Γενικά ψάχνω προορισμό!!!

mapi

Member
Μηνύματα
52
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
θα δούμε...
Ταξίδι-Όνειρο
αφρική
εαν μένει κάπου στη βόρεια Ελλάδα δεν υπάρχει πιστεύω καλύτερος προορισμός, σε σχέση με το οικονομικό, από την Κωνσταντινούπολη!!
5-6 ημέρες μη σου πω δεν φτάνουν να γυρίσει αυτά που πρέπει..
ευγενικοί άνθρωποι, καλό φαγητό και εύκολη πρόσβαση ακόμη και με τρένο
 

Boxeraki

Member
Μηνύματα
187
Likes
182
Επόμενο Ταξίδι
Χαβάη
Ταξίδι-Όνειρο
Αλασκα
Eννοείτε ότι θα το πας στον Pώμη το κορίτσι...πρώτα θα την βγάλεις για ένα ωραίο δείπνο σε ένα πολύ καλο αλλα προσιτό εστιατόριο..το La Pantera Rosa η διεύθνηση είναι Piazzale Del Verano 84 Rome..προτείνω ανεπιφύλακτα ριζότο καραβίδες...στην συνεχεια θα την πας Pompi, il Regno del Tiramisu τολμώ να το πω για το καλύτερο τιραμισού στον κόσμο..μπορείς να κανεις και την διαφορα διαλέγοντας τιραμισού μπανάνα η φράουλα..να θυμάσαι ότι γίνετε πανικός ακόμα και λίγο πριν το κλείσιμο στις 12 το βραδυ...θα το βρείς εύκολα με το metro κατεβαίνεις στην στάση re di roma..είναι 2-3 λεπτά με τα πόδια από την στάση..ρωτάς μόλις κατέβεις και θα σε στείλουν είναι γνωστό..μπορείς να το πάρεις και πακέτο και να το φας fontana di trevi...ε νομίζω ότι αυτά και αλλα πολλά που θα δείτε αρκούν για να να θυμάται πολύ ευχάριστα και εντονα το πρώτο ταξίδι εξωτερικό..
 

gianni1966

Member
Μηνύματα
211
Likes
72
Επόμενο Ταξίδι
Λατρεμενη Αβανα...
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερικη(Περου,Βολιβια)
Δεν νομιζω..Αν αποφυγει κανεις τις tourist traps που αλλωστε υπαρχουν παντου, οι τιμες στη Ρωμη ειναι μια χαρα :xmas_wink:

1) καταρχην η Ρωμη ειναι απο τις ελαχιστες πρωτευουσες που ολο της το ιστορικο κεντρο περπατιεται ευχαριστα οποτε γλυτωνει κανεις τα εξοδα αστικης συγκοινωνιας αν μενει καπου κεντρικα
αλλωστε τα αστικα,το μετρο και τα ταξι ειναι απο τα φτηνοτερα της Ευρωπης
2) οσον αφορα στο φαγητο υπαρχουν απειρες επιλογες για ολα τα βαλαντια, απο την πιτσα με το μετρο και τα υπεροχα panini του campo di fiori, τις τρατοριες-πιτσαριες του trastevere και της navona, μεχρι τα πιο ακριβα ristoranti. Το σημαντικο ειναι οτι μπορει κανεις χωρις πολυ ψαξιμο να φαει πολυ καλα χωρις να δωσει μια περιουσια
3) ο καφες απο 1,5 - 3 ευρω, τα ποτα και τα aperitivo ειναι φτηνοτερα απο ο,τι στην Ελλαδα
Εγκρινω και επαυξανω!
Ειναι αριστη επιλογη, συμφωνα και με τα κριτηρια των ενδιαφερομενων.
 

mapi

Member
Μηνύματα
52
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
θα δούμε...
Ταξίδι-Όνειρο
αφρική
Eννοείτε ότι θα το πας στον Pώμη το κορίτσι...πρώτα θα την βγάλεις για ένα ωραίο δείπνο σε ένα πολύ καλο αλλα προσιτό εστιατόριο..το La Pantera Rosa η διεύθνηση είναι Piazzale Del Verano 84 Rome..προτείνω ανεπιφύλακτα ριζότο καραβίδες...στην συνεχεια θα την πας Pompi, il Regno del Tiramisu τολμώ να το πω για το καλύτερο τιραμισού στον κόσμο..μπορείς να κανεις και την διαφορα διαλέγοντας τιραμισού μπανάνα η φράουλα..να θυμάσαι ότι γίνετε πανικός ακόμα και λίγο πριν το κλείσιμο στις 12 το βραδυ...θα το βρείς εύκολα με το metro κατεβαίνεις στην στάση re di roma..είναι 2-3 λεπτά με τα πόδια από την στάση..ρωτάς μόλις κατέβεις και θα σε στείλουν είναι γνωστό..μπορείς να το πάρεις και πακέτο και να το φας fontana di trevi...ε νομίζω ότι αυτά και αλλα πολλά που θα δείτε αρκούν για να να θυμάται πολύ ευχάριστα και εντονα το πρώτο ταξίδι εξωτερικό..
και πολύ οικονομικές προτάσεις χαχαχα ο άνθρωπος θα ξεπαραδιαστεί...
εάν τελικά δεν έχει αποφασίσει γιατί δεν τον βλέπω να απαντά!!!
 

Boxeraki

Member
Μηνύματα
187
Likes
182
Επόμενο Ταξίδι
Χαβάη
Ταξίδι-Όνειρο
Αλασκα
Για 2-3 ορεκτικά και 2 κυρίως πιάτα θα πληρώσει περίπου 35-40 euro μαζί με τα tips..νομίζω ότι δεν είναι ακριβό :) όσον αφορά το τιραμισού ένα ατομικό κομμάτι κοστίζει αν θυμάμαι καλά 3 euro..και η γεύση είναι μαγική :p
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.289
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Για 2-3 ορεκτικά και 2 κυρίως πιάτα θα πληρώσει περίπου 35-40 euro μαζί με τα tips..νομίζω ότι δεν είναι ακριβό
όχι. και η γειτονιά είναι χαρακτηριστική της Ρώμης. θα το δοκιμάσω κι εγώ.
αν πάντως ο λογαριασμός είναι μεγαλος κ συμβει κατι, από τη μία πλευρά είναι νοσοκομείο, από την άλλη νεκροταφείο. δεν ταλαιπωρείσαι καθόλου με μετακινήσεις.:xmas_mrgreen:
 

Boxeraki

Member
Μηνύματα
187
Likes
182
Επόμενο Ταξίδι
Χαβάη
Ταξίδι-Όνειρο
Αλασκα
όχι. και η γειτονιά είναι χαρακτηριστική της Ρώμης. θα το δοκιμάσω κι εγώ.
αν πάντως ο λογαριασμός είναι μεγαλος κ συμβει κατι, από τη μία πλευρά είναι νοσοκομείο, από την άλλη νεκροταφείο. δεν ταλαιπωρείσαι καθόλου με μετακινήσεις.:xmas_mrgreen:
αν δεν φας καλά στο συγκεκριμένο εστιατόριο πες μου λογαριασμό να σου βάλω τα λεφτά!! :xmas_lol: κάθε μέρα ο σεφ προτείνει ένα διαφορετικό πιάτο..αν πετύχεις αστακομακαρονάδα με ταρτούφο πάρτο..θα με θυμηθείς :)
 

rebellos

Member
Μηνύματα
163
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
ΒΙΕΝΝΗ
Καλημέρα!
Αφού δεν κάνει η κυβέρνηση δημοψηφισμα είπα να κάνω εγώ! Αναζητώ τον επόμενο προορισμό μου, το ταξίδι υπολογίζεται για Ιούλιο ή Σεπτέμβρη. Παραθέτω τις επιλογές:
1) Βρυξέλλες - Μπριζ - Γάνδη - Αμστερνταμ
2) Λονδίνο - Αμστερνταμ
3) Βερολίνο - Πράγα

Αν έχετε κάτι αλλο να προτείνεται δεκτο!
Βασικά κλείνω ανάλογα και με τις προσφορές των εισιτηρίων.. Δεν έχω πληρώσει πάνω απο 100 ευρώ αεροπορικά..

Ευχαριστώ!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.488
Likes
28.959
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Καλημέρα!
Αφού δεν κάνει η κυβέρνηση δημοψηφισμα είπα να κάνω εγώ! Αναζητώ τον επόμενο προορισμό μου, το ταξίδι υπολογίζεται για Ιούλιο ή Σεπτέμβρη. Παραθέτω τις επιλογές:
1) Βρυξέλλες - Μπριζ - Γάνδη - Αμστερνταμ
2) Λονδίνο - Αμστερνταμ
3) Βερολίνο - Πράγα

Αν έχετε κάτι αλλο να προτείνεται δεκτο!
Βασικά κλείνω ανάλογα και με τις προσφορές των εισιτηρίων.. Δεν έχω πληρώσει πάνω απο 100 ευρώ αεροπορικά..

Ευχαριστώ!
Ιούλιο την επιλογή 1, Σεπτέμβριο την επιλογή 3.
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Νομίζω οτι η επιλογή 3 είναι ίσως η καλύτερη και από άποψη οικονομίας , είναι φτηνές πόλεις και οι δύο, Βερολίνο πας με easy jet και όπως είπε και ο taver το Σεπτέμβριο θα είναι ιδανικά
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.194
Μηνύματα
883.512
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom