Για μπάνιο μπορείς να πας σε Μονόλιθο,Κόκκινη,Περίβολο-Περίσσα,Καμάρι κτλ. Α, και έχει όσα μπαράκια θες.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.046
Likes
41.135

alma

Member
Μηνύματα
3.729
Likes
15.112
Η Απολλωνία,δηλαδή η Χώρα της Σίφνου είναι απλά μαγευτική.Δεν τη χορταίνεις.Και δεν σου λέμε για τη γραφικοτητα του Κάστρου κτλ.Για μένα απο όσα νησιά ανέφερες,θα επιλέξετε ανάμεσα σε Σίφνο και Σαντορίνη.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.061
Μέλη
38.910
Νεότερο μέλος
giota789

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom