Τσεχική Δημοκρατία 10 μερες Τσεχία

zakgr

Member
Μηνύματα
11
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
θιβετ
Γεια και χαρα σας.
Πρώτη φορά ανεβάζω λοιπόν κι εγώ ένα κείμενο μιας και είμαι καινούριο μέλος στη σελίδα την οποία έχω ήδη λατρέψει.
Ταξιδεύω στην Τσεχία στις 17 Νοέμβρη (κάφρος..) και γυρνάω στις 27. Θα πάω από Βιέννη (όπου δεν θα κάτσω καθόλου) μιας και βασικός μου προορισμός είναι το Μπρνο όπου κάνει Εράσμους ένας δικός μου άνθρωπος. Στην Πράγα θα κάτσουμε (ζευγάρι είμαστε) τέσσερα βράδια.
Θα ήθελε κάποιος να μου κάνει κάποιες προτάσεις ή ακόμα καλύτερα να μου φτιάξει ένα "πρόγραμμα" για την Πράγα? Αν υπάρχουν προτάσεις για Μπρνο ή κάποια άλλη εκδρομούλα εκεί γύρω είναι καλοδεχούμενες.
Σας ευχαριστώ πολύ, περιμένω πως και πως να επικοινωνήσουμε!:)
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Γεια και χαρα σας.
Πρώτη φορά ανεβάζω λοιπόν κι εγώ ένα κείμενο μιας και είμαι καινούριο μέλος στη σελίδα την οποία έχω ήδη λατρέψει.
Ταξιδεύω στην Τσεχία στις 17 Νοέμβρη (κάφρος..) και γυρνάω στις 27. Θα πάω από Βιέννη (όπου δεν θα κάτσω καθόλου) μιας και βασικός μου προορισμός είναι το Μπρνο όπου κάνει Εράσμους ένας δικός μου άνθρωπος. Στην Πράγα θα κάτσουμε (ζευγάρι είμαστε) τέσσερα βράδια.
Θα ήθελε κάποιος να μου κάνει κάποιες προτάσεις ή ακόμα καλύτερα να μου φτιάξει ένα "πρόγραμμα" για την Πράγα? Αν υπάρχουν προτάσεις για Μπρνο ή κάποια άλλη εκδρομούλα εκεί γύρω είναι καλοδεχούμενες.
Σας ευχαριστώ πολύ, περιμένω πως και πως να επικοινωνήσουμε!:)
Καλά να περάσεις!!!
Λοιπόν, για τη Πράγα δεν υπάρχει ιδιαίτερο πρόγραμμα, είναι σχετικά μικρή, σε 2 μέρες τη γυρνάς χαλαρά, πάτε και στο μουσείο που είναι στο κέντρο, στη γέφυρα κλπ, δεν υπάρχει κανένα μυστικό ή κανένα κρυμμένο αξιοθέατο, όλα θα τα βρείτε μόλις βρεθείτε εκεί! Ζηλεύω :D
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
καλώς όρισες!καλά ταξίδια ,καλά να περάσεις στην Πράγα!
αν κάνεις μια αναζήτηση θα βρείς πληροφορίες σχετικές!
 

xanele

Member
Μηνύματα
28
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω..
Ταξίδι-Όνειρο
παντου!
καλημερα παιδια.. ηθελα να σας ρωτησω αν αξιζει να νοικιασω αμαξι στην Πραγα και αν ισχυει το ελληνικο διπλωμα.. με ενδιαφερει να γυρισω κανενα χωριουδακι ετσι για να δω και την αλλη πλευρα της τσεχιας.!!
 

GeorgeD

Member
Μηνύματα
240
Likes
44
καλημερα παιδια.. ηθελα να σας ρωτησω αν αξιζει να νοικιασω αμαξι στην Πραγα και αν ισχυει το ελληνικο διπλωμα.. με ενδιαφερει να γυρισω κανενα χωριουδακι ετσι για να δω και την αλλη πλευρα της τσεχιας.!!
Ναι υπάρχει αυτή η δυνατότητα και μπορείς να το κάνεις!
Αν και θα σου πρότεινα τουλάχιστον για μέσα στην Πράγα να κινείσαι με τα πόδια για να μπορέσεις εύκολα να εξερευνήσεις όποια γωνιά της πόλης επιθυμείς...άλλωστε δεν είναι και ιδιαίτερα μεγάλη πόλη και οι βόλτες τουλάχιστον στο κέντρο αξίζουν. Ενα αυτοκίνητο θα σου φανεί επίσης χρήσιμο ίσως μετά από κάποια νυχτερινή έξοδο, όταν θελήσεις να επιστρέψεις, επειδή το μετρό τους λειτουργεί, από ό,τι θυμάμαι, μέχρι τη 1 και τα ταξί τους είναι πανάκριβα!
 

sofoclacos

Member
Μηνύματα
65
Likes
21
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή
Κατ' αρχάς καλά να περάσεις. Λοιπόν, φαντάζομαι ότι πετάς για Βιέννη και επιστροφή από την ίδια πόλη. Άρα 4 μέρες στην Πράγα (αν και η γνώμη μου είναι ότι η Βιέννη δεν συγκρίνεται με την Πράγα, τέλος πάντων) 5 μέρες στην στην ύπαιθρο Αυστρίας, Τσεχίας και μία μέρα επιστροφή είναι ότι πρέπει. Η γνώμη μου: Νοίκιασε ένα αυτοκίνητο από τον αεροδρόμιο της Βιέννης με 130-150 ευρώ (συν ένα vignete 6 ευρώ) για τη διαδρομή και βουρ για την Πράγα (μην σταματήσεις καθόλου στο Μπρνο. Δυστυχώς η πόλη ένα μίγμα δυτικής αστικής οικοδομικής ανάπτυξης με και σοσιαλιστικής υποκουλτούρας με λίγη δόση ξεπεσμένης αρχοντιάς δεν προσφέρεται για πολλά πράγματα). Η διαδρομή είναι 295 χιλιόμετρα αρκετά καλή και σε 3 ωρίτσες θα είσαι Πράγα. Εκεί κλείσε ένα φθηνό ξενοδοχείο για 3 νύχτες (πιστεύω ότι είναι αρκετές για να γνωρίσεις την πόλη) και τις υπόλοιπες 6 ημέρες γνώρισε την τσεχική ύπαιθρο με το amore σου (είναι εκπληκτική, φθηνή, και χωρίς Έλληνες!). Το αμάξι προσφέρεται, οι δρόμοι είναι ωραίοι και ασφαλείς και θα γνωρίσεις κάτι διαφορετικό από τα τουριστικά δρώμενα (γκρουπ, πολυκοσμία, αετονύχηδες κλπ.). Πιστεύω ότι υπάρχουν καταπληκτικά χωριά, ταβερνάκια, παμπ με κυνήγι (φαγητό), υπόγεια μπαρ, κλπ., που θα γνωρίσεις έξω από τα τουριστικά κοινότυπα της Πράγας. Οι μέρες είναι πολλές για να γνωρίσεις τουλάχιστον την Τσεχία σαν χώρα και όχι την Πράγα σαν κατάλοιπο μιας πόλης-τουριστική ατραξιόν. Εκτός κι αν θέλεις να το "παίξεις" τουρίστας και σε ικανοποιήσει μόνο η Πράγα. Αν σε ικανοποιεί η πρότασή μου μπορώ να στείλω πληροφορίες για κράτηση αμαξιού, τηλέφωνα, ξενοδοχεία, μοτέλ, χαμάμ, πώς θα πας, που θα του επιστρέψεις, χωριά, μαγαζιά, πως παίρνεις vignet κλπ.
 

Elenik

Member
Μηνύματα
295
Likes
97
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΗΣΙΑ ΚΟΥΚ - ΑΛΑΣΚΑ
Όπως είπαν και οι προηγούμενοι η πράγα δεν έχει κρυμμένα αξιοθέατα. Κάτι που μου άρεσε πολύ ήταν ο λόφος petrin στον οποίο ανεβαίνεις με τελεφερικ και έχει καταπληκτική θέα όλη την πόλη. Στους πρόποδες του λόφου απλώνεται ένα μεγάλο και ωραίο πάρκο. Τα λοιπά της Πράγας ερευνώνται σε κανα δυο μέρες. Θα έλεγα να αφιερώσεις μία μέρα για μονοήμερη εκδρομή στο τσέσκυ κρούμλωφ. Με το λεωφορείο είναι τρεις ώρες από πράγα και είναι φανταστικό και πολύ γραφικό μέρος. Καλά να περάσεις.
 

zakgr

Member
Μηνύματα
11
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
θιβετ
σας ευχαριστώ πάρα πολύ όλους. από ότι καταλαβαίνω η Πράγα δεν απιτεί το άγχος του Παρισιού ή της Ρώμης στην εξερεύνησή της. Χάρηκα για την επικοινωνία μας. θα τα λέμε συχνά πό δω και πέρα.
 

zakgr

Member
Μηνύματα
11
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
θιβετ
Κατ' αρχάς καλά να περάσεις. Λοιπόν, φαντάζομαι ότι πετάς για Βιέννη και επιστροφή από την ίδια πόλη. Άρα 4 μέρες στην Πράγα (αν και η γνώμη μου είναι ότι η Βιέννη δεν συγκρίνεται με την Πράγα, τέλος πάντων) 5 μέρες στην στην ύπαιθρο Αυστρίας, Τσεχίας και μία μέρα επιστροφή είναι ότι πρέπει. Η γνώμη μου: Νοίκιασε ένα αυτοκίνητο από τον αεροδρόμιο της Βιέννης με 130-150 ευρώ (συν ένα vignete 6 ευρώ) για τη διαδρομή και βουρ για την Πράγα (μην σταματήσεις καθόλου στο Μπρνο. Δυστυχώς η πόλη ένα μίγμα δυτικής αστικής οικοδομικής ανάπτυξης με και σοσιαλιστικής υποκουλτούρας με λίγη δόση ξεπεσμένης αρχοντιάς δεν προσφέρεται για πολλά πράγματα). Η διαδρομή είναι 295 χιλιόμετρα αρκετά καλή και σε 3 ωρίτσες θα είσαι Πράγα. Εκεί κλείσε ένα φθηνό ξενοδοχείο για 3 νύχτες (πιστεύω ότι είναι αρκετές για να γνωρίσεις την πόλη) και τις υπόλοιπες 6 ημέρες γνώρισε την τσεχική ύπαιθρο με το amore σου (είναι εκπληκτική, φθηνή, και χωρίς Έλληνες!). Το αμάξι προσφέρεται, οι δρόμοι είναι ωραίοι και ασφαλείς και θα γνωρίσεις κάτι διαφορετικό από τα τουριστικά δρώμενα (γκρουπ, πολυκοσμία, αετονύχηδες κλπ.). Πιστεύω ότι υπάρχουν καταπληκτικά χωριά, ταβερνάκια, παμπ με κυνήγι (φαγητό), υπόγεια μπαρ, κλπ., που θα γνωρίσεις έξω από τα τουριστικά κοινότυπα της Πράγας. Οι μέρες είναι πολλές για να γνωρίσεις τουλάχιστον την Τσεχία σαν χώρα και όχι την Πράγα σαν κατάλοιπο μιας πόλης-τουριστική ατραξιόν. Εκτός κι αν θέλεις να το "παίξεις" τουρίστας και σε ικανοποιήσει μόνο η Πράγα. Αν σε ικανοποιεί η πρότασή μου μπορώ να στείλω πληροφορίες για κράτηση αμαξιού, τηλέφωνα, ξενοδοχεία, μοτέλ, χαμάμ, πώς θα πας, που θα του επιστρέψεις, χωριά, μαγαζιά, πως παίρνεις vignet κλπ.
. Πραγματικά εντυπωσιάστηκα από αυτά που έγραψες. Από ότι καταλαβαίνω ταιριάζει πολύ η άποψή μας για το πως πρέπει να είναι τα ταξίδια. Φοβάμαι πάντως οτί αυτή τη φορά οι συνθήκες δεν ευνοούν και τόσο και δε θα μπορέσω να ακολουθήσω τις υπέροχες συμβουλές σου!!
 

eva kas

Member
Μηνύματα
961
Likes
225
Επόμενο Ταξίδι
οσο πιο μακρια γινεται!
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτικη + Αρκτικη
γεια σου και απο μενα!
κακο καιρο διαλεγεις για την Πραγα.......θα εχει λιγο παραπανω κρυο!και γω τετοια εποχη ειχα παει,η θερμοκρασια ηταν κοντα στους μηδεν και επεφτε κατα το απογευμα και στο μειον.
οντως,δεν χρειαζεται να νοικιασεις αμαξι για μεσα στην πραγα περπετημα θελει και οχι και παρα πολυ οπως πχ το Παρισι που ειπες.
εγω θα σου προτινα να πας και στη "λαικη" αγορα τους και να παρεις σουβενιρ απο εκει.διευθυνση μπορω να σου πω αν θες απλα πρεπει να κοιταξω το χαρτη μου!
επεισης ανεβα στην εκκλησια του αγιου Τιτου και αμα σας ακουει ανεβειτε και τα 299 σκαλια μεχρι το καμπαναριο!εγω δεν τα ανεβηκα.....οι αλλοι το εκαναν και απο οτι ειπαν ειχε πολυ ωραια θεα!βεβαια ωραια θεα θα βρεις και οπως θα φευγεις απο την εκκλησια,οταν αρχιζει η κατηφορα σου σερβιρεται ολη η Πραγα μπροστα σου!
μην παραλυψεις να αγορασεις ενα ποτυρι με κρασι ζεστο που σερβιρουν παντου στους δρομους,εκανε μονο 50 λεπτα το ποτυρι αλλα εκανε δουλεια στο κρυο!
για ψωνια παντου ειναι παφτηνα!
καλο ταξιδι και καλα να περασετε!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.191
Μηνύματα
883.469
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom