2η συνάντηση

taver

Member
Μηνύματα
12.488
Likes
28.974
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
taver, πώς ήταν τελικά η διάσημη "saltimbocca"? :)
Η αλήθεια είναι ότι είχα μια επιφύλαξη μέχρι να κοιτάξω on-line τη συνταγή, νόμιζα ότι έκανα λάθος εγώ. Θυμόμουνα ότι η βάση του πιάτου είναι στα σκαλοπίνια με σάλτσα φασκόμηλου & λευκού κρασιού, και προσούτο από πάνω. Έτσι την έτρωγα για χρόνια, σχεδόν καθημερινά, με delivery από το Da Romollo e Remo στου Ζωγράφου (έχει κλείσει τώρα). Έτσι την είχα φάει και μια φορά στην Ιταλία.
Ε, αυτό ήταν και σ' αυτό το εστιατόριο, αν προσθέσεις και μια λευκή σάλτσα (που τη βρήκαν?) από κρέμα γάλακτος και τυρί...
Νόστιμο πάντως (το κρέας), αλλά όχι τα γύρω γύρω (τα άφησα, άλλωστε).
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
την επομενη φορα λεω να παμε καπου προς Πειραια..
δοκιμασαμε το κεντρο, τα βορεια, ε ας κατεβουμε και προς θαλασσα, καλοκαιρι ειναι..
παιδια, χαιρομαι που περασατε ωραια!!
για τα φαγητα/γλυκα δεν πειραζει, η παρεα μετραει!!
ελατε την επομενη φορα Πειραια!!καλα τα λεει η neraida!!το tony bonnano ειναι η καλυτερη επιλογη!!σκεφτειτε το καλα!!
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
45 Ευρώ το άτομο και μάλιστα για μέτριο φαγητό; Αίσχος τους!

Πάντως, σημασία έχει ότι βρεθήκατε και τα είπατε...και περάσατε και καλά!

Εγώ δεν μπόρεσα να έρθω και πάλι δυστυχώς. Σόρυ που χάθηκα λίγο αυτό το διάστημα, αλλά με πιέζει ο χρόνος και το φόρουμ απαιτεί συγκέντρωση και περισσότερο χρόνο που μου περνάει πολύ γρήγορα ο άτιμος αυτό το διάστημα!

Ελπίζω να κανονίσουμε σύντομα κάτι...γιατί θέλω πολύ να τα πούμε από κοντά! :clap::clap::clap:
 

σαιτας

Member
Μηνύματα
696
Likes
372
Ειχα αρκετους μηνες να παω, εμαθα λοιπον οτι εχει αλλαξει σεφ και προσωπικο. Παντως η πιτσα του εχει χαλασει αφανταστα. Τωρα οσον αφορα την κρεμα γαλακτος παιζει σε ολα τα ιταλικα παρα πολυ, προσπαθω να την αποφευγω. Ο λογαριασμος βεβαια ειχε να κανει με την παραγγελια, ηταν αρκετα τα πιατα, το βασικο ομως ηταν οτι περασαμε ομορφα, ετσι πιστευω. Ναι συμφωνω με την νεραιδα οτι πρεπει να παμε προς θαλασσα, αν και δεν με βολευει. Μια προταση απο μενα ειναι να συναντηθουμε σε καφε , μπαρ που να μην εχει τραπεζι, ετσι να μπορουμε να μιλαμε ολοι με ολους.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.289
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Ειχα αρκετους μηνες να παω, εμαθα λοιπον οτι εχει αλλαξει σεφ και προσωπικο. Παντως η πιτσα του εχει χαλασει αφανταστα. Τωρα οσον αφορα την κρεμα γαλακτος παιζει σε ολα τα ιταλικα παρα πολυ, προσπαθω να την αποφευγω. Ο λογαριασμος βεβαια ειχε να κανει με την παραγγελια, ηταν αρκετα τα πιατα, το βασικο ομως ηταν οτι περασαμε ομορφα, ετσι πιστευω. Ναι συμφωνω με την νεραιδα οτι πρεπει να παμε προς θαλασσα, αν και δεν με βολευει. Μια προταση απο μενα ειναι να συναντηθουμε σε καφε , μπαρ που να μην εχει τραπεζι, ετσι να μπορουμε να μιλαμε ολοι με ολους.
συμφωνώ με το σαίτα σε γενικές γραμμές αν και η πίτσα που έφαγα εγώ, 4 stagioni, καλή ήταν. η κρέμα γάλακτος στα ιταλικά πρέπει να τελειώσει κάποτε!
αλλάξανε όλα λοιπόν στο μαγαζί! έτσι εξηγείται..εγώ έιχα πάει πέρισυ αν θυμάμαι καλά και ήταν πολύ καλύτερα γενικά.για το λογαριασμό καλά τα είπες. +5 Chianti..
ωραία ήταν. την επόμενη φορά συμφωνώ κι εγώ προτείνετε ένα καφέ μπαρ παραθαλάσσιο.σωστός.
 

manolism

Member
Μηνύματα
387
Likes
1.779
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
θελω να πω ενα μεγαλο ευχαριστω γι αυτους που ηρθαν στην συναντηση (για αυτους που ηρθαν αργοτερα και για αυτους που δεν ηρθαν καθολου ,καποιο λογο θα ειχαν αυτοι)
ο χωρος ηταν πολυ ωραιος ,το φαγητο πολυ καλο και η εξυπηρετηση εξισου (παντα βεβαια υπαρχει και το καλυτερο)
να το ξανακανουμε (μηπως για καφε με κουλουρακια να μας βγει και φθηνοτερα?)


---------------------------
leon00(συζυγος dafnis)
Νικο να γραφεις συχνοτερα!!! ;)

Παντος ο λογαριασμος ηταν υπερβολικος και δεν το ειχα αναφερει στην αρχη μπας και ηταν μονο δικη μου διαπιστωση...παντος υπαρχουν παρα πολλες καλες επιλογες για καλο φαγητο αλλα δεν ειναι ιταλικο...εαν σας ενδιαφερει σε καποια αλλη συναντηση μπορω να προτεινω...αλλα επειδη ειπατε για Πειραια προτεινω Βοσπορο στο μικρολιμανο!! ;)
 

neraida

Member
Μηνύματα
391
Likes
87
αλλα επειδη ειπατε για Πειραια προτεινω Βοσπορο στο μικρολιμανο!! ;)
συμφωνω με τον Βοσπορο οπως και με το τονυ μπονανο που ειπε η Λατινα..
κατεβειτε και μια φορα στα μερη μας που ειναι ωραια και διπλα στην θαλασσα..

απλα στο Τονυ Μπονανο, φοβαμαι οτι θα ειναι παλι λιγο "τσιμπημενα"..

ας δουμε πρωτα αν υπαρχει διαθεση και μετα κανονιζουμε και μια 3η συναντηση..

αλλωστε η Λατινα μεχρι στιγμης δεν εχει εμφανιστει στις συναντησεις μας, ουτε το Ρεθυμνο και ο cakenet....:lol:
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.289
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
ας δουμε πρωτα αν υπαρχει διαθεση και μετα κανονιζουμε και μια 3η συναντηση..
αλλωστε η Λατινα μεχρι στιγμης δεν εχει εμφανιστει στις συναντησεις μας, ουτε το Ρεθυμνο και ο cakenet....:lol:
λοιπόν για την 3η να ξεκινήσουν οι απόντες ως τώρα, το θέμα και τις προτάσεις τους...εμείς οι παρόντες ως τώρα τέλος.
βρε συ οι φωτο?:shock:
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
συμφωνω με τον Βοσπορο οπως και με το τονυ μπονανο που ειπε η Λατινα..
κατεβειτε και μια φορα στα μερη μας που ειναι ωραια και διπλα στην θαλασσα..

απλα στο Τονυ Μπονανο, φοβαμαι οτι θα ειναι παλι λιγο "τσιμπημενα"..

ας δουμε πρωτα αν υπαρχει διαθεση και μετα κανονιζουμε και μια 3η συναντηση..

αλλωστε η Λατινα μεχρι στιγμης δεν εχει εμφανιστει στις συναντησεις μας, ουτε το Ρεθυμνο και ο cakenet....:lol:
εχω κανει 2 απουσιες, αλλα και οι 2 δικαιολογημενες!
εχω κανει εμφανιση μονο στην συναντηση των γερμανοφιλων!οπως καταλαβαινετε κανω μονο guest!!:bleh::bleh:
υποσχομαι ομως next time να ειμαι εκει!αν το κανονισουμε και για πειραια, ακομη καλυτερα!εγω το τονυ μπονανο το προτεινα επειδη ειπατε για ιταλικο!αν δεν θελετε αποκλειστικα ιταλικο, οι επιλογες στον πειραια ειναι πολλες!!
μπορουμε εξαλλου να παμε και για καφεδακι ή για ποτακι!
ας αρχισουν σιγα σιγα να πεφτουν οι προτασεις για ημερα και τοπο συναντησης και βλεπουμε!!!
 

σαιτας

Member
Μηνύματα
696
Likes
372
θα ερχοταν νεραιδα , το ρεθυμνο , αλλα ακομα περιμενει να παει η βαρκα απο καβαλα. Τωρα η λατινα το δηλωσε μονο γκεστ θα ερθει. Εγω παντως θα ερθω οτι κι αν κανονισετε, αρκει να με θελετε. Αν παντως θελετε φαι, μεζεδοπωλειο θα προτεινα. Σαμιον εσυ θα ερθεις ? μεγαλη υποθεση να εχεις σκαφος ! ποσο σε ζηλευω.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.199
Μηνύματα
883.604
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom