2020 Που πάμε.

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.413
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Το ότι δέχονται αυτή τη στιγμή κρατήσεις για τους μήνες Μάιο και Ιούνιο δε σημαίνει δυστυχώς κι ότι θα είναι ανοικτοί εν τέλει. Σιγά μην έλεγαν στο τηλέφωνο ότι η πληρότητά τους είναι χαμηλή (γιατί χαμηλή θα είναι).
Και γιατί να μην το πει ; Τι έχει να κερδίσει ; Λες και δεν ακούμε τι γίνεται σε όλο τον κόσμο!
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Και γιατί να μην το πει ; Τι έχει να κερδίσει ; Λες και δεν ακούμε τι γίνεται σε όλο τον κόσμο!
Είναι το ίδιο για την ψυχολογία ενός
πιθανού πελάτη να ακούσει "άστα χάλια η κατάσταση, τρεις κρατήσεις έχω όλες κ όλες" και το ίδιο να ακούσει ότι έρχονται μια χαρά κρατήσεις παρ' όλη την τρέχουσα κατάσταση; Δε νομίζω.
Μακάρι να πάνε όλα καλά και να ανοίξουν και νωρίτερα και να υπάρξει μια κάποια κίνηση ώστε κάπως να σωθεί η σεζόν. Για κερδοφορία φέτος δεν πάει κανείς, αλλά όπως λέει και ο Yorgos από πάνω, το θέμα είναι να μην μπει και τελείως μέσα.
 

gioannis13

Member
Μηνύματα
1.262
Likes
7.824
Επόμενο Ταξίδι
Όπου πετάει αεροπλάνο...
Ταξίδι-Όνειρο
Χωρίς ρολόι στο χέρι !!!
5-7 Ιουνίου που έχω για Νάξο με ΟΑ και έκανα τώρα μια έρευνα για διαθεσιμότητες,κάτι δεν μ΄αρέσει,δλδ δεν πουλάει περισσότερες από 2 θέσεις και έχουν εξαφανιστεί η 4-5 πτήσεις που είχε ημερησίως ! Μπας και κάτι ξέρουν για το πότε θα ανοίξουν τα νησιά ?
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
4.503
Καλά άμα οι κρατήσεις από εξωτερικό είναι τηλεφωνικές χωρίς προκαταβολής δεν μου λένε τίποτα. Από την άλλη με τη ρευστότητα που υπάρχει χωρίς να ξέρουμε ποιες πτήσεις θα υπάρχουν και με ποιες προϋποθέσεις θα ταξιδεύουμε μάσκες, υγειονομικά διαβατήρια, κενές θέσεις κλπ πως να κάνουμε κάποια κίνηση. Η πιο σίγουρη λύση πάντως είναι ταξίδι με το αυτοκίνητο και αυτή θα προτιμήσω μάλλον για το φετινο καλοκαίρι
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.364
Likes
3.408
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Αρκετά καταλύματα έχουν αρκετές κρατήσεις ήδη, βέβαια αυτό μου είπαν οι ίδιοι στο τηλέφωνο!

Από την άλλη σε σημερινή συνομιλία με την AEGEAN μέσω τηλεφώνου, μου είπαν πως οι πτήσεις για τα νησιά εξαφανίζονται! Ο λόγος που κάλεσα ήταν, γιατί ενώ κοίταγα για 2 άτομα τέλος Ιουνίου για Χανιά και ενώ μου έβγαζε διαθέσιμες θέσεις ξαφνικά (μέσα σε λίγες ώρες) η διαθεσημοτητα άλλαξε κατά πολύ!

Για παράδειγμα στις 24 Ιουνίου για 2 άτομα με μίλια δεν έχει θέσεις αλλά μόνο για 1! Όπως και για άλλες πολλές ημερομηνίες! Για την επιστροφή πάλι έβγαζε περισσότερα! Δεν ξέρω περισσότερα μιας και δεν είμαι του κλάδου! Πάντως και οι ξενοδόχοι που μιλούσα μου φάνηκαν εντάξει σε όλα, μιας και οι περισσότεροι δεν ζητούσαν καν προκαταβολή! Μάλιστα το ένα κατάλυμα μου είπε πως έχουν ήδη πολλές κρατήσεις από εξωτερικό αλλά τους κάνει περιέργεια πως θα έρθουν...Τι να πω!

Μακάρι να πάνε όλα καλά να περάσουμε όμορφα!
Επειδή κάνω και εγώ κάποιες κρατήσεις αυτή την περίοδο, εαν το ξενοδοχείο που έκλεισες στην Κρήτη είναι 12μηνης λειτουργίας (Δηλαδή είναι "ξενοδοχείο πόλης") από 1 Ιουνίου θα είναι ανοιχτό κ γενικά δεν έχει λόγο να μην ανοίξει. Επομένως όλα θα είναι μια χαρά....Όσο για τις πτήσεις, από τη στιγμή που υπάρχουν ακόμα λίγες στο σύστημα κρατήσεων της Aegean ανά προορισμό (ουσιαστικά 1 ανά μέρα)λογικο είναι να γεμίζουν από κάποια ημερομηνία και μετά, γιατί ταξιδεύουν κ αρκετοί ντόπιοι με τις καλοκαιρινές τους άδειες. Ακόμα και σε κάποια ακτοπλοικα δρομολόγια που κοίταξα προσωπικά για Ρόδο, έβλεπα τις δικλινες καμπίνες σε περιορισμένη διαθεσιμότητα! Θεωρώ ότι πάντως τις προσεχείς εβδομάδες θα μπουν και άλλες πτήσεις για διάφορους προορισμούς εντός Ελλάδος τόσο από την Aegean όσο κ από sky express
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.782
Likes
18.174
Είναι λογικό πάντως να υπάρχουν ντόπιοι ή άνθρωποι με εξοχικά-σπίτια εκτός Αθηνών που κλείνουν εισιτήρια για να πάνε να μείνουν το καλοκαίρι.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.599
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Όσον αφορά στις κρατήσεις σε καταλύματα, το βρίσκω τουλάχιστον παράξενο το booking να έχει διαθέσιμα δωμάτια πχ στα Χανιά για 23/5 και να σε αφήνει να τα κλείσεις (έφτασα μέχρι το βήμα που βάζεις την πιστωτική). Ακόμα και 12μήνης λειτουργίας να είναι (τα rooms θεωρούνται 12 μήνης λειτουργίας; ), δεν είναι κλειστά μέχρι 1/6;
 

afrodite39

Member
Μηνύματα
103
Likes
96
5-7 Ιουνίου που έχω για Νάξο με ΟΑ και έκανα τώρα μια έρευνα για διαθεσιμότητες,κάτι δεν μ΄αρέσει,δλδ δεν πουλάει περισσότερες από 2 θέσεις και έχουν εξαφανιστεί η 4-5 πτήσεις που είχε ημερησίως ! Μπας και κάτι ξέρουν για το πότε θα ανοίξουν τα νησιά ?
Και εγώ έχω για Νάξο αεροπορικά οικογενειακώς τέλη Ιουνίου και μίλησα με Aegean,μήπως να αλλάξω για πιο μετά,με τη λογική ότι δεν θα έχουνε ανοίξει ενοικιαζόμενα αλλά με ενημέρωσαν ότι αποκλείεταιλειτου και ότι ήδη οι πτήσεις έχουνε πολύ μεγάλη πληρότητα.
για Ιούλιο δεν μπόρεσα να βρω αντίστοιχο δρομολόγιο.
Σκέφτομαι ότι μήπως θα πετάνε με μειωμένη πληρότητα λόγω της κατάστασης....
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.413
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Μόλις έκλεισα και 2ο δωμάτιο στο Ρέθυμνο (το 1ο είναι στα Χανιά) με προκαταβολή αυτή την φορά. Η ευγενική κυρία μου είπε πως ανήκει στην κατηγορία που δέχεται κόσμο κανονικά. Για τα εποχιακά, μου είπε πως μάλλον θα ανοίξουν 15 Ιουνίου και όχι 1 Ιουλίου.

Απλα σας μεταφέρω την συνομιλία μας.
 

thrylosveria

Member
Μηνύματα
230
Likes
205
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτικες
Ταξίδι-Όνειρο
φινλανδια
Μπραβο ρε παιδια, αφου μπορειτε και κανονιζετε ταξιδι/α σας βγαζω το καπελο...δυστυχως για μας , και αυτο το καλοκαιρι θα εχουμε την αγωνια μας διοτι επικειται ''μεγαλουτσικο'' χειρουργειο της συζυγου και το μονο που εχω να πω ειναι να σας πανε ολα δεξια...και μας !!!
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.128
Likes
20.371
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Μπραβο ρε παιδια, αφου μπορειτε και κανονιζετε ταξιδι/α σας βγαζω το καπελο...δυστυχως για μας , και αυτο το καλοκαιρι θα εχουμε την αγωνια μας διοτι επικειται ''μεγαλουτσικο'' χειρουργειο της συζυγου και το μονο που εχω να πω ειναι να σας πανε ολα δεξια...και μας !!!
Όλα καλά θα πάνε!!! ;)
 

PhysioDuck

Member
Μηνύματα
286
Likes
489
Επόμενο Ταξίδι
Είναι τόσο πολλά...
Ταξίδι-Όνειρο
Warwick, NY
Μπραβο ρε παιδια, αφου μπορειτε και κανονιζετε ταξιδι/α σας βγαζω το καπελο...δυστυχως για μας , και αυτο το καλοκαιρι θα εχουμε την αγωνια μας διοτι επικειται ''μεγαλουτσικο'' χειρουργειο της συζυγου και το μονο που εχω να πω ειναι να σας πανε ολα δεξια...και μας !!!
Μακάρι να πάνε όλα καλά!:minion bananas:
Και να σχεδιάζετε και εσείς ταξιδάκι από του χρόνου!:minion duck:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

No members online now.

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.723
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom