2020 Που πάμε.

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Αγχωθηκα να παω πριν γινει πολυ πιο απολυτα, αηδιαστικα, αφορητα, υπερκινεζοποιημενη πολη του πλανητη στα προσεχη χρονια σε σχεση με σημερα. Το οτι θα παω καποτε ειναι δεδομενο.
Έχοντας μόλις επιστρέψει από Βενετία, έχω να πω ότι περίμενα τα πράγματα πολύ χειρότερα. Εκτός από τις κεντρικές αρτηρίες με τα γκρουπ, και το χαμό στις θαλάσσιες μεταφορές, τα υπόλοιπα στενά και μη ήταν αρκετά ήρεμα, χωρίς πολλούς πολλούς τουρίστες, σίγουρα όχι σε ενοχλητικό βαθμό. Το ίδιο και μόλις έπεφτε το σκοτάδι, αν και με αισθητά περισσότερο κόσμο έξω σε σχέση με την προηγούμενη φορά.

Τυχερός; Πάντως καμία σχέση με το πάτα με να σε πατώ από γκρουπ Κινέζων στο Σιεμ Ρηπ.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
Έχοντας μόλις επιστρέψει από Βενετία, έχω να πω ότι περίμενα τα πράγματα πολύ χειρότερα. Εκτός από τις κεντρικές αρτηρίες με τα γκρουπ, και το χαμό στις θαλάσσιες μεταφορές, τα υπόλοιπα στενά και μη ήταν αρκετά ήρεμα, χωρίς πολλούς πολλούς τουρίστες, σίγουρα όχι σε ενοχλητικό βαθμό. Το ίδιο και μόλις έπεφτε το σκοτάδι, αν και με αισθητά περισσότερο κόσμο έξω σε σχέση με την προηγούμενη φορά.

Τυχερός; Πάντως καμία σχέση με το πάτα με να σε πατώ από γκρουπ Κινέζων στο Σιεμ Ρηπ.
Αν αυτη ειναι η εικονα τελος Μαη, παιρνω ελπιδες. Αυτα παθαινεις οταν λες τοσα χρονια "ελα μωρε διπλα ειναι, καποια στιγμη θα παω", περναει ο καιρος και το κινεζοποταμι δεν γυριζει πισω.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.314
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Λοιπόν μιας και η κουβέντα πήγε πάλι στους μικρούς δαίμονες, να μεταφέρω τη σημερινή μου εμπειρία. Σε κάθε φωτογραφική καβατζα καμία τριανταρια Κινέζοι να βγάζουν από 48 φωτογραφίες ο καθένας. Στα σημεία με τη θέα στο ηλιοβασίλεμα είχαν συγκεντρωθει κάνα δίωρο πριν τη δύση. Στο σημείο με θέα της καμπάνες της Οίας ήταν μια οικογένεια, εγώ, και μετά όλοι Κινέζοι.
Επιστρεφοντας στο ξενοδοχείο μου είπε η ιδιοκτήτρια ιστορίες με μαγείρεμα γαριδων σε βραστήρα κοκ. Μικροί θεοί.
Μαντέψτε από πού είναι ο κύριος που έχει ξαπλωσει; :p
View attachment 272299
Μάρτιο μήνα πάντως, ήμασταν 4 ανθρωποι: Δύο Κουβανοί και δύο συμπαθείς κινέζοι.
 

alvadi

Member
Μηνύματα
553
Likes
2.802
Επόμενο Ταξίδι
Μπέργκαμο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μεξικό
Όπως ο Γιοκαρίνης κάποτε αναρωτιόταν κιθαρίστας ή ντράμερ έτσι και γω
Λισαβόνα ή Όσλο;
Μόνη ή με ολοκληρο το σχολείο;

Και ναι αποφάσισα.... Λισαβόνα .. είναι σιγουράκι πια για το 2020! Και για να αποζημιώσω τον γιο μου (η μικρή κόρη την επόμενη χρονιά) του υποσχέθηκα να πάμε οι δυο μας οπου εκεινος θέλει. Αποφάσισε για Κωνσταντινουπολη καλοκαίρι όμως...
 
Last edited:

Vicks

Member
Μηνύματα
636
Likes
1.908
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Αν αυτη ειναι η εικονα τελος Μαη, παιρνω ελπιδες. Αυτα παθαινεις οταν λες τοσα χρονια "ελα μωρε διπλα ειναι, καποια στιγμη θα παω", περναει ο καιρος και το κινεζοποταμι δεν γυριζει πισω.
Πόσο συμπάσχω...ζώντας Γερμανία, εχω φτάσει Μεξικό και Ινδία και δεν έχω πάει ποτέ Ελβετία, αφού δίπλα είναι. ..
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.067
Likes
2.483
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
Εγώ δε ξέρω τι μου συμβαίνει και ακόμα δεν έχω κλείσει τίποτα.. Όχι απλά δεν έχω κλείσει -όπως έκανα άλλες φορές- αλλά ούτε καν ξέρω προς τα που θέλω να πάω :confused: Δηλαδή έχω διάφορα στο μυαλό μου αλλά είτε δε με ενθουσιάζει κάτι ιδιαίτερα -και κουράστηκα πια να πηγαίνω κάπου που δε με τρελαίνει η ιδέα απλά για να λέω ότι πήγα κάπου- και αυτά που με ενθουσιάζουν σαν ιδέα είναι λίγο δύσκολο να πραγματοποιηθούν... Ουφ, προβλήματα κι εμείς οι ταξιδεμένοι :lol:
 

Konstantinb

Member
Μηνύματα
214
Likes
933
Πρωτοχρονιά του '20 στη Μπανγκόκ και σε αναμονή φθηνών εισιτηρίων για 15αύγουστο για Ρίο, Μοντεβιδεό, Μπουένος Άιρες και τα συναφή...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.116
Μηνύματα
880.707
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom