Σερβία Србија - Άλλο Πάσχα σε Βελιγράδι και Νόβι Σαντ

Μηνύματα
95
Likes
65
Τα διαμερίσματα στην balkanska είναι αυτά (Downtown Apartments)

https://www.booking.com/hotel/rs/downtown-apartments-beograd.el.html?aid=376387;label=bookings-name-4QYQPZsQi8OR2tqLpbgQKwS72583353961:pl:ta:p1:p2:ac:ap1t1:neg:fi:tikwd-65526620:lp9061579:li:dec:dm;sid=178be5d2f8097a4a8b76bb0407aed9d2;ucfs=1;room1=A,A;hpos=1;dest_type=city;dest_id=-74897;srfid=e4b4f7a8383024a50090716c8d08b5cd3a1a8ed2X1;from=searchresults;highlight_room=#hotelTmpl

Δεν έμεινα σε κάποιο από αυτά γιατί υπήρχε ένα θέμα και μας έβαλαν σε ένα πολύ απλό στο ίδιο κτίριο. Σίγουρα φαίνονται εξαιρετικά.

Να ξέρεις πως το Selection είναι σε πιο καλή περιοχή στο κέντρο δίπλα από την πλατεία Δημοκρατίας. Οπότε προτείνω να αφήσεις την κράτηση όπως είναι.
σε ευχαριστω πολυ πολυ
 
Μηνύματα
95
Likes
65
Στο Βερολίνο των Βαλκανίων...Έτσι χαρακτηρίζουν το Βελιγράδι λόγω της έντονης ζωης και τη μέρα και τη νύχτα με τα alternative στέκια και την έντονη πολιτιστική δραστηριότητα.
Και δεν έχουν άδικο.Επίσκέφτηκα το Βερολίνο λίγους μήνες πριν.Το Βελιγράδι μου άφησε την ίδια αίσθηση όπως και στο Βερολίνο.
Μια έντονη ζωντανή πόλη που δοκιμάστηκε ,όμως αφήνει πίσω της το σκληρό παρελθόν,προχωρά χωρίς να ξεχνά.
Το μείγμα αυστριακής και κομουνιστικής αισθητικής δίνει μια ιδιαίτερη ατμόσφαιρα στην πολύπαθη πρωτεύουσα της Σερβίας.

Εκεί που αισθάνεσαι ότι είσαι στα Βαλκάνια ξαφνικά λίγα μέτρα μετά το σκηνικό αλλάζει και από τα Βαλκάνια μεταφέρεσαι στην κεντρική Ευρώπη.Νομίζω πως αυτή είναι η γοητεία αυτής της πόλης.

Το Βελιγράδι θεωρείται ότι είναι χτισμένο στην 3η ιδανική περιοχή στον κόσμο μετά την Κων/πολη και το Ριο ντε Τζανέιρο.
Δεν ξέρω αν στέκει κάτι τέτοιο από άποψη στρατηγικής θέσης,όμως η ένωση του Δούναβη με τον παραπόταμο του Σάββα είναι ένα ιδιαίτερο σημείο και η πανοραμική του άποψη από το φρούριο Kalemegdan δίνουν μια υπέροχη θέα.

H διαδρομή
Το 4ημερο ταξίδι πραγματοποιήθηκε τη Μεγάλη Πέμπτη με λεωφορείο από Θεσσαλονίκη.
Υπάρχουν αρκετές εταιρείες που κάνουν το δρομολόγιο.Επείδη καμία δεν έχει καθημερινά δρομολόγια από και προς το Βελιγράδι πήγαμε με το FP TRAVEL και επιστρέψαμε με τον Αλαμάνη.
Η τιμή εφόσον πας με την ίδια εταιρεία είναι 80 ευρώ με επιστροφή.Εμείς πληρώσαμε 45 ευρώ τη μονή διαδρομή οπότε 90ευρώ συνολικά.

Οι εταιρείες που πραγματοποιούν δρομολόγια προς Βελιγράδι από Θεσ/νική είναι :
http://simeonidistours.gr/
http://www.fptravel.gr/
http://alamanistravel.gr
http://siamostours.gr/gr/

Η ώρα αναχώρησης ήταν 20:30 (με 45 λεπτά καθυστέρηση καθώς το λεωφορείο ήρθε από Αθήνα).Μετά από 50 λεπτά περίπου έφτασε στα σύνορα στους Εύζωνους απ’όπου ανέβηκε ο συνταξιδιώτης μου.Η αναμονή με τις διατυπώσεις κράτησε 50 λεπτά περίπου και το λεωφορείο συνέχισε τη διαδρομή του και μετά από 2,5 ώρες έφτασε στα σύνορα με τη Σερβία.

Εκεί λόγω ένος προβλήματος με κάτι αφορολόγητα που είχαν κάποιοι επιβάτες που τα είχαν πάρει από τα σύνορα στη Γεύγελη είχαμε μια τεράστια και ατελείωτη καθυστέρηση.Μαζί με τους ελέγχους η καθυστέριση κράτησε 3 ολόκληρες ώρες.

Επί τη ευκαιρία συνάλλαγμα κάναμε εκεί στα σύνορα που αν και ήταν ξημερώματα ήταν ανοιχτά.Η ισοτιμία τη μέρα που πήγαμε ήταν 1.00 EUR προς 110.95 RSD.Αν θυμάμαι καλά εμείς ανταλλάξαμε προς 109.50 RSD.

Στο Βελιγράδι φτάσαμε τελικά στις 8:30 το πρωί (Μ.Παρασκευή) ενώ κανονικά θα πρεπε να φτάσουμε στις 5:00.Προσωπικά η καθυστέρηση με βόλεψε καθώς στις 5 τα ξημερώματα τι θα κάναμε?Το είχα ένα άγχος.Από το διαμέρισμα που θα μέναμε μας είπαν πως μπορούμε να πάμε από τις 9:30 και μετά.

Το λεωφορείο μας άφησε απέναντι από τον κεντρικό σιδηροδρομικό σταθμό Zeleznicka stanica στην οδό Karađorđeva (το λεωφορείο συνέχισε για Βουδαπέστη)!
λοιπον βρισκομαι στο βελιγραδι και για οποιον ενδιαφερεται να ερθει να εκτυπωσει αυτη την ιστορια και να μην αλλαξει τιποτα επισης τον ταξιδιωτικο οδηγο τηςmalysa θα δειτε ολο το βελιγραδι και το νοβι σαντ τελεια και ξεκουραστα .Μονο μια διορθωση αν μου επιτρεπει ο γιαννης υπαρχει 24ωρο εισιτηριο 3ημερων και 5ημερων και το παιρνετε απο το γραφειο τουρισμου κνεζα μιχαιλοβα 5
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
λοιπον βρισκομαι στο βελιγραδι και για οποιον ενδιαφερεται να ερθει να εκτυπωσει αυτη την ιστορια και να μην αλλαξει τιποτα επισης τον ταξιδιωτικο οδηγο τηςmalysa θα δειτε ολο το βελιγραδι και το νοβι σαντ τελεια και ξεκουραστα .Μονο μια διορθωση αν μου επιτρεπει ο γιαννης υπαρχει 24ωρο εισιτηριο 3ημερων και 5ημερων και το παιρνετε απο το γραφειο τουρισμου κνεζα μιχαιλοβα 5
Ευχαριστώ φίλε μου.
Έβγαλαν κάρτες απεριορίστων διαδρομών? Επιτέλους! Όταν είχα πάει σίγουρα δεν υπήρχαν.
 
Μηνύματα
95
Likes
65
Ευχαριστώ φίλε μου.
Έβγαλαν κάρτες απεριορίστων διαδρομών? Επιτέλους! Όταν είχα πάει σίγουρα δεν υπήρχαν.
Οχι καλε μου φιλε και ας μη σε ξερω φιλη ιωαννα με λενε .Ππαντως τον επρηξα τον συζυγο οχι ετσι θα παμε ετσι λεει ο γιαννης ετσι θα παμε
 

broxopios

Member
Μηνύματα
14
Likes
3
Καλημέρα σας.

Σε λίγες μέρες ξεκινάμε 4 άτομα για Βελιγράδι (road trip) και θα φτάσουμε μέχρι Λουμπλιάνα. Διάβασα τον οδηγό και ήταν απλά υπέροχος. Μεγάλη βοήθεια.

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι σχετικά με χρήματα. Δέχονται ευρώ? Αν όχι αξίζει να βγάζω χρήματα από ΑΤΜ στο Βελιγράδι με Ελληνική κάρτα ή θα πρέπει να έχω ευρώ από Ελλάδα και να κάνω συνάλλαγμα εκεί?
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Καλημέρα σας.

Σε λίγες μέρες ξεκινάμε 4 άτομα για Βελιγράδι (road trip) και θα φτάσουμε μέχρι Λουμπλιάνα. Διάβασα τον οδηγό και ήταν απλά υπέροχος. Μεγάλη βοήθεια.

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι σχετικά με χρήματα. Δέχονται ευρώ? Αν όχι αξίζει να βγάζω χρήματα από ΑΤΜ στο Βελιγράδι με Ελληνική κάρτα ή θα πρέπει να έχω ευρώ από Ελλάδα και να κάνω συνάλλαγμα εκεί?
Σ' ευχαριστώ.
Δεν υπάρχει λόγος να χρησιμοποιήσεις ευρώ. Και να βρεις 2-3 επιχειρήσεις που δέχονται δεν λέει κάτι.
Φυσικά και θα κάνεις αναλήψεις από ΑΤΜ. Κάνε μεγάλες αναλήψεις γιατί θα σου κρατά προμήθεια η τράπεζα σε κάθε ανάληψη. Εννοείται μπορείς να πληρώνεις και με την χρεωστική σου όπου βρεις μηχάνημα pos. Μάθε τις προμήθειες συναλλάγματος από την τράπεζά σου.
 

broxopios

Member
Μηνύματα
14
Likes
3
Σ' ευχαριστώ.
Δεν υπάρχει λόγος να χρησιμοποιήσεις ευρώ. Και να βρεις 2-3 επιχειρήσεις που δέχονται δεν λέει κάτι.
Φυσικά και θα κάνεις αναλήψεις από ΑΤΜ. Κάνε μεγάλες αναλήψεις γιατί θα σου κρατά προμήθεια η τράπεζα σε κάθε ανάληψη. Εννοείται μπορείς να πληρώνεις και με την χρεωστική σου όπου βρεις μηχάνημα pos. Μάθε τις προμήθειες συναλλάγματος από την τράπεζά σου.
Οκ ευχαριστώ, θα ρωτήσω στην τράπεζα. Στην ουσία βγάζω όσα χρήματα θεωρώ ότι θα ξοδέψω κι αν χρειαστεί βγάζω και δεύτερη φορά από ΑΤΜ. Πολύ alpha bank είδα εκεί. Να μην έχει προμήθεια άραγε?

Επίσης έκανε κανείς βόλτα στον Δούναβη με κάποιο καραβάκι? Αν ναι που βρίσκεται η αφετηρία τους και πόσο διαρκεί η βόλτα?
 

kristin@

Member
Μηνύματα
6
Likes
4
Φίλε giannismits, σε ευχαριστούμε για την πολύ όμορφη ιστορία σου και όλες τις πληροφορίες. Φεύγουμε αύριο το μεσημέρι "εντελώς αδιάβαστοι" για τριήμερο στο Βελιγράδι. Έκανα "screenshot" όλη την ιστορία σου, προκειμένου να έχουμε μαζί μας έναν πολύ χρήσιμο οδηγό. Σε ευχαριστούμε πολύ!
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Φίλε giannismits, σε ευχαριστούμε για την πολύ όμορφη ιστορία σου και όλες τις πληροφορίες. Φεύγουμε αύριο το μεσημέρι "εντελώς αδιάβαστοι" για τριήμερο στο Βελιγράδι. Έκανα "screenshot" όλη την ιστορία σου, προκειμένου να έχουμε μαζί μας έναν πολύ χρήσιμο οδηγό. Σε ευχαριστούμε πολύ!
Αν και δεν πρέπει πουθενά να πηγαίνουμε ανοργάνωτοι, έπραξες σωστά;)
Από το τίποτα, κάτι θα βοηθήσει η ιστορία αυτή. Καλά να περάσετε.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom