14 μερες Περου

d4ydr33m3r

Member
Μηνύματα
124
Likes
29
Ταξίδι-Όνειρο
Antarctica
Καλησπερα στην παρεα,

μετα κοπων και βασανων και αφου καταληξα τελικα εδω μετα απο σκεψη για Βορεια Αμερικη, θα καταφερω επιτελους να κανω ενα ταξιδι που παντα ηθελα ολα αυτα τα χρονια και τελικα εστω και "πετσοκομμενο" λογω των λιγων αναλογικα ημερων για μια τοσο ομορφη και πολυδιαστατη χωρα οπως το Περου θα πραγματοποιησω.
Θα προσπαθησω επισης αν μπορεσω να στριμωξω και την La Paz καπου εκει μεσα αν ειναι εφικτο.

Οπως γραφει ο τιτλος θα εχω καθαρες 14 μερες στο συνολο με αρχη φυσικα την Λιμα. Το ταξιδια θα γινει αυτον τον Αυγουστο.

Θα ηθελα να κανω μερικες ερωτησεις αφου τονισω οτι πηγαινω μονος μου.

1. Γνωριζω οτι ειναι καθαρα υποκειμενικο και φυσικα θα διαβασω και ολα τα σχετικα ποστ και ιστοριες αλλα θα ηθελα αν καποιος θελει να μου πει ενα πολυ γενικο προγραμμα για 14 μερες και αν ειναι δυνατον να συμπεριλαμβανει και την La Paz. Δυνατοτητα για trails και επισκεψη Αμαζονιο φανταζομαι οτι πολυ δυσκολα θα μπορω να εχω γιατι ειναι πολυ χρονοβορα, παροτι λυπαμαι και μονο που το σκεφτομαι.

2. Το θεμα της διαμονης. Προς το παρον εχω κλεισει μονο Λισαβονα 2 βραδια (ενα πριν ενα μετα γιατι απο εκει θα φυγω) και τιποτα απο Περου γιατι ακομη δεν εχω βγαλει προγραμμα. Και επειδη φανταζομαι απο μικρη εμπειρια με τετοιες χωρες οτι ειναι πολυ ευκολο να μαγευτεις απο κατι ή να χασεις ενα λεωφορειο θα ηθελα να ρωτησω αν καποιος μπορει να μου πει που και αν θα ηταν καλο ειδικα για τον Αυγουστο να κλεισω διαμονη λογω μηνα. Θα μενω σε σχετικα φθηνα ξενοδοχεια/hostel και το εχω φανταστει να κλεινω οπως φτανω εκει για να εχω και μεγαλυτερη ευελιξια, ομως με ανησυχει σε μερη ακρως τουριστικα οπως το Cusco ή το Macchu Picchu μην εχω θεμα. Οποτε το ερωτημα μου ειναι θεωρειται οτι ειναι καλο να κλεισω διαμονη και αν ναι σε ποια μερη;

3. Δεδομενου του γεγονοτος οτι ταξιδευω μονος να εκλεινα ταξιδιωτικη ασφαλεια υπαρχει σοβαρος λογος; Ταξιδευω συχνα μονος και δεν εχω θεματα ανασφαλειας αλλα λογω υψομετρου και απαιτητικου προγραμματος που θα ειναι σφιχτο λογω ημερων θα ειχε νοημα;

4. Ειδα οτι υπαρχουν bus pass(es) αναλογα τις ημερες που θες να μεινεις. Εχουν καποιο νοημα, ειναι συμφεροντα οικονομικα ή οχι; Το λεω γιατι ισως μονο απο Cusco για Λιμα για γρηγορη επιστροφη να επιλεξω αεροπλανο) κατα τα αλλα θελω να την δω την χωρα οσο μπορω και οχι να πεταω απο εδω και απο εκει..

5. Οτιδηποτε αλλο θεωρειτε οτι μπορει να ειναι χρησιμο ευπροσδεκτο και σας ευχαριστω προκαταβολικα για οποια βοηθεια.

Ειμαι πολυ ενθουσιασμενος γιατι το Περου ηταν παντα ενα ταξιδι που λατρευα και παντα ανεβαλλα για να μην το κανω μονος, επειδη ομως τα χρονια περνανε και δεν βλεπω να το κανω με παρεα, νομιζω ηρθε το πληρωμα του χρονου να το κανω μονος μου και οποια βοηθεια απο τους εχοντες εμπειρια θα ηταν ανεκτιμητη.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.658
Likes
50.480
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Καλησπερα στην παρεα,

μετα κοπων και βασανων και αφου καταληξα τελικα εδω μετα απο σκεψη για Βορεια Αμερικη, θα καταφερω επιτελους να κανω ενα ταξιδι που παντα ηθελα ολα αυτα τα χρονια και τελικα εστω και "πετσοκομμενο" λογω των λιγων αναλογικα ημερων για μια τοσο ομορφη και πολυδιαστατη χωρα οπως το Περου θα πραγματοποιησω.
Θα προσπαθησω επισης αν μπορεσω να στριμωξω και την La Paz καπου εκει μεσα αν ειναι εφικτο.

Οπως γραφει ο τιτλος θα εχω καθαρες 14 μερες στο συνολο με αρχη φυσικα την Λιμα. Το ταξιδια θα γινει αυτον τον Αυγουστο.

Θα ηθελα να κανω μερικες ερωτησεις αφου τονισω οτι πηγαινω μονος μου.

1. Γνωριζω οτι ειναι καθαρα υποκειμενικο και φυσικα θα διαβασω και ολα τα σχετικα ποστ και ιστοριες αλλα θα ηθελα αν καποιος θελει να μου πει ενα πολυ γενικο προγραμμα για 14 μερες και αν ειναι δυνατον να συμπεριλαμβανει και την La Paz. Δυνατοτητα για trails και επισκεψη Αμαζονιο φανταζομαι οτι πολυ δυσκολα θα μπορω να εχω γιατι ειναι πολυ χρονοβορα, παροτι λυπαμαι και μονο που το σκεφτομαι.

2. Το θεμα της διαμονης. Προς το παρον εχω κλεισει μονο Λισαβονα 2 βραδια (ενα πριν ενα μετα γιατι απο εκει θα φυγω) και τιποτα απο Περου γιατι ακομη δεν εχω βγαλει προγραμμα. Και επειδη φανταζομαι απο μικρη εμπειρια με τετοιες χωρες οτι ειναι πολυ ευκολο να μαγευτεις απο κατι ή να χασεις ενα λεωφορειο θα ηθελα να ρωτησω αν καποιος μπορει να μου πει που και αν θα ηταν καλο ειδικα για τον Αυγουστο να κλεισω διαμονη λογω μηνα. Θα μενω σε σχετικα φθηνα ξενοδοχεια/hostel και το εχω φανταστει να κλεινω οπως φτανω εκει για να εχω και μεγαλυτερη ευελιξια, ομως με ανησυχει σε μερη ακρως τουριστικα οπως το Cusco ή το Macchu Picchu μην εχω θεμα. Οποτε το ερωτημα μου ειναι θεωρειται οτι ειναι καλο να κλεισω διαμονη και αν ναι σε ποια μερη;

3. Δεδομενου του γεγονοτος οτι ταξιδευω μονος να εκλεινα ταξιδιωτικη ασφαλεια υπαρχει σοβαρος λογος; Ταξιδευω συχνα μονος και δεν εχω θεματα ανασφαλειας αλλα λογω υψομετρου και απαιτητικου προγραμματος που θα ειναι σφιχτο λογω ημερων θα ειχε νοημα;

4. Ειδα οτι υπαρχουν bus pass(es) αναλογα τις ημερες που θες να μεινεις. Εχουν καποιο νοημα, ειναι συμφεροντα οικονομικα ή οχι; Το λεω γιατι ισως μονο απο Cusco για Λιμα για γρηγορη επιστροφη να επιλεξω αεροπλανο) κατα τα αλλα θελω να την δω την χωρα οσο μπορω και οχι να πεταω απο εδω και απο εκει..

5. Οτιδηποτε αλλο θεωρειτε οτι μπορει να ειναι χρησιμο ευπροσδεκτο και σας ευχαριστω προκαταβολικα για οποια βοηθεια.

Ειμαι πολυ ενθουσιασμενος γιατι το Περου ηταν παντα ενα ταξιδι που λατρευα και παντα ανεβαλλα για να μην το κανω μονος, επειδη ομως τα χρονια περνανε και δεν βλεπω να το κανω με παρεα, νομιζω ηρθε το πληρωμα του χρονου να το κανω μονος μου και οποια βοηθεια απο τους εχοντες εμπειρια θα ηταν ανεκτιμητη.
1. Λίμα 1, νασκα-ικα παρακας 2, Κούσκο 4, νυχτερινό λεωφορείο 1, λα πας 2, ουγιουνι 3, λίμα 1. Αντι ουγιουνι μπορειςαμαζονιο, αλλά δεν το συστήνω.
2. Ευέλικτος και ανετος. Τι backpacker είσαι;
3. Προσωπικό σου θέμα αυτό. Εγώ για 14 μέρες δεν αγοράζω.
4. Δε νομίζω ότι συμφέρει
5. Ε ξέρεις ότι για το Μάτσου Πίτσου κλείνεις μήνες πριν.
 

d4ydr33m3r

Member
Μηνύματα
124
Likes
29
Ταξίδι-Όνειρο
Antarctica
Γιωργο ευχαριστω για τις απαντησεις.

1. Οποτε απο Παρακας λες να παω κατευθειαν Κουσκο και απο εκει να φυγω με νυχτερινο λεωφορειο καπακια για Λα πας- Ουγιουνι;
2. Βασικα οτι κατσει ειμαι μενω απο χοστελ μεχρι 4-5στερο δεν χαλιεμαι ειμαι ευκολοβολευτος. Οποτε λες δεν κλεινω για τα περισσοτερα;
3. Ok καταλαβα..
4. Οκ ευχαριστω
5. Κατσε οταν λες κλεινεις μηνες πριν εννοεις τα εισητηρια ή μονο για διαμονη; Επειδη ειναι και Αυγουστος και μηνας full season απο οτι ξερω να κλειδω διαμονη ή χρειαζεται και κατι αλλο οπως εισητηρια κλπ; Και ποσο;
 
Last edited:

d4ydr33m3r

Member
Μηνύματα
124
Likes
29
Ταξίδι-Όνειρο
Antarctica
Ειχα ξεχασει τελειως για τα εισητηρια, τωρα το ειδα ευχαριστω για την προειδοποιηση Γιωργο..
Εχει αυτες τις επιλογες τι να διαλεξω θεωρειτε ειναι καλυτερο;
 

Attachments

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.128
Likes
20.371
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Ειχα ξεχασει τελειως για τα εισητηρια, τωρα το ειδα ευχαριστω για την προειδοποιηση Γιωργο..
Εχει αυτες τις επιλογες τι να διαλεξω θεωρειτε ειναι καλυτερο;
1 Machu Picchu only => Βλέπεις την ακρόπολη
2 Machu Picchu + Huayna Picchu => Βλέπεις την ακρόπολη και έχεις ένα 2ωρο (ο χρόνος είναι λίγο σχετικός) για να ανέβεις και να κατέβεις απο το βουνό που φαίνεται σε όλες τις κλασικές φώτο. Επίσης έχεις την δυνατότητα να δείς τον Ναό της Σελήνης αν το μονοπάτι το έχουν ανοιχτό...Η ανάβαση δεν συνιστάτε για υψοφοβικούς!
3 Machu Picchu + Mountain => Βλέπεις την ακρόπολη και μπορείς να κάνεις πεζοπορία στο βουνό που βρίσκεται απέναντι απο το Huayna Picchu. Είναι μία εύκολη και κλασική πεζοπορία σε βουνό.
4 Machu Picchu + Museum => Δεν νομίζω οτι χρειάζεται επεξήγηση

Δεν μπορώ να ξέρω τις αρεσκείες σου και τις δυνατότητες σου για να σου πώ τι να διαλέξεις. Αυτό θα το αποφασίσεις μόνος σου! Όταν διαλέξεις και αν έχεις κάποια απορία, ευχαρίστως να βοηθήσω σε ότι γνωρίζω!
 

d4ydr33m3r

Member
Μηνύματα
124
Likes
29
Ταξίδι-Όνειρο
Antarctica
Ευχαριστώ λέω να πάρω δύο εισητηρια ένα για το απόγευμα όταν φτάσω αργά γιατί είναι και εμπορικός μήνας και αφου μεινω Aguas Calientes ένα βράδυ να παω άλλη μια νωρίς το πρωί για άλλη μια βόλτα.
Οπότε αν παρω δύο εισητηρια τι θα αγοράζατε εσείς που τα έχετε επισκεφτεί και ξέρετε τι αξιζει;
 
Last edited:

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.128
Likes
20.371
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Ευχαριστώ λέω να πάρω δύο εισητηρια ένα για το απόγευμα όταν φτάσω αργά γιατί είναι και εμπορικός μήνας και αφου μεινω Aguas Calientes ένα βράδυ να παω άλλη μια νωρίς το πρωί για άλλη μια βόλτα.
Αυτο το "αργά" που λές, καλό θα ήταν να το ελένξεις πρώτα με τα ωράρια επίσκεψης.

Οπότε αν παρω δύο εισητηρια τι θα αγοράζατε εσείς που τα έχετε επισκεφτεί και ξέρετε τι αξιζει;
Εγώ έχω διαλέξει ήδη και η επιλογή μου ήταν το 2
Αν ξαναπήγαινα θα διάλεγα να δώ το μουσείο και να κάνω πεζοπορία στο Montana mountain. Με δύο φορές μπορείς να τα δείς όλα. Αν θυμάμαι καλά το μουσείο έχει ξεχωριστή επιλογή για εισιτήριο, αλλά δεν παίρνω και όρκο, γιατί λίγο είχα ασχοληθεί.

Edit: Όλα αξίζουν!
 
Last edited:

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.658
Likes
50.480
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Γιωργο ευχαριστω για τις απαντησεις.

1. Οποτε απο Παρακας λες να παω κατευθειαν Κουσκο και απο εκει να φυγω με νυχτερινο λεωφορειο καπακια για Λα πας- Ουγιουνι;
2. Βασικα οτι κατσει ειμαι μενω απο χοστελ μεχρι 4-5στερο δεν χαλιεμαι ειμαι ευκολοβολευτος. Οποτε λες δεν κλεινω για τα περισσοτερα;
3. Ok καταλαβα..
4. Οκ ευχαριστω
5. Κατσε οταν λες κλεινεις μηνες πριν εννοεις τα εισητηρια ή μονο για διαμονη; Επειδη ειναι και Αυγουστος και μηνας full season απο οτι ξερω να κλειδω διαμονη ή χρειαζεται και κατι αλλο οπως εισητηρια κλπ; Και ποσο;
Η διαμονή δε χρειάζεται κρατήσεις για μένα.
Απο παρακας πας λιμα και πετας για Κούσκο, αλλιώς δεν προλαβαίνεις.
 

d4ydr33m3r

Member
Μηνύματα
124
Likes
29
Ταξίδι-Όνειρο
Antarctica
Kαταλαβα οποτε οπως σε ρωτησα μηπως θα ειναι καλυτερο να παω Κουσκο κατευθειαν και απο εκει να παω αεροπορικως ή οδικως Λα Πας Ουγιουνι και σιγα σιγα να επιστρεφω μετα προς Λιμα μην μου ερθει αποτομη η επιστροφη;
Ειναι και αλμυρο το αεροπλανο απο Λα Πας ή Ουγιουνι για Λιμα απο οτι ειδα..
 

silversurfer

Moderator
Μηνύματα
2.328
Likes
3.467
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Του Κόσμου
Απο Βολιβία προς Περου είναι φαρμάκι --- η αντιθετη διαδρομη αεροπορικως ειναι πιο συμφέρουσα οποτε δες μηπως πας πρώτα Βολιβια κ γυρισεις σιγα σιγα προς Ματσου Πιτσου
 

d4ydr33m3r

Member
Μηνύματα
124
Likes
29
Ταξίδι-Όνειρο
Antarctica
Η να παω Macchu Picchu πρωτα και αεροπορικως Βολιβια απο εκει αν βρω φθηνη αναλογικα πτηση και μετα να επιστρεψω προς τα πισω να μην εχω το Cusco στο μυαλο μου.
 

silversurfer

Moderator
Μηνύματα
2.328
Likes
3.467
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Του Κόσμου
Cusco - LaPaz είχα κάνει εγω με 70Ε πριν 2 χρονια σε πολυ βολικη ωρα (07:30 το πρωι)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.722
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom