Γαλλία Γερμανία Ελβετία 10 μέρες-Μέλανας Δρυμός,Αλσατία,Βάδη & Europa Park

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
:klaps: Μια ξαδερφη μου παντρευτηκε εναν Ελληνα μεταναστη στην Καλσρουη και πηγε και τον χωρισε ...εχασα ευκαιρια για ταξιδακι ..σ΄αυτα τα πανεμορφα μερη.
 

Eftichia

Member
Μηνύματα
858
Likes
1.285
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ταξίδι-Όνειρο
καραιβικη
To camp resort βρίσκεται δίπλα στο Europa park στο χωριό Rust.
Φτάσαμε νωρίς το απόγευμα και μείναμε έκπληκτοι απο το πόσο υπέροχο είναι όλο το camp !!!
afarm8.staticflickr.com_7070_6984400043_51a34818b4.jpg

Κάναμε γρήγορα check in και παραλάβαμε το δωμάτιό μας,
ένα covered wagon , μιά άμαξα της Άγριας Δύσης !
Η αμαξά μας περιλαμβάνει 2 διπλές κουκέτες , 1 τραπεζάκι με 2 καρέκλες ,1 ντουλάπα ,1 θερμάστρα και 1 μικρό μπαλκονάκι.Είναι απίστευτη , όμορφη , ζεστή ,καθαρή.....και διαφορετική, μια ξεχωριστή εμπειρία.
afarm8.staticflickr.com_7049_6838278398_3a1f9a5f5c.jpg


afarm8.staticflickr.com_7204_6941402293_f7ca39f3f7.jpg

Η περιπετειά μας στην Άγρια Δύση με καουμπόηδες και ινδιάνους , μόλις ξεκίνησε ......τα αγόρια ειναι ενθουσιασμένα .....γέλια ....ξεφωνητά .....
afarm8.staticflickr.com_7198_6795298552_19083532a2.jpg


Το σκηνικό σε μεταφέρει σε μια πόλη της Άγριας Δύσης .....όλα είναι προσεκτικά σχεδιασμένα με κάθε λεπτομέρεια , γύρω απο τη λίμνη υπάρχουν οι άμαξες ,οι ινδιάνικες σκηνές και μικρά ξύλινα σπιτάκια.
Η καλύτερη επιλογή κατα τη γνώμη μας ,είναι τα wagons.
afarm8.staticflickr.com_7055_6838276934_6809112faa.jpg

Ακόμα το ατμοσφαιρικό silver lake saloon όπου παίζονται τα shows το βράδυ και σερβίρεται δείπνο και πρωινό σε μια απίστευτη ατμόσφαιρα.
afarm8.staticflickr.com_7043_6838277944_2ec530e8c5.jpg


Τα ντους και οι τουαλέτες είναι κοινόχρηστα όμως πολύ πολύ καθαρά και όμορφα , όλα στο ίδιο στυλ της Άγριας Δύσης.
afarm8.staticflickr.com_7036_6984399587_f4ec5884c6.jpg


Για αρχή τα αγόρια χρησιμοποιώντας σίτες ,έψαξαν για “πολύτιμους λίθους και χρυσό”, σε μια μεγάλη κατασκευή καναλιών με νερό και άμμο.
Στη συνέχεια ίππευσαν ένα τρελαμένο μηχανικό ταύρο .....και λίγο αργότερα παρακολουθήσαμε μία παράσταση με ινδιάνους και άλογα.
afarm8.staticflickr.com_7050_6941404935_9b6df12b35.jpg


afarm8.staticflickr.com_7064_6838277134_93e9f1b274.jpg


Το βράδυ στο silver lake saloon μας περιμενε ακόμα μία έκπληξη ....μια καταπληκτική μπάντα , φοβερή μουσική ,καλό φαγητό, ενα ενθουσιασμένο κοινό ......διασκεδάσαμε και γελάσαμε με την ψυχή μας ....μέχρι και τα “παιδιά του Πειραιά “ έπαιξαν για χάρη μας! Τα “στην υγειά μας” και τα “προστ” έπεφταν βροχή και τα παιδάκια μου κοίταζαν συνεπαρμένα όλο αυτό το απίστευτο σκηνικό !!
afarm8.staticflickr.com_7056_6941410983_4277d44722.jpg



Απολαύσαμε δε , έχτρα περιποίηση απο τους 2 πατριώτες σερβιτόρους του σαλούν, όλοι ντυμένοι καουμπόηδες
afarm8.staticflickr.com_7206_6838277386_75c1012024.jpg
 

Eftichia

Member
Μηνύματα
858
Likes
1.285
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ταξίδι-Όνειρο
καραιβικη
:klaps: Μια ξαδερφη μου παντρευτηκε εναν Ελληνα μεταναστη στην Καλσρουη και πηγε και τον χωρισε ...εχασα ευκαιρια για ταξιδακι ..σ΄αυτα τα πανεμορφα μερη.

....μα είναι δυνατόν??????:lol:
εύχομαι να σου δωθεί μία άλλη ευκαιρία για το ταξίδι στην περιοχή!;)
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Τρομερη εμπειρια για τα παιδια να κοιμουνται σε αμαξα !!!!!
Ποσο στοιχιζε τη βραδια ,αν επιτρεπεται?
 

Eftichia

Member
Μηνύματα
858
Likes
1.285
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ταξίδι-Όνειρο
καραιβικη
Τρομερη εμπειρια για τα παιδια να κοιμουνται σε αμαξα !!!!!
Ποσο στοιχιζε τη βραδια ,αν επιτρεπεται?
Η άμαξα 112ευρώ με πολύ καλό πρωινό στο σαλούν και η ινδιάνικη σκηνή 124ευρώ.(για 4 άτομα)
Ένας απο τους υπαλλήλους στις κρατήσεις ήταν Έλληνας και μας έδωσε την ίδια τιμή 112ευρώ και για την σκηνή (που μείναμε την επόμενη νύχτα)

Τα παιδιά ενθουσιάστηκαν πραγματικά!
 

miranta

Member
Μηνύματα
319
Likes
58
Επόμενο Ταξίδι
ΣΑΜΟΣ
Ταξίδι-Όνειρο
ΡΩΣΙΑ
Τι όμορφα!Θα μπορούσες να μας δώσεις περισσότερες πληροφορίες για το χώρο αυτό;απο ποιο site μπορεί να κλείσει κανείς ,υπάρχει χώρος για τα αυτοκίνητα;σε προμηθεύουν με σεντόνια ,πετσέτες ; ή πρέπει να τα έχεις εσύ;;
 

Eftichia

Member
Μηνύματα
858
Likes
1.285
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ταξίδι-Όνειρο
καραιβικη
Τι όμορφα!Θα μπορούσες να μας δώσεις περισσότερες πληροφορίες για το χώρο αυτό;απο ποιο site μπορεί να κλείσει κανείς ,υπάρχει χώρος για τα αυτοκίνητα;σε προμηθεύουν με σεντόνια ,πετσέτες ; ή πρέπει να τα έχεις εσύ;;
Μπορείς να κλείσεις απευθείας απο εδώhttps://booking.europapark.de/V8Hotel/Inquiry.aspx?culture=de-DE
εγώ επικοινώνησα μαζί τους με email αφού δεν έβρισκα στο site διαθέσιμες τις μέρες που ήθελα και με εξυπηρέτησαν στις ημερομηνίες (τυχαίως συνομιλούσα με Έλληνα υπάλληλο-2ης γενιάς που όμως δεν ήξερε ελληνικά) κανοντάς μου και μια μικρή έκπτωση.
Γενικά όλοι ήταν πολύ ευγενικοί και εξυπηρετικοί.

Υπάρχει δωρεάν πάρκινγκ δίπλα ακριβώς στο camp ,για τους ένοικους.(όλα πολύ βολικά και πανεύκολα)
Σεντόνια και μαξιλάρια υπάρχουν , δεν υπάρχουν όμως σκεπάσματα(δεν θυμάμαι για πετσέτες).
Όμως μπορείς να πάρεις κουβέρτες(που εμείς τις χρειαστήκαμε το βράδυ ,όπως επίσης και το τύπου αερόθερμο που υπάρχει ,μια και το βράδυ είχε ψύχρα) απο την reception αφήνοντας κάποιο ποσό ως εγγύηση (που το παίρνεις πίσω με την επιστροφή τους).
Όλα ήταν πεντακάθαρα και τα "δωμάτια" ζεστά.Στις σκηνές υπήρχε και καλοριφέρ.

Τα εισητήρια για το europa park τα βγάλαμε στη ρεσεψιόν και έτσι γλιτώσαμε τις απίστευτες ουρές στην είσοδο.

Κάθε απόγευμα και βράδυ υπάρχει κάποιο show ,στο σαλούν ή τους εξωτερικούς χώρους , με τα euromouse να περιφέρονται στο χώρο.....

Θα γράψω και για το πρωινό και κάποιες άλλες λεπτομέρειες στην συνέχεια.;)
 
Last edited by a moderator:

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.271
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ταξίδι-Όνειρο
νότια αφρική
Ευτυχία μου το ταξίδι σας είναι παραπάνω από υπέροχο! Φοβερές φωτογραφίες, μαγευτικές τοποθεσίες, περιγραφή και πληροφορίες που καθιστούν την ιστορία σου ιδανικό ταξιδιωτικό οδηγό! Περιμένω ανυπόμονα τη συνέχεια!
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
Ευτυχία,εκλεισα και εγω στο ξενοδοχείο που έμεινες στο obernai για τον μαιο που θα πάω στην Βασιλεία...εμπιστευόμενη την κριτική σου εδω όσο και στο booking..
θα αφιερωσω 2 βραδιες στην περιοχή μια στο Ribeauville και μία στο obernai...αν και η βασιλεία δεν ειναι πολύ μακρια για ημερήσιες σκεφτηκα να μείνω δυό βράδια να μην με φάνε οι δρόμοι...
και θα κάνω ημερησιες στα πιο κοντινά μέρη απο την Βασιλεία..
 

Eftichia

Member
Μηνύματα
858
Likes
1.285
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ταξίδι-Όνειρο
καραιβικη
Ευτυχία,εκλεισα και εγω στο ξενοδοχείο που έμεινες στο obernai για τον μαιο που θα πάω στην Βασιλεία...εμπιστευόμενη την κριτική σου εδω όσο και στο booking..
θα αφιερωσω 2 βραδιες στην περιοχή μια στο Ribeauville και μία στο obernai...αν και η βασιλεία δεν ειναι πολύ μακρια για ημερήσιες σκεφτηκα να μείνω δυό βράδια να μην με φάνε οι δρόμοι...
και θα κάνω ημερησιες στα πιο κοντινά μέρη απο την Βασιλεία..
πολύ χαίρομαι!!!
το ξενοδοχείο είναι τέλειο, εμείς δεν είχαμε πάρει το πρωινό γιατί προτιμήσαμε να παίρνουμε απο τις boulangerie.
Θα σου αρέσει πολύ η Αλσατία;)
 

Eftichia

Member
Μηνύματα
858
Likes
1.285
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ταξίδι-Όνειρο
καραιβικη
Το επόμενο πρωί ξυπνήσαμε στις 7 , απο τον παιάνα της κατασκήνωσης και τη μουσική που ακουγόταν απο τα μεγάφωνα.....(τελικά απαραίτητο αφού θέλαμε να είμαστε στο Europa park στις 9 ,μόλις ανοίγει)
Ο ήλιος που αντίκρυσα βγαίνοντας απο την άμαξα ,η μουσική και ο κόσμος που ήδη κυκλοφορούσε στο camp μου έφτιαξαν το κέφι...


Μετακομίσαμε γρήγορα στην σκηνή (είναι σίγουρα πιο ευρύχωρη ,με 6 κρεββάτια ) και πήγαμε για πρωινό στο σαλούν.

Στο μπάνιο των γυναικών.... ένας μικρός χαμός , πιστολάκια για τα μαλλιά ,μακιγιάζ ,φρου και αρώματα.....απίστευτο!!


Ο πρωινός μπουφές ήταν πολύ καλός , όλα στο ιδιο στυλ ,προσεγμένα και περιποιημένα.
Μαζί στο σαλούν και η οικογένεια των Euromouse (μασκοτ του παρκου) ολοι ντυμένοι ινδιάνοι και καουμπόηδες ,έτρεχαν ......πυροβολούσαν και καθόταν μαζί με τα παιδιά.
Ο μικρός ,καμμία όρεξη δεν είχε για πρωινό .....έτρεχε απο πίσω τους!


[FONT=times new roman, new york, times, serif]Ένα τρενάκι αναχωρεί κάθε τόσο απο το camp resort με προορισμό το πάρκο και σε 2 λεπτά είμασταν στην είσοδο στις 9 ακριβώς.
afarm7.staticflickr.com_6216_6853153812_3bac043d21.jpg

[FONT=times new roman, new york, times, serif]Οι ουρές στα ταμεία ήταν ήδη μεγάλες αλλά εμείς μπήκαμε αμέσως μια και είχαμε ήδη τα εισητήρια απο την ρεσεψιόν.

Όλα τα euromouse ήταν εκεί για να μας υποδεχτούν και τα παιδιά δεν μπορούσαν να κρατήσουν την χαρά τους και τον ενθουσιασμό τους ....!!!
afarm7.staticflickr.com_6032_6999278473_ea80c71ea9.jpg


afarm8.staticflickr.com_7193_6941400085_4fed2925fb.jpg


Πίστευα οτι θα πλήξω αυτές τις 2 μέρες αλλά έκανα μεγάλο λάθος.Ενθουσιάστηκα και εγώ μαζί με τα παιδιά ....το Europa Park ξεπέρασε κάθε προσδοκία ,και πιστεύω πως απλά δεν συγκρίνεται με την Eurodisney.


Το θέμα του πάρκου και η αρχιτεκτονική του είναι υπέροχη ,η γιορτινή ατμόσφαιρα είναι μοναδική ,η προσοχή στη λεπτομέρεια είναι υψηλή και όλα αυτά που προσφέρει απο τα πιο μικρά ως τα πιο μεγάλα roller coaster, πραγματικά το κάνουν ακαταμάχητο.
afarm7.staticflickr.com_6212_6999282501_e025f41fd4_z.jpg



afarm8.staticflickr.com_7267_6853154928_dc539f68eb_z.jpg

Δεν ξέρω τι να πρωτοπω και πως να το περιγράψω .....
Είναι σίγουρα τεράστιο (την πρώτη μέρα είδαμε περίπου το 30-40%) και χωρίζεται σε 13περιοχές - χώρες , η καθεμία απο αυτές αντανακλά την ατμόσφαιρα της κάθε χώρας με την αρχιτεκτονική της, το φαγητό και τα παιχνίδια που την απαρτίζουν.
afarm7.staticflickr.com_6213_6853154532_71452ea651_z.jpg


Με το χάρτη του πάρκου ανα χείρας ξεκινήσαμε με τα πιο δημοφιλή (πριν οι μεγαλώσουν οι ουρές στις ώρες αιχμής ) και ο φόβος μας για το Silver star (ενα απο τα μεγαλύτερα roller coaster στην Ευρώπη) ήταν πια γεγονός , ο μεγάλος γιός μου ήθελε να ξεκινήσει με αυτό ,αλλά ποιος θα τον συνόδευε?
Οι ελπίδες μου να “κοπεί” στο ύψος χάθηκαν πολύ γρήγορα (τα 140εκατοστά είναι το όριο για τα πιο δύσκολα)και βρέθηκα πριν το καταλάβω στο silver star (ακατάλληλο για καρδιοπαθείς) .
afarm7.staticflickr.com_6118_6999278887_6f58fdd800_z.jpg


Απερίγραπτο συναίσθημα , η καρδιά μου έφυγε απο τη θέση της, ...... ο γιος μου είχε τα χέρια ψηλά και φώναζε είναι ΤΕΛΕΙΟ!!! ενώ εγώ κόντεψα να σπάσω τη χειρολαβή και του φώναζα κρατήσου αθεόφοβε!!!


Θα προσθέσω πολλές φωτογραφίες, αν μπορέσω να μεταδώσω το κλίμα της γιορτής που εκτός των άλλων προσφέρουν περισσότεροι από 150 διεθνείς καλλιτέχνες, χορευτές και ακροβάτες, από 20 διαφορετικές χώρες και εργάζονται στο Europa-Park παρουσιάζοντας υψηλής ποιότητας παραστάσεις.

afarm8.staticflickr.com_7088_6853158844_6f51efd3fc_z.jpg
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.428
Μέλη
38.896
Νεότερο μέλος
η μεγάλη η ζωή

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom