2 μερη που δεν.....

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.545
Likes
8.164
Συμφωνώ με argiro, οι Τσέχοι έχουν παιδεία και κουλτούρα...όσο για την αγένεια που έχουμε, όπως φαίνεται, αντιμετωπίσει όλοι στην Πράγα? Μα αυτοί που "συναναστρεφόμαστε" είναι σερβιτόροι, πωλητές κ.λ.π. και είναι ως επί το πλείστον οικονομικοί μετανάστες και όχι ντόπιοι... πώς μπορούμε, λοιπόν, να βγάλουμε ασφαλή συμπεράσματα για τον τσέχικο λαό? Είναι σα να πάμε να φάμε και να ψωνίσουμε σουβενίρ στην Πλάκα! Μπορούμε να καταλάβουμε πολλά για τους Έλληνες όταν οι 8 στους 10 που δουλεύουν εκεί σερβιτόροι είναι ξένοι?
 

Lyda

Member
Μηνύματα
723
Likes
241
Επόμενο Ταξίδι
ΚΑΛΜΥΚΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
Προσωπικα δεν με ενδιαφερει καθολου αν ειναι ντοπιοι ή μεταναστες. Αυτο που με ενδιαφερει ειναι πως αντιμετωπιζει η χωρα εναν ταξιδιωτη, και η χωρα ειναι και τα δυο, και οι ντοπιοι και οι μεταναστες. Νομιζω πως κανεις δεν ειπε πως ΟΛΟΙ ειναι αγενης, μεγαλο μερος ομως δεν μπορει να διαχειρηστει την αποτομη εφοδο τουριστων στην χωρα, το ιδιο ακριβως ειχε συμβει και στην Ελλαδα και τα αποτελεσματα τα βλεπουμε
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Η Τσεχια ακομη λιγοτερο και απο την Ελλαδα δεν εχει τουριστική υποδομή στο σημειο που λέγεται "ανθρωπινο κεφάλαιο". Αυτο ομως ειναι κατι που συν τω χρονω αποκτιεται αν υπαρχει βουληση για κατι τετοιο.
Για την Ελλάδα αμφιβάλλω πολύ κατα πόσον υπάρχει καμία βουληση ουσιαστικά να ανέλθουν επίπεδο οι τουριστικές σπουδες και επιπλέον να επιμορφωθούν οι τόσες χιλιάδες άνθρωποι που ασχολούνται με τον τουρισμό. Ο κάθε ένας στην Ελλάδα που ασχολείται με τον τουρισμό συνήθως από την κούτρα του κατεβάζει οτι θεωρεί οτι πρέπει να κάνει.
 

Lalibela

Member
Μηνύματα
330
Likes
47
Ο κάθε ένας στην Ελλάδα που ασχολείται με τον τουρισμό συνήθως από την κούτρα του κατεβάζει οτι θεωρεί οτι πρέπει να κάνει

αν η κουτρα δεν κατεβαζε τσιμεντο και αν ειχε παραμεινει η ελληνικη φιλοξενια ....στο αιμα μας ...ας καναμε ο,τι θέλαμε....
 

dimitris70

Member
Μηνύματα
97
Likes
20
Ο κάθε ένας στην Ελλάδα που ασχολείται με τον τουρισμό συνήθως από την κούτρα του κατεβάζει οτι θεωρεί οτι πρέπει να κάνει

αν η κουτρα δεν κατεβαζε τσιμεντο και αν ειχε παραμεινει η ελληνικη φιλοξενια ....στο αιμα μας ...ας καναμε ο,τι θέλαμε....
Ώπα, νομίζω ότι ξεφύγατε λιγάκι και γενικεύετε αδικαιολόγητα.
Θα συμφωνήσω ότι δεν βλάπτει λίγη εκπαίδευση και προγραμματισμός αλλά αυτό ισχύει παντού και σε όλα τα επαγγέλματα. Πρέπει να προσέξουμε τον τουρισμό μας γιατί είναι η βαριά βιομηχανία μας αλλά υπάρχουν και σε αυτόν το χώρο πολλοί που τον αγαπούν, δουλεύουν με μεράκι και κάνουν πράγματα μόνοι τους σχεδόν, καμία βοήθεια από το κράτος, χωρίς απαραίτητα να σκέφτονται το κέρδος μόνο.Ένας απο αυτούς θέλω να πιστέυω ότι είμαι και εγώ.
Ποιός είπε ότι δεν υπάρχει η ελληνική φιλοξενία στον τουρισμό ακόμα και σήμερα στις δύσκολες μέρες μας; Τουλάχιστον εδώ στην Κρήτη πιστέυω ότι οι τουρίστες έρχονται ακόμα πρωτίστως γι αυτήν σε συνδυασμό με ήλιο και θάλασσα και σίγουρα όχι για τις, πρωτόγονες ακόμα, υποδομές μας.
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Ώπα, νομίζω ότι ξεφύγατε λιγάκι και γενικεύετε αδικαιολόγητα.
Θα συμφωνήσω ότι δεν βλάπτει λίγη εκπαίδευση και προγραμματισμός αλλά αυτό ισχύει παντού και σε όλα τα επαγγέλματα. Πρέπει να προσέξουμε τον τουρισμό μας γιατί είναι η βαριά βιομηχανία μας αλλά υπάρχουν και σε αυτόν το χώρο πολλοί που τον αγαπούν, δουλεύουν με μεράκι και κάνουν πράγματα μόνοι τους σχεδόν, καμία βοήθεια από το κράτος, χωρίς απαραίτητα να σκέφτονται το κέρδος μόνο.Ένας απο αυτούς θέλω να πιστέυω ότι είμαι και εγώ.
Ποιός είπε ότι δεν υπάρχει η ελληνική φιλοξενία στον τουρισμό ακόμα και σήμερα στις δύσκολες μέρες μας; Τουλάχιστον εδώ στην Κρήτη πιστέυω ότι οι τουρίστες έρχονται ακόμα πρωτίστως γι αυτήν σε συνδυασμό με ήλιο και θάλασσα και σίγουρα όχι για τις, πρωτόγονες ακόμα, υποδομές μας.
Δεν κατάλαβες τι θέλω να πω: Δε ρίχνω την ευθυνη για την αθλια εκπαιδευση των ανθρώπων που ασχολούνται με τον τουρισμό στους ιδιους τους απασχολούμενους σε αυτον. Αλίμονο. Ίσα ίσα οι άνθρωποι οτι μπορουν κάνουν. Και σαφώς πολλοί από αυτούς αγαπούν αυτό που κάνουν και είναι κρίμα που αυτοί οι άνθρωποι δεν έχουν λάβει την προσήκουσα βοηθεια. Ο τουρισμός επαφίεται στον πατριωτισμό τους, χωρίς καμιά βοηθεια επι της ουσίας. Αλλοτε λοιπόν έχουμε θετικά αποτελέσματα και άλλοτε όχι.
Καλά έκανε το το κράτος και έδωσε κοινοτικά χρηματα και χτίστηκαν ξενώνες και "παραδοσιακές" ταβέρνες και "παντοπωλεια" κλπ. Ποιός όμως εκπαίδευσε τους ανθρώπους αυτούς στο να κρατουν τις επιχειρήσεις τους; Ολίγον λογιστικά, ολίγον οικονομικά, ολίγον μάρκετιγκ, ολίγον υπολογιστές, ολίγον μαγειρική, ολίγον οικονομία στην κουζίνα κλπ ποιός τους δίδαξε; Κανείς. Στην τύχη τους τους άφησαν τους ανθρώπους ως επι τω πλειστον.
Και αυτή η ελλειψη εκπαίδευσης ειναι εμφανης σε ολες τις εκπαιδευτικές βαθμίδες. Από το επίπεδο ΙΕΚ η ΚΕΚ που μόλις ανέφερα, μέχρι ΤΕΙ και ΑΕΙ.
Κατά τη γνώμη μου χρειάζεται πολύ σοβαρή εκπαιδευση υψηλού επιπέδου (σε κάθε εκπαιδευτική βαθμίδα) και καλός και εγκαιρος προγραμματισμός. Αυτά φυσικά είναι ευθύνη του κράτους.
Αν γνωρίζετε καμιά σχολή τουριστικών σπουδων υψηλού κύρους στην ελλάδα θα ηθελα να την ήξερα. Αν θυμαμαι καλά, μια σχολη επιπεδου ΑΕΙ υπάρχει ολη και ολη, και αυτή αφορά ενα τμημα διοικησης επιχειρησεων το οποίο έχει εδρα στην Χιο κιόλας (οχι και ο πλεον τουριστικός μας προοριμός) το οποίο μια απο τις κατευθνσεις που προσφερει είναι του τουρισμού. Εννοειται οτι το γεγονός οτι δεν είναι σε κάποια από τις μεγάλες πόλεις το έχει υποβαθμίσει: έχει εξαιρετικα χαμηλή βάση. Δεν έχει για παραδειγμα τη δυσκολία πρόσβασης της ΑΣΟΕΕ η του Πανεπιστημιου Μακεδονιας. Δε θέλω να πω οτι οι καθηγητές του δεν είναι καλοί, μπορεί να είναι αριστοι οι άνθρωποι. Αλλά έχουν να αντιπαλέψουν το γεγονός οτι οι φοιτητές τους για αλλού τραβούσαν και αλλού βρέθηκαν. Οτι δηλαδή οι φοιτητές που φοιτουν εκεί δεν είχαν σαν πρώτη επιλογή αυτό το τμήμα.

Αυτός είναι λοιπόν ο τρόπος που στην Ελλάδα το κράτος αποφασίζει να εκπαιδεύσει το ανθρώπινο δυναμικό που θα ασχοληθεί με τη βαριά της βιομηχανία. Σκεψου δηλαδή και να μην θεωρούσαμε τον τουρισμό μας σημαντικό οικονομικό μέγεθος...
Μπορεί να έχουμε ηλιο και θάλασσα (και μπετον που λέει και η Lalibella) αλλά δε θα προχωρήσουμε και πολύ αν δεν εχουμε καλά εκπαιδευμένους ανθρωπους. Απο τη δεκαετία του '70 και του '80 που ημασταν ακόμη παρθένος τουριστικά προορισμός, οπότε πηγαίναμε βάσει των παραδοσιακών μας αξιών της φιλοξένιας, πέρασε πολύς καιρός, τα νούμερα μεγάλωσαν, πράγμα που σημαίνει οτι πλέον δε μπορεί κανείς να πορεύεται με τις αρχές αυτές και μόνο: δεν επαρκούν πια για τόσο κόσμο. Χρειαζεται επαγγελματική αντιμετώπιση. Και πως θα γίνει αυτό χωρίς εκπαιδευμένους επαγγελματίες;
Παράδειγμα: Τη δεκαετία του '70 με φιλοξενούσε ο νονός μου στο σπίτι του στη Σάμο. Υπήρχε εκεί το πολύ συγκινητικό έθιμο, ανήμερα τις μεγάλες γιορτές να φιλοξενούν στα σπίτια τους και στα τραπέζια τους τους ξένους που συναντούσαν στον δρόμο. Λογικό αυτό το έθιμο, καθότι ναυτικοί άνθρωποι ως επί το πλέιστον οι σαμιώτες, είχαν περάσσει πολλές χρονιάρες ημέρες μόνοι τους, μακριά από τις οικογένειες τους, οπότε δεν ήθελαν να βλέπουν μόνους τους ξένους, ενώ υπήρχε μεγάλη γιορτη. Το έθιμο κυλούσε καλώς το δεκαπενταυγουστο και κατά τις καλοκαιρινές εορτές και πανυγυρια, καθότι υπήρχαν αρκετοι τουρίστες οι οποίοι επωφελούντο απο τη συνηθεια αυτη. Το Πάσχα όμως ηταν προβληματικό καθότι δεν υπήρχαν ξένοι στην Σάμο, εκείνη την εποχή. Γινόντουσαν λοιπόν ομηρικοί καυγάδες για το ποιός θα έπαιρνε τον μοναδικό ξένο σπίτι του. Θυμάμαι που περιμέναμε με ανυπομονησία το νονό μου να δούμε αν θα καταφερνε να βρει καποιον ξενο. (Τους ξένους τους έφερναν οι αντρες στο σπίτι για ευνόητους λόγους). Θυμάμαι την χαρά που κάναμε όταν μας έφερε ένα νεαρό σκιαγμένο ζευγαράκι, το οποίο ποιός ξέρει πως είχε βρεθεί στη Σάμο, τον Απρίλη του 1977 και την περηφάνεια του νονου μου ο οποίος εξασκόντας τα λίγα αγγλικά του είχε καταφέρει να τους πείσει για τις αγαθές προθεσεις του τους νεαρους που δεν καταλάβαιναν προς τι ολη η φασαρία και γιατί όλοι οι Καρλοβασιώτες τους τραβολογανε από εδώ και από εκει.
Προφανώς λοιπόν οσοι τουρίστες έφευγαν απο τη Σάμο τη δεκαετία του 70 θα είχαν τις καλύτερες εντυπώσεις: τους είχαν ανοίξει οι ντόπιοι τα σπίτια τους και τους είχαν τραπεζώσει (θεικά κιόλας) στα καλα καθούμενα. Οπότε και τις οποίες ελλείψεις στην τουριστική υποδομή τις αντιμετωπιζαν με επιηκεια. Το 2010 ομως ακόμη και αν κρατάει αυτό το εθιμο -που υποθέτω οτι σε ενα βαθμό θα έχει ατονίσει και αυτό και το βρίσκω και λογικό: είπαμε τραπεζώνουμε τους ξένους που βρισκονται στα ξένα μακρια απο τις οικογένειες τους, λόγω ανάγκης και όχι λόγω χαβαλέ- ειναι λογικά αδύνατο να καλύπτει τις πολλές χιλιάδες ξένων που επισκέπτονται το νησι. Οπότε η παραδοσιακή φιλοξενία δεν είναι δυνατόν να καλύπτει πλέον τις όποιες ελλείψεις είτε σε υποδομές, ειτε σε ανθρώπινο δυναμικό.
Ας το καταλάβουμε: περάσαμε πια σε άλλο επίπεδο. Από την οικοτεχνία φτάσαμε στη βαριά βιομηχανία. Δεν επαρκούν λοιπόν οι οικοτεχνικές μέθοδοι άλλο πια. Και εφόσον πλέον θεωρείται τόσο σημαντικός παράγοντας για την οικονομία μας, η εκπαιδευση των ανθρώπων που ασχολούνται με αυτά θα έπρεπε κατ εξοχήν να είναι η απόλυτη προτεραιότητα, και το χειρότερο είναι οτι ούτε καν γίνεται κουβέντα για το θέμα αυτό.
 

Μαρ

Member
Μηνύματα
23
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανια
Ταξίδι-Όνειρο
Μπουενος Αιρες
Θα πρεπει καποτε να καταλαβουμε οτι το κρατος και η πολιτεια ειμαστε εμεις οταν νοικιαζανε στην χαλκιδικη τις τρυπες για δωματια το κρατος εφταιγε η πολιτες οταν νοικιαζουν τα δωματια στην .....πετεινιτσα 80 ευρω οσο ενα τετραστερο ξενοδοχειο στο βερολινο να υποθεσω οτι παλι φταιει το κρατος και οχι οι πολιτες που θελουν να τα αρπαξουν ευκολα και γρηγορα.Οταν παιρνουν τις επιδοτησεις και δηλωνουν ψευτικα στοιχεια παλι η πολιτεια φταιει.
οσο γιατο θεμα σε ποιες χωρες δεν θα πηγαινα ειναι οι χωρες μεπολυ μεγαλη φτωχεια οπως Ινδια γιατι δεν αντεχω να βλεπω τοσο πονο.
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Θα πρεπει καποτε να καταλαβουμε οτι το κρατος και η πολιτεια ειμαστε εμεις οταν νοικιαζανε στην χαλκιδικη τις τρυπες για δωματια το κρατος εφταιγε η πολιτες οταν νοικιαζουν τα δωματια στην .....πετεινιτσα 80 ευρω οσο ενα τετραστερο ξενοδοχειο στο βερολινο να υποθεσω οτι παλι φταιει το κρατος και οχι οι πολιτες που θελουν να τα αρπαξουν ευκολα και γρηγορα.Οταν παιρνουν τις επιδοτησεις και δηλωνουν ψευτικα στοιχεια παλι η πολιτεια φταιει.
Το οτι οι τουριστικές παροχές δεν είναι ανταγωνιστικές έχει δύο σκέλη: τόσο την υλικοτεχνική υποδομή που αναφέρεις και όσο και το ελειμματικό σέρβις το οποίο έχει να κάνει με την εκπαίδευση όχι μόνο του προσωπικού, αλλά και όλων των εμπλεκομένων στον τουρισμό.
Από εκεί και έπειτα φυσικά ευθυνεται καταρχήν και κυρίως και το κράτος το οποίο δεν κάνει σωστούς ελέγχους ή κάνει σκοπίμως ελλειματικούς ελέγχους. Κατά δεύτερον ευθυνόμαστε και εμείς οι ίδιοι όταν συναινούμε να πληρώνουμε μεγάλα ποσά για ελειπείς παροχές, ουσιαστικά δηλαδή όταν επιβραβεύουμε την συμπεριφορά αυτή των εμπλεκομένων με τρόπο καταστροφικό με τον τουρισμό .
 

Μαρ

Member
Μηνύματα
23
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανια
Ταξίδι-Όνειρο
Μπουενος Αιρες
Για την ευγενεια δεν απαιτειται ουτε κοπος ουτε επιμορφωση.
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Καταρχήν έχεις δίκιο. Αλλά δε έτυχαν και όλοι μιας σωστής αγωγής εξ απαλών ονύχων. Ούτε και η ευγένεια είναι και ένα μέγεθος που να μπορεί να αποδειχθεί με τυπικό τρόπο, έτσι ώστε να τυγχάνουν άδειας λειτουργίας μόνο οι ευγενείς ανθρωποι.
Αλλά αυτό που μπορεί να διδαχθεί κάποιος, σε ένα βαθμό, είναι το να διαχειρίζεται καλυτερα τα θέματά του, έτσι ώστε να ελαχιστοποιεί τις στιγμές κρίσης και έντασης, με συνέπεια να είναι λιγότερο κουρασμένος και εκνευρισμένος, άρα να είναι πιο ευγενής με τους γύρω του. Και αυτο δεν είναι και λίγο.
 

elliot

Member
Μηνύματα
18
Likes
10
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος ΗΠΑ
γενικά απεχθάνομαι την πολλή "τουριστίλα" που βγάζουν μερικά μέρη και μερικές φορές δυστυχώς δε γίνεται να την αποφύγεις. έτσι χαμηλά στις προτιμήσεις μου είναι η πράγα. ίσως αν κάποτε στην ελλάδα κοπάσει αυτός ο χαμός που γίνεται με την πράγα να αρχίσει να μου κάνει κλικ. προς το παρόν πάντως είναι χαμηλά. ακόμα, για κάποιο λόγο δε μου κάνουνε με τίποτα "κλικ" ολλανδία, βέλγιο, καθώς και οι χώρες της σκανδιναβίας. δεν έχω ιδιαίτερο λόγο, αλλά αν ήταν στη διακριτική μου ευχέρεια να επιλέξω εγώ τον προορισμό μιας παρέας δε θα πήγαινα προς τα εκεί.
 

argiro

Member
Μηνύματα
250
Likes
111
Επόμενο Ταξίδι
Ταξίδια με το νου...
Ταξίδι-Όνειρο
Θιβέτ, ΗΠΑ, Αίγυπτο
παιδιά ελληνικά ακους παντού εντός Ευρώπης...σε όποια χώρα κι αν πήγα σηνάντησα Έλληνες τουρίστες ή Έλληνες που ζούν εκεί....κι εμένα δεν μου αρέσει κι ακόμη δεν ξέρω το γιατί πραγματικά.....αλλά είμαστε ταξιδιάρηδες τι να κάνουμε????? κι αν δεν είμασταν τόσο φωνακλάδες,φασαριόζοι....και γενικά Ελληνάρες...ίσως δεν θα ενοχλούσαμε τους άλλους Ελληνάρες τουρίστες....ή δεν θα μας ενοχλούσαν αυτοί...οπότε εγώ το προσπερνάω και γελάω και μαζί μας καμιά φορά! :p
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.274
Μηνύματα
885.888
Μέλη
38.947
Νεότερο μέλος
anthger

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom