2021.Που πάμε;

paefstra

Member
Μηνύματα
13.016
Likes
40.986
Λοιπον, επειδη δεν καθησε κι ασχημα η μπιλια με τα μιλια ως τωρα και επειδη ερχονται δυσκολες (μιλιακες) μερες, μενοντας πιστη στην παραδοση να μην επιστρεφω απ ευθειας το καλοκαιρι απο Αγγλια, λεω να κανονισω ενα 3ημερο στοπ οβερ στην Ισλανδια, επιστρεφοντας απο Αγγλια. Ισα ισα Ρευκιαβικ και Golden Circle , γιατι για 2 ατομα οτιδηποτε παραπανω σημαινει οτι θα πρεπει να πουλησω νεφρο για να δουμε λιγο αρκτικο κυκλο. Ναι, οκ, δεν θα τα δουμε ολα.
Oταν εμεις καναμε σχεδια τον Γεναρη, ο Covid γελουσε αναμεσα στα δοντια ενος παγκολινου.
 

alvadi

Member
Μηνύματα
554
Likes
2.815
Επόμενο Ταξίδι
Μπέργκαμο
Ταξίδι-Όνειρο
Μεξικό
Moυ έμειναν από το 2020 η Κωνστναντινούπολη που ακόμα έχω σε ισχύ τα εισιτήρια για τον Μάρτη του 21 και η Λισαβόνα (εχω κρατήσει τo voucher με ελευθερο προορισμό αλλά θα επιμείνω για Λισαβόνα). Για να δούμε αν θα τα καταφέρουμε, δεν ειναι μόνο ο κορωνοιός στη μέση, ειναι και τα φροντιστήρια βλέπεις..
 

marian23

Member
Μηνύματα
63
Likes
760
Επόμενο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ-ΜΑΙΑΜΙ
Ταξίδι-Όνειρο
ΒΙΕΤΝΑΜ
Μετά την ακύρωση Μπορντώ κ περιοχή Dordogne τον Μάη με την δίχρονη κόρη μας λόγω κοβιντ,ετοιμάζω ταξίδι οδικώς για Ρουμανία με την τρίχρονη πλέον κόρη μας κ τα δίδυμα αγόρια που περιμένουμε κ τον Σεπτέμβρη θα είναι αισίως 9 μηνών!!! Το voucher της Ryanair δεν ξέρω πως να το αξιοποιήσω ακόμα....
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.417
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Αφού το έτος μας άφησε με το ... βάουτσερ στο χέρι, ο μοναδικός στόχος που θα βάλω για το 2021 είναι Αγία Πετρούπολη με φοιτητική βίζα. Διαμονή σε πανεπιστημιακό κάμπους, εμβάθυνση στη ρωσική γλώσσα και κουλτούρα και φυσικά ξενάγηση στην πόλη των τρελών, όπως άκουσα κάποιους Ρώσους να την αποκαλούν.
 
Μηνύματα
626
Likes
2.872
Επόμενο Ταξίδι
Νότια Κορέα
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ
Προς το παρόν σχεδιάζω ταξίδι στο Βιετνάμ για τον επόμενο Σεπτέμβριο εφόσον όλα πάνε προς το καλύτερο.

Σκεφτόμουν για Νότια Κορέα αλλά η έλλειψη ιστοριών και πληροφοριών στο φόρουμ με έχουν βάλει σε σκέψεις..
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
905
Likes
4.004
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Σκεφτόμουν για Νότια Κορέα αλλά η έλλειψη ιστοριών και πληροφοριών στο φόρουμ με έχουν βάλει σε σκέψεις..
Παρένθεση: μιας που το αναφέρεις, όντως έχουμε περισσότερες ιστορίες για τη Βόρεια Κορέα απ'ότι για τη Νότια. :rolleyes-80:
 
Μηνύματα
626
Likes
2.872
Επόμενο Ταξίδι
Νότια Κορέα
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ
Παρένθεση: μιας που το αναφέρεις, όντως έχουμε περισσότερες ιστορίες για τη Βόρεια Κορέα απ'ότι για τη Νότια. :rolleyes-80:
Όντως δεν μπορω να καταλάβω γιατί συμβαίνει αυτό. Μου φαίνεται πολύ περίεργο διότι από λίγο ψαξιμο που έχω κάνει έχει πολύ ωραία πράγματα να δει κανείς.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.016
Likes
40.986
Εχω ενα ταξιδι κλεισμενο για Στρασβουργο-Βασιλεια απο ακυρωμενες πτησεις για Πασχα 2021. Ακομη ενεργες ειναι οι πτησεις αλλα δεν ξερω τι θα προκυψει ως τοτε με την κατασταση. Αλλιως χανονται αρκετα χρηματα απο τα εισιτηρια, δυστυχως.

Κατα τα αλλα συζηταμε το καθιερωμενο ταξιδι το καλοκαιρι στην Αγγλια που μπορει να γινει με σχετικη ασφαλεια αφου θα μενουμε σε σπιτι.
Παιζεται ενα ακομη για Ναπολη η Τορινο αμεσως μετα η και τις δυο πολεις αν η κατασταση ειναι καλη, παροτι δεν ειναι δικη μου επιλογη οι πολεις ουτε οι επισκεψεις στα εν λογω γηπεδα :p.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.662
Likes
50.502
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Όντως δεν μπορω να καταλάβω γιατί συμβαίνει αυτό. Μου φαίνεται πολύ περίεργο διότι από λίγο ψαξιμο που έχω κάνει έχει πολύ ωραία πράγματα να δει κανείς.
Έχω πάει μόνο στη Σεούλ στα πεταχτά, αλλά όσο την έψαξα τη χώρα δε φαινόταν να πλησιάζει τις γειτονικές Κίνα και Ιαπωνία σε αξιοθέατα, είναι δύσκολη το χειμώνα (μπρρρ) και φυσικά ούτε λόγος για τις ιδιαιτερότητες της Βορείου Κορέας. Οπότε σε μια ήπειρο με φοβερές επιλογές, Ε αδικείται. Στα θετικά ότι έχει ελάχιστο τουρισμό, είναι φτηνή, ασφαλής και με πολύ ωραίο φαγητό.
 

Thalassaki

Member
Μηνύματα
767
Likes
4.751
Επόμενο Ταξίδι
........
Έχω πάει μόνο στη Σεούλ στα πεταχτά, αλλά όσο την έψαξα τη χώρα δε φαινόταν να πλησιάζει τις γειτονικές Κίνα και Ιαπωνία σε αξιοθέατα, είναι δύσκολη το χειμώνα (μπρρρ) και φυσικά ούτε λόγος για τις ιδιαιτερότητες της Βορείου Κορέας. Οπότε σε μια ήπειρο με φοβερές επιλογές, Ε αδικείται. Στα θετικά ότι έχει ελάχιστο τουρισμό, είναι φτηνή, ασφαλής και με πολύ ωραίο φαγητό.
Συμφωνώ με όλα όσα γράφεις!

Έχοντας ζήσει στην Ν. Κορέα για έναν χρόνο αρκετά χρόνια πριν και για μικρότερο διάστημα σε Κίνα και Ιαπωνία έχω να πω ότι η Ν.Κορέα αν και στριμωγμένη ανάμεσα σε Κίνα και Ιαπωνία, δύο Τιτάνες ταξιδιωτικών προορισμών όντως αδικείται.
Παρόλα αυτά είναι μια χώρα εξαιρετικής ομορφιάς με πανέμορφη φύση με πλούσια ιστορία και πολιτισμό. Σε σχετικά μικρές αποστάσεις μεταξύ της πρωτεύουσας Σεούλ και της δεύτερης μεγαλύτερης πόλης Μπουσάν διαθέτει πολλά τουριστικά αξιοθέατα και μπορεί να προσφέρει ιδιαίτερες συγκινήσεις στον επισκέπτη που σίγουρα δεν πρόκειται να μείνει αδιάφορος.

Ο τουρισμός στην Ν.Κορέα πριν από 20-30 χρόνια ήταν σχεδόν ανύπαρκτος και η αλήθεια είναι πως άρχισε να αναπτύσσεται μετά την διοργάνωση των Ολυμπιακών αγώνων του 1988.
Οι κλιματολογικά καλύτερες εποχές για να επισκεφθεί κάποιος την Ν. Κορέα είναι το δίμηνο Σεπτεμβρίου- Νοεμβρίου όπου γίνονται και τα περισσότερα δρώμενα και φεστιβαλς αλλά και αργά την Άνοιξη για όσους θέλουν να απολαύσουν την αναγέννηση της φύσης, τις όμορφες πεζοπορικές και ορειβατικές διαδρομές και να χαθούν ανάμεσα στα υπέροχα χρώματα από τα ανθισμένα δέντρα Καμέλιας , Αζαλέων και Κερασιών που υπάρχουν-και αν δεν υπάρχουν φυτεύονται σχεδόν παντού!

Οι κορεάτες είναι λαός που αγαπά και σέβεται πολύ την φύση και με κάθε τρόπο και κάθε ευκαιρία προσπαθεί να έρθει σε επαφή με αυτήν. Υπάρχουν εκατοντάδες ορειβατικοί σύλλογοι για κάθε επίπεδο και κάθε Σαββατοκύριακο διοργανώνονται εκδρομές από τις μεγάλες εταιρείες ώστε οι εργαζόμενοι να χαλαρώνουν και να αθλούνται διατηρώντας τους πιο παραγωγικούς.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.275
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom