12 Χρόνια Travelstories

filippia

Member
Μηνύματα
356
Likes
372
Επόμενο Ταξίδι
Μπρατισλάβα-Βιέννη-Τσεχία
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Χρόνια πολλά στο αγαπημένο μας σάιτ, να μεγαλώνει, να εμπλουτίζεται, να είναι πάντα γεμάτο εμπειρίες, σοφία και όνειρα, όπως και οι δημιουργοί του. Ευχαριστούμε για την παρέα, τις γνωριμίες και τις όμορφες στιγμές που περνάμε μαζί του.:lol:
 
Μηνύματα
65
Likes
63
Το Travelstories σήμερα γίνεται 12!!! Μπαίνοντας στην εφηβεία :p μας ταλαιπωρεί φυσιολογικά ακόμα περισσότερο, αδειάζοντας τα πορτοφόλια μας με τα ταξίδια που μας σπρώχνει να κάνουμε! :clap:

Για μένα το Travelstories είναι πια κομμάτι της ζωής μου, όχι μόνο για την αγάπη μου για τα ταξίδια την οποία τόνωσε ακόμα περισσότερο, αλλά και γιατί μέσα από αυτό έχω γνωρίσει αξιόλογους ανθρώπους, κάποιοι από τους οποίους είναι πια καλοί φίλοι. :hug:

Πριν πάμε να κάνουμε μια αναδρομή, να πω ότι έχουμε ένα μεγάλο διαγωνισμό, με δώρο αεροπορικά εισιτήρια! Δείτε εδώ:


Τον τελευταίο χρόνο λοιπόν το Travelstories δέχτηκε πάνω από 2,8 εκατομμύρια επισκέψεις, μια αύξηση 8% από τον προηγούμενο χρόνο. Οι επισκέψεις έγιναν από 191 διαφορετικές χώρες :eek:

View attachment 214504

Η συντριπτική πλειοψηφία των επισκέψεων ήταν βεβαίως από την Ελλάδα, ενώ οι επόμενες χώρες ήταν η Κύπρος, η Γερμανία, το Ηνωμένο Βασίλειο, η Ιταλία και οι ΗΠΑ:

View attachment 214505

Για πρώτη χρονιά φέτος οι επισκέψεις από desktop υπολογιστές ήταν μικρότερες σε ποσοστό από αυτές που έγιναν μέσω mobile & tablet συσκευές:

View attachment 214506


Στον πόλεμο των browsers, ο Chrome καθίσταται σιγά σιγά απόλυτος κυρίαρχος με τον Safari αρκετά ανεβασμένο:


View attachment 214507


Ενώ στις mobile συσκευές το Android διατηρεί μερίδιο περίπου 3/4 με το iOS να έχει το υπόλοιπο 1/4ο:

View attachment 214508


Από πλευράς μάρκας συσκευών, η Samsung και η Apple έχουν τις πρώτες δύο θέσεις, με μεγάλη διαφορά προς το παρόν από τους υπόλοιπους:

View attachment 214509

Όσον αφορά τις πιο δημοφιλείς ενότητες στο φόρουμ, οι ενότητες της Ευρώπης ήταν και πάλι στις πρώτες θέσεις, με τη Βόρεια Αμερική και την Ασία ανεβασμένες πάντως:

View attachment 214510


Από πού έρχονται όλοι αυτοί οι επισκέπτες; Το 85% βρίσκει το Travelstories μέσω αναζητήσεων στο Google, ενώ ένα πιστό 11% είναι οι τακτικοί επισκέπτες που μπαίνουν απευθείας είτε πληκτρολογώντας τη διεύθυνση του site είτε μέσω bookmark. Αυτό το 85% βρήκε το Travelstories μέσω περισσότερων από 35.000 λέξεων-κλειδιών με τις τρεις πρώτες να αφορούν τη Μάλτα, τον Άγιο Δομήνικο και τη Λίμνη Δόξα (!).

Ένα μικρό ποσοστό των επισκεπτών κάνουν χρήση της αναζήτησης στο Travelstories για να βρουν το περιεχόμενο που θέλουν, και οι πιο δημοφιλείς προορισμοί που ψάχνουν - μετά τη Ρώμη που βγαίνει σταθερά πρώτη, είναι οι εξής:

View attachment 214511

Θυμίζω ότι πολύ αναλυτικά και χρήσιμα στατιστικά για το Travelstories έχουμε από την μεγάλη ετήσια έρευνα που τρέξαμε, ΕΔΩ.

Η μεγαλύτερη αλλαγή αυτό το χρόνο ήταν βεβαίως το ξεκίνημα του ταξιδιωτικού περιοδικού μας: https://www.travelstories.gr/?

Αν και έχει μόλις λίγες μέρες online η επισκεψιμότητά του δείχνει ότι ήταν ένα βήμα προς τη σωστή κατεύθυνση. Ήδη έχουμε τα πιο δημοφιλή άρθρα από τις πρώτες μέρες, αλλά η λίστα αυτή σίγουρα θα αλλάξει με τον καιρό:
  1. Top 10 Κάστρα της Ευρώπης
  2. Top 10 παραλίες Ελλάδα
  3. Πέντε σπάνια επισκεπτόμενοι αλλά συγκλονιστικοί αρχαιολογικοί προορισμοί
  4. Street food στη Νέα Υόρκη
  5. Σεργιανίζοντας στη Μακρινίτσα
  6. Ο Chagall στη Ζυρίχη
  7. Πιτιλιάνο, ένα υπέροχο μυστικό στην Τοσκάνη
  8. Στα Μεσσηνιακά κάστρα – Πύλος, Μεθώνη, Κορώνη
  9. Σαντορίνη top experiences
  10. Αλόννησος, στα λημέρια της μεσογειακής φώκιας

Επετειακά θα ήθελα στα σχόλια από κάτω να γράψετε κάποια ταξίδια που ΔΕ θα είχατε κάνει αν δεν υπήρχε το Travelstories, ή αν προτιμάτε ένα λόγο (ή και περισσότερους) που είστε χαρούμενοι που υπάρχει το Travelstories.

Και βέβαια μη ξεχνάτε το διαγωνισμό μας:


Go! :clap::clap::clap:
Το παρακολουθώ και το διαβάζω σχεδόν απο την αρχή της δημιουργίας του. Τα βασικά γιά ένα προορισμό τα βρίσκεις παντού σχεδόν αλλά τις μικρες εκείνες λεπτομέρειες που κάνουν την διαφορά τις βρίσκουμε μόνο εδώ από διηγήσεις άλλων ταξιδιωτών. Για εμάς που οργανώνουμε μόνοι μας τις εκδρομές μας είναι ενα πολύτιμο εργαλείο. Ευχαριστώ όλους, που δεν το ξέρουν αλλά μας έχουν βοηθήσει πολύ.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.421
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Ημουν 26 χρονών όταν μπήκα στην παρέα. Αφορμή ήταν μια αναζήτηση για Ισλανδία. Τότε,τόσο μικρή και απονήρευτη είχα μόλις πατήσει το πόδι μου σε 10 χώρες.Σήμερα ο αριθμός αυτός φτάνει τις 45. Φυσικά και όλοι μας θα είχαμε λιγότερες γνώσεις αν δεν υπήρχε το travelstories. Ο αριθμός αυτός θα ήταν μικρότερος κατά πολύ.
Ενα ταξίδι που ξεχωρίζω από εδώ και που το σάιτ με έκανε να πω "να που μπορείς να ταξιδέψεις κι εκεί" είναι σίγουρα το Κυργιστάν, ενώ δε θα είχα πάει στο Ιράν αν δε σας είχα γνωρίσει.
Ευχαριστούμε travelstories. Ευχαριστούμε τόσο για τις γνώσεις όσο και για τους υπέροχους φίλους που έχω κάνει εδώ μέσα,και είναι πολλοί!
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
Χρόνια πολλά!! Πέρασαν αρκετα χρόνια απο την στιγμή που έγινα μέλος αυτής της όμορφης παρέας!!
Με βοήθησε πολύ στην οργάνωση των ταξιδιών μου, παρακινήθηκα να κάνω νέα ταξίδια, γνώρισα νέα πρόσωπα και τώρα που λόγω υποχρεώσεων τα ταξίδια αραίωσαν λίγο,και δεν παρακολουθώ στενά τα τεκταινόμενα, όταν θέλω να ξεχαστώ και να ξεφύγω απο τα καθημερινά μπαίνω να διαβάσω καμμιά ιστορία.
Να είστε όλοι καλά , καλά ταξίδια!!
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.235
Likes
1.931
Ταξίδι-Όνειρο
παντου
Χρόνια Πολλά! Κάθε μέρα σχεδόν μου κρατάει παρέα το forum και με ενημερώνει για ιστοριές, απορίες, πληροφορίες κλπ. Είναι ο σύμβουλός μου στην Ελλάδα και αφορμή για συναντήσεις!
 

Vally

Member
Μηνύματα
98
Likes
25
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο (;)
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΥ,Καραϊβική, Μαρόκο
Χάρη στο φόρουμ γνώρισα κάποια άτομα με τα οποία μιλώ ακόμα και σήμερα εκτός travelstories, αλλά και κατατοπίστηκα όσον αφορά τα αξιοθέατα που έπρεπε να δω στο γαμήλιο ταξίδι μας... :)
Το καλύτερο όμως είναι να διαβάζω τις ταξιδιωτικές ιστορίες των άλλων μελών και να "ταξιδεύω" νοερά, μια και λόγω κρίσης είναι το μόνο που κάνω....

Χρόνια πολλά, λοιπόν, και συνεχίστε να μας γεμίζετε με όμορφες εικόνες τις ημέρες!!!!! :hug:
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
18 ταξιδιωτικές ιστορίες
2243 μηνύματα
5883 likes
7 χρόνια που δεν υπάρχει μέρα να μη μπω στο φόρουμ
Μηδέν χώρες προ travelstories, 21 χώρες μετά travelstories!

Με λίγα λόγια είμαι καμένος!:D Αγαπάω το travelstories και θα είμαι πάντα ενεργό μέλος αυτής της μεγάλης ομάδας!

Χρόνια πολλά λοιπόν και ελπίζω να κερδίσω κανένα εισιτηριάκι:p
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.440
Μέλη
38.896
Νεότερο μέλος
η μεγάλη η ζωή

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom