2021 Που πηγαμε?

matsas78

Member
Μηνύματα
110
Likes
1.167
Ονειρεμένο Ταξίδι
πάντα το επόμενο...
Λευκάδα- Αιτωλοακαρνανία - Απρίλιος (για δουλειές μέσα σε αυστηρό lockdown)
Τουλούζη, Καρκασόν, Ανδόρα - Ιούνιος (η Καρκασόν χωρίς κανέναν τουρίστα)
Λευκάδα, Πάργα, Αχέροντας, Ιούλιος
Κοπεγχάγη Αύγουστος
Βιέννη - Μπρατισλάβα Αύγουστος
Γεωργία , Αθήνα - Δεκέμβριος
και πολλά εσωτερικά στην Κρήτη .....

και του χρόνου ...
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.932
Likes
40.776
@paefstra Δεν υπόσχομαι τίποτα , αλλά θα το προσπαθήσω !!! Υγεία να χουμε και καλή απαλλαγή από όλο αυτό που περνάμε όλοι ...
Το καλοκαιρι ολα θα ειναι οκ. Αρκει να εχεις ενα smartphone να μην κοιτας χαρτινους χαρτες και θα σου τα κανονισουμε. Διαλεξε πολη.
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.554
Likes
12.618
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Ξεκίνησα κ πάλι το καλοκαίρι μόλις πήρα το πιστοποιητικό μου...
-Αρχές Ιουλίου 3 μέρες Μόναχο κ εξοχή Αυστρία
-Ακριβώς μια βδομάδα μετά 3 μέρες Βενετία.
-Στα καπάκια για να συνέλθω από το πολιτισμικό σοκ ....3 μέρες Σιθωνία κ μπανάκια.
-Αρχές Σεπτεμβρίου 1 βδομάδα Λευκάδα κ Ιθάκη με ιστιοπλοϊκό-απίθανη εμπειρία!
-Τέλος Σεπτεμβρίου 3 μέρες Κρακοβία κ ξετρελάθηκα!
-Τέλος Οκτωβρίου 3 μέρες Νάπολη κ ακτή Αμάλφι
Κ μετά και από αυτό κατάφερα (με δυσκολία) να καθήσω στον κ@λο μου.
Παράπονο οχι δεν έχω! Του....τριήμερου έγινε το 2021, μόνο ο @psilos3 με πέρασε :bleh:
Για τη νέα χρονιά εύχομαι φυσικά καταρχάς υγεία σε όλους μας κ ελπίζω να επανέλθω σύντομα στα μακρινά κ πιο ονειρεμένα ταξίδια....
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.952
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Αααααα ρε Ψηλε, σε θυμαμαι περυσι και για ακόμη μία χρονια φέτος εχεις παει σφαίρα. Μας εκανες και σοβαρα στατιστικά επιπεδου taver. Αντε και του χρόνου Περού!
Μακάρι και πάλι μακάρι. Η απώλεια αυτού του ταξιδιού έχει πονέσει! Εύχομαι τα καλύτερα και για σένα για του χρόνου!
ερωτησεις τυπου "που τα βρισκετε τα λεφτα"
Εμείς που είμαστε «γόνοι» και τα 'χουμε όλα δωρεάν πρέπει να απαντήσουμε; :haha:
ενα ανεξαρτητο χυμα στο εξωτερικο χωρις τουριστικο γραφειο
@Iris_90 Επιβάλλεται, ξεκίνα το ψάξιμο από τώρα.:cool:
Τον Ιούλιο πήγα 2 βδομάδες Ιταλία, τον Οκτώβριο πήγα 5 μέρες Ιταλία και τον Δεκέμβριο πήγα 2 μέρες.....Ιταλία!!!! :clap::haha:
Με το καλό και του χρόνου, ξεκινώντας από Ιταλία...:)
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.702
Likes
11.121
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Από εξωτερικό μόνο 8 μέρες Γεωργία (η Βόρεια Ιταλία και η Σλοβενία ακυρώθηκαν για διαφορετικούς λόγους η καθεμία).
Από εσωτερικό-πέρα από τα άπειρα πέρα δώθε Κορινθία-πήγα Άνδρο, Πήλιο, Ορεινή Αχαϊα, Καστόρι Λακωνίας, Θεσσαλονίκη.
Το καλύτερο και πιο ανέμελο ταξίδι μου ήταν αυτό στο Πήλιο, μια εβδομάδα όνειρο.
Γενικά φτωχή ταξιδιωτικά η χρονιά, αλλά πλούσια σε δυσκολίες και στενοχώριες.
Ελπίζω η επόμενη να είναι καλύτερη για όλους μας, τόσο ταξιδιωτικά, όσο και σε όλα όσα έχουν αξία για καθεμία και καθένα από εμάς. :heart:
 
Last edited:

Iris_90

Member
Μηνύματα
752
Likes
3.792
Επόμενο Ταξίδι
Στο άγνωστο ...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γιατί , σε νοιάζει ;;;
Το καλοκαιρι ολα θα ειναι οκ. Αρκει να εχεις ενα smartphone να μην κοιτας χαρτινους χαρτες και θα σου τα κανονισουμε. Διαλεξε πολη.
@paefstra Μη σας βάζω σε κόπο , smartphone έχω , google map υπάρχει , θα κάνω ένα σχεδιάγραμμα , θα βρω παρέα και θα το οργανώσω ... Ευχαριστώ πάντως !!!
 

jimkGR

Member
Μηνύματα
58
Likes
96
Επιστροφή στα ταξίδια το '21, με πρώτο ταξίδι ένα 4ήμερο σε Μπάντεν-Μπάντεν με επισκέψη σε Στρασβούργο και Χαιδελβέργη τον Ιούλιο, 6 ημέρες Τοσκάνη τον Σεπτέμβριο και 6 ημέρες Βέλγιο στις αρχές του Δεκεμβρίου. Πρώτη φορά κάνω 3 ταξίδια μαζεμένα στο 2ο μισό του χρόνου. Ας ελπίσουμε να μπορούμε να κάνουμε ταξίδια και το '22.
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ονειρεμένο Ταξίδι
θα το αποφασίσω αύριο
Αν εξαιρέσουμε ότι η δευτεροχρονιά με βρήκε στο ταξίδι της επιστροφής από Ελλάδα για Ισπανία και πέρασα μια μέρα στη Μαδρίτη, το πρώτο 6μηνο ήταν ορφανό από ταξίδια, εξόν από κάτι εξορμήσεις κοντά στη Βαλένθια.

Ιούλιος- 3 μέρες La Granja (Segovia)
- 7 μέρες Πυρηναία
Αύγουστος - 4 μέρες Αλόννησο
- 4 μέρες Τήνο
- 1 μέρα Μύκονο
Νοέμβριος - οκ δεν είναι ταξίδι αλλά επειδή πλέον δε μένω Ελλάδα, πέρασα τον Νοέμβριο σε Αθήνα, Τρίκαλα, Θεσσαλονίκη
Δεκέμβριος - 4 μέρες Κρακοβία

Έχω την εντύπωση ότι κάτι ξεχνάω, αλλά μπορεί να είναι και ιδέα μου επειδή πέρασα υπέροχα και ένιωσα ότι έκανα πολλά πράγματα !!
Πολλά τα ακυρωμένα και όχι όλα λόγω κόβιδ. Σε κάθε περίπτωση το 2021 για μένα ήταν πολύ καλό από όλες τις απόψεις και θα ήμουν αχάριστη αν γκρίνιαζα. Τώρα λίγο στο τέλος μου τα χαλάει αλλά..venceremos!!
 

duty_free

Member
Μηνύματα
892
Likes
3.079
Μπήκα κι εγω να γραψω μόνο ενα, να χαρήτε δηλαδης που μαρέζωσα ηφέτος, αλλά ειδόντας πως γινατε Κύρκοι, περιλαμβάνετε δηλαδης και το Εσωτερικού (και γιατί ουχί, εδὼ που τα γράφουμε βεβαίως βεβαίως) ρέφαρα!

Οπότε:

Μόνον ένα (προ 51 ημερών) Μόναχο. Ὸλα τὲλεια πλὴν του ὸτι δεν ὴξευρα ὀτι η κρύπτη της εκκλησίας των Θεατὶνων ὀπου αναπαύονται οι αεἰμνηστοι βασιλεὶς ημων Οθων και Αμαλία, είναι κλειστὴ Οκτ μὲχρι Μάϊ και πολλὰ, ως ὲκ τούτου, νεὺρα.

Εγχωρίως, παιχτηκε ολίγον τι :

  1. Τρικαλον. Μαζὺ με τὸ προβλεπόμενον Μετέωρον, όπου ο,τι κι ὰν ὲχεις ακοὺσει, πρὲπει να σπεὺσεις εκ τοὺ σύνεγγυς για να ανθιστεὶς. Το Τρίκαλον, θαρρώ πως εὶναι υποτιμημένη πόλις.
  2. Αικατερίνη. Ομοὺ μετὰ Ραψάνης, ἐνθα προσεκυνήσαμε τὴν προτομὴ του θείου Μ. Καραγάτση.
  3. Θεσσαλονίκη. Ομοὺ μαζὺ με μπαμπαλαίουρα Αγιον Παντελεήμονα - ὸστις μετὰ απὸ 15 χρόνια μοὺ φάνηκε σὰν ὰλλος τὸπος!
  4. Υδρα – γιὰ την επετειακὴ προβολὴ τοὺ ΕΛΑ ΝΑ ΓΥΜΝΩΘΩΜΕΝ, Ω ΝΤΑΡΛΙΝΓΚ.
  5. Νυμφαιον. προορισμός – πρόσχημα καθὸσον ὴθελα Λὲχοβο και τη νταβέρνα στη μπλατεία, το μπλάτανο δηλαδης. Αχ!

Ευχες πολλες προς όλα τα καλα και μονον παιδια!
 

10900km

Member
Μηνύματα
392
Likes
4.189
Πέρσι τέτοιες ημέρες, με τον εμβολιασμό να έχει (δειλά-δειλά) αρχίσει, έκανα όνειρα για επιστροφή στη Λατινική Αμερική. Τελικά, επειδή... when life gives you lemons, make lemonade, κατέληξα να περάσω:

- μια βδομάδα στην Κρακοβία τον Ιούλιο
- από εκεί “καρφί” στην Ουκρανία για δύο γεμάτους μήνες μέχρι μέσα Σεπτεμβρίου
- δέκα μέρες στη Βουδαπέστη τον Οκτώβριο
- δέκα μέρες Βιέννη-Μπρατισλάβα τον Νοέμβριο
- άλλες τέσσερις ημέρες στη Βουδαπέστη επίσης τον Νοέμβριο
- και τέσσερις ημέρες στη Μάλτα τον Δεκέμβριο

“Στραβή” λόγω κόβιντ μού προέκυψε μόνο στη Μάλτα (τα νέα περί τεστ με βρήκαν στη μέση τού ταξιδιού, το οποίο αποφάσισα – ουσιαστικά αναγκάστηκα – να τερματίσω πρόωρα), μία όλη κι όλη αναποδιά σε έξι μήνες, οπότε ούτε να γκρινιάξω μπορώ (πλέον. Εκείνη την Τετάρτη αν με έπιανες από τη μύτη θα έσκαγα, αλλά... ξεθύμανα σε δύο μέρες).
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.067
Likes
2.483
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
Λοιπόν...ας πω κι εγώ:

Εσωτερικό
Ιούνιος - 10 μέρες Σαντορίνη-Φολέγανδρος-Ίος

Ιούλιος/Αύγουστος - 2 βδομάδες Μήλος-Κίμωλος-Ίος

Εξωτερικό (μετά από 2 χρόνια!!)

Αύγουστος - 6 μέρες Μάλτα

Οκτώβριος - 9 μέρες Μπέργκαμο-Λίμνη Κόμο-Μιλάνο

Μακάρι το 2022 να μπορέσω να πάω και κάπου εξωτερικό τη περίοδο των Χριστουγέννων, όπως συνήθιζα πριν τον κόβιντ αλλά χλωμό το κόβω :cry: Εδώ που τα λέμε, ας καταφέρω να πάω τα ταξίδια που έχω προγραμματίσει κ για χειμώνα βλέπουμε... Μην είμαστε και πλεουνέκτες :haha:
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.659
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom