13 χρόνια Travelstories!

Klair

Member
Μηνύματα
2.213
Likes
25.773
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
@Klair εκπληκτικό που το έχεις κρατήσει!!!
Ευχαριστώ και Χρόνια μας Πολλά!!

Ας είναι καλά η μαμά μου που το φύλαξε και μου το έδωσε πριν λίγο καιρό, για να το δώσω (λέει) με τη σειρά μου, όταν έρθει η ώρα στο γιο μου και πάει λέγοντας.....:haha:
 

NightcoreKing

Member
Μηνύματα
241
Likes
567
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο_Καλοκαίρι :P
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Ζηλανδια!
Πω πω!! Χρόνια μας πολλά λοιπόν αγαπημένο travelstories!! Εγώ νεουδι είμαι από Απρίλιο; αν θυμάμαι καλά... Κατά τύχη το βρήκα στο Google λόγω αναζήτησης πληροφοριών για ταξίδια κ τσουυυυπ σα μικρόβιο στο αιμα(σα την ΑΕΚ) από τότε καααθε μέρα σχεδόν εδώ, ιστορίες σχόλια, αναζητήσεις... Τρελαίνομαι για ταξίδια ακόμα κ αν έχω πραγματοποιήσει πολύ λίγα εκτός Ελλάδας. Προσπαθώ να διαβάζω όσες περισσότερες ιστορίες μπορώ, έχουμε κ αδυναμίες εδώ μέσα φυσικά χεχε

Υ.Γ Δυστυχώς δεν είμαι από τα άτομα που γράφουν, ντρέπομαι κ δεν έχω συγγραφικό τρόπο, αν θέλετε να με πάρετε τηλ να μιλάμε για ώρες :D.. τεσπα στο μέλλον δε ξες.

Χρόνια πολλά αγαπημένο travelstories... Εμεις εδώ θα ειμαστεεεε(έως αρχές Νοέμβρη γτ μπαίνω θα φυλάμε στρατό )

Κ καλημεραααα
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.416
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Χρόνια Πολλά στο ποιο ουσιώδες και υγιέστατο φορουμ που θα μπορούσα να ήμουν μέλος! Ένα φορουμ (μια παρέα) που κάθε μέρα που μπαίνω ξεχνιέμαι από τα πρόβλημα της καθημερινότητας..Η έστω προσπαθώ! Το Travelstories είναι η αιτία που έχουμε κάνει με την γυναίκα μου 2 ταξίδια στο εξωτερικό και 1 ακόμα που έρχεται τον Νοέμβρη στην Ρώμη! Η αίτια για πολλά περισσότερα ταξίδια εντός Ελλάδος χειμώνες και καλοκαιριά...Η αιτία να γνωρίσουμε ιδιαίτερους ανθρώπους...Ανθρώπους να ζηλεύεις με την καλή έννοια...Και φυσικά να εύχεσαι ΥΓΕΙΑ σε όλο τον κόσμο να μπορεί να κάνει τα όνειρα του ΑΛΗΘΙΝΑ!

Ιστορίες θέλουμε τόσο πολύ να γράφουμε αλλά απαιτεί πάρα μα πάρα πολύ χρόνο ώστε να βγει κάτι καλό! Έχουμε ξεκινήσει ήδη 2! Μια για Αγγλία η οποία θέλει πάρα πολύ δουλειά γιατί είναι 10 μέρες και μένει 1 μέρα ακόμα για Κρακοβία! Επίσης θέλω σαν τρελός να γράψω για όσα μέρη έχουμε πάει εντός Ελλάδος! Είναι ωραίο να έχουμε και για την χώρα μας! Ιστορίες γράφουμε για να θυμόμαστε τις στιγμές που ζήσαμε...Να υπάρχουν όλες καταχωρημενες..Και το βασικότερο...? Να βοηθάμε άλλους ανθρώπους να μπορούν να κάνουν ένα ταξίδι ποιο εύκολο και ποιο ωραίο..Και εμείς έτσι κάναμε αυτά που κάναμε!

Χρόνια Πολλά! :D
 

alma

Member
Μηνύματα
3.724
Likes
15.085
Χρόνια Πολλά στο πιο ταξιδιάρικο φόρουμ που μας ταξιδεύει με πολλούς τρόπους σε όλα τα μήκη και τα πλάτη της γης.Λατρεύω να διαβάζω ιστορίες και να βλέπω φωτογραφίες από τα μέλη μας!!!!!!!!!
Οι ιστορίες που κατά καιρούς γράφω με βοηθούν να ξαναθυμηθώ τα ταξίδια μου,να νιώσω μια γλυκιά νοσταλγία και να ταξιδέψω νοητά ξανά σε μέρη που αγαπώ. Τώρα για παράδειγμα που γράφω για τις Αζόρες, ξεθωριασμένες στην μνήμη εικόνες, έρχονται ολοζώντανες και παίρνουν σάρκα και οστά κι εγώ "ξαναβρίσκομαι" για λίγο σε μικρές κουκκίδες στον Ατλαντικό, ανάμεσα σε καταπράσινα λιβάδια, νωχελικές αγελάδες, όμορφες εκκλησίες, πολύχρωμα λουλούδια και συμπαθείς κατοίκους.:bounce:


Χαίρομαι όταν ακούω από μέλη πως τους έδωσα ιδέα για ταξίδια και καταλαβαίνω πως κάποιους βοήθησα έστω και λίγο όταν λαμβάνω μηνύματα με αίτημα για πληροφορίες για τους προορισμούς που έχω εξιστορίσει. Αγαπώ όλες τις ιστορίες γιατί είναι κομμάτι των εμπειριών μου και το καλύτερο "σουβενίρ" από τα ταξίδια μου.

Και είμαι ευγνώμων για ιστορίες των μελών που με έχουν βοηθήσει πολύ πριν από κάποιο ταξίδι.:hug:
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Γιατί έχει τύχει να με πλησιάσει μια άγνωστη κοπέλα εκεί που έτρωγα και να με ρωτήσει ''είσαι ο giannismits από το travelstories που γράφεις ιστορίες''? Τι πιο ωραίο δηλαδή. Πως να μη συνεχίσω να γράφω? Είναι η συνήθεια που έγινε λατρεία.
Α! Ναι! και εμενα μου εχει τυχει το ιδιο. Με πλησιασε κάποιος γραβαντωμενος περικαλώ και με ρωτησε "εισαι η Dim Kyr?" Κολακευτηκα και του λεω ενθουσιασμενη -σαν εσενα- Ναι. Και εχεις ταξιδεψει σε αυτες τις χωρες που αναφερεις στο travel stories? Εχεις κανει αυτά τα ταξίδια? με ρωτα. Και ουσα υπερηφανη τραβελοστοριτισα του απαντω ξανά ναι.
Ακομη πληρωνω. Ηταν της Εφοριας και με επιασε το τεκμαρτό.
Ποτε δεν ξέρεις.....
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Α! Ναι! και εμενα μου εχει τυχει το ιδιο. Με πλησιασε κάποιος γραβαντωμενος περικαλώ και με ρωτησε "εισαι η Dim Kyr?" Κολακευτηκα και του λεω ενθουσιασμενη -σαν εσενα- Ναι. Και εχεις ταξιδεψει σε αυτες τις χωρες που αναφερεις στο travel stories? Εχεις κανει αυτά τα ταξίδια? με ρωτα. Και ουσα υπερηφανη τραβελοστοριτισα του απαντω ξανά ναι.
Ακομη πληρωνω. Ηταν της Εφοριας και με επιασε το τεκμαρτό.
Ποτε δεν ξέρεις.....
Α δεν ήταν φαν σου δηλαδή. Ευτυχώς εγώ τη γλίτωσα γιατί η δικιά μου ήταν απλά ένα μέλος του τραβελστορις που με αναγνώρισε επειδή στις ιστορίες βάζω και φωτό μου. Ξενέρωτα πράγματα.
Το δικό σου περιστατικό είχε δράση και ενδιαφέρον.
 
Μηνύματα
301
Likes
1.820
Επόμενο Ταξίδι
Η.Π.Α.
Ταξίδι-Όνειρο
Ωκεανία
Χρόνια πολλά και πολυταξιδεμένα!!! :clap::clap::clap:
Από την ημέρα που μπήκα στο φόρουμ πριν από σχεδόν οχτώ χρόνια, η ζωή μου άλλαξε δραματικά! Τώρα όλα τα σκέφτομαι σε ταξίδια, π.χ. ένα φόρεμα αντιστοιχεί σε δυο διανυκτερεύσεις στην Ταϊλάνδη, ένα καινούργιο κινητό σε δυο αεροπορικά εισητήρια για Ευρώπη, ένα λάπτοπ σε μια μακρινή απόδραση σε Ασία, Αμερική ή Αφρική και πλέον σκέφτομαι ακόμα και τα ταξίδια με άλλα ταξίδια, πχ ένα ταξίδι στην Ιαπωνία ισοδυναμεί με τρία ταξίδια στην Ινδία κτλ κτλ.
Επίσης στο ίδιο κλίμα, σχεδόν κάθε ταξίδι μου μετράει για δυο, το πρώτο εκείνο που το βιώνω με τις αισθήσεις μου και το δεύτερο εκείνο που ξαναζώ όταν αναβιώνω τις μνήμες, τα αρώματα, τις περιπέτειες και τις αναποδιές, όταν γράφω την ταξιδιωτική του ιστορία. Μπόνους η μαγική συμμετοχή της ταξιδιωτικής κοινότητας, που δεν σε αφήνει να σταματήσεις το γράψιμο, αλλά σε γεμίζει με χαρά, αλληλεγγύη και στήριξη όσο παρακολουθούν τις διηγήσεις σου και πρωτογνωρίζουν ή ξανασυναντούν έναν προορισμό μέσα από τα δικά σου μάτια!
 

giannoula

Member
Μηνύματα
1.299
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
who knows???
Χρόνια πολλά στο αγαπημένο μου forum. Πριν περίπου 10 χρόνια πρωτομπηκα και δε σταμάτησα ποτέ να μπαίνω καθημερινά εκτός από ελάχιστα διαστήματα που με χτύπησε η κρίση και θύμωνα που δεν μπορούσα να πάω πουθενά. Το σίγουρο ειναι ότι όσο υπάρχει δε θα σταματήσω να μπαίνω και ας μην κάνω πια τόσο εύκολα μακρυνά ταξίδια...
wp_ss_20180826_0002.png
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.356
Likes
4.332
Ταξίδι-Όνειρο
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Χρόνια πολλά αγαπημένο travelstories... Εμεις εδώ θα ειμαστεεεε(έως αρχές Νοέμβρη γτ μπαίνω θα φυλάμε στρατό
Καλος στρατιωτης λοιπον και ελπιζω να παραμεινεις στην παρεα γιατι εγω γελαω με τα ευστοχα σχολια σου. :)
Αλλωστε ιντερνετ θα εχεις και στον στρατο ;)
 

NightcoreKing

Member
Μηνύματα
241
Likes
567
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο_Καλοκαίρι :P
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Ζηλανδια!
Καλος στρατιωτης λοιπον και ελπιζω να παραμεινεις στην παρεα γιατι εγω γελαω με τα ευστοχα σχολια σου. :)
Αλλωστε ιντερνετ θα εχεις και στον στρατο ;)
@Dina Z μου ευχαριστω παρα πολυ για τα καλα σου λογια!!!! Σας θεωρω μια ακομα οικογενεια ολους εδω μεσα κ δε θα σταματησω να κοιταω, βεβαια τον 1 μηνα θα ειμαι με μπαχατελα κινητο αλλα απο το 2 μηνα θα ειμαι ready χεχε !
 

taver

Member
Μηνύματα
12.486
Likes
28.952
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Λέω να απαντήσω κι εγώ στο ερώτημα του Δευκαλίωνα, αλλά δε νομίζω ότι θα μπορούσα να το κάνω καλύτερα απότι το έκανε ο @Yorgos στο συγκεκριμένο απόσπασμα.

Γιατί γράφουμε ιστορίες; Προσπαθώντας να το δω όσο πιο ψυχρά γίνεται, κατέληξα στους εξής λόγους που φαντάζομαι ότι για τους περισσότερους λειτουργούν συνδυαστικά:

1. Για το ψώνιο του συγγραφέα ή του ταξιδιώτη. Επειδή δηλαδή μας αρέσει να αναγνωρίζεται η (υποτιθέμενη) συγγραφική ή ταξιδιωτική ικανότητα που (θεωρούμε οι ανόητοι πως) έχουμε. Σε όλους μας αρέσει να βλέπουμε ότι η ιστορία μας διαβάζεται από εκατοντάδες ανθρώπους, κερδίζει αναγνώριση και αποφέρει σχόλια του τύπου "τι ωραία που γράφεις" ή "τι ταξιδάρα έκανες ρε φίλε" ή "πωωωω, τι φωτογραφία είναι αυτή!". Πείτε το και ναρκισσισμό, συγγραφικό ή ταξιδιωτικό ή σκέτο, δεν πειράζει, βασικός και έγκυρος λόγος είναι για τη συγγραφή και δημοσίευεση μιας ιστορίας και είμαι ο πρώτος που ομολογεί ότι πάσχει από το συγκεκριμένο ψώνιο. Στην τελική είναι δημιουργικό ψώνιο και δεν ντρέπομαι καθόλου. Να ντρέπονται όσοι παρκάρουν σε θέσεις για ΑΜΕΑ και ο Τράκης που απέλυσε τον Πεδουλάκη, όχι εγώ.

2. Γιατί μέσα από τη συγγραφή ξαναζούμε το ταξίδι, μερικές φορές μέρα-μέρα και δεν υπάρχει πιο όμορφο συναίσθημα από την αναβίωση των εμπειριών ενός εκπληκτικού ταξιδιού, είναι σα να ξαναζείς μερικές από τις καλύτερες στιγμές της ζωής σου, να βλέπεις φωτογραφίες και να περνάει μπροστά σου το φιλμ των εμπειριών και να χαζογελάς ή να προβληματίζεσαι μόνος σου γι αυτά που έζησες, καλά και κακά. Για την απόλαυση της αυτοανάγνωσης δηλαδή.

3. Για λόγους καταγραφής των εμπειριών ώστε να μη χαθούν στη λήθη. Μου έχει συμβεί αρκετές φορές να διαβάζω την ιστορία μου από προηγούμενα ταξίδια, να θυμάμαι στιγμές που είχα ξεχάσει εντελώς και να πιάνω τον εαυτό μου να θυμώνει που δεν ήμουν αρκετά επιμελής ώστε να καταγράψω κι άλλα ταξίδια για τα οποία θυμάμαι πια αποσπασματικά κομμάτια αλλά έχω τεράστια κενά. Για παράδειγμα έκανα ταξίδι στην Κίνα για μήνες, με το μεγαλύτερο μέρος του ταξιδιού να είναι με τα πόδια, επισκεπτόμενος εκπληκτικά αυθεντικά χωριά και επαρχίες και δε θυμάμαι καν όλες τις επαρχίες που επισκέφθηκα. Έχω τις φωτογραφίες να μου κάνουν μασάζ στη μνήμη, αλλά δε θυμάμαι και πολλά και μιλάμε για μια χώρα που έχει αλλάξει τόσο, είδα πράγματα που σίγουρα δεν υπάρχουν πια, οικογένειες που με φιλοξένησαν σε ξύλινα χωριουδάκια, τρεκ σε απίστευτα τοπία, ανθρώπους που με καλούσαν στα σπίτια τους να κοιμηθώ στο κρεβάτι τους όσο αυτοί κοιμούνταν στο κρύο πάτωμα... και δε θυμάμαι πού ήταν. Έγκλημα εξ αμελείας και οκνηρίας. Δε θέλω να μου ξανασυμβεί, τουλάχιστον όχι για μεγάλο ταξίδι.

4. Από αλληλεγγύη και αγάπη στον επόμενο που θα δοκιμάσει το επόμενο ταξίδι στον ίδιο προορισμό. Γι αυτό και καθόμαστε και απαντάμε αλληλουχίες προσωπικων μηνυμάτων (μερικές φορές και δεκάδες) ώστε να βοηθήσουμε το συμφορουμίτη που θα πάει στο μέρος που πήγαμε και αγαπήσαμε, όπως μας βοήθησε και μας σε κάποια άλλη αναζήτηση κάποιος άλλος συμφορουμίτης. Είναι ωραία η αίσθηση του ανήκειν σε μια κοινότητα μόνο και μόνο από κοινό ενδιαφέρον, από κοινό ψώνιο και να ξέρεις πως βοήθησες κάποιον να ζήσει στιγμές ανάλογες με αυτές που έζησες εσύ και ότι ανά πάσα στιγμή άνθρωποι που ίσως και να μη δεις ποτέ στη ζωή σου είναι έτοιμοι να σε βοηθήσουν να πραγματοποιήσεις την ταξιδάρα που ονειρεύεσαι.

Λοιπόν αυτή η ιστορία για μένα γράφεται ξεκάθαρα για την κουρτίνα 3. Τη γράφω για μένα και μόνο. Ούτε για να μου πουν μπράβο, ούτε για να προκύψει κανένα λογοτεχνικοταξιδιωτικό διαμάντι, ούτε για να βοηθήσω κάποιον, ούτε καν για να ξαναζήσω την εμπειρία γιατί ήταν τόσο δυνατή που οποιαδήποτε τέτοια απόπειρα θα αποδειχθεί φάρσα.
 

viktoria

Member
Μηνύματα
168
Likes
436
Α! Ναι! και εμενα μου εχει τυχει το ιδιο. Με πλησιασε κάποιος γραβαντωμενος περικαλώ και με ρωτησε "εισαι η Dim Kyr?" Κολακευτηκα και του λεω ενθουσιασμενη -σαν εσενα- Ναι. Και εχεις ταξιδεψει σε αυτες τις χωρες που αναφερεις στο travel stories? Εχεις κανει αυτά τα ταξίδια? με ρωτα. Και ουσα υπερηφανη τραβελοστοριτισα του απαντω ξανά ναι.
Ακομη πληρωνω. Ηταν της Εφοριας και με επιασε το τεκμαρτό.
Ποτε δεν ξέρεις.....
Καλησπερα,γιατι καλε μας κ.dim kyr σταματησατε να γραφετε?καθε φορα που μπαινω περιμενω να δω καποια ιστορια σας και εδω και καιρο απογοητευομαι:(.Μου φτιαχνατε την διαθεση και μου ανοιγατε την ορεξη για ταξιδια!παρακαλω (και δεν νομιζω μονο εγω)αρχιστε να γραφετε ξανα οι φαν σας σιγουρα περιμενουμε:)!!!!Διαβαζω και ξαναδιαβαζω τις παλιες σας ιστοριες,ουτε εξεταστικη να ειχα(αιωνες πριν βεβαια)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.273
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom