1821 - 2021 200 χρόνια Ελλάδα...

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.673
Likes
16.376
Δεν ήταν λαμπαδηδρόμος .. αυτή η "λαμπάδα" που κρατά (που εμένα μου εμοιαζε στην αρχή για μπατανόβουρτσα) ήταν για να λαμπαδιαζει τουρκικά πλοία..
το Γάϊ (Γάϊος, τί ποιος ξέρει, πρωτεύουσα του νησιού) ..
τελικά ειναι Αγιος Γάιος
Άγιος Γάιος (Παξοί) - Βικιπαίδεια
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.698
Δεν ήταν λαμπαδηδρόμος .. αυτή η "λαμπάδα" που κρατά (που εμένα μου εμοιαζε στην αρχή για μπατανόβουρτσα) ήταν για να λαμπαδιαζει τουρκικά πλοία..

τελικά ειναι Αγιος Γάιος
Άγιος Γάιος (Παξοί) - Βικιπαίδεια
χαχα πλάκα έκανα γιατί μοιάζει με τις δάδες των ολυμπιακών, είχε φαντασία ο γλύπτης,
Γάιος σκέτο είναι το χωριό
στο μεταξύ το άγαλμα εμφανίστηκε στη Ναύπακτο και οι υποψίες για την κλοπή στρέφονται σε μέλη του τράβελστόρις που το τριγυρνούσαν τον τελευταίο καιρό
1024px-20090803_nafpaktos11.jpg
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.073
Likes
44.480
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
στο μεταξύ το άγαλμα εμφανίστηκε στη Ναύπακτο και οι υποψίες για την κλοπή στρέφονται σε μέλη του τράβελστόρις που το τριγυρνούσαν τον τελευταίο καιρό
Ναι, μόνο που αυτό είναι του Μιγκέλ ντε Θερβάντες, με αφορμή τη συμμετοχή του στη ναυμαχία της Ναυπάκτου. Πόσο πολύ μοιάζει όμως!
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.673
Likes
16.376
Πάντως ο Παξινός ήρωας στη Ναύπακτο τον πιασαν οι Τούρκοι και τον θανάτωσαν όπως τον Αθανάσιο Διάκο.. και μάλλον ειναι ο ίδιος στο άγαλμα απο οτι λέει εδώ.. Ψηλέ εισαι σίγουρος για τον Θερβάντες;; Κάποιο μπέρδεμα υπάρχει .. μάλλον του Θερβάντες ειναι..
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.073
Likes
44.480
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland

gkalla

Member
Μηνύματα
1.216
Likes
6.462
Επόμενο Ταξίδι
Γερμανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Ναι, μόνο που αυτό είναι του Μιγκέλ ντε Θερβάντες, με αφορμή τη συμμετοχή του στη ναυμαχία της Ναυπάκτου. Πόσο πολύ μοιάζει όμως!
Όχι δεν είναι του Θερβάντες, ο Ανεμογιάννης είναι και στην Ναύπακτο. Του Θερβάντες είναι εκεί κοντά, από κάτω.
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.673
Likes
16.376
ο Ανεμογιάννης είναι και στην Ναύπακτο.
Ευτυχώς ξεκαθαρίστηκε γιατί άρχισαν κάποιοι να μας κατηγορούν για κλοπές..

Αυτό πρεπει να εγινε τελευταία γι αυτό μπερδευτηκαμε..
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.073
Likes
44.480
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Όχι δεν είναι του Θερβάντες, ο Ανεμογιάννης είναι και στην Ναύπακτο. Του Θερβάντες είναι εκεί κοντά, από κάτω.
Ευτυχώς ήρθαν οι ντόπιοι να βάλουν τα πράγματα στη θέση τους! ;)
Και κάτι δε μου κολλούσε από την αρχή...

@panpan Διευκρινιστική η φωτογραφία σου, δε το θυμάμαι όμως με τίποτα έτσι το λιμανάκι, πήγα και πρόσφατα να φανταστείς!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.073
Μηνύματα
879.670
Μέλη
38.807
Νεότερο μέλος
elendim7576

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom