Τουρκία 12 Dev Adam (Στην Άγκυρα, οδικώς, για Mundobasket)

dmdoc

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
899
Οι έγκυρες,υποτίθεται,πληροφορίες μου εκ των έσω,από επαγγελματία οδηγό που έκανε την διαδρομή μέχρι Κων/πολη τουλάχιστο 10 φορές το μήνα,έλεγαν..."μη μασάς στα διόδια.Αν υπάρχει κάποιος εκεί να πληρώσεις,ok.Αν όχι,πέρνα ελεύθερα.".Και για του λόγου το αληθές το είχα βιώσει και στην προηγούμενη εξόρμησή μου για τον αγώνα της F1.
Στον πρώτο σταθμό,λοιπόν,υπήρχε κάποιος ο οποίος έπαιρνε ένα αντίτιμο και επέτρεπε την δίοδο.Τα προβλήματα ξεκίνησαν από τον επόμενο και μετά.Υπάλληλος δεν υπήρχε,παρά μόνο ένα περίεργο μηχάνημα που όμως δεν είχες την δυνατότητα να πληρώσεις μετρητά.Ευτυχώς μπάρες δεν υπήρχαν και έτσι μπορούσαμε να αναπτύξουμε ταχύτητα,μη δίνοντας σημασία στα καμπανάκια που χτυπούσαν και τους υπαλλήλους που έτρεχαν να εντοπίσουν τους τζαμπατζήδες.Ο amsterdam,σε σχέση με μένα,δεν έβρισκε καθόλου διασκεδαστικό αυτό το "παιχνίδι" γάτας-ποντικού και εκνευριζόταν ολοένα και περισσότερο βλέποντάς με να αδιαφορώ.Η κουβέντα για το "express του μεσονυκτίου" που θα ζούσαμε εξαιτίας μου,η απαγόρευση εξόδου από την χώρα,η επιβίωση στις φυλακές που θα μας κλείνανε ανάλωσε πολύ από το χρόνο μας και στο ενδιάμεσο είχαμε περάσει στην ασιατική πλευρά από την εκπληκτική γέφυρα του Βοσπόρου,είχαμε βρει ΑΤΜ,είχαμε φουλάρει βενζίνη και είχαμε εφοδιαστεί με μικρές προμήθειες για το υπόλοιπο της διαδρομής.Παράλληλα είχαμε ενημερωθεί οτι η κατάσταση στα διόδια είχε αλλάξει.Πλέον ίσχυε η κάρτα KGS,που την αγοράζεις στα stand που υπάρχουν δίπλα σε κάθε σταθμό διοδίων.Κοστίζει 15TL,αφαιρείται κάποιο ποσό σε κάθε σταθμό και μπορείς να την επαναφορτίσεις στα αντίστοιχα stand.
Το ασιατικό τμήμα της Πόλης είχε και αυτό την δική του γοητεία.Μεγάλα υπερσύγχρονα κτίρια μας συνόδευαν για πολλή ώρα,και κινούμενοι ΠΑΝΤΑ κάτω των ορίων ταχύτητας μπορούσαμε να τα απολαύσουμε.Οι πολυάριθμοι έλεγχοι μας φόβισαν και οδήγησαν τον amsterdam να παραδώσει το τιμόνι λέγοντας..."δεν πάω εγώ φυλακή.Πάρε το τιμόνι και κάνε οτι θες.Στο δικαστήριο θα πω,ήμουν συνοδηγός...δεν φταίω σε τίποτα".
Μ'αυτά κι αυτά η Κων/πολη ξεμάκραινε πίσω μας,και οδηγούσα πλέον προς τα βάθη της Τουρκίας.
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Επετρεψε μου λοιπον να επενδυσω μουσικα την εν λογω ιστορια:
 
Last edited by a moderator:

amsterdam

Member
Μηνύματα
814
Likes
280
Ωρέ που πάμε ρε...

Ο αθεόφοβος ο dmdoc μ΄έπεισε και πέρασα όλα τα διόδια πέριξ της Πόλης δίχως να πληρώσω σε κανένα!!!Μετά και τα σύγχρονα μπλόκα (***) που είδαμε να κάνουν οι τροχαίοι τούρκοι αστυνομικοί παράτησα το τιμόνι.Εννοείται ότι δεν οδήγησα ξανά εντός Τουρκίας!!

Το άλλο άγχος που είχαμε ήταν ότι εκείνη τη μέρα έπαιζε ο ΠΑΟΚ στην Πόλη με την Φενέρ στον επαναληπτικό του Europa League (τα επεισόδια που είχανε γίνει τα θυμάστε?),κάμπριο αυτοκίνητο με ελληνικές πινακίδες να κόβει βόλτες στα προάστια..


Λες να είχαν δίκιο τελικά όλοι αυτοί που μου λέγανε να αποφύγω να πάω στην Άγκυρα και μάλιστα οδικώς!?!................



***
Οι Τούρκοι τροχαίοι αστυνομικοί όταν κάνουν μπλόκο δεν τα κάνουν όπως έχουμε συνηθίσει εδώ στην Ελλάδα που ο αστυνομικός βγαίνει στη μέση της εθνικής οδού για να σταματήσει ένα όχημα.
Στην Τουρκία εκεί που πηγαίνεις με 130-140 χλμ/ώρα αρχίζουν και μειώνουν ταχύτητα τα προπορευόμενα οχήματα και πολύ όμορφα και ωραία με κώνους στημένους με άψογο τρόπο οι τρεις λωρίδες της αντίστοιχης εθνικής οδού γίνονται μία και η ταχύτητα μεώνεται στα 30-40 χλμ/ώρα.
 
Last edited by a moderator:

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Καλέ μου Amsterdam, δεν σε λυπάμαι καθόλου.
Καλά να πάθεις, αφού ακολούθησες τον μουρλοdoc στην Τουρκία. Ας πρόσεχες!
Μην γκρινιάζεις και απο πάνω...... τα 'θελες και τα 'παθες.
No mercy
 

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
Καλέ μου Amsterdam, δεν σε λυπάμαι καθόλου.
Καλά να πάθεις, αφού ακολούθησες τον μουρλοdoc στην Τουρκία. Ας πρόσεχες!
Μην γκρινιάζεις και απο πάνω...... τα 'θελες και τα 'παθες.
No mercy

εκτός αυτού που επισημαίνει η dim(1 καφάσι μπύρες στη κυρία που τα λέει τσεκουράτα!:haha:):
δεν φτάνει που σε πήρε στο κάμπριο..
δεν φτάνει που σε έκανε να νοιώσεις για λίγο easy rider...
δεν φτάνει που σου ανέβασε την αδρεναλίνη στα ύψη..
δεν φτάνει που σου εξοικονόμησε τόσα χρήματα(να πως θα βγάλεις και εσύ κανένα μονόπετρο:haha:)
τον κατηγορείς και από πάνω πως σε παρέσυρε στο δρόμο της παρανομίας!!
βρε που πάμε!!!(εδώ κολλάει αυτό:bleh::bleh:)

ΥΓ.άντε τελειώνετε με την Τουρκία,έχετε και άλλες "ανειλημμένες υποχρεώσεις":D
 

amsterdam

Member
Μηνύματα
814
Likes
280
Ρε φίλος τι τις έχεις τάξει τις κυρίες από πάνω και είναι όλες με το μέρος σου?:)
Δεν καταλαβαίνουν τι λαχτάρα πέρασα..:bleh:
ANEL,αν κατάλαβα καλά το αίτημά σου περί "ανειλημμένων υποχρεώσεων" να το απευθύνεις στον γράφοντα της παρούσας ταξιδιωτικής ιστορίας,αυτός έχει αναλάβει το γράψιμο,εγώ άλλωστε δεν το έχω,σε άλλα είμαι καλός.Και αν τον πείσεις,προτεραιότητα να έχει η Πολωνία..;)
Με σένα ποδηλάτισσα θα τα πούμε στους ποδηλατόδρομους..:)
 

dmdoc

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
899
Ρε φίλος τι τις έχεις τάξει τις κυρίες από πάνω και είναι όλες με το μέρος σου?:)
Με την ANEL,είμαστε ακόμα στις διαπραγματεύσεις...πολύ με δυσκολεύει!!!!
Η dim ήταν πιο εύκολη ομολογώ.Για κάθε "ευχαριστώ" της υποσχέθηκα ένα καφάσι kingfisher στο μπαράκι στην Goa(ξέρεις για ποιό μιλάω;))...και όταν καταφέρω να μπω στην τριάδα της προσφοράς μελών:bleh:,τότε θα αναλάβει το pr.
 

dmdoc

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
899
Και ξαφνικά αντικρύσαμε κάτι που έμοιαζε με θάλασσα...Μα είναι δυνατόν;,αναρωτήθηκα φωναχτά,η θάλασσα πρέπει να είναι κάποια χλμ πίσω μας.Ρε amsterdam,το βλέπεις και εσύ ή χτύπησε μπιέλα η παρεγκεφαλίδα μου;
"Πήγαινε πιο αργά να δούμε τι είναι" ανταποκρίθηκε ο συνταξιδιώτης μου.
Και ω του θαύματος,αποκαλύφθηκε το μυστήριο.Καθώς προσπερνούσαμε και άλλαζε κατεύθυνση ο ήλιος,διαπιστώσαμε οτι επρόκειτο για τα παρμπρίζ δεκάδων χιλιάδων mazda,παρκαρισμένα υπομονετικά έξω από το ομώνυμο εργοστάσιο.Και δεν ήταν το μόνο.Στην πορεία συναντήσαμε και της mercedes καθώς και της hyundai.Γύρω από το τελευταίο,είχε αναπτυχθεί και μια ολόκληρη πόλη,προφανώς για να στεγάσει τους χιλιάδες εργάτες.
Η διαδρομή για τις επόμενες ώρες κίνησε χωρίς μεγάλες εκπλήξεις,με highlight την υπέργεια κατασκευή και το τούνελ λίγο έξω από το Bolu.Ο δρόμος ιδανικός για οδήγηση,χωρίς κακοτεχνίες,με καλοστρωμένη άσφαλτο,και ευρύτατος...3-4 λωρίδες σε κάθε ρεύμα.Το τοπίο χωρίς συνταρακτικές διακυμάνσεις,επέτεινε την μονοτονία.Έχοντας βαρεθεί πλέον τα "μασάλια" ο amsterdam,άρχιζε να παίζει με τις ραδιοφωνικές συχνότητες.Και τότε ήρθαμε σε πρώτη επαφή με τους 12 DEV ADAM-τους 12 γιγάντιους άντρες-που για την ακρίβεια ήταν πολλοί περισσότεροι.Ανάμεσά τους και 12 γιγάντιοι Έλληνες.Θα μπορούσαν όμως να βγουν νικητές,θα μπορούσαν να παλέψουν τίμια σε άκρως εχθρικό περιβάλλον;Ήταν έτοιμοι για μια τέτοια πρόκληση;Τα πρόσφατα επεισόδια στο acropolis είχαν στιγματίσει το ηθικό τους και είχαν προκαλέσει και απώλειες σε δυναμικό για 2 αγωνιστικές.Η ομιλία μας,κάλυπτε τους ήχους του τραγουδιού που θα μας ακολουθούσε ΠΑΝΤΟΥ τις επόμενες μέρες,και δεν σταμάτησε παρά μόνο όταν το τοπίο άρχισε να γίνεται άγριο,ενημερώνοντάς μας οτι πλησιάζαμε στον προορισμό μας.
Η Άγκυρα είναι χτισμένη,πραγματικά,στη μέση του πουθενά.Το άγριο,άνυδρο τοπίο που την περιβάλλει,έρχεται σε αντίθεση με την ζωντάνια της πόλης,τους κήπους και την περίεργη ομορφιά της.Πρωτεύουσα της γείτονος από το 1923,οπότε και ο "πατέρας των Τούρκων" την μετέφερε εδώ από την Κων/πολη,βρίσκεται στο κέντρο της Ανατολίας,στο στρατηγικό σταυροδρόμι του εμπορίου που επέτρεψε και την ανάπτυξή της.
Βγαίνοντας από την εθνική οδό,η πρώτη επαφή με τους δρόμους της πρωτεύουσας ανέβασε τους παλμούς και σταματήσαμε για να ρυθμίσουμε το gps...είχαμε να βρούμε τον δρόμο για το ξενοδοχείο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.237
Μηνύματα
884.551
Μέλη
38.926
Νεότερο μέλος
marianna98

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom