2021.Που πάμε;

barkour

Member
Μηνύματα
1.173
Likes
5.290
Ταξίδι-Όνειρο
Υεμενη
Συμφωνώ με όλα όσα γράφεις!

Έχοντας ζήσει στην Ν. Κορέα για έναν χρόνο αρκετά χρόνια πριν και για μικρότερο διάστημα σε Κίνα και Ιαπωνία έχω να πω ότι η Ν.Κορέα αν και στριμωγμένη ανάμεσα σε Κίνα και Ιαπωνία, δύο Τιτάνες ταξιδιωτικών προορισμών όντως αδικείται.
Παρόλα αυτά είναι μια χώρα εξαιρετικής ομορφιάς με πανέμορφη φύση με πλούσια ιστορία και πολιτισμό. Σε σχετικά μικρές αποστάσεις μεταξύ της πρωτεύουσας Σεούλ και της δεύτερης μεγαλύτερης πόλης Μπουσάν διαθέτει πολλά τουριστικά αξιοθέατα και μπορεί να προσφέρει ιδιαίτερες συγκινήσεις στον επισκέπτη που σίγουρα δεν πρόκειται να μείνει αδιάφορος.

Ο τουρισμός στην Ν.Κορέα πριν από 20-30 χρόνια ήταν σχεδόν ανύπαρκτος και η αλήθεια είναι πως άρχισε να αναπτύσσεται μετά την διοργάνωση των Ολυμπιακών αγώνων του 1988.
Οι κλιματολογικά καλύτερες εποχές για να επισκεφθεί κάποιος την Ν. Κορέα είναι το δίμηνο Σεπτεμβρίου- Νοεμβρίου όπου γίνονται και τα περισσότερα δρώμενα και φεστιβαλς αλλά και αργά την Άνοιξη για όσους θέλουν να απολαύσουν την αναγέννηση της φύσης, τις όμορφες πεζοπορικές και ορειβατικές διαδρομές και να χαθούν ανάμεσα στα υπέροχα χρώματα από τα ανθισμένα δέντρα Καμέλιας , Αζαλέων και Κερασιών που υπάρχουν-και αν δεν υπάρχουν φυτεύονται σχεδόν παντού!

Οι κορεάτες είναι λαός που αγαπά και σέβεται πολύ την φύση και με κάθε τρόπο και κάθε ευκαιρία προσπαθεί να έρθει σε επαφή με αυτήν. Υπάρχουν εκατοντάδες ορειβατικοί σύλλογοι για κάθε επίπεδο και κάθε Σαββατοκύριακο διοργανώνονται εκδρομές από τις μεγάλες εταιρείες ώστε οι εργαζόμενοι να χαλαρώνουν και να αθλούνται διατηρώντας τους πιο παραγωγικούς.
Εχω μια φιλη που εκανε 3 χρονια κορεατικα και περσυ το Σεπτεμβρη πηγε μονη της ενα μηνα στη Ν.Κορεα. Να κανετε παρεα ... :)
 

Thalassaki

Member
Μηνύματα
767
Likes
4.751
Επόμενο Ταξίδι
........
Εσύ έχεις προταθεί για εκπομπή, να το ξέρεις.
Αυτό να το εκλάβω ως απειλή???

Για τεχνικούς λόγους είναι αδύνατον.....Έχω βάλει τσιρότο στην camera του laptop!:bleh:


Παρόλα αυτά έχω δώσει δημόσια υπόσχεση να γράψω κάποτε μια ιστορία που δεν θα την χαρακτήριζα ακριβώς ταξιδιωτική μιας και δεν πήγα ως τουρίστας. Σκέφτηκα απλώς τα κεφάλαια να έχουν αυτοτελής τίτλους σαν μίνι διηγήματα με στιγμιότυπα από την εκεί παραμονή μου που ίσως φανούν χρήσιμα για κάθε μελλοντικό επισκέπτη.

Για την ώρα και λόγω έλλειψης χρόνου σας έχω φλομώσει σε αναφορές κορεάτικου street food (το οποίο θεωρώ από τα πιο φτηνά και νόστιμα) στο αντίστοιχο θέμα που άνοιξα πρόσφατα.



Με το νέο lockdown όμως που δεν θεωρώ ότι θα λήξει σύντομα υπάρχει πιθανότητα να στρώσω κ…. και να ξεκινήσω την συγγραφή.
 

Thalassaki

Member
Μηνύματα
767
Likes
4.751
Επόμενο Ταξίδι
........
Εχω μια φιλη που εκανε 3 χρονια κορεατικα και περσυ το Σεπτεμβρη πηγε μονη της ενα μηνα στη Ν.Κορεα. Να κανετε παρεα ... :)
그래 !
Να την φέρεις εδώ να κάνει εγγραφή να αρχίσει να γράφει που τα έχει και πρόσφατα!
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.251
Likes
6.728
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Αυτό να το εκλάβω ως απειλή???

Για τεχνικούς λόγους είναι αδύνατον.....Έχω βάλει τσιρότο στην camera του laptop!:bleh:


Παρόλα αυτά έχω δώσει δημόσια υπόσχεση να γράψω κάποτε μια ιστορία που δεν θα την χαρακτήριζα ακριβώς ταξιδιωτική μιας και δεν πήγα ως τουρίστας. Σκέφτηκα απλώς τα κεφάλαια να έχουν αυτοτελής τίτλους σαν μίνι διηγήματα με στιγμιότυπα από την εκεί παραμονή μου που ίσως φανούν χρήσιμα για κάθε μελλοντικό επισκέπτη.

Για την ώρα και λόγω έλλειψης χρόνου σας έχω φλομώσει σε αναφορές κορεάτικου street food (το οποίο θεωρώ από τα πιο φτηνά και νόστιμα) στο αντίστοιχο θέμα που άνοιξα πρόσφατα.



Με το νέο lockdown όμως που δεν θεωρώ ότι θα λήξει σύντομα υπάρχει πιθανότητα να στρώσω κ…. και να ξεκινήσω την συγγραφή.
Λόγω της σχετικά μακρόχρονης διαμονής σου εκεί, έχεις όλων των ειδών τις πληροφορίες για τη χώρα και λογικά θα μπορείς, αν έχεις όρεξη, να κάνεις και ταξιδιωτικό οδηγό που συνήθως είναι πολύ χρήσιμοι
 

Thalassaki

Member
Μηνύματα
767
Likes
4.751
Επόμενο Ταξίδι
........
Έρευνα με τίτλο «Τα ταξίδια μετά το 2020: Πώς θα είναι ο τουρισμός στη νέα πραγματικότητα», στην οποία μετέχουν κορυφαίοι ηγέτες και στοχαστές της τουριστικής βιομηχανίας των νέων ταξιδιωτικών τάσεων του eyronews ανέδειξε τις 6 κορυφαίες τάσεις που θα καταγραφούν στα ταξίδια μετά το 2020.

1.Τουρισμός στην άγρια φύση

2.Νομαδικός τουρισμός: ταξίδια με τροχόσπιτο

3.Οικολογικός τουρισμός: «cultivacations»

4,Αυθεντικός τουρισμός: επαφή με την κοινότητα

5,Τουρισμός Ευεξίας: καταφύγια μακροζωίας

6.Συνειδητός τουρισμός

Δεν μου ακούγεται κακό......

https://static.euronews.com/website...om&utm_medium=organic&utm_campaign=whitepaper
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.019
Likes
40.996
Εχει ο ερευνητικος κλαδος του τουρισμου "κορυφαιους στοχαστες" που προβλεπουν τους προοροσμους? Για δες κατι πραγματα που συμβαινουν στην επιστημη....:shock:
 

Thalassaki

Member
Μηνύματα
767
Likes
4.751
Επόμενο Ταξίδι
........
Εχει ο ερευνητικος κλαδος του τουρισμου "κορυφαιους στοχαστες" που προβλεπουν τους προοροσμους? Για δες κατι πραγματα που συμβαινουν στην επιστημη....:shock:
Έτσι τους κατονομάζει το άρθρο. "Είναι πολλά τα λεφτά Άρη"!

 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.606
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Έρευνα με τίτλο «Τα ταξίδια μετά το 2020: Πώς θα είναι ο τουρισμός στη νέα πραγματικότητα», στην οποία μετέχουν κορυφαίοι ηγέτες και στοχαστές της τουριστικής βιομηχανίας των νέων ταξιδιωτικών τάσεων του eyronews ανέδειξε τις 6 κορυφαίες τάσεις που θα καταγραφούν στα ταξίδια μετά το 2020.

1.Τουρισμός στην άγρια φύση

2.Νομαδικός τουρισμός: ταξίδια με τροχόσπιτο

3.Οικολογικός τουρισμός: «cultivacations»

4,Αυθεντικός τουρισμός: επαφή με την κοινότητα

5,Τουρισμός Ευεξίας: καταφύγια μακροζωίας

6.Συνειδητός τουρισμός

Δεν μου ακούγεται κακό......

https://static.euronews.com/website...om&utm_medium=organic&utm_campaign=whitepaper
Εμένα μου ακούγεται ακριβό. Μάλλον γι' αυτό είναι "τάσεις". :shark1:
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.019
Likes
40.996
Εμένα μου ακούγεται ακριβό. Μάλλον γι' αυτό είναι "τάσεις". :shark1:
Εν τω μεταξυ ο τουριστικος κλαδος στην Ελλαδα βασιζεται στα φτηνα πακετα για το φοιτηταριο και τις μικροαστικες οικογενειες που ερχονται απο το εξωτερικο, αλλα οκ, whatever. Αφου ειναι "κορυφαιοι στοχαστες", κατι θα ξερουν :p
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
547
Likes
4.011
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!
Έρευνα με τίτλο «Τα ταξίδια μετά το 2020: Πώς θα είναι ο τουρισμός στη νέα πραγματικότητα», στην οποία μετέχουν κορυφαίοι ηγέτες και στοχαστές της τουριστικής βιομηχανίας των νέων ταξιδιωτικών τάσεων του eyronews ανέδειξε τις 6 κορυφαίες τάσεις που θα καταγραφούν στα ταξίδια μετά το 2020.

1.Τουρισμός στην άγρια φύση

2.Νομαδικός τουρισμός: ταξίδια με τροχόσπιτο

3.Οικολογικός τουρισμός: «cultivacations»

4,Αυθεντικός τουρισμός: επαφή με την κοινότητα

5,Τουρισμός Ευεξίας: καταφύγια μακροζωίας

6.Συνειδητός τουρισμός

Δεν μου ακούγεται κακό......

https://static.euronews.com/website...om&utm_medium=organic&utm_campaign=whitepaper
Ναι, εχει ζητηση ο εναλλακτικος τουρισμος αλλα υπαρχουν τοσα νομικα κωλυματα που δεν τον αφηνουν να ευδοκιμησει. Φιλος μου ειχε ενα τροχοσπιτο σε ιδιοκτητο οικοπεδο κοντα στην παραλια που ηθελε να το νοικιαζει με τρομερη ζητηση και τρομερο ποσοστο κερδους μιας και τα εξοδα ειναι πολυ λιγοτερα απ' οτι τα εξοδα ενοικιαζομενης βιλας και πιο οικολογικο αλλα δεν υπαρχει καδ ουτε μπορει να το δηλωσει σαν κατοικια και να το βαλει στο airbnb και ο μονος τροπος να το κανει ειναι ημιπαρανομα και δεν θελει. Εν τω μεταξυ η ζητηση ειναι πολυ μεγαλυτερη απ' οτι στα ενοικιαζομενα δωματια με τα οποια ασχολειται! Αυτο ειναι ενα παραδειγμα, επισης ουτε χοστελ επιτρεποταν να κανεις μεχρι πριν καποια χρονια και υπαρχουν κι αλλα παραδειγματα πολλα. Οταν ξεπεραστουν αυτα παλι "εναλλακτικος" θα ειναι προφανως αλλα θα τον βλεπουμε πιο συχνα. Τωρα ειναι τελειως αμελητεα ποσοτητα...
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.335
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom