Γαλλία Γερμανία Ελβετία 10 μέρες-Μέλανας Δρυμός,Αλσατία,Βάδη & Europa Park

Eftichia

Member
Μηνύματα
858
Likes
1.285
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ταξίδι-Όνειρο
καραιβικη
Στη Ρωσία ο διαστημικός σταθμός Mir και το coaster Euro-Mir.
afarm7.staticflickr.com_6044_6999280081_0ac15b40f8_z.jpg


Στo Atlantica supersplash έγινα μούσκεμα μέχρι το κόκκαλο εγώ και μόνο εγώ ,στην βάρκα μας.Σε κάποιοα ψηλά σημεία υπήρχαν κάτι σαν κανόνια όπου μπορούσες ρίχνοντας κέρματα να στοχεύσεις στο νερό προκαλώντας πίδακα νερού και καταβρέχοντας όποιον τυχερό είχες στοχεύσει:haha:
afarm8.staticflickr.com_7066_6853153524_542161feb8_z.jpg

Ένα αδιάβροχο απο τα καταστήματα με τα σουβενίρ λοιπόν, κρίνεται απαραίτητο γιατί υπάρχουν πολλλλάαα νερά.
Υπάρχουν όμως και καμπίνες "σεσουάρ" όπου μπήκα και εγώ , με 1ευρώ ,σε φυσάει απο παντού ζεστός αέρας και στεγνώνεις!
afarm7.staticflickr.com_6101_6853156364_1a5c3cd304_z.jpg


afarm7.staticflickr.com_6218_6853156660_4c88279a45_z.jpg
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Βρισκεις δηλ Ευτυχια καλυτερο το Europa Park απο τη Eurodisney?
Δε θυμαμαι ..μας εχεις πει ποσο εκανε η εισοδος?
 

Eftichia

Member
Μηνύματα
858
Likes
1.285
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ταξίδι-Όνειρο
καραιβικη
Βρισκεις δηλ Ευτυχια καλυτερο το Europa Park απο τη Eurodisney?
Δε θυμαμαι ..μας εχεις πει ποσο εκανε η εισοδος?
Ναι, προτιμώ το Europa park σε ένα ταξίδι στην Ευρώπη."Δεν είμαστε στην Αμερική" ,ίσως τότε να επέλεγα την Disneyland στην Καλιφόρνια.

Το Europa είναι πιο "αληθινό" χωρίς την αμερικανιά και το "fake" της Eurodisney η οποία πιστεύω είναι κατάλληλη για μικρά παιδιά και για αυτά που τους αρέσουν πολύ οι ήρωες disney.

Στο Europa park ταξεδεύεις στην Ευρώπη απο την Ιταλία ,στην Ρωσία, στην Ελβετία .......και το νιώθεις πραγματικά!
Η διάταξη, το θέμα ,η παρουσίαση ,οι ατραξιόν καθώς και όλα τα rides που είναι για όλες τις ηλικίες και για μεγαλύτερα παιδιά ,αλλά ακόμα και το φυσικό περιβάλλον, είναι υπέροχα.

Ακόμα , δεκάδες καταπληκτικές παραστάσεις παίζονται κάθε μέρα και υπάρχει μεγαλύτερη ποικιλία σε rides ,τα τα οποία είναι πολύ ρεαλιστικά ,όχι μόνο στις προσόψεις αλλά με λεπτομερειες, ναούς, βάρκες, φαράγγια, κάστρα, βουνά κλπ.


Ακόμη και στην αναμονή στις ουρές , βρίσκομαστε σε μια εξαιρετική ατμόσφαιρα με μυστικές στοές και υπάρχει κάτι να δούμε ή να κάνουμε ενώ περιμένουμε.

Το κόστος είναι μικρότερο (περίπου 130 ευρώ για 1 μέρα για 2 ενήλικες και 2 παιδιά-στο 2days ticket υπάρχει μια έκπτωση ).

Και τέλος λιγότερος κόσμος και άρα μικρότερες ουρές και αναμονή.
Στο Europa σε 1 μέρα κάναμε περισσότερα απο ότι στην Disney σε 2 μέρες.

Πιστεύω πως είναι μια φανταστική εμπειρία απο την αρχή μέχρι το τέλος ,έχει κάτι για όλους .....χρειάζονται 3 μέρες για να απολαύσει κανείς όλα όσα έχει να προσφέρει το πάρκο.
 

miranta

Member
Μηνύματα
319
Likes
58
Επόμενο Ταξίδι
ΣΑΜΟΣ
Ταξίδι-Όνειρο
ΡΩΣΙΑ
Ευτυχία μου να κάνω άλλη μια χαζή ερώτηση ;;
Επειδή μπήκα στην σελίδα του camp και έγραφε για υπνόσακο χρειάζεται πράγματι;;
 

Eftichia

Member
Μηνύματα
858
Likes
1.285
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ταξίδι-Όνειρο
καραιβικη
Ευτυχία μου να κάνω άλλη μια χαζή ερώτηση ;;
Επειδή μπήκα στην σελίδα του camp και έγραφε για υπνόσακο χρειάζεται πράγματι;;
ok, μην ανησυχείς μπορείς να με ρωτήσεις ότι θέλεις.

Σε ενημερώνουν οτι πρέπει να φέρεις τις δικές σου κουβέρτες-υπνόσακο,γιατί δε υπάρχουν.
Μπορείς όμως να πάρεις απο τη ρεσεψιόν κουβέρτες ,δίνοντας ενα ποσό(νομίζω 10ευρώ η κουβέρτα) σαν εγγύηση ,τα οποία σου δίνουν πίσω όταν τις επιστρέφεις .Εμείς αυτό κάναμε.
Αυτό δα μας έλειπε να κουβαλούσαμε και κουβέρτες στη βαλίτσα μας:haha:
 

Eftichia

Member
Μηνύματα
858
Likes
1.285
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ταξίδι-Όνειρο
καραιβικη
Αργά το απόγευμα αποχωρήσαμε από το πάρκο και πήγαμε κατευθείαν για φαγητό σε ένα απο τα ιταλικά εστιατόρια του Hotel Colosseo ,ένα απο τα ξενοδοχεία του Europa park που βρίσκεται δίπλα στο camp.
Εκεί θα περνούσαμε το πρωτοτελευταίο βράδυ του ταξιδιού μας!
afarm8.staticflickr.com_7070_6877242226_17849cdf14_z.jpg


To Hotel Colosseo είναι πανέμορφο ...... άρωμα Ιταλίας παντού ....βρίσκεσαι σε μια μεγάλη ιταλική πλατεία ξεκινώντας απο την Βενετία με την γόνδολα ως τα συντριβάνια και το Κολοσσαίο.Απίστευτοι χώροι για τα παιδιά , μια πισίνα στη βάση του Κολοσσαίου ,spa........
afarm8.staticflickr.com_7238_7023341983_f19553a322_z.jpg


afarm8.staticflickr.com_7065_7023342271_a1d8a81713_z.jpg

Αφού απολαύσαμε το φαγητό και το γλυκό μας ,καταλήξαμε στο μπαρ στον τελευταίο όροφο με την υπέροχη θέα στο φωτισμένο πάρκο που είχε κλείσει.Όλα φαινόταν μαγικά στα μάτια μου!!

Παραστάσεις παίζονται και εδώ τα βράδια , όμως η κούραση δεν μας επέτρεψε να παρακολουθήσουμε την παράσταση της Κλεοπάτρας με χορευτές και ακροβάτες.

Σίγουρα αξίζει η διαμονή στο Hotel Colosseo για όποιον διαθέσει 200ευρώ τη βραδιά(4κλινο δωματιο).

Η επόμενη μέρα στο Europa park ήταν πιο χαλαρή ...και πάλι απολαυστική , παρακολουθήσαμε μια εκπληκτική παράσταση 4D cinema (καταπληκτική η πρώτη μας εμπειρία) ,μιά συναυλία , εσωτερικά θεάματα που μας άφησαν πραγματικά άφωνους και φυσικά πολλά ακόμα rides !!!!



afarm7.staticflickr.com_6218_7000953927_e28d409fee_z.jpg

afarm7.staticflickr.com_6114_7000951489_1972463a41_z.jpg


Κά
afarm8.staticflickr.com_7067_6854838358_8b219384d0_z.jpg


afarm8.staticflickr.com_7121_6854840756_93eb819a98_z.jpg

afarm8.staticflickr.com_7241_7023343049_b9b616dd87_z.jpg


Κάπως έτσι πέρασε και η τελευταία μας μέρα........
Αποχαιρετήσαμε το Europa park ,με την ευχή να ξαναγυρίσουμε !!!!
afarm8.staticflickr.com_7269_7000949459_5e06ddea62_z.jpg


Το επόμενο πρωί θα αναχωρούσαμε απο το αεροδρόμιο της Βασιλείας για Θεσσαλονίκη , γεμάτοι όμορφες εικόνες και καινούργιες εμπειρίες .....πιο αγαπημένοι και χαρούμενοι για τις μοναδικές στιγμές που ζήσαμε ολοι μαζί!!!!!!


ΤΕΛΟΣ
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.404
Likes
17.235
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Η ιστορία μεταφέρθηκε στην ενότητα της Ευρώπης :)
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Υπέροχη αφήγηση πραγματικά,τις δε φωτογραφίες δεν έχω λόγια να τις χαρακτηρίσω...απλά απίστευτες!!!Θέλω να πάω τώρα!!!
Μου έδωσες καταπληκτική ιδέα για ταξίδι με παιδιά,φαντάζομαι θα μαγεύτηκαν οι πιτσιρικάδες.Δεν ξέρω αν το αναφέρεις κάπου, γιατί διάβασα όλη την ιστορία μονορούφι αλλά όχι τα σχόλια,το συνολικό κόστος του ταξιδιού εκτός βέβαια από τα προσωπικά έξοδα.Αναφέρομαι σε αεροπορικά,διαμονή και εισόδους ή άλλες δραστηριότητες.
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
μόλις εχτές γυρισα από το ταξιδάκι μου στην Βασιλεία !! αφού τελειωσα με τις δουλειές μου εκεί...εκάνα ενα 3 ημερο τουρ στην Αλσατια και μια μονοημερη στον Μελανα Δρυμό..απιστευτες περιοχές..τι να πρωτοθαυμασει κανείς!!! άλλος κόσμος!!
ακολουθησα τα βηματα της Ευτυχίας και του kalspiros...και δεν έχασα..σας ευχαριστώ παιδια για τις πληροφορίες σας!!!
 

Eftichia

Member
Μηνύματα
858
Likes
1.285
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ταξίδι-Όνειρο
καραιβικη
Υπέροχη αφήγηση πραγματικά,τις δε φωτογραφίες δεν έχω λόγια να τις χαρακτηρίσω...απλά απίστευτες!!!Θέλω να πάω τώρα!!!
Μου έδωσες καταπληκτική ιδέα για ταξίδι με παιδιά,φαντάζομαι θα μαγεύτηκαν οι πιτσιρικάδες.Δεν ξέρω αν το αναφέρεις κάπου, γιατί διάβασα όλη την ιστορία μονορούφι αλλά όχι τα σχόλια,το συνολικό κόστος του ταξιδιού εκτός βέβαια από τα προσωπικά έξοδα.Αναφέρομαι σε αεροπορικά,διαμονή και εισόδους ή άλλες δραστηριότητες.

σε ευχαριστώ!Τα παιδιά ξετρελάθηκαν .....ζητάνε να πάμε και φέτος ,μόλις κλείσουν τα σχολεία!
έχω δώσει κάπου κάποια οικονομικά στοιχεία ....αλλά δεν με πειράζει να τα ξαναπω.
Το συνολικό κόστος ήταν περιπου 2600 ευρώ(όλα όσα ξοδέψαμε ).
Τα αεροπορικά με easy περίπου 250ευρώ για 4 άτομα.Τα ξενοδοχεία 100-120 ευρώ/βραδιά(4κλινα δωμάτια).
Η είσοδος στο Europa park 130 ευρώ /1 μέρα για όλη την οικογένεια.
Η είσοδος το Steinwassen Park περίπου 80 ευρώ για όλους.
Τα υπόλοιπα εισητηρία για ζωολογικούς κήπους ,πάρκα κλπ δεν ήταν μεγάλα ποσά.;)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.839
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom