Γαλλία Γερμανία Ελβετία 10 μέρες-Μέλανας Δρυμός,Αλσατία,Βάδη & Europa Park

Eftichia

Member
Μηνύματα
858
Likes
1.285
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ταξίδι-Όνειρο
καραιβικη
μόλις εχτές γυρισα από το ταξιδάκι μου στην Βασιλεία !! αφού τελειωσα με τις δουλειές μου εκεί...εκάνα ενα 3 ημερο τουρ στην Αλσατια και μια μονοημερη στον Μελανα Δρυμό..απιστευτες περιοχές..τι να πρωτοθαυμασει κανείς!!! άλλος κόσμος!!
ακολουθησα τα βηματα της Ευτυχίας και του kalspiros...και δεν έχασα..σας ευχαριστώ παιδια για τις πληροφορίες σας!!!
Χαίρομαι πολύ Ιωάννα, που πέρασες ωραία !!!!!
Πόσο δίκιο έχεις .....άλλος κόσμος!!!!!
Ελπίζω να έμεινες ικανοποιημένη απο το ξενοδοχείο στο Obernai.
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
σε ευχαριστώ!Τα παιδιά ξετρελάθηκαν .....ζητάνε να πάμε και φέτος ,μόλις κλείσουν τα σχολεία!
έχω δώσει κάπου κάποια οικονομικά στοιχεία ....αλλά δεν με πειράζει να τα ξαναπω.
Το συνολικό κόστος ήταν περιπου 2600 ευρώ(όλα όσα ξοδέψαμε ).
Τα αεροπορικά με easy περίπου 250ευρώ για 4 άτομα.Τα ξενοδοχεία 100-120 ευρώ/βραδιά(4κλινα δωμάτια).
Η είσοδος στο Europa park 130 ευρώ /1 μέρα για όλη την οικογένεια.
Η είσοδος το Steinwassen Park περίπου 80 ευρώ για όλους.
Τα υπόλοιπα εισητηρία για ζωολογικούς κήπους ,πάρκα κλπ δεν ήταν μεγάλα ποσά.;)
Σ'έυχαριστώ για τα οικονομικά στοιχεία,καλώς ή κακώς σήμερα είναι το βασικό στοιχείο επιλογής προορισμού αλλά ειλικρινά με εξέπληξες ευχάριστα διότι το περίμενα πολύ μεγαλύτερο το ποσό.Τελικά με καλό σχεδιασμό μια χαρά το φέρνουμε στα μέτρα μας.Σας έυχομαι ειλικρινά να κάνετε κι άλλα τόσο όμορφα ταξιδια όλη η οικογένεια μαζί και θέλω να σου πω ότι συγκινήθηκα στο σημείο που έγραψες για το χαμόγελο στο πρόσωπο των παιδιών!Σε νιώθω απόλυτα και μακάρι να είμαστε καλά να χαρίζουμε χαμόγελα και ταξιδιωτικές εμπειρίες στα παιδιά μας!Να χαίρεσαι τους γιους σου και να περνάτε πάντα καλά!!!
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
ναι...Ευτυχία το ξενοδοχείο ηταν πολύ καλο....ειχαμε το 111 δωματιο το οποιο ονομαζόταν τα "αυγά του πελαργού" και το συστήνω και εγω!
το μόνο που δεν καταφερα να βρώ ηταν το εστιατόριο που αναφέρεις....δεν το ειχα ψαξει και δεν ρωτησα και στο ξενοδοχείο γιατι φανταστηκα οτι θα ηταν κεντρικό...αλλα δεν το βρήκα...δεν ηταν και όλα ανοιχτά...και ετσι φαγαμε στο le 55...
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Ηταν ενα καταπληκτικο ταξιδι Ευτυχια μου !!!
Αντε να φτιαξουν λιγο τα πραγματα (καποια στιγμη) να μπορεσουμε να παμε κ μεις στα μερη εκεινα.
Σου ευχομαι παντα τετοια κ καλυτερα.
 

Eftichia

Member
Μηνύματα
858
Likes
1.285
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ταξίδι-Όνειρο
καραιβικη
Σας ευχαριστώ πολύ!!
Θα κλείσω αυτή την ιστορία κρατώντας τις όμορφες ευχές σας !;)
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.096
Likes
23.953
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Μπράβο, Ευτυχία.
Υπέροχη η ιστορία σου.
Αυτό που μου άρεσε περισσότερο ήταν οι καταπληκτικές φωτογραφίες σου που συμπλήρωναν την αφήγησή σου.
 

painter1982

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
Καλησπέρα σε όλη την παρέα,
θα πάω αρχές Αυγούστου στην Αλσατία. Εχω κλεισει να ερθω απο Ζυρίχη και απο εκει θα νοικιάσω ενα αυτοκινητο.
Απλα σκεφτομαι να μεινω μερικες μερες στο Κολμαρ και απο εκει να πηγαινω στα γυρω χωριά.
Και μετα ισως στην Χαιδεμβεργη.
Μπορειτε να μου προτεινετε κάτι άλλο ;
 

greco

Member
Μηνύματα
1.148
Likes
3.322
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος Τουρκιας
Καλυτερα να εχεις ως βαση το Στρασβουργο για τις εκδρομες στα χωρια.
 

demie

Member
Μηνύματα
409
Likes
795
Εγώ θα πρότεινα να μείνεις Στρασβούργο και από εκεί να κάνεις τις μονοήμερες καθώς είναι πιο μεγάλο και έχεις να δεις περισσότερα πράγματα.
Πόσες μέρες θα μείνεις;
Obernai, κάστρο Haut-Koenigsbourg, Ribeauvillé, Kaysersberg, και φυσικά Colmar είναι κάποια από τα πολύ όμορφα χωριουδάκια της Αλσατίας.
Από Γερμανία θα πρότεινα Baden-Baden που φημίζεται για τα λουτρά του και φυσικά από κει μπορείτε να πάτε και στον Μέλανα Δρυμό (παίρνεις λεωφορείο), εγώ είχα πάει φθινόπωρο και ήταν καταπληκτικά και η Χαϊδελβέργη που λες ωραία είναι.
 

painter1982

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
Θα μείνω περιπου 10 μερες...! Οποτε να μεινω λετε κανα 2 μερες Ζυριχη και μετα να παω Στρασβουργο? Δεν θα ειναι μακρια πολυ για τα χωριουδακια ?
 

demie

Member
Μηνύματα
409
Likes
795
Α! Μπόλικες μερούλες, μια χαρά θα προλάβεις να τα δεις αυτά...
Εγώ είχα πάει και μονοήμερη στο Λουξεμβούργο και πήρα μία γεύση
 

HKLEOPATRA

Member
Μηνύματα
304
Likes
1.055
Επόμενο Ταξίδι
ΚΡΑΚΟΒΙΑ-ΒΡΟΤΣΛΑΒ
Ταξίδι-Όνειρο
Το επόμενο !!!!
Colmar και Οbernai ειναι ωραιότατη ημερήσια εκδρομη από Στρασβούργο χωρίς πολλα χιλιόμετρα. Τα άλλα χωρια δυστυχώς δεν τα γνωρίζω για να σου πω αποστάσεις. Από Χαιλδεμβέργη θα σου πρότεινα να δεις το Rotteburg ob de Tauer, μια παραμυθένια μεσαιωνική πόλη !!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.760
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom